Odsudzovanie za prácu - skúsenosti

11. máj 2021

Ahojte, zaujímajú ma vaše skúsenosti. Zažili ste už niekedy odsudzovanie za vašu prácu? Konkrétne myslím tak , že ste "len" upratovačka, "len" predavačka a podobne? Viem, že aj to je práca, nie každý môže sedieť v kancelárii za počítačom. Ja nikoho neodsudzujem, len si hľadám prácu a zaujíma ma, či ľudia moc posudzujú podľa práce.

domka555
12. máj 2021

@nevenka presne tak, narobíme sa ešte dosť a všetko je o skúsenostiach. Teraz idem po rodičáku do práce a skoro nic si už nepamätám 🙈 Takže aj tak začínam odznova.

janetinka27
12. máj 2021

tak mozno v kazdej praci ta mozu ponizit. aj keby si pracovala na urade na nejakej dobrej pozicii, klient ti vykrici, ze iba kavickujes a si platena z jeho dani. keby si bola lekarka, ucitelka,... tiez by si si vypocula.
ja som napriklad zazila, ako jeden dedko velmi nepekne urazil pracovnika, ktory je vzdy ochotny a zodpovedny a zautocil na neho za jeho vyzor (po zdravotnej stranke) iba preto, ze nemali to, co on chcel. bolo mi ho velmi luto, lebo viem, aky je dobry, skromny a z akych tazkych pomerov pochadza a ze sa sam vypracoval.
skor by som povedala, ze clovek, ktory ineho ponizuje alebo na neho utoci, je sam nestastny alebo zraneny a slova, ktore adresuje cudziemu cloveku, chce mozno adresovat niekomu uplne inemu, napriklad synovi alebo sefovi. ale splechne to predavacke, lebo mu pride do rany. ale urcite svalnatemu motorkarovi by to nesplechol...

evinea
12. máj 2021

zakazdym sa niekto najde pre koho tvoja praca, respektive pozicia nebude dost dobra. Ja toto neriesim, podla mna kazdy robime co vieme, co sa nam da. Takze nesudim, tiez som si kadecim presla a treba sa k ludom spravat ludsky, s pokorou. Nemame predstavu kto si cim presiel alebo prechadza.

karolinakr
12. máj 2021

Myslim si, ze skryte pohrdanie existuje, ale aj smetiara musi niekto robit Kazde rano pozeram ako vysypaju koše a ma napadlo, že keby to nikto nechcel robit, mali by sme všetci strašny problem

kassandra25
12. máj 2021

Ano, zial, ludia su natolko zli a hlupi, ze posudzuju podla prace a to i napriek tomu, ze bol Covid a vela odvetvi sa muselo zrusit, zatvorit, atd, ludia volili aj ine, podradnejsie prace, a odsudzovanie je stale, deje sa to ludmi, ktori su doteraz neohrozeni vo svojej pracovnej pozicii, ale vsetko sa moze stat, hocikto moze hocikedy prist o pracu....

mandarinka555
12. máj 2021

@dkethe To ponižovanie predavačiek a upratovačiek ti ide dokonale :( Že ťa hanba nefackuje :( Aby si sa z toho svojho titulu pred menom nepo*rala :(

cilacik
12. máj 2021

Ja nerozumiem ludom ktori posudzuju druhych na zaklade vzdelania alebo prace.. Ved predsa niekomu to nemusi palit natolko aby vystudoval VS a na druhej strane je sikovny v inych veciach. Ci to je predavacka alebo upratovacka.. Ved kazdi nech robi pracu ktora ho bavi a nech je stasti a spokojni s tym co ma..Clovek ma hodnotu ako ludska bytost. Ja mam VS, aj Dr, pracujem v IT a zarabam velmi sluzne.. No moj drahy je sofer a ma podla mna strasne komplexy z toho ze nie som predavacka.. Pre neho ma hodnotu len clovek ktori drie za pasom, v obchode a pod. A vykrikuje mi ze bez takych ludi by som sa ja ani nenajedla ani nenakupila 😂 Cize existuje zakomplexovanost aj z opacnej strany 🙄

anja27
12. máj 2021

Ja som sa s tym stretla ale nie ja osobne ale pri ludoch v okoli a nechapem to vobec. Som pomerne mlada a taktiez si vazim kazdeho kto poctivo zaraba na zivobytie. Niekto pohrda upratovackou casnickoi ci smetiarmi..pre mna su prave taketo prace rozhodne dolezitejsie ako nejaky povedzme konzultant ale nie ze by som odsudzovala ale pozeram sa na to ze niektore profesie su pre nas dost dolezite. Ale nepovysujem sa tymto mad nikoho urcite. Ja som si skusial aj tazku aj menej tazku pracu. Od kancelarie cez umyvanie verejnych zachodov co bol humus ale nehanbim sa za to vobec. Keby to bolo lepsie platene kludne to idem robit znova. Ale napr poznam vela co sa vyvisuju a manualna praca im nevonia. Alebo zena ktora povedala ze praca vp vyrobe je podradna a ona na dobrej pozicii vdaka tomu ze sefovi roztiahla nohy. Tak neviem v tom pripade co je podradne podla nej ale dobre 😀 takze tak nejak 🙂

katkamatka7
12. máj 2021

Z čím vyššej výšky padne človek na hubu, o to viac ho to bude bolieť. @dkethe .

marianka3
12. máj 2021

Áno, od niektorých lekárov som si už niekoľkokrát vypočula slová "len sestra".

mamusa34
12. máj 2021

Neznášam ľudí čo sa povyšuju ,čo hľadajú chyby na človeku či postava ,povaha riešia ho ..potom sa nečudujem ani sama sebe už že najradšej mám klud a samotu

vroni
13. máj 2021

Dobre, sú povolania, ktoré považujem za "len" a ich prácu si absolútne nevážim. Od politikov, cez rôznych úplne zbytočných štátnych parazitov, predavačov teplej vody až po realitných maklérov. A môžu byť kvalifikovani, svoju prácu robiť s láskou, i tak budú u mňa "len". Ale budem sa hlboko sklanat pred každou upratovačku, lebo ja napriek (skoro) dvom vysokým školám upratovať neviem (ale áno, aj také existuje!)...

llucciaa
13. máj 2021

ako áno chápem ťa, ale tak ono zakaždým sa niekto taký nájde, kto sa musí proste povyšovať. či už je to ohľadom práce, života, oblečenia. no najlepšie riešenie je jedným uchom dnu a druhým von

littlebubble
13. máj 2021

@mandarinka555 Niekedy predavačky v potravinách boli ženy ktoré mali väčšinou len sou a boli to také jednoduchšie ženy. (Jednoduchá podľa mňa neznamená hlúpa len nie sú karieristky.Stačí im takáto práca a sú spokojné) Pre niektoré znamená slovo jednoduchá (sprostá, nevzdelaná, bez všeobecného rozhľadu)

Niekedy boli predavačky rozdelené na predavačky v potravinách a tie v butikoch a ľudia s VŠ mali zamestnanie na pozíciách kde ich potrebovali pretože vtedy nemalo pol republiky titul pred menom.Aj vtedy bola predavačka len predavačka.Pre mňa je aj riaditeľ len riaditeľ pretože povolanie človeka necharakterizuje.Je to jeho práca, autorita ktorú rešpektujem aj keď môže mať nižšie vzdelanie než ja (áno riaditeľ nemusí mať všade VŠ).Ja som tiež len.... Niekto.Ale ja som na svoju prácu hrdá a nechcela by som riešiť papierovačky, mňa by to nebavilo kedže viem čo v práca v kancelárií obnáša a je to psychicky náročné.Ja si osobne zakladám na tom aby som sa v práci cítila dobre a aby som aj zarobila a mala čas na rodinu.Nič iné ma nezaujíma.Prácu predavačky som ja nezvládala ani fyzicky ani psychicky preto ju nerobím Ak by ma to bavilo tak by som predavačku robila.Nie je na tom nič podradné.Každý z nás kto pre niekoho pracuje je len zamestnanec takže pod zadkom nám horí rovnako.

Niektorí si stále myslia, že predavačky majú len nejakú základnú školu alebo sou v odbore predavačka a nejak si neuvedomujú, že tam sedia aj bývalé ekonómky, učiteľky atď...
Dnes robí každý kadečo aby prežil.Každý platí účty a človek ktorý radšej bude sedieť na zadku nezamestnaný a nechá sa živiť tou predavačkou z jej daní má úž akú úroveň.Pre mňa morálne žiadnu.Dôležité je, že človek pracuje a chce pracovať.
(Ajtak je to jedno lebo aj tá s sou vzdelaním je človek a môže byť šikovnejšia a múdrejšia než tá s VŠ s jedným zameraním.Tá predavačka môže byť sčítaná a môže ovládať aj 10 cudzích jazykov)

Niekomu ani len nenapadne, že za tou pokladňou môže sedieť právnička ktorú to baví 🤷.Niektorí ľudia si neuvedomujú, že psychická pohoda je niekedy viac ako kariéra.

katkamatka7
13. máj 2021

Dobré vzťahy sú dôvodom, aby sa do práce chodilo so spokojnosťou. Po x rokoch som stretla moju bývalú pani učiteľku pri obsluhovaní v predajni lahôdok. Prihovorila som sa jej, pár slov o jej synovi, ako študuje a domyslela som si, že jej zárobok putuje aj na školu pre neho. Počas štúdia som robila za pokladňou, začiatky náročné, nervózny dlhý rad čakajúcich, však tukanie a skenovanie, hľadanie kódov pre nováčika chvíľu trvá. Pracoval so mnou kolega ING., pretože si dlho nemohol nájsť prácu a vzal aj tú za pokladňou. O pár rokov neskôr mi schvaľoval úver v banke. V človeku ostane ten pocit, ktorý má z niekoho, na dlho.
Mať dobré vzťahy sa oplácať mnohonásobne. Pre niekoho banálna záležitosť, niečo zistiť, zohnať pre iného, kto nemá k daným záležitostiam prístup. Vráti sa všetko ako bumerang.

karolinakr
13. máj 2021

Inak predavačka vobec neni ĺahka práca, 16 hodin na nohach a podla mna ju robia ženy, čo ju chcu robit.Ja by som to nezvladla ani z nudze proste mam k tomu odpor a neni to lahke a zle platene
To neni,že len predavačka, praveže aky psychicky blok musiš prekonat, ked tam 13 hod stojis za kasou a dostaneš 650€ To je na zblaznenie
U nas v Terne v sobotu 7.00 - 21.00 hod, teraz skratli na 20.00 vsetci vonku sa opaluju detiska behaju v parku motorčicky všade bicykle, psičkari a ju ked tam vidim kazdy 2.tyžden za to kasou, normalne mi je jej luto
Keby aspon ta pracovna doba bola ako kedysi po- pi a sobota 7.00- 13.00 a koniec
Teraz to je fakt otročina za minimalku

evora
14. máj 2021

@cilacik Mne sa nepáči ta formulácia, ze niekomu to nemusí páliť a tak nema vs. Poznam kopec jalovych ludi ktorí síce majú titul, ale sú nepouzitelni. A potom su taky ako ja alebo moj muž, ktorí sa nechceli zadrb*vat v skole, len aby oddialili hľadanie práce. Počas rokov co sa naši spolužiaci opijali na skole, my sme uz obaja robili. Muz ma teraz svoju firmu, ja robím na pozícii, kde sú okrem mňa vsetci s vš. Takže casto nemat skolu nie je len o hlave, ale aj okolnostiach. Často tým deckam napr.rodina nemoze financne pomáhať pocas studia, pripadne ich stretnú ine okolnosti, kvoli ktorým neštudujú, hoci na to na majú 🙂 To len ma margo toho zatriedenia, naozaj múdry človek nejde vždy cestou titulov, samozrejme pokiaľ si jeho vysnívaná práca nevyžaduje (lekár, učiteľ a ine).

cilacik
14. máj 2021

@evora ved to je tiez poriadku. Kazdy na co ma. Ci vedomostami, casom, talentom, ci okolnostami..Bol to len priklad.
Ja na ludi nepozeram sposobom ze ten kto ma firmu je nieco viac ako ten ktory ju nema.. Je vela ludi ktori prisli k peniazom nepoctivo, firmu zdedili po ockovi a pod. Su aj taki ako vy, ze sa vypracovali.. aj to je fajn. 🙂 Nic to vsak o cloveku ako osobe nehovori.. Treba vzdy spoznat cloveka a potom si vytvorit nazor. A ani potom nie odsudzujuci, pretoze nevieme co stoji za tym preco je clovek taky aky je..Ja som tiez robila aj predavacku aj casnicku, aj opatrovatelku kym som nedostudovala.. A su to dodnes krasne spomienky a skusenosti..Keby som bola nutena, vratim sa k tomu.. Ako casnicka som zarabala tiez slusne, bola som mlada, sikovna, mila, ochotna.. Vzdy sa nasiel niekto kto dal tringelt 🙂

simca06022011
14. máj 2021

@karolinakr vieš čo, pracovná doba je super. Robila som predavačku cca rok. Je to 40h do týždňa ako každá iná práca. Mne to super vyhovovalo, cez týždeň volne dni, cez víkendy tiez nie každá/celý deň je v práci.

karolinakr
14. máj 2021

@simca06022011 ked boli osmičky tak hej.Ku nam vela ludi mechodi do Terna, ma tam leharo,len ta sobota od 7.00 -21.00 by mi vadila .Inak v Lidli, kde sa premelie milion ludi alebo Kauflande, Tescu by mohli fakt davat vyššie vyplaty.Lebo aj obchod vela zarobi a baby makaju nonstop., ze sa nezastavia, jeden zakaznik za druhym.Tato naša predajna je z tych kludnejšich
Ale nerobila si v potravinach? Susedka bola v domacich potrebach a že ju to bavilo a si pochvalovala

jana_eyre_2
14. máj 2021

@cilacik tak ako je veľa ľudí čo prišli k peniazom nepoctivo je veľa ľudí ktorí nepoctivo urobili VS.. titul absolútne nehovorí o tom ako to človeku páli...

simca06022011
14. máj 2021

Ja mam skusenost s tym, ze ludia co nemaju, kazdeho kto rpide co i len na drahsom aute ( alebo nebodaj vedia, ze sa ma na tom financne lepsie ) oznacia ako "nepoctivo" zarabujuceho.. to nik nemoze vediet ako kde zaraba a co robi/nerobi.

anja27
14. máj 2021

@evora suhlasim s tvojim komentom co sa tyka vs. Inak spomenula som si na jeden moj pohovor ked sa ma riaditel firmy opytal preco nemam vs..uplne to bral ze nechape ako to ze nemam v dnesnej dobe vs. No pretp lebo som nemala chut cumiet do knih nebavilo by ma to a kvoli financnej situacii doma som sla radsej robit hned po skole. Aby som pomohla doma aj finance. Niektori to nepochopia. Ale mne je to jedno kto chce sa povysovat bude 🙂

jana_eyre_2
14. máj 2021

@anja27 mňa sa raz môj šéf na obede spýtal, prečo nemám VŠ, veď som inteligentná.. tak som mu na to povedala, že ja budem teda dokaz, že inteligentný môže byť človek aj bez VŠ..

anja27
14. máj 2021

@jana_eyre_2 dobra odpoved 😊 neviem kde ludia beru ze vs znamena inteligentneho cloveka. Akurat tak vzdelanejsieho v obore ale ako sa da inteligencia nastudovat z kniziek?

cilacik
14. máj 2021

@jana_eyre_2 ano, suhlasim. Napriek tomu toto tvrdia skor ludia ktori ju nemaju ako ti ktori ju maju

jana_eyre_2
14. máj 2021

@cilacik rada skatulkujes, však?

rebekamarcusko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
littlebubble
14. máj 2021

@cilacik No lebo tí bez VŠ niečo dokázali aj bez školy tak samozrejme, že vedia, že VŠ niekedy človek nepotrebuje kedže im k úspechu školu netrebalo alebo jednoducho museli z VŠ odísť ako ja.VŠ vzdelaný človek ktorý nastúpil do práce prvýkrát nevie či by niečo dokázal bez školy.

Preto to tvrdia väčšinou ľudia bez VŠ čo aj dáva logiku.

S VŠ bez VŠ.Vysoká je len bonus možno k lepšiemu zamestnaniu, ale inteligenciu človeku do hlavičky nenaleje.Sadnúť si na zadok a učiť sa zvládli aj blbci ktorí majú papier na hlavu od psychiatra.Viem o tom svoje.

Škola dá človeku len základ vedomostí.Ostatné je na človeku.Darmo, že má niekto VŠ keď je v praxi nepoužiteľný.

simca06022011
14. máj 2021

@cilacik tvrdia to ti, co ju nemaju, lebo ti co ju maju nepriznaju, ze im to veru na "inteligencii" nepridalo, je to proste len skola. Nabifluje sa hocico hocikto, prace odpise hocikto hocikde. Staci sa pozriet aky vykvet byvalych studentov mame vo vlade, alebo na roznych postoch, napr. my aj v meste, a teda ja si stojim za tym, ze to nie su ojedinele pripady, je to na nasich VS prax, ze sa studuje "akoze".