Môžem si privyrobiť a mať licenčnú zmluvu?

20. jún 2023

Dobrý deň,
Viem, že licenčná zmluva na dielo umelecké, napr článok do novín, reportáž, je pasívny príjem z kt.sa teda neplatia odvody. Ani zdravotné ani sociálne. Platia sa z toho iba dane.
Ak som si to správne načítala na nete.

Ja som daňovníkom na Slovensku lebo tu mám trvalý pobyt stále avšak žijem v dubaji a teda neplatim si na Slovensku už nič, ani zdravotné ani sociálne veľa rokov lebo tam ani nechodím vydala som.sa sem.
Je možné ale spolupracovať s magazínom v rámci vytvárania člankov pre nich na základe licenčnej zmluvy? Aké sú povinnosti magazínu a aká je povinnosť moja ?
Musia to oni zdaniť zrážkovou daňou alebo len do umeleckého fondu ?môžem mať vôbec takúto zmluvu uzatvorenú ?iný príjem zo sk nemám. A ani žiadny iný tu kde žijem. Preto hľadám privyrobenie. Je samozrejmé, že si príjem ustrazim, aby nebol za rok vyšší ako je dvetisíc eur keďže to nepodlieha zdaňovaniu.
Je tu nejaký ekonóm čo sa tomu rozumie ?ďakujem
Je to

cheeta
21. jún 2023

otázka daňovej rezidencie je trochu zložitejšia, súdila by som, že nie si daňovníkom SR...trvalý pobyt nie je samotný určujúci.
Ako by ťa honoroval magazín...áno, zmluva podľa Autorského zákona prichádza do úvahy. A zdanenie zrážkovou daňou.
Finančná správa SR má na svojej stránke dosť informácií a aj odpovedá na položené otázky.

autor
21. jún 2023

@cheeta a čo je určujúce pri daňovej rezidencii ?
Chodím na sk tak raz ročne na mesiac ..viac nie
A tu v Dubaji tiež nepracujem
Mám však možnosť pracovať na licenčnú zmluvu pre jeden magazín

autor
21. jún 2023

@cheeta no neviem ako potom kde som daňovníkom?🙂) Keď nie ani slovensku ..čo je určujúce ?

autor
21. jún 2023

Ja nerozumiem proste tomuto

cheeta
21. jún 2023

rozumiem, že nerozumieš, na website Finančnej správy SR sú celkom dobre spracované info o daňovej rezidentúre, preštuduj si...event. sa opýtaj. Na odbornú diskusiu na MK to nie je. ;)