Podporad po 6. mesiacoch

maryjc
22. nov 2017

Ahojte.prosim vas neviete niekto aka podpora sa dostava z uradu,ked vycerpam pol roka ?
No pol roka som dostavala maximalnu podporu,ale neviem co dalej.dakujem

zalka
22. nov 2017

@maryjc ak si vydatá a muž robí tak zrejme nič nedostaneš,
po podpore už je len dávka v hmotnej núdzi pre tých čo to potrebujú.
Ak si rozvedená tak môžeš požiadať, odrátajú z toho určené výživné na dieťa. A ak je vyššia dávka tak ten rozdiel budú doplácať.
Dávku v hmotnej núdzi si treba odpracovať ... čo viem chodia zametať ulice , odhrňať sneh.

cartridge
22. nov 2017

@maryjc Ak si už vyčerpala podporu, tak už nedostávaš nič - môžeš byť naďalej v evidencii na ÚP (zdravotné poistenie platí za Teba štát), ale to je všetko. Ale možno by si mohla poberať dávku v HN - ale to by si musela pridať o sebe a svojich majetkových pomeroch viac info.

maryjc
autor
22. nov 2017

Som vydata,a muz pracuje.no pekne.ale ved niake minimum dostavat musim nie?a neviem o tom ze by sa u nas chodili zametat ulice🙂to mozno uz fakt taky pacienti😂

zalka
22. nov 2017

@maryjc nie ak muž zarobí tak nedostaneš nič, dávka v hmotnej núdzi tam sa posudzuje rodina žiadatela ... a ak muž zarobí viac ako 200e v čistom tak nemáš nárok na nič.

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...

maryjc
autor
22. nov 2017

No pekne,dakujem

sissy27
22. nov 2017

@maryjc veď si si vyčerpala to, na čo si mala nárok, čo by si ešte chcela? prečo by si musela niečo dostávať? máš manžela, ten má voči tebe vyživovaciu povinnosť.
A ten tvoj smiech z "pacientov" čo chodia zametať ulice nie je na mieste, s takýmto prístupom sa medzi nich zaradíš veľmi ľahko... Bez práce nie sú koláče. A ani sociálne dávky.

maryjc
autor
22. nov 2017

To co tu pises?nechcela by som mat taku naladu od rana ako ty,pardon...no ja sa tam urcite nezaradim to sa neboj!a pracovat urcite chcem,a budem!!len je to trozku komplikovane,ale to tebe vypisovat urcite nebudem.takze nesud cloveka ked nevies!!!!

m.i.r.i
22. nov 2017

@maryjc no ale chodia sa zemetat tie ulice...nielen to, ale na to aby si dostala od socialky nejaky prispevok, cize minimum, tak si to musis odpracovat ..vascinou formou verejnoprospesnej prace ( upratovanie, zametanie atd, napriklad na urade, alebo v uliciach, alebo odhrnat ten sneh, chlapi pilia stromy, cistia okolie od odpadkov a podobne)..ide ale aj tak o sumu na ktoru nema narok kazdy a su to nizke sumy..ak u teba manzel zaraba, nie si odkazana na hmotnu nudzu a preto nedostanes uz nic..cize poradim - hor sa do prace

maryjc
autor
22. nov 2017

Urcite sa chystam do prace,urcite!!!!ale chcela som len vediet kolko by to robilo ked sa nieco nepodari a budem musiet cakat cca mesiac.nic viac.ja nie som clovek ktoremu sa nechce pracovat!ja sa totis do prace po dvoch materskych az moc tesim,aby ste vedeli.dakujem za info

lillystranska
22. nov 2017

Baby musím Vás trocha opraviť.robim v sociálnych službách a máte to trocha skreslené. Poberať dávku hmotnej núdze je vo výške 60€ aj nejaké drobné. No je možnosť poberať dávku v HN 120€ finta je v tom, že musíte si nájsť zariadenie sociálnych služieb ktoré by vám tam umožnilo pracovať prípadne zájsť na mestský úrad kdo má na starosť aktivačné práce ( za tie dostavate 60€). A POZOR! Aktivačné práce viď. Vyššie ako baby vravia sa rozdeľujú podľa VZDELANIA. Ten čo má základné a stredné bez maturity musí vykonávať prácu v teréne. Kto má už ale Vysokú školu na ulicu nemôže ísť. Môže maximálne chodiť do terénoch týchto ľudí kontrolovať alebo smie pracovať niekde kde ho koordinátorka sama pošle. Takže neplete hrušky s jablkami

zalka
22. nov 2017

@lillystranska my chceš povedať že odpracovať dávku v hmotnej núdzi už nie je povinnosť? myslím že si tu akurát baby doplietla.
Pretože odpracovanie dávky v hmotnej núdzi, a hmotná núdza a aktivačný príspevok sú dve rozdielne veci.

Dávka sa znižuje o sumu 61,60 eura za každého plnoletého člena domácnosti, ktorý nie je v právnom vzťahu, ktorý zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti a nezúčastní sa na základe písomnej dohody medzi úradom a obcou, rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je obec, alebo právnickou osobou so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá organizuje alebo sprostredkúva dobrovoľnícku činnosť pre inú osobu s jej súhlasom v jej prospech alebo vo verejný prospech v rozsahu 32 hodín mesačne na vykonávaní:
a) menších obecných služieb pre obec alebo rozpočtovú organizáciu alebo príspevkovú organizáciu, ktorej zriaďovateľom je obec,
b) dobrovoľníckej činnosti alebo
c) prác na predchádzanie mimoriadnej situácii, počas vyhlásenej mimoriadnej situácie a pri odstraňovaní následkov mimoriadnej situácie.

Ak je člen domácnosti v právnom vzťahu, ktorý zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti, mesačný rozsah menších obecných služieb, dobrovoľníckej činnosti alebo prác podľa odseku 3 písm. c) sa určí ako rozdiel medzi 32 hodinami a rozsahom dohodnutým v tomto právnom vzťahu. Ak v odsekoch 6 a 7 nie je ustanovené inak, dávka sa znižuje o sumu 61,60 eura za každého plnoletého člena domácnosti, ktorý v príslušnom kalendárnom mesiaci nevykoná činnosť v rozsahu

najmenej 32 hodín mesačne, ak rozsah činností v tomto právnom vzťahu je dohodnutý na najmenej 32 hodín mesačne,
dohodnutom v právnom vzťahu, ktorý zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti, ak rozsah činností v tomto právnom vzťahu je dohodnutý na menej ako 32 hodín mesačne alebo sa na základe písomnej dohody medzi úradom a obcou, rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je obec, alebo organizátorom dobrovoľníckej činnosti nezúčastní menších obecných služieb, dobrovoľníckej činnosti alebo prác podľa odseku 3 písm. c) v rozsahu určenom podľa prvej vety.

Aktivačný príspevok je určený na podporu získania, udržania, prehĺbenia alebo zvýšenia vedomostí, odborných zručností, praktických skúseností, pracovných návykov na účely zvýšenia pracovného uplatnenia na trhu práce. Poskytuje sa vo výške 63,07 eura mesačne.

Aktivačný príspevok patrí za každého člena domácnosti,
- je plnoletý a vykonáva menšie obecné služby alebo dobrovoľnícku činnosť v rozsahu najmenej 64 hodín mesačne a najviac 80 hodín mesačne na základe písomnej dohody medzi úradom a obcou alebo rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je obec,

lillystranska
22. nov 2017

@zalka ja tiež poznám zákon ale poznám aj iné cesty. Úrad práce ti dá 60€ a musíš si ich odpracovať CE úrad ktorý ťa vyšle na mestský úrad kde po zadeleni pracuješ nielko dní do týždňa sú to tak isto aktivačné práce. Ale finta je v Tom, že keď si dáš papiere na úrad práce o hmotnú núdzu a máš v rukách papier že ti ju uznali treba v ten deň zájsť na mestský úrad a požiadať ich o aktivačné práce ktoré dáva mesto. Na mieste s nimi spisete zmluvu s tou zmluvou zájdete na úrad práce a predložíte ho pani na hmotnú núdzu. Tým pádom síce pracujete celý týždeň 4 hodiny ale máte to za 120€. Príp. Ak viete o nejakom zariadení,že by Vám poskytol robiť aktivačné práce u nich je to len plus lebo je tam väčšia šanca,že Vám ponúknu miesto

zalka
22. nov 2017

@lillystranska len tam ja som svojím príspevkom chcela povedať, že bez práce nie sú koláče defakto, a že i základnú dávku musí si odpracovať, nemôže odmietnuť. To čo píšeš ty je aktivita navyše ktorá pomôže určite mnohým iným, ak majú známosti a možnosti sa kdesi takto zamestnať.

lillystranska
22. nov 2017

@zalka nemysli si niekedy vďaka takýmto sa dá dostať ja som takto začala v jednom centre a po pol roku ma zamestnali

katarinamarkova
22. nov 2017

@maryjc čo ti bráni ísť do práce?

evittam
22. nov 2017

@maryjc Ake minimum by si konkrétne chcela?! Dostávala si pol roka podporu. Treba ist do práce.