Je možný odchod z práce aj bez výpovednej lehoty?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

som zamestnaná 4 roky na TPP na dobu neurčitú, t.č. som PN (cca 2 týždne) a našla som si novú prácu, kde ma však chcú prijať už od 1.5.2022 a nemôžu na mňa čakať kým mi skončí dvojmesačná výpovedná lehota.

Čo ak mi vedenie firmy nedovolí odísť bez výpovednej lehoty - ukončenie pracovného pomeru dohodou, ale bude trvať na dvojmesačnej výpovednej lehote?

Mám nejakú možnosť odísť zo zamestnania ihneď, aj bez výpovednej lehoty, i keď s tým zamestnávateľ nebude súhlasiť?

Môže mi plynúť výpovedná lehota aj počas trvania PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

Zákonník práce chráni obe strany – zamestnanca aj zamestnávateľa.

Ak Váš zamestnávateľ trvá v zotrvaní v práci počas výpovednej doby, pravdepodobne má k tomu dôvod a potrebuje Vás. Máte povinnosť si svoju prácu vykonávať riadne počas celej výpovednej doby. Ak by ste odišli zo zamestnania ihneď, hrubo by ste porušili pracovnú disciplínu. Zamestnávateľ má právo si uplatniť peňažnú náhradu, alebo aj náhradu škody. Nemáte možnosť odísť zo zamestnania ihneď, ak s tým Váš zamestnávateľ nesúhlasí.

Výpovedná doba Vám plynie aj počas trvania PN.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources