Môže zamestnávateľ obmedziť zamestnanca v používaní mobilného telefónu v pracovnej dobe?

sabina230
19. jan 2022

Chcela by som sa spýtať: Môže zamestnávateľ obmedziť zamestnanca v používaní mobilného telefónu v pracovnej dobe? Pretože pracujem vo fitness centre a tam keď si spravím povinnosti čo mám a aj keď vidím niečo čo treba spraviť tak to aj urobím, potom sa venujem zákazníkom, lenže sú dni kedy je aj málo ľudí a keď nič odo mňa nepotrebujú tak čítam knihu alebo som na telefóne a keď niekto niečo potrebuje tak samozrejme som k dispozícii. Lenže môj šéf sa rozhodol a neviem ani či to bolo zo žartu alebo naozaj vážne, že bude kontrolovať čas strávený na telefóne počas pracovnej doby, pomocou aplikácie ktorú si mame povinne stiahnuť a dá to vraj aj do zmluvy a ak prekročíme hranicu viac ako 1h tak nám to strhne z výplaty. Ja osobne si myslím že je to strašná blbosť, pretože ak mám všetko hotové a nemám čo na práci tak ako inak mám tráviť čas tých 12 hodín napríklad, keď sa stáva že naozaj nie sú ľudia. Pritom nie som na telefóne nijak závislá len keď sa stane niečo vážne napríklad v rodine čo budem musieť riešiť dlhšie telefonicky napríklad. Preto ma zaujíma či je na to nejaký zákon alebo ako by ste to vy riešili, pretože ja s tým nesúhlasím
Ďakujem

matqa411211
20. jan 2022

@arriana29 ked ju platí za pracu, a nie za tukanie do mobilu preco citat knihu uz moze? Potom by nemala ani to podla tvojej logiky, lebo ju neplati za citanie knihy

lenka2710
20. jan 2022

@sabina230 ja som mala takú prácu tiež, robila som v solarku, tiež 12 hodin! Cez leto pomaly ani na zachod som nemala kedy ísť a v zime som myslela, že ma tam drbne! Za celých 12 hodín keď prišli 4-5, tak to bol ešte dobrý deň! Tiež som všetko popratala, prachy utrela, solárna vyčistila a neviem co ešte a tak som si doniesla notebook a kukala som filmy! Majitelia nemali nič proti, pokiaľ videli, že fakt je všetko spravené a ľudí nikde, tak čo tam budem sedieť, kukať hodiny a pozerat na sekundovu ručičku?? Kedysi sa nedalo dockat konca, predsa len ten deň ubehne rýchlejšie keď máš ľudí, máš robotu, porozprávaš sa s ľuďmi a nie ked celý deň nemáš do čoho pichnúť 🤷‍♀️ nech ti dá robotu navyše

mogaa
20. jan 2022

@sabina230 žartuješ?obmedzovanie?veď si predsa v práci, tak aké obmedzovanie? šéf ťa neplatí za to že sa hráš na mobile....ak nemáš robotu, tak si ju nájdi....upratuj, dezinfikuj, môžeš sa venovať zákazníkom fitka....

nadazdi
20. jan 2022

V živote by som nerobila nič nad rámec svojich povinnosti, akože sorry, ak zarabaš liter na mesiac za sedenie na recepcii vo fitku, tak upratuj, ale keďže som to kedysi robila za 2€ na hodinu a áno, určite to šlo hore, ale zas nie na nejaké horibilne sumy, v živote by som tam nemakala viac ako je potrebné.. on to musí mat otvorené, niekto mu tam musí byt, keď tam nemá ľudí a ide ti strhávať z platu za to že si tam na telefóne, nech si tam ide on robiť.. normálne mu povedz že zamkneš a nech on čaká zadarmo na ľudí.. sú to proste hluché časy.. kamoska robila v solarku a pozerala seriály na tablete, tiež sa nešla pretrhnúť od roboty, upratala po každom zákazníkovi, čo jej zabralo 5 minút roboty a zas mala hlucho.. sú to proste take profesie, čo to neovplyvniš, ale v živote by som nerobila nič naviac, nakoľko aj ohodnotenie týchto profesii tomu pripadá 😅 tu na koňovi sú samé manažérky tykks.. pre mna to bola najlepšia brigáda, aj keď za malo peňazí, aspoň som prokrastinovala čas v robote 🙂

mogaa
20. jan 2022

@nadazdi to nejde o to, aby robila prácu nad rámec povinností...ale prepáč, pred šéfom byť v kuse na mobile, tak jasne že mu to vadí....za 1telefonát by takto nevyvádzal....a to je ešte benevolentný, ak môžu ten mobil používať do 1hodiny v práci.....jeho firma, jeho pravidlá...on platí zamenstnancov a tí ktorým sa nepáčia podmienky práce môžu si nájsť inú prácu.....

ariannazara
20. jan 2022

Ja som tiež robila v obchodw kde prišlo 5 ľudí na deň myslela som ze tam osaliem🤷‍♀️ telefón, išla som von tak mala na mňa pindy že chodím von pred dvere tak som odišla lebo som už mala toho dosť cely deň pozerať do steny a minúta trvá hodinu 🤦‍♀️

nadazdi
20. jan 2022

@mogaa tak nech to zavrie keď tam ma hlucho.. nech si tam ide sám sadnúť a čakať na zákazníka.. sama to poznám, fitka, solarka a podobne prkotiny na recepcii.. robila som dosť popri škole.. každopádne už dosť čo nerobíš v podstate nič, tak ešte ti bude kontrolovať čas keď tam nikto nie je a on MUSÍ MAT OTVORENÉ? 😅 Toto sú pozície kde zarobíš tak 500-600€ za tolko nasekanych hodín čo si tu mnohé neviete ani predstaviť.. ako brigáda fajn, ale aby ma poučovali ženské čo robia zamestnania kde majú zmluvy na 10 strán, to je trochu mimo..

mikadooo
20. jan 2022

@sabina230 brala by som to ako výstražný prst od šéfa. Apku by som si nenainštalovala a zároveň by som počas práce prestala pozerať do mobilu, ale by som si napríklad vzala krížovky či knihu. Myslím si že sa ti šéf tým snaží niečo povedať... Ja by som to pochopila, aj bez inštalácie appky...

anja27
20. jan 2022

@pribinak ved ona pise ze nema co predstav si ze je tam 12 hod a nema ludi tak co ma chodit utierat prach z ciniek kazdu hodinu ci co? Ja toto nechapem.
@sabina230 ja pre toto nemam pochopenie ked si spravis co mas v praci travis vela casu a neznamena ze oed tam robis a dostavas plat ze si ich otrokom ci majetkom. Ja mam taoyto postoj. Mne moj byvaly sef raz takto povedal ze este raz ma uvidi na mobile mi ho vyhodi z okna. Vysmiala som ho ze by to skusil a rovno som dala vypoved a este ma prosil nech ostanem lebo nikto mu tam nechcel gestapakovi robit. Nepoviem keby si nespravila co treba a pol dna si len na fone a nic nerobis je to ine. Ale takto? Spytaj sa ho co mas teda robit podla neho..kazdy si dovoli k tebe kolko mu dovolis ty. Ja mam respekt pred sefom ale ked sa mi nepaci poviem to ja nie som nikoho otrokom

anja27
20. jan 2022

A inak ked to tu citam necudujem sa ze to tu v tejto krajine takto vyzera ze si s nami robia co chcu a ze ludia robia za slabu mzdu a este dobreze sefovi nebozkavaju nohy ze ich vobec zamestnal.

pribinak
20. jan 2022

@anja27 to mi načo píšeš? Ja s tým nič neurobím. To si musí ona riešiť so šéfom

anja27
20. jan 2022

@nadazdi a dufam ze su to take manazerka ako u nas jedna co hovno robi cele dni ale druhych kontroluje a nemozu sa ani rozpravat hned bezi zalovat sefovi ale ona prekvaka prekavickuje pol dna. Taketo moralistky fakt milujem. Utierat prach a umyvat okna kazdy den lebo nemam co ine a nie som za to ani platena 😁 fakt tato mentalita no este potrva kym sa niekde pohneme tu..ach

17alexis
20. jan 2022

@alazala ja som tiez mala pracu, kde bol mobil zakazany. Musela som ho mat zamknuty v skrinke. Bolo to kvoli ochrane osobnych udajov na zak. linke, nakolko v minulosti si nejaky pracovnik fotil kontakty pre svoje potreby.

lucilaines
20. jan 2022

@anja27
@nadazdi robila som niekolko rokov v HR a vety typu “nie som za to platena..neurobim nic nad ramec..svoje som si urobila, co mam este robit navyse..sef ma tu zdiera a ja mu tu nebudem robit otroka..” a podobne mali vzdy, ale VZDY ludia, ktori sa k tej 10 stranovej zmluve, vyssej pozicii ci stvorcifernej mzde v cistom ani len nepriblizili a cely zivot si takto pekne prefrflali spokojni ako vybabrali so systemom. Takze mentalita ako mentalita.

anja27
20. jan 2022

@lucilaines v niektorych pracach velmi priestor na postup nie je a ked dostane niekto minimalnu mzdu aj po niekolko odrobenych rokov tak sa naozaj v praci nema preco pretrhat. Napr u nas to funguje tak a to mame 50 zamestnancov ze najlepsie sa maju bonzaci a ritolezci a ti co makaju dostanu pridane...ale pracu...takze nie vsade je to ako pises su rozne prace rozni sefovia atd.

nadazdi
20. jan 2022

@lucilaines ja mám 27 rokov, teraz od ukončenia vš začínam pracovať ako učiteľka, nie je to žiadna brigáda ako recepčná vo fitku dobre? 🙂 takže mne je jedno čo robite ostatne preživšie, ale tieto brigády mam za sebou a keď je hlucho, tak je hlucho a nebudem si vyrábať robotu, keď ja som za 12 hodín vo fitku dostala 24€ dobre počuješ 😅 dovi

lucilaines
20. jan 2022

@anja27 ale ano, funguje to vsade rovnako. A to je presne to o com pisem- “ak ma niekto po rokoch minimalnu mzdu, nema dovod sa v praci pretrhat”. V skutocnosti to je “ak sa niekto v praci nepretrhnea robi hole minimum, zamestnavatel mu nema dovod ani po rokoch zvysit na viac ako minimalnu mzdu”

anja27
20. jan 2022

@nadazdi to darmo vysvetlovat ja som skusila viac prac a robila som aj pracu navyse ale uz taka blba nebudem. Vsade to veduci vyuzili len a nezaplatili navyse ani cent ani za nadcasy dokonca. Tuna je mentalita rob rob a nic nepytaj povacsine netvrdim ze vsade ale kde som robila ja tak ano. Mala som kolegynu ktora sefovi po praci chodila upratovat byt zadarmo a este sa po nej neustale vozil robila uplne vsetko to ten co mi chcel telefon hodit z okna. A tu sa panicky rozculuju ake sme my ufrflane bez 4cifejnej mzdy. Ja mozem spokojne tvrdit ze radsej si usetrim zdravie tym ze nebudem makat ako otrok do dochodku. Zaujimave je tiez ze tuto slecna vo fitku kolko ludi dokaze pohorsit ale ine veci ze nejaki darmozraci sedia na teplych miesteckach (nebudem menovat) a prd spravia a beru tisicove platy to ich nestve uz vobec. A nie preto ze niekto nemaka celych 12hod niekde sa tak skoro situacia na sk nezmeni ale preto ze ludia si zavidia aj nos medzi ocami aj lepsiu pracu ze niekto nemusi makat ako blazon a ine veci nevidia. A ze sa vobec rozculujem ja ich necham v tom ze maju pravdu a ja budem mat pokoj aspon 😀 no uz sa necudujem ze je tolko vyhorenych ludi okolo nas a zdeptanych ked takto (ne)rozmyslaju

anja27
20. jan 2022

@lucilaines dobre okej nech je tak ako pises mas svoju pravdu lebo robis co robis ale nezazila si ak ine pozicie kde by si sa mohla aj roztrhat a za roky by si nedostala nic naviac ani ziadny postup. Ale ano inak mas pravdu. Ale teda dufam ze si skusila vsetky zamestnania ked si dovolis tvrdit ze je to vsade rovnako lebo to je taka hlupost ze az. Pani mudra 😀

monka105
20. jan 2022

Tí, čo tu píšete, že hluché časy, čo má iné robiť a pod., si položte otázku, či by ste ako majiteľ fitka chceli mať na recepcii dotyčnú, ktorú zákazníci od dverí vidia s telefónom alebo knihou v ruke. Zas akože odtiaľ potiaľ. Keď nemá toľko práce, nech si podelia smeny. Porobí si a potom sa môže nudiť doma.

sabina230
autor
20. jan 2022

@mogaa nikdy som nenapisala že som pred šéfom vkuse na telefóne a niektoré tu v komentároch na mňa skákali ako keby som na ňom 12 hodín vkuse, čo vôbec nie je pravda..... môj šéf mi nikdy priamo nepovedal že mu vadí používanie telefónu v práci, len proste zrazu prišiel s tým že si mame nainštalovať do telefónu appku ktorá bude sledovať čas traveny na telefóne, mame tam kamery takže on uvidí a môže si hocikedy pozrieť čo robím a uvidel by že maximálne keď mi príde nejaká správa tak odpisem keď mám malo ľudí alebo žiadnu prácu, keď sú ľudia tak sa im venujem, rozprávam sa s nimi, som k dispozícii, to že niektoré tu robíte 12 hodín, máte zakázaný telefón idete dá pretrhnúť od roboty to je každého vec..... lebo iná práca, iný zamestnávateľ, iný ľudia, každému vadí niečo iné......mna iba zaujímalo či mi môže prikázať nainštalovať si do telefónu aplikáciu aby mohol sledovať ako dlhom trávim čas na telefóne to je všetko.

sabina230
autor
20. jan 2022

@nadazdi konečne nejaký rozumný komentár, ja som sa nepýtala akú majú prácu a čo musia robiť lebo to majú v zmluve, čo majú zakázané, ak im to stojí za ten slovenský plat tak nech si robíš pre mňa za mňa

sabina230
autor
20. jan 2022

@anja27 lenže tu 70% ľudí tu píše v komentároch ako keby som na tom telefóne vkuse, čo nie som a podstata veci im unikla na kilometre a vidia len vetu ,,používanie telefónu v práci’’

ckocka
20. jan 2022

Tiež si občas zanadávam na šéfov, ale som rada že nie som zamestnávateľ, na toto by som nemala nervy.

sabina230
autor
20. jan 2022

@anja27 ja som tiež zažila prácu, kde som dostávala plat hodinový a + tringelty nič naviac a je jedno koľko bolo ľudí, aká bola tržba, stále rovnako.

nadazdi
20. jan 2022

@sabina230 a samozrejme ja som tým nechcela podceniť tuto prácu, veď sama som ju robila, viem čo to obnáša, ale zas sa ani fitko bez teba nezrúti.. tiež chodím do fitka takého, kde sú baby zlate na recepcii a žiadna ofučana zduta pani.. koľkokrát som rada že sa bavia na telefóne alebo robia proste niečo iné, lebo keby sa mali dívať do blba, tak sa pravdepodobne dívajú na mňa ako cvičím a bolo by mi to trápne 😅 vieš čo myslím.. to fitko otvorené byť musí, niekto mu tam musí byť či chce či nechce, ak si mysli, že ta aplikácia je nejaká motivácia k práci, tak asi uťal vedľa.. teraz to tam musia všetko dezinfikovať, takže tie baby tam aj dosť robia, aj keď si väčšinou sami po sebe dezinfikujeme veci, ale tak.. čo ja viem, pre mňa dosť prestrelil 😅

pipistrel13
21. jan 2022

@sabina230 je ulplne jedno ci tam ludia su alebo nie su,jednoducho pozeranie do mobilu do prace nepatri,si v praci a ked aj tam nie su ludia vzdy je lepsie najst citajuceho knihu a cumiaceho do mobilu,nielenze to zle vyzera,ale ani to do prace nepatri...
zrejme si chcela nazor aky je sef blbec a ked mas urobene robotubje to v poriadku a pod.,ale podla mna jemu nevadi mobil v takom zmysle,ze si chce nieco dokazovat,ale vadi mu ako to posobi na zakaznika - pracovnik s mobilom a v tom ma pravdu

anja27
21. jan 2022

@pipistrel13 ja si praveze myslim ze vacsine zakaznikov je to jedno lebo si tam idu zacvicit nie riesit ci recepcna kuka do mobilu..ak ich obsluzi pise ze sa s nimi rozprava ked tam su ludia tak co je na tom preboha zle? Ja neviem ale vacsina z vas tu asi nevie citat alebo nerozumie tomu co autorka pise..ked tam nema ludi kto ju bude sudit ze cumi do mobilu? Ze odpise na spravu je drze lebo je v praci? Clovek nie je otrokom svojho zamestnavatela travi v praci cely den povacsine takze neviem taketo zastarale zmyslanie to uz malo byt davno pase podla mna. A asi by bolo lepsie keby cucala do stropu hodinu keby nikto neprisiel alebo umyvala okna asi by si ti ludia co by prisli skor pomysleli ze ci je ok..ako ked bude citat knihu ci odpisovat na sms niekomu

anja27
21. jan 2022

@sabina230 ja by som to v podstate z mojej strany na temu uzavrela tak ze urcite ti sef nemoze do TVOJHO mobilu nieco instalovat to by som ho poslala kdesi ked uz by ti zakazal ten mobil ci inu cinnost tak duplom a spytaj sa ho co ms teda robit nech ti da nejaku pracu alebo nieco na vyplnenie nie aby si ty este mu tam upratovala ci umyvala okna svojvolne :D lebo upratovackam za to plati pokial viem. Netraba sa nechat vyuzivat aj ked tuna to ludia s oblubou robia ale len pokial si nechas. Asi aj vela zien co tu pisali to robia obdobne alebo neviem kazdopadne take zmyslanie ze telefon nemas mat ani pri sebe lebo si v praci je hlupe zastarale a smiesne pre mna tkaze z toho si nic nerob. Je to mozno len zavist 🙂 Lebo podla nich by bolo asi normalne aj keby ti dal umyvat wc satne a neviem co lebo ved je tvoj sef plati ta a ty si v praci tak mas makat. To je mi zmyslanie teda ach. Vela stastia..hlavne pri hladani novej prace lebo toto si myslim ze to mas len docasne a neoplati sa kvoli tomu zozierat. Tvoj sef neni normalny a keby si robila na plny uvazok to by si este len videla co by vymyslal

mamaselu
21. jan 2022

@sabina230 neodvolavaj sa na zmluvu, ze tam nic take nie je, lebo zmluve nadradeny je Pracovny zakonnik, ktory jasne hovori, ze cas ktory Ti plati zamestnavatel ako pre neho odpracovane hodiny, mas vyslovne, az na cas, ktory stravis na neplatenej prestavke, venovat len plneniu pracovnych povinnosti. Byt na sukromnom mobile nie je plnenie pracovnych povinnosti. Iny sef by Ta bud vyrazil, alebo ked vidi, ze mas malo prace, tak by Ti pridal, plati to predsa on.