Nárok na voľno na hľadanie práce cez výpovednú lehotu

miroslava21
4. okt 2011

ahojte, chcem sa vás opýtať, neviete či stále platí nárok na voľno na hľadanie si nového zamestnania počas výpovednej lehoty? na aké voľno mám nárok a ako to zdokladujem? díky

nibiru
4. okt 2011

@miroslava21 osdesk z noveho zakonnika prace i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.

miroslava21
autor
4. okt 2011

to znamená že mám nárok na poľdeň voľna, a zamestnávateľ mi nemusí poskytnúť náhradu za mzdu?

krajinka
4. okt 2011

@miroslava21
ja to chapem tak, ze na nahradu mzdy mas narok, ak ti dal vypoved zamestnavatel z dovodov uvedenych v § 63 ods. 1 písm. a) až c), to znamena, ked:
sa zamestnavatel zrušuje alebo premiestňuje,
sa zamestnanec stane nadbytočný,
zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania