Pedagogický asistent - skúsenosti

dianalysayova
10. máj 2021

Zdravím viete mi poradiť tomto smere, budem Vám veľmi povďačna. Mám ukončenú filozofickú fakultu odbor Manažment kultúry a turizmu plus štátnu skúšku z nemeckého jazyka a chcela by som vykonávať prácu pedagogického asistenta. Na vysokej škole, kde som sa informovala mi bolo povedané, že nie možné podľa novej vyhlášky z roku 2020 si spraviť pedagogické minimum a vykonávať prácu asistenta, len učít štátnicove predmety na strednej škole hotelovej. Je možné ešte si dorobiť externé pomaturitne štúdium dvojročné vtedy by som mohla robiť učiteľku v MŠ, vychovávateľka a tiež asistentku na ZŠ. Len problém je v tom ,že v mojom okolí sa hlási cca 150 a berú 35 a skúšky sú talentové a ja nemám hudobný sluch. A na výkon práce pedagogického asistenta, ktorý bude asistovať na slovenčine,matematike atď toto vôbec nie je potrebné aby človek krásne spieval a kreslil ako Picasso. Ja v škôlke učit nechcem. Nemáte niekto s týmto skúsenosť?

vavaska
23. máj 2021

@dianalysayova mne sa to nejako nezdá...podľa mňa ide o nesprávny výklad zákona, všimla som si, že pátrate na viacerých fórach, skúste sa obrátiť na tú UMB v BB, ak by vám to nebolo ďaleko, podľa mňa by vás tam prijali...

vavaska
23. máj 2021

@dianalysayova každý, kto je kvalifikovaný ako učiteľ - čohokoľvek kdekoľvek, ja kvalifikovaný aj ako pg. asistent... Takže ak by vás prijali na štúdium DPŠ na vašej pôvodnej VŠ a získali by ste pg. spôsobilosť učiteľa, automaticky máte spôsobilosť aj na asistenta - opačne to ale už neplatí - ak máte pg.spôsobilosť na iba na asistenta, nemôžete automaticky aj učiť...

vavaska
23. máj 2021

Tu dávam odkaz na tú UMB : https://www.umb.sk/studium/absolvent/celozivotn... preklikajte si to, a skúste napísať na uvedený kontakt - pani L. Čellárová - je veľmi milá a určite poradí, alebo aspoň odporučí na koho sa obrátiť, alebo 2. typ: IPV v Žiline : https://www.ipvza.sk/avada_portfolio/pedagogick... oni spolupracujú navzájom s UMB a vedia tam všeličo vyzistiť a vybaviť - aj keby ste sa ohlásili len ako potencionálny záujemca o štúdium s prosbou o radu, či by to pri vašom vzdelaní išlo

sfortuna
22. jún 2021

@dianalysayova ako to nie je možné? ak máte neučiteľský smer plus dorobíte DPŠ budete kvalifikovaná pre prácu asistenta

makmakmak
9. aug 2021

tá nová vyhláška je niečo strašné. Podľa nej môže asistenta robiť ktokoľvek s hocakou strednou pedagogickou školou a vysokou školou pedagogického zamerania, stačí bakalár. No DPŠ stačí na učiteľa, no nie na asistenta!!! DPŠ rozdelili na dva moduly, základný pre všetkých 1 rok a potom sú rôzne rozširujúce moduly. Pre učiteľa, vychovávateľa, asistenta a majstra odbornej prípravy - ďalší rok. Dúfam, že pre tých, čo majú klasické dvojročné DPŠ stačí urobiť rozširujúci modul a nie všetko odznova.

natka16
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
laurikagab
4. mar 2022

@kacena4 čítala som tie podmienky na asistenta učiteľa a teda neviem, či sa niečo menilo, ale známa si urobila 2 ročne pomaturitné štúdium pre MS a pracuje ako vychovávateľka ( deti s autizmom) a dali jej aj úväzok asistent učiteľa. Dakujem

apip42
17. mar 2022

@dianalysayova ahoj, prosim ta ako si to doriesila? Tiez si chcem spravit DPŠ (mam vš nepedagogicku, 2.st.skonceny) a tiez by som chcela robit asistenta okrem ineho (pripadne aj ucit tie odborne predmety potom). Da sa to robit s DPŠ asistenta? Dakujem za info

yvanielka
4. apr 2022

@dianalysayova Ahoj, ako sa ti podarilo doriešiť?

brita
25. mar 2023

@vavaska Ahoj,prosim ta,citam,ze si absolvovala dps-v BB pre pedag.asistentov.Kamarat akurat teraz toto zacal studovat.Prosim ta,bola by si taka dobra,poskytla by si mi nejake info ku skuskam,resp.nejake materialy,co by mu pomohlo?Bola by som vdacna.Maju teraz 6 skusok a bude to dost zaberak.Mozes aj sukr.spravu.Dakujem moc vopred.

pkzoltn
13. júl 2023

Nájde sa tu niekde profesionálny kreslič? Mám niekoľko otázok a zišli by sa aj užitočné rady. Ďakujem.