Ako zdaniť zisk z podielových fondov?

Zodpovedané
19. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zdanenia zisku.

Ako zdaniť zisk z podielových fondov?

Čo si môžem uplatniť na zníženie základu dane zo zisku z podielových fondov?

Je možné uplatniť odpočet na daňovníka, na manželku, deti?

Aké mám ešte povinnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri podielových fondoch je najčastejší príjem z vrátenia podielových listov (ich vyplatenia, redemácie), pri ktorom je daňovým základom rozdiel medzi cenou podielového listu pri jeho vrátení správcovskej spoločnosti a cenou pri jeho obstaraní (§ 7 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov). Sadzba dane z osobitného základu dane zisteného podľa § 7 zákona o dani z príjmov je 19 %.

Prikladám Vám aj link z Finančnej správy, kde je to viac rozpísané
https://podpora.financnasprava.sk/187246-Príjmy...

Tento príjem sa zaraďuje medzi pasívny príjem. Nevýhodou je to, že si nemôžete uplatniť nezdaniteľné častí základu dane, nemôžete uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa a rovnako nemáte nárok ani na vykázanie daňovej straty z týchto príjmov.

V prípade, ak výdavky budú presahovať tieto pasívne príjmy, môžete si uplatniť výdavky len do výšky týchto príjmov.

S pozdravom

S prianím pekného dňa,
Lenka