OČR a skúšobná doba v práci

spuntik1997
17. dec 2023

Ahojte, viete mi niekto z vlastnej skúsenosti poradiť? Mám právo na OČR na dcéru aj keď som v skúšobnej dobe? Nadriadená mi povedala že pokiaľ som v skúšobnej dobe právo nemám ani na dovolenku ani na PN a ani na OČR. Je to pravda alebo právo ostať s chorým dieťaťom doma mám? Ďakujem 🙂

aliziana
17. dec 2023

@spuntik1997 právo na PN aj OČR máš, druhá vec je, či si Ťa tam nechajú a nerozlúčia sa v skúšobnej lehote

maranco
17. dec 2023

@spuntik1997 OČR platí sociálna poisťovňa

Nárok na ošetrovné v praxi majú tieto osoby:

nemocensky poistený zamestnanec,
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba,
dobrovoľne nemocensky poistená osoba,
osoba, ktorej vznikla potreba osobného a celodenného ošetrovania alebo starostlivosti po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote (je to lehota po zániku nemocenského poistenia a vo všeobecnosti je to sedemdňová lehota).

Ako vyplýva z vyššie uvedeného, nárok na ošetrovné nevznikne tým zamestnancom, ktorí neplatia nemocenské poistenie.

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/socialne-a-zdravotne-...

elanor
17. dec 2023

samozrejme, ze pravo mas.
Normalny (chapavy) zamestnavatel to pochopi. Inak o pocet dni na PN, ci OCR sa ti skusobna doba predlzuje.
Dokonca s normalnym zamestnavatelom sa da dohodnut aj na dovolenke uz pocas skusobnej doby, vsetko je to vecou komunikacie a dohody.
No a tym nechapavym, s tym je problem vsetko a vsade. S takym ta na milion percent bude po navrate z ocr cakat vypoved v skusobnej dobe.
No ale povedzme si uprimne... Co je dolezitejtie? Vlastne dieta (vlastne zdravie), alebo neokrochany zamestnavatel / sef?

elanor
17. dec 2023

a este dalsia vec - ty si PN ci OCR nepytas od zamestanavela, ziadne povolenie ci dovolenie. Ty PN ci OCR oznamujes. A on je zo zakona povinny to akceptovat. Nie dovolit, ako si mnohi sefovia ci veduci pletu dojmi s pojmami.
Cize ak treba, pojdes s dietatom k dr, nechas si vystavit OCR, do prace zavolas a oznamis, ze si s dietatom OCR od ....

mogaa
18. dec 2023

@spuntik1997 právo samozrejme máš, ale na 99% s tebou ukončia hneď PP keďže si v skúšobnej dobe...

bublinka1426
18. dec 2023

mas pravo na vsetko
na prvu dovolenku tusim po 21 odpracovanych dnoch
samozrejme ze mas narok na PN OCR ci Pecko
asi by som sa zamyslela nad zmenou zamestnavatela.

bublinka1426
18. dec 2023

@mogaa s takym zamestnavatelom by som ukoncila po tomto tvrdeni skusobny pomer asi ja 😅ako prva

mamina7070
18. dec 2023

Jasne ze mas pravo na OCR aj PN ale o tu dobu sa ti predlzuje skusobna doba a pocas nej ti mozu ukoncit pracovny pomer bez dovodu aj ked si na ocr ci pn

teraz tam robis od decembra tak potom ocakavaj ukoncenie prac pomeru a po skonceni OCR sa prihlas na UP

missviolet
18. dec 2023

neznasam nadriadenych, co nemaju nastudovane ani zaklady, to bolo prve, co som si nastudovala poriadne, ked uz mam zodpovednost za ludi. PN a OCR ovplyvnit nevies, skusobna-neskusobna, clovek si nevyberie, kedy bude chory. Pravo mas.

denkabemommy
18. dec 2023

@mogaa vôbec to tak nemusí byť, v dvoch prácach som si vzala OČR počas skúšobnej doby a nemal s tým ani jeden zamestnávateľ problém 🤷🏼‍♀️.

mogaa
18. dec 2023

@denkabemommy tak ano, ale ak jej nadriadená povedala že nemá nárok, hoci nárok má, tak veľmi pochybujem že by si ju tam nechali, hlavne ak sa pracuje aj medzi sviatkami....

palicka
18. dec 2023

Na PN i OČR mas narok, naozaj je vsak otazne, ci budu s teboubratat aj ďalej. Co sa tyka dovolenky, nemas este pravo na čerpanie

mariahan
18. dec 2023

Narok maš no nie kazdy zamestnavatel to toleruje.. ja som prave dnes dostala vypoved v skusobnej dobe s dovodu ze som bola na Ocr s malou. Ze som rizikovy zamestnanec.. takze vsetko zalezi od vedenia.

nikitka444
20. dec 2023

@spuntik1997 máš na to právo.
Ja som nastúpila a po týždni musela ostať doma 2t s dieťaťom a potom týždeň so sebou. Aj na dovolenku máš nárok

mamina7070
20. dec 2023

@nikitka444 na dovolenku nema narok este

nikitka444
24. dec 2023

@mamina7070 to je zvláštne, ja v skúšobnej dobe 6dni

nikitka444
24. dec 2023

@mamina7070 Počas skúšobnej doby zamestnancovi vzniká nárok na dovolenku podľa príslušných ustanovení zákonníka práce rovnako, ako by skúšobnú dobu nemal dohodnutú

mamina7070
24. dec 2023

@nikitka444 po dohode a suhlase zamestnavatela si mozes dovolenku predcerpat ale narok nie je ved robi od decembra

ak sa chces dohadovat skus si najprv precitat poroadne zakonnik prace lebo davas veci vytrhnute z kontextu

mamina7070
24. dec 2023

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

a ona 21 opracovanych dni nema tj nevznika jej narok ani na pomernu cast

bucko555
24. dec 2023

Ja som v skúšobnej dobe už som bola on, mala som dva dni dovolenku a teraz som zase chorá ....vôbec to neriešia chápu že som došla do veľkého kolektívu imunita oslabená a už mi povedali že mi aj zmluvu predĺžia mala som len na pol roka

nikitka444
24. dec 2023

@mamina7070 kde sa ja odhadujem?
Ja píšem ako som mala ja. Už v prvý deň nástupu mi v dochádzke svietila dovolenka. Taktiež 7dni nárok na osetrovne