Nútenie v práci na prestup do inej funkcie

13. nov 2020

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či ma môžu v práci nútiť do vyššej pozícií ak s tým ja sama nesúhlasím? Už som raz v tejto funkcii bola, nie je to však práca pre mňa, je to pre mňa stresujúce, trpím a ničím si zdravie, nemohla som vtedy jesť, v práci som plakala, chodila som s obrovskou nechuťou, o práci sa mi snívalo. Jednoducho to nie je pre mňa. Vrátila som sa teda na funkciu tam kde predtým a tu som spokojná. Som však zase do toho doslova nútená, s tým, že nemá kto iný, hoci máme ešte jednu kolegyňu tak nechápem, prečo by som práve ja mala ísť do tejto funkcie ak to robiť nechcem? Ako sa brániť? Bolo mi povedané, že tá druhá kolegyňa je u nás krátko, ale ja to ako problém nevidím, len ako výhovorku. Už som vysvetlovala ako sa cítim, aj moje pocity predtým, je to však brané asi s rezervou a nechápe sa ma. Čo ešte robiť??? Naozaj som zúfalá a mám z toho všetkého strach. Normálne rozmýšľam, že radšej dám výpoveď a odídem, aj keď v tejto situácií neviem kde si nájdem prácu. Pracujem v obchode (nie potraviny).

deti95060810
13. nov 2020

blízky mal tento istý problém... Dal radšej výpoveď.... Mal byť vedúcim a pod sebou cca 300 ľudí.... Jeho povahou - moc dobráckou ani náhodou... 🙄

sona463
13. nov 2020

Prechod z jednej pozície do druhej, musí byť so súhlasom zamestnanca, nakoľko sa menia podmienky v pôvodnej pracovnej zmluve. Ak nesúhlasíš, tak to povedz a mali by to rešpektovať, netlačiť na Teba. Len realita je žiaľ často iná. Môžu Ti robiť naschvály a to tiež nebude príjemné. Preto zrejme by bolo najlepšie dať výpoveď. Skús s nimi ešte raz porozprávať a keď uvidíš, že nie sú tomu naklonení, tak asi bude pre Teba lepšie dať výpoveď. Všetky pre a proti musíš zvážiť sama.

proximaa
13. nov 2020

Myslim, že je dôležité ustáť si svoju vnútornú hranicu - čiže ponúkanú pozíciu nechceš a nepôjdeš proti sebe a svojmu zdraviu. Jasne a pevne povedať, že chápeš, že sa im zdáš ideálny kandidát, ale nie je to práca pre teba a neprijmeš ju. Výpoveď by som hneď nedávala, zatiaľ na to predsa nemáš dôvod. Môže vyvinúť aj tak, že sa vyskytnú kvôli neprijatiu pozície nejaké problémy. Ak by to tak bolo a bolo by to pre teba priveľa, potom nad výpoveďou porozmýšľaj. Ale môže sa to vyvinúť aj lepším smerom, nehádž ešte flintu do žita

autor
13. nov 2020

Ďakujem za rady. Ono to, že to robiť viac nechcem aj o tom ako sa cítim a aké mám pocity vedúca vie. Na jednej strane povedala, že ma do toho nebude nútiť, no pri každej príležitosti pripomenie mňa že budem miesto jej. Potrebuje zástupcu, urýchlene čo najskôr. Máme ešte ďalšiu kolegyňu kľudne môže byť aj tá, tak nechápem, prečo som stále nútená ja. Keby sa na to cítim, tak ok. Ja však viem, že toto nie je práca pre mňa a nebudem so stresom, s problémami s nechuťou do jedla a plačom chodiť do práce, preto nevidím nič iné ako pohroziť výpoveďou. Alebo ešte jedna a posledná možnosť, zavolať manažérovi podniku.

proximaa
13. nov 2020

Skús ty na oplátku pri každej takej príležitosti povedať, že nie, ty tam nebudeš. Hlavne sa nenechaj do ničoho nútiť. Výpoveďou kľudne pohroz, ale neber ju ako jediné riešenie. Držím palce, nech to dopadne k tvojej spokojnosti

autor
13. nov 2020

@proximaa Vždy ked sa povie že budem ja, ja vždy reagujem, ze nebudem. Nikdy niensom ticho, vždy si presadzujem svoje. Preto som už z toho zufala a neviem čo robiť, proste viem, že robiť to nebudem ale neviem čo robiť aby to aj ona pochopila.

lucka_ke
13. nov 2020

možno ani druhá kolegyňa nechce

proximaa
13. nov 2020

Chapem, ze si uz z toho na nervy. Je to pre teba urcite stres a zataz neustale sa tym zaoberat a este aj vidiet, ze druha strana nechce ani kusok ustupit. Teraz ma tak napadlo, svoje stanovisko si vyjadrila a proste to tym aspon pre seba uzavri. Netrap sa tym, nerozmyslaj nad tym. Priprav sa psychicky na to, ze to mozno budes riesit aj vypovedou a viac sa tym nezatazuj. Nenic si kvoli tej pozicii znovu zdravie. Ked pride na lamanie chleba, iba zopakuj svoje rozhodnutie a uz nechaj nadriadenych nech sa zariadia

ivkazba
16. nov 2020

Vždy si presadzuješ svoje, nikdy nie si ticho. Ja by som navrhla nereagovať na to, ak vedúca často spomína, že pôjdeš na jej miesto. Povedala si jej, že nemáš záujem a tým to považuj za uzatvorené. Ak bude niečo hovoriť, ignoruj. A ak raz k tomu príde, povedz nie a ak bude prekvapená, tak jej pripomeň, že si ju už informovala a teda že sa mala zariadiť podľa toho. Lebo toto čo robíte, je doťahovačka. Ona povie áno, ty nie. Nehraj s ňou túto hru.

sandri
16. nov 2020

Ahoj, neviem akym sposobom si veducej povedala, ze to robit nebudes. Odporucam najblizsie, ked ti toto povie, ohradit sa zakonom - teda odpovedat jej v style: na zaklade zakonnika prace, paragraf c. XY s tym musim suhlasit a ja s tym nesublasim. Preto so mnou na tejto pozicii nepocitajte. Toto je moja definitivna odpoved a budem rada, ak to prestanete dookola vytahovat. Vyjadrila som sa dost jasne.
Budes prekvapena, ako zamestnavatelia reaguju, ked poznas svoje prava. Mna chceli silou mocou po materskej vyhodit, hoci moja pozicia bola otvorena a baba na nej mala znluvu, ze je moj zastup na matersku. Ked som im po niekolkotyzdnovych dotahovackach povedala ze v pripade vyhadzovu sa teda vidime na sude o neplatnosti vypovede, ktory na 100% vyhram, zrazu sa vsetko zmenilo...