Okamžitá výpoveď

3. sep 2023

Ahojte, chcem sa opýtať prosím, mamina je v dôchodkovom veku lenže jej zdravotné dôvody jej už neumožňujú prácu vykonávať keďže má ťažkú prácu a šéf ju odmietol dať na inú pracovnú pozíciu, preto píšeme okamžitú výpoveď, chcem sa opýtať je možné zaslať to takto šéfovi ? A potom vlastne tu výpoveď ak on pošle iba zaniesť na úrad prace alebo treba aj zdravotný posudok?
Ďakujem

gejb
3. sep 2023

Poradila by som nájsť vzor na internete, výpoveď musí spĺňať aj nejaké náležitosti. Napríklad kedy pracovný pomer vznikol, na základe akého paragrafu ona dáva výpoveď, dátum,podpis atď....
Toto bude výpoveď. Šéf jej len podpise ze ju prevzal...

melanta
3. sep 2023

Okamžitá výpoveď neexistuje. Buď dá výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce, tam je 2 mesačná výpovedná doba. Alebo predloží podľa §60 dohodu o ukončení pracovného pomeru k dátumu akému chce, tam však potrebuje súhlas zamestnávateľa.

melanta
3. sep 2023

@gejb kedy pracovný pomer vznikol tam byť nemusí.

gejb
3. sep 2023

@melanta OK. Vždy som videla len s dátumom.

suzitok
3. sep 2023

Takto sa to jednoznačne nepíše, malo by to mať nejakú úpravu, chýba hlavička s adresou a údajmi zamestnanca, adresát, teda zamestnávateľ komu to posiela, nemáš tam dátumy
napriklad vzniku pracovného pomeru, kedy sa ukončuje, zväčša sa píše aj paragraf.

lusa18
3. sep 2023

No toto snáď takto nechcete podať, nič také ako okamžitá výpoveď neexistuje, a už vôbec nie v takejto forme ako ste to napísali.Skuste na nete nájsť napríklad vzor skončenie pracovného pomeru dohodou.

melanta
3. sep 2023

Ešte doplnim. Ak nemá lekársky posudok, môže v dohode uviesť ako dôvod potreby ukončiť pracovný pomer zdravotné dôvody. Ale bez adekvátneho lekárskeho posudku je to v podstate irelevantné. A taktiež odporúčam pozrieť vzor na internete, toto je zdrap papiera.

autor
3. sep 2023

@melanta a keď je v dôchodkovom veku, on nemusí výpoveď podpísať? Tým pádom tam musí potom ostať? Ono vlastnoručne takto poslať by som mu to nemala? Neviem vôbec ako to chodí, či mu bude treba aj nejakú lekársku správu.

kacena4
3. sep 2023

@melanta existuje aj "okamzita" vypoved, dostala som, jedna sa o zdravotne dovody, kedy ked nemozes vykonavat danu pracu a donesies papier od dr. tak do 15dni ta musi preradit zamestnavatel alebo dat vypoved

autor
3. sep 2023

@suzitok jasne rozumiem, hneď to aj pohľadám, ďakujem pekne.

melanta
3. sep 2023

@kacena4 k tomu ale potrebuje posudok. A ani to sa nenazyva okamžitá výpoveď. A nie je to 15 dní, môže to byť aj za deň.

melanta
3. sep 2023

Autorka - to, že mama je v dôchodkovom veku nič na situácii nemení. Takže ešte raz. Buď dá výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce, tam je 2 mesačná výpovedná doba. Alebo predloží podľa §60 dohodu o ukončení pracovného pomeru k dátumu akému chce, tam však potrebuje súhlas zamestnávateľa.

Ak s tým zamestnávateľ nesúhlasí, jediná možnosť ako skončiť okamžite je mať lekársky posudok.

Výpoveď zamestnávateľ nepodpisuje. To je jednostranný úkon. Podpísať a súhlas musí dať k dohode.

autor
3. sep 2023

@melanta chápem, ďakujem pekne každej z vás🙏 , vôbec nemám s týmto skúsenosti tak som už o niečo múdrejšia 😃

melanta
3. sep 2023

Kľudne napíš aj do správy keď bude potrebné alebo ak by mama mala problém

maranco
3. sep 2023

pozri si
§ 55 Preradenie na inú prácu
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 69 odsek 1
Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a)
podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

mamina7070
3. sep 2023

normalne napiste ziadost o dohodu dovody uvedte tie iste a dajte datum skoncenia k 5.9. aknebudu suhlasit tak normalnu vypoved s vypovednu dobu a nech ide na pn

taynee
3. sep 2023

Este sa opýtam, mamka robí riadne na pracovnú zmluvu alebo má dohodu o pracovnej činnosti, či vykonaní práce?

timilv
3. sep 2023

@autorka ja som už raz zažila u nás vo firme okamžitú výpoveď zo zdravotných dôvodov a zamestnanec vtedy doniesol posudok od lekára v ktorom bolo uvedené, že danú prácu už nemôže vykonávať.
Riaditeľ to prekonzultovať s právničkou a akceptovali to. Skúste od doktora vypýtať písomné potvrdenie a s tým a výpoveďou podľa paragrafu ako tu radia vyššie ísť do firmy

iwesska
3. sep 2023

Takto urcite nie,toto je ako ospravedlnenka do skoly. To musi mat uradnu formu. Na Googli je vzorov vypovede ajaaj.

mateson
3. sep 2023

Poberá dôchodok?

nikdenikto
3. sep 2023

Prepáč, ale toto fakt nie 🙈
inak treba im dať výpoveď v 2 vyhotoveniach.
Jednu podpíšu ( ak súhlasia) a patrí tebe, druhá kópia pre nich. Ale fakt tam treba doplniť adresáta, dátum nástupu a iné. Možno aj prepísať to na PC, takáto rukou písaná výpoveď je prežitok

autor
3. sep 2023

@mateson nie nie, iba vdovský + má pracovnú zmluvu na dobu určitú
@taynee má pracovnú zmluvu do 20.12.2023 keďže už potom nastupuje na dôchodok
Vraj na PN sa neoplatí ísť pretože potom sťahujú dosť z dôchodku, ale išla by na UPSVR, vraj je to lepšie.

taynee
3. sep 2023

Cize SD az v decembri. Ja by som navrhla dohodu o skonceni PP ku konkretnemu datumu a pokial s tym nebude suhlasit zamestnavatel, nech da vypoved s vypovednou dobou a pocas nej bude na PN. Neznisi sa dochodok dramaticky, ide o dva - tri mesiace.

vulka
4. sep 2023

@melanta Ale existuje. Pozri si Zákonník práce. Zamestnanec môže dať okamžitú výpoveď z presne stanovených dôvodov. Sú myslím 4. A pri tom zlom zdraví tam ,musí byť lekársky posudok.

vulka
4. sep 2023

Tu pozri ako to môže vyzerať: https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/vzory-d...
Ale bez lekárskych potvrdení to nepôjde.

autor
4. sep 2023

@vulka ďakujem krásne 🙂

misinka0611
6. sep 2023

Nie. Pozri vzor na internete, napíšte si to podľa toho vzoru cez počítač, samozrejme so svojimi údajmi a obetujte pár centov za vytlačenie vo FaxCopy, al nemáte doma tlačiareň. Máte tam aj chybu. Nech to teda pôsobí lepšie.

dominikakoll
6. sep 2023

Nečítala som všetko ale ak je mamina v dôchodkovom veku a nepožiadala o dôchodok tak ja doporučujem podať žiadosť a normálne odísť na dôchodok. Tam by mala mať aj obchodné. A medzičasom môže ísť na PN. No neviem, či sa potom nepredlzi výpovedná doba. To už tu ti určite poradia viac alebo pozrieť zákonník práce

oblecenie99
6. sep 2023

Výpoveď zo strany zamestnanca nemusí byť odôvodnená. Počítajte ale s výpovednou dobou