Pedagogický asistent bez pedagogického vzdelania

14. aug 2020

Ahojte, prosim vas, je sanca zamestnat sa ako pedagogicky asistent alebo asistet ucitela?
Mam maturitu plus vs obe nepedagogicky smer.
Plus doplnkove pedagogicke studium.
Dakujem

sara07
14. aug 2020

ano máš ak máš doplnkové pedag, študium ano , smelo posielaj životopis

sorciera24
14. aug 2020

ak mas DPS, tak si predsa kvalifikovana....bez problemov, s tym možes aj uciť, nielen robit asistenta

hettinka
14. aug 2020

S VS chceš robiť slabo platenú asistentku? Nemáš lepšie ist normálne učiť?

sara07
14. aug 2020

@hettinka 750€ je slabo platena

sorciera24
14. aug 2020

@sara07 to je v hrubom, a pre cloveka s VS je to podla mna malo

autor
14. aug 2020

@sorciera24 ako v ktorom kraji, okrese..

hettinka
14. aug 2020

750 v hrubom je malo v každom okrese pre kvalifikovaného človeka s VS. Predavacka v Lidl má lepší plat...

sara07
14. aug 2020

@hettinka len si ale porovnaj kolko hodín robí, na smeny , vikendy, sviatky, kolko má dovolenky, systém pracovný ako handra
pri uč máš aspon istotu že vikend máš volno , dovolenku dostaneš ako máš atd
a ako kde v blave je to malo, u nás kralovsky plat, lidl plat blava a napr tu alebo vychod je rozdiel , maju vyššie základy , nemôžeš to zobrat cca 10-15 % platy rozdiel v tej istej firme v rámci sk

hettinka
14. aug 2020

@sara07 ale prosím ta, zasa ta pesnička “koľko hodín robí”. Robí svoj úväzok a aj učiteľ má pracovný čas 37,5 hodiny. A niekedy učiteľ (alebo asistent) tiež robí cez vikendy, sviatky - rôzne prípravy, vybavuje exkurzie, chystá material, plánuje akcie. K tomu zodpovednosť, často problémovi žiaci aj rodičia.

Predavačke stačí odborná škola, v 18-ich zarába. Ani tu školu nemusí mat.
Pedagóg študuje, platí VS, strávi pri tom čas, musí mat iste vedomosti a aj talent ... malo by to byt zaplatené slušne. A je úplne jedno, kde býva a učí. Na východe ľudia vedia žiť zo vzduchu? Nepotrebujú slušne oblečenie, ist k moru na dovolenku? Ci ako to myslíš, že na východe ľuďom stačí zarobiť ani nie 600€ v čistom?
Mimochodom, nie som z východu, ani z BA. Ale slušne peniaze za poctivú prácu, odbornú, s VS vzdelaním, chcem zarobiť.

sorciera24
14. aug 2020

@sara07 ale asi si nepochopila, co sme ccheli povedat.....je to pozicia urcena halvne pre ludi so stredoskolskym vzdelanim (pre tych je to mozno ok ten plat), ale pre uplne VS vzdelanie je to smiesne.....neporovnavam kraje (inak tiez nei som zo zap. Slovenska), ale ak mam VS tak aj pre stredne Slovensko je 500-550e v cistom smiesne.....proste je...ak si toto ludia nechaju, tak potom nech sa nik nestazuje....berte, co vam davaju....
ja ako ucitel (nie v BA) s VS vzdelanim a atestaciami mam skoro 2krat tolko (preco sa podcenovat)?....ano, chapem ako preklenovaciu dobu a ak sa nechces nikam posunut....
odhliadnuc od okresov a vyhod/nevyhod, je to plat pre VS vzdel. cloveka malo (stojim si za tym..... )lebo tolko isto dostanes , ak by si tu VS nemala - to, co investuje do studia.....

panelacikova
14. aug 2020

@hettinka mám vysokú školu pedagogickú, no robím ako asistentka. ale to, čo píšeš, to preháňaš. v čistom mám vyšší plat. áno, býval nižší, okolo 660, ale to bolo ešte pred posledným dvíhaním platov. takže až taká hrôza to nie je, ako uvádzaš. a mne osobne to stačí na to, aby som prežila a aj ušetrila. je to aj o nastavení, aký náročný život vedieš

panelacikova
14. aug 2020

@hettinka ešte podotknem, že žijem v žiline, síce jazyky neovládam, ale keď sledujem ponuky, tak až žasnem, aké platy tu dávajú. chcú, aby človek bol manažér, aby ovládal jazyk, aby denne komunikoval či už v anj alebo nj, ale plat zarúbu 800 v hrubom.. tak potom o čom to je? to je smiešne. popri tomuto je plat asistenta kráľovský

sara07
14. aug 2020

@panelacikova no aspon niekto chápe a žije v realite , darmo ty si zapytaš viac alebo si správne oceníš svoje vzdelanie a pracu ked aj tak ti ten plat nedaju alebo si zoberu s menším alebo žiadnym nárokom

sara07
14. aug 2020

@hettinka ale on má svoj prac čas rozdleny vie presne čo ho čaká dany mesiac, v lidli dostatneš smenovku týžden dopredu, ten plat čo má preto lebo má nadčasy, a priplatky za soboty a nedele
uč , plat taxy je na vychode aj zapade sk rovnaka lebo je daná tabulkou - ktora je bežne dohladatelná na nete
v lidli máš rozdiel10-15% v platoch na tej iste pozície,cez profesiu si to lahko overíš ked dáš hociktory market podobny niekde aj 20% tá istá pozicia ten isty retazec jedno ktory, to je realita
vieš ja som za aby mal učitel aj asistent väčší plat aby bol zaplateny ale poviem ti že niekto by si nezasluži ani slanu vodu a niektoré ani min mzdu a ani nemusíš daleko chodit hod tu diskusiu na mk do skupiny adhd to isté dieta rozdielny nazor aj postup vo vyučbe atd ale to je o inom

sorciera24
14. aug 2020

@panelacikova ale vsak su tabulky, jasne, ked uz si samostatny pg. asistent mas vyssi ako ten zacinajuci......tabulky nepustia....ona ale bude mat asi ten nizsi... ja byvam kusok od ZA a plat ako ucitel mam ako som pisala o dost vyssi, moj muz je vystudovany ucitel (jazykov), ale neuci, pretoze u vas vo firme v ZA dostane 3krat tolko, co teraz ty....(ano je fakt, ze aj musis nieco vediet, nielen mat papier a byt ambiciozny a mat motivaciu napredovat).....ale ak tebe to staci, je to ok, ale nevrav, že to nejde.....ide....ale akzdy mame ine nastavenie, ja som studovala, aby som na patricnej pozicii mohla robit za adekvatny plat

hettinka
14. aug 2020

@sara07 ako v každej profesii, sú ľudia, čo robia a ti, čo sa “vezú”. Ale o tomto nie je táto téma.
Pozíciu predavačky som spomenula len pre ilustráciu, ako úboho platený je pedagogicky asistent. Ani začínajúci učiteľ nemá bohvie čo, ale dá sa vypracovať k vyššiemu platu, ak si dorobi atestácie, vezme aj krúžok, bude spolupracovať na projektoch.

Ak chceš, pracuj aj zadarmo, sú aj charitatívne organizácie, kde sa môžeš realizovať. Ale väčšina ľudí z platu živí rodinu a za odbornú prácu patrí človeku primeraný plat. Najmä, ak pre tuto prácu je potrebné vysokoškolské vzdelanie. A je jedno, či býva v Hornej Dolnej, alebo v našej hlavnej dedine.

panelacikova
14. aug 2020

@sorciera24 no vidíš to, tak asi to ide len "ja som hlúpa"... OK, tvoj muž mal viac šťastia než iní. myslíš si, že je jediný, kto zaujal natoľko, že si vydupal vysoký plat? práve naopak. ja si myslím, že to je jedna z mála firiem, ktoré pracovníka ohodnotia a tvoj muž mal proste z pekla šťastie, že uspel na pohovoroch. tak ako nedávno mal môj muž menej šťastia a skončil ako druhý v profesii, na ktorú fakt mal a bavila by ho a aj ten plat bol celkom OK. ja som v minulosti vymietla kopu pohovorov, pretože som nerobila celý život v školstve, prešla som si kadečím. a bola som dobrá, fakt dobrá vo veciach, ktoré som chcela robiť. na inzeráte plat napríklad 1000 v hrubom a prídeš na pohovor a povedia ti, že 600 v hrubom a do 400 v hrubom prémie po skúšobnej dobe, aj to keď splníš milión podmienok. ja osobne si myslím, že v súčasnosti by už mal každý pracujúci človek mať minimálne tých 800 v hrubom! životné náklady sú fakt vysoké a vyžiť zo 400 hrubého (ver či nie, aj také zamestnania sú a je ich veľa) je takmer umenie.
@sara07 súhlasím s tvojim názorom. nechcela by som robiť prácu predavačky. aj keď som 5 rokov študovala za učiteľku, nevadí mi, že mám len o čosi vyšší plat. tá predavačka sa nadrie, zima-leto, zmeny, mnohokrát nervózni zákazníci, bordel na predajni, vlastne sú aj upratovačkami, aj pokladníčkami zároveň. no a nech majú aj tých 600 v čistom, to je podľa mňa smiešny peniaz. pokojne by som im dopriala učiteľský plat, aj keď sú neštudované. pretože si to zaslúžia a fyzicky sa nadrú omnoho viac. ja som prešťastná, že som v tejto školskej sfére, pretože pri malých deťoch je to na nezaplatenie.
@sorciera24 ja neviem, čo znamená u tebe o dosť vyšší plat? lebo moje kolegyne - dlhoročné učiteľky, majú odo mňa v čistom tak o 300 viac maximálne. aj to majú triednictvo a neviem ešte aké povinnosti navyše oproti mne. ale možno sú aj takí, čo majú o dosť viac, ale to už je o prémiách a ako ja viem - a to sa nedeje len na strednom slovensku, ale všade - tie sa dávajú v mnohých školách "po známosti"...niekto dostáva pravidelne mastné prémie a niekto robí všetko najlepšie ako vie a robí to fakt dobre a nedostane ani prd :( takže toto poznám. aj u nás... aj sestra učí na úplne inej škole a tam je to o tom istom. čiže je to aj o vedení školy. ak je neobjektívne a si s ním kamarátka, máš vyhrané. ak nie si - tvoja smola 🙂

sorciera24
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sorciera24
14. aug 2020

@panelacikova napisem ti do IP

hettinka
14. aug 2020

@panelacikova vidíš, ja nechcem len “prežiť”.
A mám 2 deti, stredoškoláka a od septembra vysokoskolacku, tak peniaze sa vždy zídu. Ja mám s krúžkom a projektami aj viac €, nerozhadzujem na hlúposti, tiež aj ušetrím. Vždy sa peniažky zídu a prečo by učiteľ alebo asistent mal byt taký skromný, že sa tu budeme tváriť, že 600-700-800€ mu stačí. Tak jednotka ešte pred to by mala byt. Ideálne dvojka.

sara07
14. aug 2020

@hettinka ale ano len potom poprosíme aj kvalitu nie to čo vidím na školách , pár profesionálov alebo tých čo maju doma dieta s problémom ale snaha niečo nové sa naučit , pomôct 0 bodov ,si to zamienaju za straženie deti

hettinka
14. aug 2020

@sara07 to si rieš so svojou školou.
Ja som deťom školy vyberala veľmi dôsledne a sme spokojní.

panelacikova
14. aug 2020

@hettinka no to áno, ale žiaľ, realita na Slovensku je úplne iná :( Napríklad muž mi vravel pred rokom asi, že v meste, kde pracoval (v AT), hľadali učiteľku MŠ. nástupný plat necelých 4.000,- eur. dovi-dopo... takže súhlasím, že tie platy by mali byť vo všeobecnosti a celoplošne vyššie :(

hettinka
14. aug 2020

@panelacikova ani by netrebalo hned 4000...

panelacikova
14. aug 2020

@hettinka jasné že nie 😀 to bol ako príklad, že ako si cenia napríklad takúto pracovnú silu v AT. keby som bola vedela nemecky, tak tam hneď na pár rokov idem 😀

hettinka
14. aug 2020

@panelacikova ja sa ani neporovnávam s AT alebo DE. Stačí sa porovnať s Čechmi, Chorvátmi.

luccija
14. aug 2020

Autorka išla by som robiť asistenta a časom, keď zistíš, že vedenie učitelia sú fajn tak učiť.Robit asistenta je menej náročné a to, že Ti plat vyhovuje je tvoja vec.
@hettinka ešte nedávno si písala, že uvažujes aj o odchode či zmene😀

timusenka222
14. aug 2020

Ahojte, reagujem na tému zakladateľky témy. Aká je šanca, že by som sa zamestnala ako asistentka učiteľa, keď mám ukončené gymnázium a momentálne študujem predškolskú a elementárnu ped. V poslednom ročníku Bc. by som mohla už pracovať, pretože nebudem mat rozvrh tak namáhavý na čas. Je teda šanca, že by som mohla pracovať v škole, keď si pedagogiku dorábam? Ďakujem za odpoved

hettinka
14. aug 2020

@luccija áno, zvažujem zmenu, aj kvôli platu... aj kvôli iným veciam...
Jednou z nich je pohľad spoločnosti má prácu učiteľa, nedocenené to je.

uzanka16
14. aug 2020

@sorciera24 ako sa písalo ako v ktorom okrese, ja mam Mgr. učiteľsky smer a keď som absolvovala adaptačné môj mesačný plat asistentky cca 680€,co je podla mna luxus a pritom sobota, nedeľa, voľno, 14:00 idem domov, žiadne prípravy, prázdniny voľno, sviatky voľno. Máš deti cez prázdniny nemáš problém rozmýšľať kde ich dáš. Do Lidla by som nešla tak driet ani za vyšší plat, moja mama tam chcela robiť ale keď jej porozprávali ľudia ako ich tam zdierali, makali, skoro nič volna iba cuvla a dokonca povedali ze práca v lidli ak má zena deti nehrozí. Za mňa práca asistentky super platená pozícia na nas okres, že niekto môže len snívať.