Namiesto paragrafu voľno alebo dovolenka

martina0782
2. nov 2022

Ahojte chcela by som sa opýtať , je v súlade so zákonom aby zamestnávateľ neuznal paragraf ale namiesto neho vám dal voľno alebo dovolenku? Ďakujem za odpovede

draik
2. nov 2022

@martina0782
Poskytli ste málo info. Dôležité je, čo je na potvrdení od lekára, či ho bolo možné navštíviť mimo pracovnú dobu, či pracujete na smeny atď.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
brigitazt
2. nov 2022

@martina0782 dôležité je z akého dôvodu Vám odmietol uznať paragraf. Ak na to mal zákonný dôvod, tak sa tešte že vám dal dovolenku namiesto absencie.

martina0782
autor
2. nov 2022

@elizabet173 išlo o návštevu doktora pri ktorom paragraf platil celý deň

mogaa
2. nov 2022

@martina0782 paragraf neplatí automaticky na celý deň, je to len na nevyhnutnú dobu ošetrenia u lekára....takže záleží na konkrétnom zamestnávateľovi či ho uzná na celý deň alebo na pol dňa či len čas ktorý lekár vyznačí na priepustke....veľa zamesntávateľov môže paragraf využiť len na 4hodiny....

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
melanta
2. nov 2022

@martina0782 neexistuje niečo ako celodenný paragraf. Paragraf je na čas nevyhnutný na návštevu lekára. Čiže išlo o vyšetrenie ktoré trvalo 6 a viac hodín? Vážne? Alebo išlo o bežnú návštevu a lekár ti napísal "celodenné ošetrenie". Nič také totiž neexistuje.

zuzanaete
2. nov 2022

@jabadabadu Tak zalezi od firmy. U nas sa chodi k lekarovi takmer stale na cely den. Nikto to neriesi. Proste to je nas standard. Chapem, ze je to dobra vola mojho zamestnavatela a nie automatika.

luliu
2. nov 2022

@martina0782 neexistuje celodenný paragraf, je to len na čas nevyhnutný k osetreniu

kukuk29
2. nov 2022

@martina0782 no nam vo firme plati paragraf iba na 4 hodiny - zvysok dovolenka alebo odpracovanie zvysneho casu ...

zuzanaete
2. nov 2022

@melanta A co plati, ak lekar napise “platne na cely den”? Mala som extrakciu zubu a do prace som v ten den nebola schopna ist. Ako nemala som s tym problem, zamestnavatel to vobec neriesil. Ale zaujima ma to vseobecne. Mozno raz budem mat zamestnavatela, co to bude riesit. Dakujem

kukuk29
2. nov 2022

@zuzanaete dovolenka na zvysny cas

luliu
2. nov 2022

@zuzanaete pokiaľ si u zubára - paragraf, zvyšok dňa dovolenka

aaadkaaa
2. nov 2022

@luliu a pokial tu dovolenku proste nemam? Tak co, pn na jeden den?

lienka.7
2. nov 2022

@martina0782 nam v praci uznávajú, rozhoduje a potvrdzuje predsa lekar. Je to na tebe, ci si vyčerpas 7 dni na 7x alebo teda na viac krát.
A ano, su lekári, kde sa nedá objednať a musíš tam čakať aj 3-4 hodiny. Pokial tam strávim takmer celé doobedie, pýtam si automaticky pecko na cely deň.
Nie som totižto ochotná čakať pred poliklinikou co ja viem od 5.rano, len preto, aby som bola v prvej päťke a utekala do prace. Samozrejme, nie je to každý mesiac

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
h2
2. nov 2022

Mne sa raz u bývalého zamestnávateľa stalo, že som spadla a narazila si rebrá. Bolelo to tak strašne, že som si myslela, že to mám zlomené, čo napokon našťastie nebolo, ale išla som kvôli tomu na rengen. Po ňom mi doktor povedal, že mám ísť domov odpočívať a na lístok mi napísal, že plati celý deň. Napriek tomu mi to šéf neuznal, musela som si pol dňa odpracovať inokedy. 🙄 Našťastie, už pracujem inde, kde s tým absolútne nie je problém. Čiže veľmi veľa závisí od zamestnávateľa a keď to proste uznať nechce, tak si chodníčky nájde. ☹️

kukuk29
2. nov 2022

@luscious no nikto sa tu do nej nepusta. Nie kazda firma uznava celodenne paragrafy ale ten co to nezazil tak nepochopi a neda si vysvetlit ze proste najma velke korporaty to maju nastavene inak a celodenny paragraf tu neuzmaju a mozes sa aj na hlavu postavit. Proste 4 hodiny a basta - zvysok dovolenka alebo odpracovat zvysok casu. A este napr. ked chces dostat bud vianocne alebo koncorocne odmeny tak aj tych pol dnovych mozes mat len obmedzeny pocet a nie tolko ako zo zakona. Ale to.ludia co robia v statnej sprave ,v skolstve alebo v malych firmach nepoznaju....

sasa1310
2. nov 2022

@luscious odporúčam prečítať zákonník práce, až potom písať, že zamestnávateľ "musí uznať" celodenného lekára

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
2. nov 2022

@luscious pokiaľ je odôvodnený, pokiaľ sa nedal vykonať v inom čase, a je na nevyhnutne potrebný čas. Tak ak nevieme viac info od autorky, tak jej zbytočne píšeš, že jej to zamestnávateľ musí uznať. Lebo akosi tu máme veľmi málo info ohľadne návštevy toho lekára a jej pracovnej doby

luliu
2. nov 2022

@luscious na cestu do iného mesta si zamestnanec má vziať dovolenku, P je len na ošetrenie, zamestnávateľ to uznať nemusí, môže, ale nemusi

kukuk29
2. nov 2022

@luscious este raz - nie ,nie a nie. Uz si to vela ludi zistovalo a ked ma firma flexi prac.dobu tak je to nastavene na 4 hodiny a basta.

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
letfenixa
2. nov 2022

@luliu to je niekde v zákone, že na cestu do iného mesta si zamestnanec musí brať dovolenku?

sasa1310
2. nov 2022

@luscious si myslíš....a na základe tvojich špekulácii ideš jej písať, že zamestnávateľ musí uznať.

anesim
2. nov 2022

@kukuk29 ani v statnej sprave to tak nie je. Znama robi na danovom a neuznaju jej LV na cely den, musi si hodiny dopracovat. U nas v skole LV uznaju na cely den, ak tam dr npise , ze plati cely den, ale zase to nezneuzivam, to naozaj musim byt chora, ze nejdem cely den. A na druhy , treti den si zoberiem este dovolenku. A ked treba tak PN, A ak je to vysetrenie, kt viem, ze bude na dlhsie al budem musiet po nom zostat doma, resp v inom meste, tak to dopredu poviem a nemaju s tym problem nastastie.Ale viem, ze na niektorych skolach nechcu uznavat cely den, zavisi od vedenia a aj zamestnancov, ako to vyuzivaju / zneuzivaju.

saxana000
2. nov 2022

Ak ides darovat krv mas narok na den volna takisto ak ide o specializovane vysetrenie mimo.miesta bydliska ze ides trebars z BA do Martina.inac na otocku k doktorovi a pekne naspat do roboty alebo od rana do roboty a odist 2-3 hodiny pred koncom pracovnej doby.pripadne viac lekarov v jeden den.zalezi ale.od zamestnavatela mne uzna cely den aj na logopediu s malou ak by som chcela.Trbe uznal.prvadepodobne 2 hodiny lekara a do.konca pracovnej doby neplatene volno

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz