Deti a mobilné telefóny.

boris_tpd
7. dec 2017

Mobilný telefón je momentálne prostriedok ktorý potrebuje asi každý z nás. Ktoré funkcie / aplikácie na ňom najčastejšie využívate (samozrejme okrem telefonovania a SMS to je asi štandard 😀 ) Myslíte si, že je pre dieťa v tejto dobe nevyhnutné aby vlastnilo mobilný telefón?

Ponuka mobilov v TPD
https://www.tpd.sk/mobilne-telefony-c20082

oskvarka
7. dec 2017

nie
uprimne tento obrazok je pre mna strašný.. rovnako ako obrázkove reklami na televiziu a internet kde "sfetovaná" rodina svorne čumí na obrazovku.. brr... ale to je len moj nazor ;)

anjelicek26
7. dec 2017

Dcera chodi do skoly 20km a prestupuje a este to ma kus pesi. Chodi mimo toho plavat a na vytvarku. Vsetko sama od tohoto roka bez mobilu ani ranu. Posiela mi whatsapp spravy, kde sa prave nachadza a mna to ukludnuje 😂 Net ma neobmedzeny, v autobuse tych 40 minut pocuva hudbu na sluchatkach. Syn ma mobil tiez (obcas ide tiez autobusom, nestiham ho stale rozvazat), ked nestiham z prace, mu volam, nech vezme autobus a vidime sa doma... rovnako ked chce po skole ist ku kamaratovi, zavola mi a vyzdvihnem ho neskor tam... komunikacny prostriedok, ktory fajn funguje... zavisi od veku a situacie v rodine, keby dieta vozim od A do Z vsade a nikam nechodi same, tak by bol mobil zbytocna hracka.

oskvarka
7. dec 2017

@anjelicek26 no mobil ako pomocnik pre starsie dieta to ako hej... ale urcite nie nejaky super namakany z aplikaciami od neviem kial a zavyslacenie na hrach + sa bat aby dieta koli nemu neokradli alebo neublizili alebo co... .. ked kuknem ten obrazok hore pochybujem ze vseci pisu prave rodicom kde sa nachadzaju...

anjelicek26
7. dec 2017

@oskvarka ten obrazok je foteny cielene... deti maju xiaomi redmi obaja, baterka vydrzi 5 dni (krpaty stale zabuda nabit, takto nabijem pondelok a do piatku vydrzi, aj tak to ma len v taske hodene pre pripad nudze) a stal len nieco vyse stovky, takze ak by padol ci sa znicil tak ma to nezabije. No a hry, ja mam pocit, ze moje deti na to nemaju cas 😅 Hudbu ale pocuvaju dost casto ♥

emilia25
7. dec 2017

To ziarenie pre deti je teda super.ano bola som zastancom toho ze telefon maju mat lebo je taka doba.ale po rozhovore s psychologickou co lieci syna som proti telefon pre deti.nevieme si ani predstavit ako to vplyva negativne na detsky mozog.nie nekupim ani najstarsiemu chvalabohu ze aj ten z prvej triedy dali dole aj ked bol len tlacitkovy.

oskvarka
7. dec 2017

@anjelicek26 no tak nieco vyse stovky je podla mna dost ale tak kazdy ma iny rodinny rozpocet :D... ale hej su deti co to len maju hodene v taske pre pripad nudze- na to podla mna dietatu ma byt telefon aby mohol v pripade potreby (nudza uz znie trochu ako ze sa deje nejaky problem ale tak niekedy treba informovat aj ked problem nie je len sa skratka zmenil program) ja som zatial osobne za tlacitkove telefony aj ked je pravda ze na aplikaciach komunikacnych sa da dost usetrit na telefonickych sluzbach .. ale osobne uprednostnujem tiez ze mi vydrzi baterka takze zatial som verna tlacitkovmu telefonu - aj ked ja som ako tvoj syn nosim hodeny telefon v taske pre pripad nudze niekedy ho aj po 2 dnoch objavim nenabity :D + k tomu tablet aj ked ma stvu v niektorych sluzbach ze funguju vyhradne cez mobilne aplikacie a cez nic ine ale tak to sa deti netyka... je mi jasne ze obrazok je cieleny rovnako ako tie reklami na televizne kanaly ja sa len vzdy zamyslam nad tym ako to moze niekoho pozitivne motivovat zaobstarat dietatu mobil ci internet ci televizor alebo clkolvek ine ked vidi takyto obrazok .. lebo pre mna osobne je skorej ako parodia na nejaku sluzbu ktora ma ludi "zblizovat"...
ja osobne som za to aby ludia viacej kooperovali pomahali si travili spolu viac casu osobne... aj ked velmi uznavam u deti aj samostatnost- napr operativne ked treba idem busom zo skoly do skoly..- to je super lebo zase nech niesu ako teliatka ze nevedia ako funguje svet.. je super ze mas tak dietky naucene lebo u nas a to byvam na dedine na Slovensku uz pomaly ludia strasia ze musis dieta vozit do skoly a ine ze je nebezpecno a tak a aj ked viem ze doba sa zmenila neverim ze je to zase az take zle... hlavne ked ani nebyvame vo velkom meste takmer vseci sa poznaju a aj tak sa takto stresuju...

majocka24
7. dec 2017

Zatial mam doma 5 ročneho a može občas youtube hlavne ked čakáme u lekára a tak o par rokov uvidíme

l3yla
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
loginexistuje
7. dec 2017

Ano samozrejme deti maju mobily, jednak pre moznost komunikácie so mnou ako rodicom a tiez aby som ja vedela skontrolovat kde sú atd. Dcera dochadza do skoly uz niekolko rokov zacinala na takej lacnejsej verzii telefonu, teraz uz ma lepsi dava si na neho pozor ..

má tam samozrejme aplikácie EDUpage a ja ju mam tiez a teda vidim kedy prisla do skoly kedy odisla, ci bola na obede, v prípade potreby je mozne lokalizovat kde sa nachadza ... ma tam AV program kde sa da obmedzit pristup na net. Dobu nezastavíme dnes nam vyrasta generaciu pre ktoru je normálne byt online, syn pouziva skor tablet (mobil ma taky vyradený so zopar hrami) najma v aute počas cesty alebo pri cakaní u lekára a pod. Tiez ho pouziva na pocuvanie hudby

meusicka
7. dec 2017

nie a nie. nasa ma slubeny, ale nie klasicky mobil, ale ten v podobe hodiniek na ruku. ziadne hry, aplikacie nic, len pre pripad nudze. a aj to som povolila len preto, lebo sa ideme stahovat a aby mala aspon moznost udrziavat kontakt s kamaratmi.
znama mi potvrdila, ze odkedy kupili dcere mobil, zhorsila sa v uceni. dalsia mi vravela, ako jej dcera prave vdaka tomu, ze vyuzivala mobil aj na chat, tak sa stala obetou sexualneho obtazovania.
takze pre mna nie a hlavne ked uz, tak cim neskor, tym lepsie.
surfovat po nete tiez deti nemozu, stale sme na dohlad.

pre mna je to hrozny pohlad, ked vidim, ze sa deti a aj mladi ludia namiesto toho, aby sa bavili medzi sebou, vkuse len kukaju do mobilov. v buse, na vlaku a atd. a potom sa cudujeme ze sa nevedia medzi sebou rozpravat a nevedia ako maju budovat vztahy.
ja nie som ziadna stara skatula ale my sme sa jancili povonku a napodiv sme vsetci z mojej generacie ostali celi, a kazdy den sme dosli domov, aj bez hodiniek, stacilo, ze odbijali hodiny na kostolnej vezi. a ano, cestovala som busom do skoly a cestovala som busom na hodiny hudobnej do susedneho mesta a prezila som to.

deti95060810
7. dec 2017

@anjelicek26 stál len niečo vyše stovky....tak to je dosť....😲
ocinko kúpil dcére za 80 e - na okrúhle narod. a myslím , že to poriadne prehnal....😉

anjelicek26
7. dec 2017

@deti95060810 tak tu v okoli maju deti vacsinou iphone, preto pisem, ze xiaomi stoji len nieco vyse stovky. Za telefon to nie je vela, to, ze vacsina berie telefon "za euro" na pausal je vec ina - zaplati ho potom tym pausalom tiez slusne vysoku sumu, len je to v tom mesacnom poplatku zaratane. Ja tam rozdiel nevidim, pod ciarou si to zaplatis. Mne prijde drahy pausal horsia varianta, nemam rada vseobecne mat vysoke fixne naklady kazdy mesiac... radsej kupim vec rovno a na ziadne v podstate "splatky"

oskvarka
8. dec 2017

@anjelicek26 no to ako ze urcite tie telefony na tie ich uzasne splatky totiz clovek preplati minimalne 3 krat ale tvaria sa ze za euro :D... to isto...a hlavne ked oni to ani nenazvu ze je na splatky oni ti len daju desny poplatok a tym im vela ludi naleti ze ako usetrili...
napriek tomu som ja za bazar alebo za tlacitkovy za 15-20 eur ;)

lussy666
8. dec 2017

sme na dedine, skola je medzi dvoma dedinami, deti, aj prvaci chodia v skupinach do skoly same. dcera na narodky v lete dostala telefon, lebo som si myslela, ze ho bude potrebovat, kedze od druhej triedy ma kruzky, a proste kvoli kontrole. na kruzky pre nich chodia do druziny a len v jeden den ide neskor domov ako by isla z druziny, takze to dopadlo tak, ze telefon ma so sebou dnes prvy krat, aj to kvoli foteniu. nie je proste potrebny. inak ho ma doma a priebezne sa hra hry..nemozem povedat pravidelne...mozno kazdy tyzden hodinu? aj to kecam..ma tam toho kocura a nejakeho kona. rozhodne sa hram na svojom telefone viac ja, ako ona na tom svojom 🙂
takze za mna sme mohli pockat, ale chapem, ked sa dieta premiestnuje kade tade, pre kontrolu, som jednoznacne za mobil...jo a ma lenovo, tu najnizsiu radu, okolo 90e.

deti95060810
8. dec 2017

@anjelicek26 áno, možno máš pravdu, ale na moju dcéru nie je spoľahnutie, klame len sa tak práši - čo je smutné a aj ma to hnevá, takže dcéra kupujeme kredit....Prevolala by aj gate, a ešte by tvrdila že to ona nie a povyhovárala sa na kde koho....Takže tel. za hotové a len kredit....Keď sa nedá inak, musí to byť takto .

ferihegy
8. dec 2017

Syn má 6 rokov a zahrá si našom mobile občas hru alebo pozrie video na youtube. Skôr má radšej rozprávky v telke. Rád sa hrá so starými vyradenými, že má akože aj on svoj :D

zuzanka.zuzu
8. dec 2017

@deti95060810 neviem koľko má dcéra rokov, ale je len otázka času kým jej ten kredit začnú kupovať iní... a za pekné oči to isto nebude 😕

ja radšej pre deti paušál, dá sa tam pozrieť aj história hovorov ak sa nastaví elektronická faktúra - napríklad O2 to má premakané 👍

cupakabricka
8. dec 2017

ahojte. tak ja uz mam dve velke deti a tie su na mobiloch nalepeni skoro vzdy ale v tych casoch,ked boli mensi, tak mobily neficali tak ako teraz ...takze oni skor Playstation a hrat sa... to im vydrzalo dodnes... / maju 25 a 20 r. / nasa ani nie dvojrocna uz sice chape co je to mobil lebo ak ho naje niekde polozeny tak chce volat babke a uz ho priklada k uchu alebo len tak si robit selfie.... ale nechceme ju vobec naucit na to aby na nom bola nalepena nonstop takze bude tam urcite nejaky odstup.... ak bude vacsia tak zalezi od situacii a urcite pre nejaku kontrolu by mali mat deti mobil pri sebe ale nie na nom visiet a neustale do neho cumiet..
ja osbne v mobile vyuzivam klasiku hovor,,,sms,,,fotenie,,, a obcas cez neho si spustim aj net...ak chcem nieco narychlo pohladat tak ujo google pomoze 😉
hudbu nepocuvam na mobile... krajsie mi vyznie doma z pc.😉
a vsetci preferujeme radsej kredit ako pausal 😉

deti95060810
8. dec 2017

@zuzanka.zuzu jóój tak to hádam nie... za kredit....:

zuzanka.zuzu
8. dec 2017

@deti95060810 nemyslela som zrovna to "najhoršie" aby to nevyznelo v štýle "za gastráč" ale niečo také teenagerské, podpichovačné - pošlem kredit ak pošleš fotku v podprsenke.... a neskôr aj bez podprsenky (lebo však už mám fotku v podprsenke a ak nechceš, aby kolovala po škole, tak pošli bez nej)... ja viem, že na toto v dnešných časoch hádam nikto nemôže naletieť - a predsa - takmer každý deň je o tom článok v bulvári, raz že 50tnik vydieral maloleté dievčatá, inde zase že dievča sa pokúsilo spáchať samovraždu lebo jej fotky kolovali po škole ☹ no ale téma bola o inom takže späť k nej 🙂

deti95060810
8. dec 2017

@zuzanka.zuzu pochopila som čo si chcela povedať....dúfam že moje decko také hlúpe nebude....😉

rybarik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
12. dec 2017

Nase dieta telefon nema, problem vidim v "navykovosti" na aplikaciach, tukani zbytocnom do telefonu. Mobil je sucast zivota, je to normalna vec a nie modla, ktoru treba vkuse drzat v ruke, hlave... zijeme s mobilmi a aj inou elektornikou presne v tomto duchu. Viem na co to je, na co to potrebujem a na to to pouzivam. Kym moja dcera preziva amok, ze jej telefon nedovlim pouzivat na hranie, dovtedy ho ako "samostatna" jednotka nedostane. Jedine kde sme pouzivali tablet bol cakaren u lekara... V skole maju mobily zakazane prvaci a druhaci uplne, vyssie rocniky neviem, do 4. rocnika si deti mame bravat sami zo skoly, cize ani skoro nehrozi aby ho "potrebovala" na ohlasovanie sa.

@zuzanka.zuzu uplne bezne, ja mam dceru 6 rocnu, v lete prisli susedy (10-12rocne??) s telefonmi a fotili sa, mala to hned chytila od nich a uz sa len foti ako nahle dostane moj mobil do ruky (fotak sa da pustit aj ked je zablokovana klavesnica :DD )) ... pózicky, ksichtiky, srandicky a samozrejme tie kocky to hned vesaju na facebook, posielaju kadetade kamoskam atd. (moja dcera to este nevie, ale raz iste bude... ). Tu ide hlavne o osvetu, deti chranime pred vsetkym zlym a niektore su fakt naivne... ale ze FAKT.