Odsudzovanie za prácu - skúsenosti

11. máj 2021

Ahojte, zaujímajú ma vaše skúsenosti. Zažili ste už niekedy odsudzovanie za vašu prácu? Konkrétne myslím tak , že ste "len" upratovačka, "len" predavačka a podobne? Viem, že aj to je práca, nie každý môže sedieť v kancelárii za počítačom. Ja nikoho neodsudzujem, len si hľadám prácu a zaujíma ma, či ľudia moc posudzujú podľa práce.

ofzuza
11. máj 2021

No ved tak som to pochopila. Preto pisem, ze nemusi ist o peniaze ale nahraditelnost.

autor
11. máj 2021

@ofzuza že sa nepovyšuje pre to lebo zarába lepšie ale pre to lebo je ťažšie nahraditeľný? Len či som správne pochopila čo máš na mysli

jankapepe
11. máj 2021

@ofzuza
- nejde len o peniaze ( ale je sranda ak sa niekto kto zarába menej zvykne vyvyšovať a hrdiť svojou ,, lepšou prácou,,) ide o súhrn výhod a nevýhod
- prečo by predavačka nemohla robiť tvoju prácu? Ako vieš, že na ňu nemá kvalifikáciu? 😉

jankapepe
11. máj 2021

Tak tak

autor
11. máj 2021

No podľa mňa v poslednej dobe skôr upratovačka je ťažšie nahraditeľná. Nie kvôli tomu, že by niekto nevedel vykonávať tú prácu ale málo ľudí chce. Napr na takú 'lepšiu' prácu je pravda, že treba viac zručností a podobne no preto sú dnes už rôzne školenia. Na také pozície je určite viac kandidátov ako na upratovačku. Preto si myslím, že možno ona je ťažšie nahraditeľná.

jankapepe
11. máj 2021

@ofzuza
Mi to pripomenulo tento citát 😁
Cintoríny sú plné nenahraditeľných ľudí. (Georges Clemenceau)

ofzuza
11. máj 2021

@jankapepe pretoze ta praca ho moze uspokojovat a pri tej nizkej profesii by trpel. Napr ucitelka vs upratovacka. V poho da moze stat, ze upratovacka zarobi viac. Ale ucitel musel studovat, vzdelava sa dalej. Proste to povolanie vyzaduje viac nez povolanie upratovacky.
A co sa tyka mojej prace, tak je minimalna sanca, ze by predavacka mala kvalifikaciu. A hlavne pisem vseobecne. Hocikto z mojej profesie moze ist predavat zajtra. Opacne to nepojde.

jankapepe
11. máj 2021

@ofzuza by si sa divila koľko studovanych ľudí s vysokým IQ robí ,, podradnu ,, prácu čisto z praktického hľadiska, či už finančného či antistress 😁 či jednoducho preto že ich to baví

jankapepe
11. máj 2021

@ofzuza PS: ak si prekvalifikovana tak ver že nájsť prácu predavačky bude veľký problém.

ofzuza
11. máj 2021

@jankapepe a asi ani by som sa zajtra nezamestnala. Preboha. Pisem obrazne 😂

jankapepe
11. máj 2021

@ofzuza preboha. Vôbec mi to nenapadlo. Myslím sarkasticky.
Nevadí nemusíme si rozumieť 😁

ofzuza
11. máj 2021

@jankapepe uplne cisty sarkazmus to bol, fakt 😂

jankapepe
11. máj 2021

@ofzuza no vidíš konečne sme sa zhodli

cervenaruza123
11. máj 2021

Myslim, ze je to zial velmi caste. Zazila som aj ze ludia odsudzovali niekoho, kto mal podla nich "podradnu" pracu. Dokonca, pre mna nepochopitelne, som zazila, ze niektori ludia radsej boli nezamestnani ako by mali vziat podla nich "podradnu" pracu. A zazila som aj opak, ked ludia s "podradnou" pracou sa naopak potrebovali povysovat a vysmievat z niekoho, kto mal "lepsiu" pracu a odmietali sa s nim preto bavit, lebo "nevie co je praca" alebo "my sa s takymi namyslenymi ludmi nepotrebujeme bavit". Myslim, ze kto sa chce vysmievat, sa aj bude. Na kazde povolanie sa najde plno negativnych narazok.

mamutka
11. máj 2021

No neviem, súdiť ľudí podla práce... Sak sa pozrite na smetiarov, každé dieťa im kyva, postupne aj matky chytajú zvyk a keď ich vidím, hneď mam úsmev na tvári, že jej, maly škoda ze tu nie je, už by si kyvali. Sak to sú úplní bohovia pre tie deti 😁 Smeriari a ich povoz, to jak keby slnko vyšlo. A tak podobne, každá práca je dôležitá

cervenaruza123
11. máj 2021

@dkethe Ja napriklad chodim s upratovackami na kavu 😀 . A to mam z hladiska povrchneho sveta "vazenejsie" povolanie ako oni. Ide o to, ze mi sadli ludsky a mame o com pokecat. Naopak, s niektorymi kolegami sa neviem tak porozpravat, lebo nemaju rozhlad ani otvorenu mysel tak, ako niektore upratovacky. Mali sme v praci aj upratovacku, ktora si tak privyrabala v case krizy, inak je to vystudovana inzinierka, ktora ma momentalne aj super pracu uz. Uznavam, ze velakrat povolanie odraza aj nieco z povahy cloveka, ale hlavne dnes to uz ani zdaleka nie je take pravidlo.

otazka1
11. máj 2021

@ofzuza trosku si mimo.mám kamarátku od malička,ona je predavačka a ja robím v statnej správe.chodíme na kávu bežne. poznám upratovačky..niekoľko upratovačiek,predavačky,kuchárky,mám kamarátky aj z ministerstva,bánk,veľkých štátnych podnikov..a s každou by som na kávu šla aj oni so mnou.si povrchna,darmo😘je to len o tvojej obmedzenosti,že nevieš komunikovať s ľudmi 💁

otazka1
11. máj 2021

@ofzuza vidím,že som tá omylom zle označila,pardon.to malo ísť @dkethe

lentilka78
11. máj 2021

@jana_eyre_2 presne si to vystihla, ja som na tom podobne, moje najbližšie kamarátky sú lekárka, právnická a doktorka farmácie a ja som manuálne pracujúca žena po celý život a bez vysokej školy a napriek tomu sa stretávame veľmi často a stále si mame co povedať... Bez povysovania...

egnivia
11. máj 2021

Moj muž je "jen robotník" za to jeho bratr je "Pan inženýr" 🙂 ...

littlebubble
11. máj 2021

Ja sa čudujem, že niekto si dnes ešte myslí, že predavačky, upratovačky nemajú VŠ alebo nie sú kvalifikované a, že sú to len ženy ktoré na viac nemajú.🤷.Dnes každý robí aby prežil.Známa s vyštudovanou diplomaciou sa hlásila do potravín aby uživila rodinu.

Aj ja som začínala ako predavačka a keby som chcela tak mám vyštudovanú školu v odbore ktorý dnes ide, ale mne sa nechcelo dohánať praktické vedomosti lebo by to trvalo dlho.Našla som si iný smer a prácu v obchode som vždy brala len ako dočasnú, kedže mňa tákáto práca ubíjala a obdivujem všetkých ktorí tam pracujú.Ja som to nezvládala.

Keby som musela tak by som šla robiť aj upratovačku.

Môj muž s vyštudovanou veterinou tiež pracoval ako predavač v minulosti.Ešte nerobil žiadnu prácu v kancelárií a ani by nikdy nechcel.Robí to čo ho baví a nie to čo by mal lebo je vzdelaný.

Moja vtedajšia vedúca zmeny v obchode bola bakalárka a pokračovala na ing.

Ďalší kolega mal tiež VŠ.

V nemenovanom známom fastfoode majú tiež niektorí VŠ.

Ja nemám VŠ, ale chcem si ju dorobiť a v mojej práci nikoho titul nezaujíma aj keď ho mnohí majú a predsa to nemôže robiť hocikto bez ďalšieho vzdelania a zručností.

Dnes je jedno kto kde pracuje.Vlastne vždy to bolo jedno.Každý z nás potrebuje z niečoho žiť.Nejaká predavačka v súkromnom živote môže byť napríklad šikovná športovkyňa, trénerka a popri práci trénuje ľudí lenže človek potrebuje stabilné zamestnanie.

Moja mama sa z predavačky vypracovala na pozíciu kde je potrebné mať ekonomické vzdelanie a dnes už aj VŠ.A nerobila predavačku lebo sa zle učila a skončila učňovku.Robila predavačku lebo trebalo niekde začať a učila sa perfektne a nie na učňovke, ale na ťažkej škole.

Ja keď vidím človeka čo síce má vzdelanie aj riaditeľskú stoličku, ale nemá čas na súkromný život tak mu nezávidím nič.Pre mňa je život moje súkromie.Práca je a vždy bude len práca.

littlebubble
11. máj 2021

A kamarátku študujúcu na VŠ práca v obchode dokonca baví 😊.

littlebubble
11. máj 2021

@dkethe Prepáč, ale môj muž má vyštudovanú veterinu a raz za čas umýva záchody aj keď to nie je jeho pracovná náplň, ale sú obdobia keď je upratovač.

Nemá kvôli tomu rozhľad? 😂 Má taký rozhľad, že má v hlave niekoľko kníh od A po Z.
Vieš koľkokrát umývam záchody a tiež robím niečo iné? Robím to lebo v tej chvíli musím.

Necítim sa byť preto sprostá 🤷.
A ani sa nestretávam s ľudmi ktorí si myslia, že sú niečo viac a vieš prečo? Lebo mám takého v rodine čo sedel radšej na riti doma lebo on je vzdelaný a všetci čo nemajú vzdelanie ako on sú sprostí.Tak aj prišiel o prácu.Nemal rešpekt voči nikomu.

Aj tá posledná upratovačka môže mať viac titulov pred menom než ty a ani o tom nemusíš vedieť.
Známu mám pokladníčku na prevádzke a je magistra a áno niekedy aj umýva záchody.

dkethe
11. máj 2021

@littlebubble vystudovany veterinar, a co robi? Nie je mi to zrozumitelne... Co si mam predstavit, ze si umyva zachod vo vlastnej ambulancii? Vsak super, klobuk dole, ze nie je pansky
Ak nebudem brat teraz do uvahy to, ze dnes ma VS titul kazdy s iq nad 88 ak chce, a pre mnohe debaty vs titul ma nulovu hodnotu...
ja som ing. A ak by som si nevedela najst adekvatnu pracu v obore, vezmem hocico. Prinajhorsom pojdem do freshu. Ale co to o mne hovori? Ze som slaba, neschopna, ze som klesla, ze som zahodila roky studia a predoslej prace... Mozno mgr. Predavacka vie pokecat o sadeni kvetov a manzelskych trampotach. Ale co to vypoveda o sile jej osobnosti a sile intelektu, ze mgr je pokladnicka?

snazilka_bio_mamka
12. máj 2021

@sonkaxxx nechcela som týmto nejak "ponížiť" mamičky na materskej, ale konkretne tá kamoška pred tým odrobila mesiac niekde a potom otehotnela a kedze sa jej nechcelo ist do prace, spravila si druhe a teraz má este 2 roky do ukončenia a uz vyplakava, že ona robiť nebude. Ja som tu len na obyčajnom zastupovaní a horko ťažko som sa sem dostala bez pomoci, na 4. x, ale hlavne, že som ist niekoho podplatila. Jasne, podplatila som riaditelku za moj exkluzivny 620 eurovy plat :D

littlebubble
12. máj 2021

@dkethe Má vyštudovanú veterinu. Veterinárske lekárstvo je študijný odbor on má vyštudovanú kynológiu a nešiel študovať pre titul ani pre peniaze, ale pre vedomosti ktoré mu nikto nezoberie aj keby umýval okná.

To si hovoríš o sebe len ty alebo ti to niekto tĺkol do hlavy celý život.My robíme užitočnú prácu a nemám pocit, že som neschopná len preto, že som si namiesto kancelárie vybrala niečo iné a pritom som mala tú možnosť.

A nerobím ani za pokladňou ani upratovačku ani žiadne podobné pozície kde stačí základné vzdelanie.

Vybrala a vyberala by som si prácu vždy podľa toho čo ma baví a nie podľa toho, že si niekto myslí, že som neschopná.Išla by som aj do domova dôchodcov aj keď viem, že je to ťažká práca.Pre niekoho by som robila podradnú robotu.Pre mňa by to bola práca ktorú by som brala ako povolanie a robila by som ju rada lebo ma baví pomáhať.Tento pocit by som v kancelárií ja osobne nemala.

Sú ľudia ktorí dobrovolne ,,klesli,, pretože už mali dosť toho stresu a niekde na nižšej pozícií bez stresu zarobia tak isto a možno aj viac.

Ona nie je mgr predavačka a nepredáva rohlíky. :D Ona si sedí na kresielku a väčšinu času má čas aj vypiť si v kľude kávu preto robí tú prácu, nie preto, že musí.Nie každého baví byť non stop v strese a ťahať si papiere aj domov.Nie každý vyštudoval VŠ aby celý život robil len to čo vyštudoval.Niektorí mali tú možnosť študovať tak študovali.Ona je spokojná, že má kľudnú prácu a neviem kto teda určuje, že kedy už človek neschopný nie je.Keď je lekárom? Právnikom? Alebo kedy? Podľa mňa najschopnejší sú tí ktorí robiť nemusia 🤷😂 a ľudia robia pre nich.A myslím si to preto lebo si zakladám život na voľnom čase a ten je pre mňa dôležitý.Práca je pre mňa miesto kde chodiť musím a keď už musím tak aspoň s radosťou.

Strašne škatuľkuješ ľudí.Dokáže sa rozprávať len o kvetoch.Ty sa pozrieš na človeka a vieš čo má v hlave? 😂🤷.Predstav si, že môj muž vie hodiny rozprávať o histórií, fakty o prírode, má perfektný všeobecný rozhľad a dá sa s ním rozprávať o všetkom možnom, ale o práci vo voľnom čase nechce ani počuť.Čo to o ňom vypovedá? Že má nejaký život a nežije len kariérou lebo život je o niečom inom a keď už obaja musíme pracovať tak robíme to čo nás baví a čo nám umožňuje mať čas aj na naše hobby.Mohol by využiť svoje vzdelanie, ale nechce lebo vie, že by nemal čas a bol by pravidelne v strese tak sa o to ani nepokúša.
a pravdepodobne by aj zarobil menej.

Ako ty vieš čo má kto v hlave? S tebou sa dá o čom rozprávať? O práci? Tak to musí byť strašná nuda ak sa nevieš porozprávať o bežnom živote.Poznala som takého človeka čo žil len pre prácu a nedalo sa s ním o ničom inom rozprávať.Rozpadol sa mu vďaka tomu aj vzťah.
Jeho život je plný vážností.Pre mňa je to prežívanie a nie život.

Ja chcem tiež VŠ viac pre seba než pre kariéru, pre svoje vedomosti a kde je napísané, že to čo vyštudujem musím automaticky robiť.Svoju prácu by som nemenila pokiaľ by som nemusela aj keby som mala 10 titulov.

A to som si k práci doplnila 2 vzdelania takže nemám pocit, že som neschopná skôr som šťastná, že do práce chodím s úsmevom.

Raz mi tiež jeden človek povedal, že ľudia bez VŠ neznamenajú nič.
Ja mám nadrozdiel od neho rodinu a som zdravá.
On má rozpadnuté manželstvá a stres, ale má svoju milovanú kariéru 🙂.

Nuž, každý máme iné hodnoty a priority 🤷.

jana_eyre_2
12. máj 2021

@dkethe a aká je vypovedna hodnota o sile osobnosti a sile intelektu, ak sa človek cíti ako niečo viac podľa zamerania práce, či úspechov?

katkamatka7
12. máj 2021

Doma, v práci, v prírode, pri športe, v škole, v obchode, možno stretnúť typy ľudí, ktorí zo seba sálajú slová: bezo mňa by tu nič nebolo, kvôli mne je to tu urobené. Ďalšie typy zo seba dokážu vydať slová: vďaka vám sa mi to podarilo. Vďaka našej spoločnej práci, kde záleží na každej časti veľkého systému, som sa aj ja pričinil o dobro v spoločnosti.

littlebubble
12. máj 2021

@dkethe Ja viem na čo narážaš, ale treba si uvedomiť, že sú ľudia ktorí nie sú hlúpi a predsa ich baví remeslo, predávať, obsluhovať.To, že v niektorej oblasti postačuje základné vzdelanie ešte neznamená, že sú všetci jednoduchí.Veľa ľudí to vzdelanie má, ale život ich nasmeroval k niečomu v čom sa našli a sú spokojní.

Keby som bola zručnejšia a šikovnejšia tak by som chcela vedieť kovať, chcela by som byť automechanik 🤷.Chcela by som vedieť opracovať drevo.Fascinujú ma takéto práce.
Hasiči, policajti, záchranári všetkého druhu sú pre mňa vzorom.
Tiež sú jednoduchí? Čo to vypovedá o ich intelekte ak polovica z nich nemá VŠ.

Niekedy riskujú vlastný život a niektorí sú jednou nohou v base ak niečo pokazia tak isto ako učitelia v škole, v škôlke.

Niektorí svoju prácu robia srdcom a je po nich vidieť výsledky.

katkamatka7
12. máj 2021

Čerstvý absolvent má za sebou roky štúdia. Vtĺkajú mu do hlavy, že s jeho vzdelaním dokáže viac. Vo svojej špecializácii, odbore. Keď si hľadá prácu, s hrdosťou uvádza svoje najvyššie dosiahnuté vzdelanie, možno pridá skúsenosti z prác, ktoré okúsil počas štúdií. Ako roky plynú, počet rokov pracovných skúseností začne prevyšovať roky na škole či školách. Začne si uvedomovať, že prácu potrebuje, aby sa uživil, že pracovné podmienky, zaradenie nezodpovedajú jeho školským predstavám. Príde čas, kedy klesne, prijme svoje okolie, aj keď nesúhlasí. Keď ho z pomyselného dna vytiahne pomocná ruka, úsmev, povzbudenie od niekoho, koho možno odsudzovali. Príde aj na to, že odsudzovať je nezmysel. Že témy na rozprávanie dokáže založiť aj s ľuďmi vzdialenými, že sa dokáže pridať do rozhovoru s porozumením. Aj to je na živote krásne, ako sa ľudia dokážu stať lepšími, naučiť sa nesúdiť a empaticky sa vcítiť do potrieb druhých.