Plat učiteľov

12. feb 2022

Koľko skutočne zarobí učiteľ? Viem, že sú dve skupiny ľudí, jedna čo tvrdí, že učitelia si nezaslúžia väčšie platy a že majú príliš veľa dovolenky. A potom tá druhá, ktorá si myslí, že zarábajú málo. Prosím vás, ako to v skutočnosti je? Naozaj majú učitelia toľko voľna? Viem, že majú tabuľkový plat, ale nevyznám sa to tej tabuľky

pininka1
12. feb 2022

My mame volno iba ked mame dovolenku, cize ziadne dva mesiace volna cez leto ako si niekto mysli, ale ano, mame viac dovolenky ako ostatni. Zdaleka vsak nemam tolko dovolenky ako moj muz, tiez statny zamestnanec a zdaleka nemam ani taky plat. Ale kedze on zaraba dobre,.tak ja si mozem dovolit robit to co som chcela robit od mlada. Robim ako ucitelka v specialnej skolke a v cistom mam 880 a nieco. Ak by bol moj muz ucitel,tak je to malo. Cize odpoved na tvoju otazku, ano ucitelia zarabaju malo.

ukulela
12. feb 2022

Maju 6 tyzdnov dovolenky, teda viac, ako ostatni. Alw nemozu ju brat mimo prazdnin zase. Dalsia vec, rodic je casto zruteny zo svojich 2 deti, co potom 20 nwvychovancov na kope. . Ucitelia sy nezaplateni. Za pidpriemernu mzdu sa musia celozivotne vzdelavat a deckam aj rodicom su casto za rohozky.

luliu
12. feb 2022

@ukulela 8 týždňov 😉

pininka1
12. feb 2022

@luliu 45 dni je 8 tyzdnov??

luliu
12. feb 2022

Každý vidí len dovolenku, ale čo je za týmto povolaním a ako hlboko podpriemerne sú učitelia platení, to nevidí nikto. Učiteľ
na ZS dáva základ vzdelaniu vašich detí, kedysi mali ľudia úctu k tomuto povolaniu a dnes? Škoda reci

nelusiatko
12. feb 2022

Pracovala som ako učiteľka ZŠ 7 rokov. Keď som začínala (pred 10 rokmi), bol môj plat okolo 450€ v čistom. Postupne mi dali napríklad aj triednictvo, krúžky, spravila som si prvú atestáciu a dnes by som mala po 9 rokoch praxe okolo 900 v čistom (vrátane triednictva). Pre niekoho málo, niekomu to stačí, je to uhol pohľadu. Áno, tie prázdniny, to bola jedna z výhod, ale kvôli tým ďalším problémom, ktoré v školách sú, ma momentálne neláka ísť opäť učiť.

pribinak
12. feb 2022

Každému kto tvrdí že ucitelia majú vysoké platy a veľa dovolenky, tak by som odporučila si skúsiť povolanie učiteľ a rýchlo by zmenil názor

Ale tento názor majú väčšinou ľudia, ktorí mali problém ukončiť zs. Ostatní ľudia si uvedomujú aké je vzdelanie dôležité a aké je dôležité, aby si spoločnosť vážila učiteľov

luliu
12. feb 2022

@pininka1 majú 40 dní, nie? Rátala som 5 dňový týždeň, čiže 8 týždňov. Ale môžem sa mýliť 😉

sella38
12. feb 2022

Áno, máme 45 dní dovolenky :-P Ale ja si cez školský rok nemôžem dovolenku vybrať kedy ja chcem, ale vždy mám dovolenku v čase školských prázdnin. Toto by si mali ľudia raz a navždy zapamätať. Že my nemáme prázdniny, ale čerpáme "nariadenú" dovolenku. Začínala som ešte so slovenskými korunami a nástupný plat som mala 14.000 SK v čistom 😀 😀 😀
A ako tu už bolo spomenuté, každému oči "kole" dovolenka. Vtedy ja vždy poviem - mohol si aj ty študovať a byť učiteľ.

simsalabim
12. feb 2022

Mna vzdy pobavi to, ked niekto hovori, ze ucitelia maju privela dovolenky. No a? Je to ich jediny benefit. Nemaju sluzobne auto ci mobil, nemaju sluzobny notebook, 13.plat ci rozne stedre odmeny, nemaju plateny teambuilding, sick day a podobne. Maju jedine tu dovolenku a praca je to psychicky velmi narocna a absolutne nedocenena. Vsetky, co mame deti, vieme, ze dobry ucitel je na nezaplatenie. A tych je malo aj preto, aky maju plat. A tu im niekto ide zavidiet ich jediny benefit.

pininka1
12. feb 2022

@luliu ano,tak ano,ja to ratam ze tyzden ma 7 dni.

nelusiatko
12. feb 2022

@luliu áno, mali sme 40 dní dovolenky. Ale tú si musia učitelia vybrať najmä počas prázdnin a pokryť ich. Len letné prázdniny mi zhltlo minimálne 30 dní, často sa stávalo, že na konci roka už mi to ledva vyšlo.

sella38
12. feb 2022

@simsalabim áno, napr. letné "prázdniny" sú potrebná psychohygiena nielen pre deti, ale aj pre učiteľov. Ja osobne vyzerám v júni presne tak ako na tých vtipných obrázkoch o učiteľoch 😀 Kto neskúsil, nevie, nepochopí...

21021996
12. feb 2022

Nastupny 730 s tym, ze som bola aj triedna, keby nie, minus cca 50e. Dovolenka je len na prazdniny- vianocne, letne, jarne atd, takze ziadna lacna dovolenka v zahranici pocas decembra nehrozi🙂

zuzanockamt
12. feb 2022

Autorka: Dovolenka 45 dní čerpaná v čase školských prázdnin. Plat už konečne po 17 rokoch, 1.atestácii, triednictve, školeniach celkom slušný. Začínala som pri plate necelých 10 000 Sk. Manžel v tom čase zarábal 17 000-18 000 Sk. Dnes mi chodí na účet niečo málo cez 1000€.

marca12
12. feb 2022

@luliu ku ktoremu povolaniu maju dnes ludia uctu? K ziadnemu. Lekarmi opovrhuju,ucitel je nikto,uradnik zobrac,co okrada stat,predavacka posledna chudera. Kto je dnes vazeni? Nikto. Na druhej strane,ale ked si predstavim tie nedotknutelne ucitelky z cias komunizmu,spravali sa ako nadludia a cakali,kto im co donesie... Mame z minulosti velmi zidealizovanycj ucitelov.

marca12
12. feb 2022

@sella38 moja a my,co robime s ludmi si myslis,ze nepotrebujeme dovolenku? Kazdy ju potrebuje,len ucitel si mysli,ake to ma strasne a nevie aka je realita vonku

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sella38
12. feb 2022

@marca12 ja nie som tvoja, nikdy som nebola ani nebudem 🙂 Ako píšem, urob si školu, poď učiť, budeš mať dovolenku 🙂

miiichaelaaa
12. feb 2022

Ja by som ešte podotkla jedno. Veľa práce si nosíme domov. Niekomu odbije osmička alebo dvanástka v práci a doma sa môže venovať čomu treba. Ja veľa času trávim pripravovaním pomôcok, pracovných listov, výzdoby atď. A to nie len počas týždňa ale aj víkendov. Svoju rodinu ešte nemám ale dávam klobúk dole pred všetkými učiteľkami - matkami, ktoré prídu domov a tam ich čakajú deti a manžel. Čiže 6 až 8 hodín v práci + každý deň po práci minimálne hodina, niekedy aj tri príprava na nasledujúci deň/akciu a plat necelých 800. To sa Vám zdá veľa? Áno vyžijem z toho, aj si niečo našetrím ale bývam s rodičmi. Keby som mala sama ťahať byt a všetky výdavky, žila by som od výplaty do výplaty. Dovolenka je jediný benefit a to ešte aj tak neprajníci povedia, že veľa a nezaslúžene.

zuzanockamt
12. feb 2022

@fidka79 Nechceš ísť učiť? Chýbajú matikári, fyzikári.

ukulela
12. feb 2022

@fidka79 prosim, neporovnavaj zdravotnikov a ucitelov. oboje su nedocenene a nezaplatene profesie, mali by byt jedni voci druhym solidarni. ja si vazim aj jednych aj druhych. nie kazdy on line flakal (ale ani, mnohi - ale co chces od 60r vyhorenej ucitelky pred dochodkom, ktora nema ani sluzobny PC????? ako ma ucit online?

@marca12 moja, nech sa paci, urob skolu, k tomu celozivotne vzdelavanie, kredity, atd a vezmi zodpovednost za 25 deciek ... spadne ti pocas dozoru, uz sa ti ide nejaky asertivny rodic sudom vyhrazat. pobiju sa spoluziaci, detto. nevravim, ze su vsetci ukazkovi, ani vacsina ... ale keby sme odvetvie poroiadne zaplatili, robili by to ludia, ktorych to bavi s nadsenim a s pocitom ocenenia za svoju pracu. su rodicia, ktori su zo svojich 2 deti za tyzden na prasky, ucitelia to maju kazdy den.

annamalaga
12. feb 2022

Baby baby. Nehádajte sa. Zaslúžia si aj zdravotníci aj učitelia. Sú to štátni zamešťanov, stat by im mal pomáhať. To len ľudia , ktorí robia v súkromnom sektore zarábajú malo, tak závidia , že učitelia nič nerobia a majú , to že učiteľ ovláda niekoľko jazykov alebo matematiku, fyziku a chémiu , nik nevidí už. Mladi sa kvôli platom na pedagogiku nehlásia , nemôže to robiť hocikto. Je to nedocenené maloplatené zamestnanie. Učiteľ síce odrobí napr.7 hodín , lenže keď príde domov, čakajú ho prezentácie , príprava , oprava pisomiek atd. To nieje jednoduché. To aj cely deň zaberie. To nieje prist z roboty o pól tretej a fajront.

pribinak
12. feb 2022

@marca12 Moja mama bola ucitelka a dokonca aj riaditeľka za komunizmu
Si predstav že Jej praca sa neskončila keď prišla domov, opravovala pisomky, chystala materiály na další deň, robila doucovanie, chytala žiakov na prijímačky, všelijaké súťaže.
Okrem toho bolo treba robiť plány, metodické odporúčania pre začínajúce učiteľky, a x iných veci

Okrem toho musela riešiť x výchovných problémov či opatrení. Samozrejme musela zastupovať ak niekto výpadok
A cez prázdniny boli letné družiny, museli robiť tábory a prípravu na komisionálne skúšky

Čo robí predavacka po ukončení svojej prace? Týmto nechcem dehonestovať jej prácu, ale ktosi ju tu spomenul, tak som ju použila

sella38
12. feb 2022

@fidka79 to, že niektorí učitelia to flákali a neučili online tak ako mali neznamená, že budeme hádzať všetkých do jedného vreca. Ja by som ti tiež mohla litánie písať o mojej skúsenosti s lekármi a sestričkami. To ale neznamená, že budem na všetkých pozerať ako na neschopných, ktorí berú v mojich očiach plat za nič... 🙂
Ja si robím svoju prácu poctivo, pripravujem sa na každú jednu hodinu, online som učila denne všetky predmety okrem výchov. Po online vyučovaní moje deti už nerobili nič naviac. Všetko sme urobili spolu. Aj teraz sedím nad prípravami 😉

Toto je tá tragédia, že ja nemám, nech nemá ani druhý. Ja nepodceňujem žiadnu prácu... od upratovačky, cez robotníka, manažéra, či riaditeľa. A neporovnávajme, lebo veľakrát porovnávate neporovnateľné. Mnohí by sa toto mali naučiť. Vidíte len prázdniny a to, že ja odchádzam z budovy školy o 13.30. Ale to, že prídem domov a sadám ešte k materiálom na ďalší deň koľkokrát aj do šiestej, siedmej, to už nikto nevidí. Že "kradnem materiál z domu" a nosím do školy, to tiež nikto nevidí. Že odpisujem rodičom o deviatej večer a dvíham telefóny aj cez víkendy, to tiež nikto nevidí. Moja práca sa totiž o 13.30 nekončí...
Pekný deň prajem všetkým.

nominativ
12. feb 2022

Mne piplo predvčerom 690€, pracujem v MŠ, mám VŠ, v lete sme zavretí dva týždne.

Ja svoju prácu milujem. Venujem jej veľké množstvo času, doma, v obchode...stále mi niečo napadne, premýšľam, ako zlepšiť tamtoho v tom, hentoho v tamtom, premýšľam nad strategiami, plánmi atď. Som spokojná, ale na normálny život to nie je. Áno, aj inde to nie je ohodnotené na normálny život. Preto by som sa potešila za každého, komu by zvýšili plat natoľko, aby nemusel dva týždne pred výplatou rozmýšľať, či kúpi predraženú uhorku svojim deťom alebo či budú len fliacky s kapustou alebo rezne.

pribinak
12. feb 2022

@marca12 jaj a zabudla som rodičovské združenie a premotivovanych rodičov

Mama po rodičovskom prišla ako zbity pes. Vždy iba povedala, že ak ten žiak ma z jej predmetu 4, tak keď vidí rodičov, tak to je ešte úspech

Musela znášať útoky rodičov, ktorí nedokázali prežiť, že drahý potomok má inú známku ako 1 a päť hviezdičiek k tomu
Ale riešiť aj deti, ktoré sa báli ísť domov, lebo z písomky dostali 2 a plakali v šatni.

Toľko k práci učiteľky, ktora podľa niektorých oduci 5 hodín a ide si domov

martul
12. feb 2022

@pribinak napríklad počíta peniaze v kase a dúfa že nebude manko, musí poupratovať, poumývať, skontrolovať tovar a zabaliť aby do rána neobschol /šunka/. Vytriedit ovocie a zeleninu, a ešte prevziať tovar čo prišiel, vyložiť do regálov aby bol pripravený na zajtrajsiu akciu. Tzn. Predajňa sa zatvára o 19.00 a ja končím o 22.30 nestíham posledný spoj, ide pre mňa manžel.
Takéto diskusie, ktorá robota je ľahšia a ktorá nie sú nekončiace studnica hádok. Pre každého je tá jeho najdôležitejšia a najťažšia, ani jediná sa nedá konkretizovať že je ,, tá ťažšia".

annamalaga
12. feb 2022

@pribinak ťažko , ľuďom nevysvetlíš . Ľudia si myslia, že stat môže dvíhať platy všetkým , preto stále útočia na učiteľov . Že vždy len učitelia. Ale kto iný si zaslúži viac ako práve učitelia. Nedocenená robota.

janka1011
12. feb 2022

Učitelia sa vždy sťažujú ako sú na tom najhoršie, či už platom, prácou či uznaním. No je to povolanie ako každé iné, navyše toľko voĺna nemá nikto. Však to nie sú len tie 2 mesiace letných prazdnin, kde sú jarné, jesenné, vianočné prázdniny, veď to všetko sú doma aj učitelia a ešte povedia, že je to málo, no mám dosť. Čo potom máme povedať my, čo máme 25 dní na celý rok??