Je nás 7 a ani jeden z nás nesúhlasí so zmenou pracovnej pozície. Postupuje zamestnávateľ správne?

Zodpovedané
4. júl 2023

Dobrý deň,

v práci nás je 7 ľudí s rovnakou pozíciou na dobu neurčitú. Ôsma kolegyňa bola za zástup materskej, tu všaj kvôli nadbytočnosti prepustili. Po pár mesiacoch sa chce vrátiť kolegyňa z materskej. Zamestnávateľ nám dal alternatívu, že jeden z nás má zobrať inú pracovnú pozíciu. Je vraj lepšie platená. Tak by sa uvoľnilo miesto kolegyne z materskej, ktorej miesto vraj nebolo zrušené. Nikto z nás to nechce robiť.

Pohrozil nám, že ak nikto z nás sa neprihlási, jeden dostane výpoveď a nahradí ho kolegyňa po materskej. Nepáči sa nám to.

Môže takto zamestnávateľ konať?

Ak nám donesú zmluvu, teda dohodu o výpovedi s odstupným, môžem ho preškrtnúť a napísať, že nesúhlasím?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup zamestnávateľa nie je v súlade so Zákonníkom práce. Ak by chcel niektorého zo zamestnancov prepustiť, musel by najprv splniť všetky zákonom dané požiadavky na výpoveď (napr. rozhodnutie o nadbytočnosti, ponuka inej vhodnej práce a pod.) a nie Vás takto vydierať.

Ak by zamestnávateľ napriek tomu pri skončení pracovného pomeru jedného z Vás postupoval, odporúčam Vám podať v tejto veci podnet na príslušný inšpektorát práce.

Ak Vám zamestnávateľ predloží dohodu, s textom ktorej nebudete súhlasiť, odporúčam Vám nič nepodpisovať (jednoducho nechať predmetnú listinu prázdnu).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk