Podpora v nezamestnanosti počas prerušenia rodičovskej

aida9
4. máj 2012

Ahojte,
som momentálne na rodičovskej dovolenke. Z istých dôvodov uvažujem, že preruším RD, ukončím pracovný pomer dohodou a prihlásim sa na úrad práce, aby som mohla poberať podporu v nezamestnanosti po dobu 6 mesiacov. Ak sa nemýlim, mala by som mať podporu vo výške 50 % hrubej mzdy, však? Čo je vždy viac ako príspevok počas RD. Pred nástupom na materskú a rodičovskú som pracovala 6 rokov, takže som poctivo platila všetky odvody.
Myslíte, že sa to dá takto zrealizovať?
Máte s týmto niekto skúsenosti?
Čo mi poradíte?
Vopred dík za akýkoľvek názor 🙂

mima595
13. máj 2012

@fifi06 - v podstate musite ist spolu na UP...ty sa vzdas a on sa hned prihlasi...urobite nieco ako miestoprisazne vyhlasenie, že ty sa vzdavas a on sa zaroven prihlasi...
nie je to zlozite, len si musite najst obaja cas....

trinidad
13. máj 2012

@mima595 @zalka Dievčatá, idem si k Vám aj ja po radu. Od mája 2003 som bola na MD a RD s 2 deťmi. Prostredná dcéra dovŕšila 3 roky 13.9. 2008. Ja som od 1.9.2008 pracovala do 31.5.2009. Od 1.6. 2009 do 31.10. 2009 som bola evidovaná na UP, bez nároku na podporu. Od 1.11.2009 som bola zamestnaná a 12.12.2010 som nastúpila na 3. MD do 6.8.2011, potom RD. Od 1.9.2011 som nastúpila naspäť do práce, ale k 31.12.2011 mi PP ukončili podľa par. 63 odst. 1 písm b, lenže keďže mi zabudli preplatiť nevyčerpanú dovolenku, tú mi preplatili až v mzdách za január 2012. Oplatilo by sa mi prepísať poberanie RP na manžela, ten je zamestnaný, a mala by som nárok na podporu, alebo nie a čo by to obnášalo? Ďakujem.

mima595
14. máj 2012

@trinidad - urcite narok na podporu budes mat a to zhruba 50% z platu od 1.9.2011 do 31.12.2011...co ti zarataju aj preplatenu dovolenku, neviem...kedze ti ju vyplatili až po skonceni PP

co treba...ist na UP, zaevidovat sa ..a hned na odd. socialanom...poziadat o ukoncenie poberanie RP a sucasne manzel poziada o RP...
tebe sa to urcite oplati, lebo po skonceni RD by si narok na podporu už nemala...

babulka123
14. máj 2012

@mima595 no a mame to cierne na bielom .. prisiel dalsi papier kde je napisane..
nakolko bolo preukazane ze v case od 19.3 - 31.3 vam bol vyplacany rodicovsky prispevok { nezamestnana je od 19.3} nemate narok na vyplatu davky v nezamestnanosti ..
takze kedze sa rodicovsky prispevok nekrati { ako matersky} a je vyplacany za cely mesiac, tak jednoducho nevyplatia za ten meisac vobec podporu v nezamestannosti..

je to pisane v sulade s paragrafom 106, c.z. 721/2004

tatolu
14. máj 2012

@babulka123 No dobre, ale za ten mesiac nevyplatia, ale začnú vyplácať až od 1.4. a budú vyplácať až do 30.9. Rodičovský príspevok sa vypláca na celý mesiac, nie je krátený... Ja som ten istý prípad...

mima595
14. máj 2012

@babulka123 - nehnevaj sa, ale ja už neviem, ako ti to mam inak vysvetlit...sa snazim pisat rozumne, nie v reci paragrafov, aby to bolo co najviac jasne...
ja som nepisala, že ju vyplatia od 19.3, ale že ju vyplatia v plnej vyske 6 mesiacov po ukonceni poberania rodicaku....

si si naozaj poriadne precitala vsetky moje prispevky??

trinidad
14. máj 2012

@mima595 Ďakujem krásne. Tak idem na tom popracovať.

babulka123
14. máj 2012

@mima595 ja sa nehnevam .. a ani netvrdim ze ti neverim .. citala som poriadne vsetkz papiere.. uvidime co z toho nakoniec bude..

zalka
15. máj 2012

@fifi06
Ak si čerpala dovolenku, a mala odstupné a preplatenú dovču, tak samozrejme môžeš mať až maximum. 🙂 To sú podstatné info. 🙂

ivetka2575
15. máj 2012

@zalka Ahoj, pochopila som to správne keď si myslím že najlepšie je podať výpoveď po dvoch rokoch poistenia (MD + RD) Takže mi to vychádza že po dvoch rokoch doma je najvýhodnejšie dať výpoveď, prepísať RD na zamestnaného manžela pol roka poberať podporu a potom sa na pol roka vrátiť na RD ? To by bolo skvelé ! A ešte otázka v práci sú povinný prijať moju výpoveď dohodou? Ďakujem

zalka
15. máj 2012

@ivetka2575
No áno dobre si to pochopila, ale v práci nie sú povinný prijať tvoju výpoveď dohodou. Ide o dohodu, myslím že ale brániť Ti nebudú. No je potrebné aby si požiadala o nastúpenie do práce mesiac predtým ako chceš dať výpoved.
Napr. napíšeš zamestnávateľovi, že 28.6. sa chceš vrátiť z RD do práce. 29.6. vyčerpeš dovolenku a dáš si preplatiť zvyšnú. A od 1.7. môžeš ísť na UP. V priebehu mesiaca to nie je dobré robiť, lebo ak dostaneš RP, tak nemáš nárok na podporu. Ale ku koncu mesiaca tak s kludom môžeš urobiť.
Ale na tvojom mieste oslovím zamestnávateľa s takou požiadavkou či bude súhlasiť. Lebo ak odídeš bez toho aby si čo i len deň bola nazad v práci ( na dovolenke ) tak nárok na podporu bude len z minima teda no z tvojej predpokladanej hrubej mzdy.

ivetka2575
15. máj 2012

Dakujem za radu, dúfam že mi to môj zamestnávateľ umožní, totiž nebol veľmi ústretový k zamestnancom. Môžem to urobiť aj tak, že mu oznámim moju požiadavku mesiac - dva vopred a ak by ju neprijal zostať doma a poberať naďalej RD ? ( Do práce by som mala nastúpiť dva roky od čerpania dávok MD a RD tada ku dňu 8,11,2012.)

brudra
16. máj 2012

Ahojte, chcem sa Vás opýtať som na materskej dovelenke ešte do 6. 6. 2012, pred nástupom na materskú som bola riadne zamestnaná na dobu neurčitu, lenže dnes som dostala výpoveď od zamestnávatela, pretože firma zanikla a je v konkurze, výpoved mám k 31.7. 2012, mám sa vtedy nahlasit na úrad práce ? Môžem poberať súčastne podporu aj rodičovský príspevok, RP začnem poberat práve teraz v júny. Dakujem za rady 😉

estachova
16. máj 2012

môžem ísť na PN, OČR počas poberania podpory? ďakujem, Eva

gapa
16. máj 2012

@brudra
ak chceš získať nárok na odstupné, tak pozri § 76 ods.2 Zákonníka práce, no treba tak urobiť, požiadať a doručiť žiadosť do konca mája (ak si v maji dostala=prevzala výpoved). Môžeš požiadať o ukončenie pp napr. koncom júna.
A čo bude od 7.6. do ukončenia prac.pomeru, budeš pracovať? či čerpať rodič.dovolenku? A budú aj vyplácať mzdu, či už nie su na to peniaze (to kvôli nároku na podporu a či sa ti oplatí žiadať o rodič.dovolenku, kedy nie su odvody alebo pracovať, či čerpať dovolenku, ale to ak nič nevyplatia, ti aj tak nepomôôže k vyššej podpore. Je todost komplikované tie papiere a potvrdenia, ak nič neplatia, je to dosť španielska dedina pre mnohých, som to riešila.
Ale ak si v období dva roky pred prípadným zaevidovaním mala vym.základ (a máš aj dva roky trvajúce poistenie v nezam.)teda majú ti z čoho rátať podporu, tak to vlastne nemusíš riešiť s vym.základom pri ukončení pp.

asi píšem dosť nejasne, no už ti odpovedám tretí krát, no nejako som to vždy zmazala, už som unavená :(

brudra
17. máj 2012

@gapa dík za odpoved, len celkom tomu nerozumiem 🙂 Chcem sa ta ešte opýtať či vôbec môžem dostat výpoved z prechodu materskej na rodičovskú, kedže firma v ktorej som pracovala je v konkurze a výpoved mi poslal správca podla § 63 ods.1 písm. a) Zákonníka práce, čo sa týka toho odstupného čo píšeš tak neviem kto by mi ho vyplatil ked firma je fuč a peniaze tiež 🙂 Mne 6.6. 12 končí materská a nastupujem hned na RD a čo mám robit z tou výpovedou mám ist na urad práce žiadat si podporu ? 2 roky mám presne odpracované, ktorú su potrebné pre výpočet podpory, aspon ked to možem tak rátat ( v juny 2010 som sa zamestnala a v oktobry 2011 som nastupila na materskú ktorá mi teraz v juny 2012 končí - tak to by boli presne 2 roky )

gapa
17. máj 2012

@brudra
uff, to je vela na vysvetlovanie, času tolko nieje,neviem, či vôbec začať?? No sama sa musíš nakoniec rozhodnúť.
takže tvoje údaje
pp začal 1.6.2010?????, cca v 10/2011 nástup na md, ktorá by ti mala končiť 6.6.2012. Predpokladám pred md si nebola na pn???
V máji 2012 si prevzala výpoved podla § 63 ods.1 písm.a) ZP od správcu konkurznej podstaty, lebo firma je v konkurze a pp by mal skončiť skončením výpovednej lehoty 31.7.2012, ak do 31.5.2012 nedoručíš správcovi žiadosť o ukončenie pp dohodou z toho istého dôvodu bud ku koncu mája alebo ku koncu júna 2012 (s 2mesačným alebo 1mesačným odstupným + preplatením dovolenky).

Na tvojom mieste si:
1) Takže na tvojom mieste si na soc.poistovni zistím, či od 1.6.2010 si bola súvisle poistená v nezamestnanosti, to pre prípad, že by si žiadala ukončenie pp 31.5.2012, či ti to stačí pre nárok na podporu. Treba mať aspon 730dní a od 1.6.2010 do 31.5.2012, ak by si nemala ani den medzeru!!!!!! máš 731dní. Ak si mala v obd. 1.6.2010-do nástupu na md 10/2011 vym.základy, tak sa z toho bude rátať podpora, podla toho, kedy sa zaeviduješ. Najskôr sa môžeš zaevidovať na up od 7.6.2012, ked ti končí 6.6.2012 poberanie materského a rodič.príspevok by mohol podla terajších zákonov začať poberať manžel od 7.6.2012. Ale ty by si si musela plniť povinnosti na up. No môžeš sa zaevidovať na up až napr. 1.6.2013 (ak sa nezmenia zákony, čo ti nik nevie garantovať). Podla terajších zákonov sa podpora ráta z vym.základov v obd. dva roky pred zaevidovaním, tj rátali by sa pri zaevidovaní 1.6.2012 z obd. 1.6.2010-31.5.2012, teda mala si vz v obd. 1.6.10- den pred nástom na md v 10/2011 (ak si nebola pn predtým).
Ak by ti chýbali dni poistenia v nezamestnanosti, tak by som sa po ukončení prac.pomeru prihlásila napr. od 1.6.2012 na pár dní na dobrovolné poistenie z minima a odhlásila sa po počte dník ktoré mi chýbajú. A zaevidovala by som sa až po odhlásení z dobr.poisteia. Potom ale bacha na zaplatenie v splatnosti a ani o cent menej.
Tiež ak skončí pp 31.5.2012 je treba zájsť najneskôr 1.6.2012 na soc.poistovnu a podať si prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov aby si bola od 1.6. dôchodkovo poistená státom, lebo od 1.6.2012 už ti nebude trvať žiadne poistenia zamestnanca, ani dôchodkové ani nemocneksé ani v nezamestnanosti (nevadí to, lebo aj tak by ti zaniklo od 7.6.2012 nástupu na rd. Malo by to pre teba význam len ak by si chcela nastúpiť na dalšiu materskú v blízkej budúcnosti.) ani zdravotné (to si zájdeš na zp a vybavíš si to, v zp sa dá aj neskôr, no v soc.poistovni nie!!!)

odstupné by ti vyplatili z garančného fondu. By si musela napísať žiadost, uviesť údaje. Správca by ti tiež potvrdil presnú sumu nevyplateného nároku. Ale ešte predtým musí správca (ak tak nespravil zaemstnávatel) oznámiť na SP, že kedy vznikla platobná neschopnost (kedy je pečiatka na podaní návrhu na konkurz). z garanč.fondu sa dá prísť k vyše 2000eur, no lk tejto sume len v prípade, že bud správca spolupracovať a oznámi platobnú neschopnost a tebe všetky doklady. Hlavne neviem, kto podal na firmu návrh na konkurz, lebo k oznámeiu platobnej neschopnosti okrem výpisu z obch. registra treba aj notársky overenú kopiu tohto návrhu na konkurz d pečiatkou doručenia na súd, čo býva zádrhel pri uplatnovaní nároku.
2) Preto dalšiaa vec, čo by som urobila, by som zistila u správcu, či sú peniaze na vyplatenie zostatku dovolenky (za rok 2012 príp, zostatok z r.2011 ) a ak peniaze nemajú, tak či si niekto uplatnoval nárok z garančného fondu, teda či správca oznámil platobnú neschopnost (to by som si aj overila). Ak by to už oznámil, tak by som neváhala a napísala by som žiadosť o ukončenie pp dohodou dnom 31.5.2012. Ak ti potvrdí nárok na odstupné + zostatok dovolenky, tak môžeš to získať z garančného fondu.
Ak však "nedoručíš" žiadost o ukončenie pp do 31.5.2012 (treba si na kopiu nechať napísať: prevzal dna xx.xx.xx + podpis aby si to mohla preukázať, že si to správcovi do konca mája doručila).
Ak by neoznámil tú platobnú neschopnost, tak by ti vyplatili nárok len z minima.

čo sa týka podpory, tak podla terajších záonov lahko nárok teraz získaš, aj po 1roku od ukončenia pp, no ako sa zmenia zákony dovtedy (je nová vláda)? Potom by sa ak sa zákony nezmenia rátala podpra pri zaevidovaní napr. 1.6.2013 z obd. 1.6.2011- do dna pred nástupom na md.

3. )dalšia vec, hned by som si dala potvrdiť správcovi aj potvrdenie zaemstnávatela pre nárok na podporu, bo aj keby si sa evidovala o rok, tak už to môže byť u správcu problém.
---------
toto sú moje znalosti, čo som získala velmi ťažko za viac rokov a ťažko ti to niekto takto pokope podá. Najradšej píšem všetko naraz, pokial mám všetky údaje v pamäti, bo potom sa mi nechce to nanovo čítať, nakolko záleží na detailoch. Tak snád som na niečo nezabudla, resp. snád som to jasne napísala a nepomýlila sa. Predpokladám že by nemali byť nejaké velké zmeny v tom garančnom fonde, no odporúčam si to tiež v SP zistiť priamo v pobočke podla sídla zaemstnávatela s tou pani,č o to robí.
Ak chceš niečo získať, tak musíš rátať s tým, že to niečo stojí (telefonáty, prezeranie zákonov). Ale nemusíš ani sprviť nič a snád niekto vyplatí zostatok dovolenky, príp. teiež môžeš žiadať v GF.

brudra
17. máj 2012

@gapa chcem sa Ti velmi pekne podakovat za tvoje znalosti a hlavne za strávený čas nad písaním, klobuk dole pred ľudmi ako si ty že dokážu takto pomáhat iným a obetom svoj volný čas, ktorého určite nemáš vela pri 3 malých detičkach, ja som si to teraz len zbežne precitala, musím si k tomu ešte sadnút a poriadne to naštudovat aby som sa mohla pustit do vybavočiek, ešte raz velká velká vďaka a prajem dobrú noc 🙂

snehulienka
17. máj 2012

@aida9 opytaj sa radsej na socialke a UPSVAR, je to individualne

ja som to spravila tak, ze som v 2.5r. sondovala ci ma chcu v praci nazad, ze ne.
tak som skoncila prac pomer.
presunula som opravneneho poberatela RD na muza
poberala som podporu...a bola som doma s malou do 3r.

gapa
17. máj 2012

@brudra
ja som tú dávku vybavolala pre seba a kolegynu, ktorá býva na druhom konci republiky a po polročnom zistovaní info (u nás bolo viac problémov ešte k tomu, lebo správca vôbec neposielal do SP mesačné výkazy a oznámenia nástupu na md, rd ..., čo by mohol byť v budúcnosti tiež problém, preto aj to si radšej over, pokial nie su papiere firemné v archíve, teda ak ich tam dajú, lebo naše sa tam nedostali a nik nevie, kde teraz sú) som ako prvé zistovala, či máme ten papier, čo som spomínala. To je postatné.
Ak budeš mať otázky, tak sa potom spýtaj ale ozaj až po naštudovaní, bo je toho vela.

gapa
17. máj 2012

@brudra
ups, teraz pozerám, že žiješ v rakúsku (tie mená sa mi nezdali) ale snád ide o pracovný pomer na SK. Tiež potom rodič.príspevok by mohol byť inak, ak manžel napr. robí v rakusku, sa asi žiada v rakúsku (to len hádam, či sa dohadujem) 🙂 Ale to asi vieš 🙂

brudra
18. máj 2012

@gapa ano byvame v rakusku, ale pracovali sme obidvaja na SK, ved cele sa to skomplikovalo, pretoze rakusania kompenzuju RP a ja som si uz davala na seba ziadost tu v AT ( bolo to dost komplikovane vybavit ) a teraz ked uz im chyba so slovenska potvrdenie o tom kolko poberam RP, tak teraz by si mal dat manzel ziadost o RP na SK, no neviem ako to cele zladit, cakaju ma dalsie perne dni na uradoch, tak este raz vdaka a mozno sa este budem pytat 🙂

gapa
18. máj 2012

@brudra
v tej kombinácii zahraničie+sk sa len začínam orientovať, pretože sesternice budú to potrebovať. Tak sa môžem spýtať, či som to dobre pochopila? Neviem, či myslíš RP rodinné prídavky alebo rodič.príspevok (to asi nie, ked poberáš materské). tj. si pobela od narodenia doteraz prídavky na deti ty a v AT ti to dorovnávali do výšky ich prídavkov na deti a teraz bude žiadať o rodič.príspevok manžel? Tak si to myslela? Nech sa aj ja podučím 🙂

aida9
autor
19. máj 2012

@snehulienka
A mozem sa opytat, ze z coho ti vypocitali podporu? Z posledneho platu, alebo z nejakeho priemeru? Ma na podporu vplyv aj vyska materskej?

snehulienka
20. máj 2012

@aida9 ja som pracovala ked malo babo rok 1mesiac - z toho platu sa pocitala podpora.
ale ak by som nepracovala vtedy, tak by sa vychadzalo z toho, aky vymeriavaci zaklad som mala pred odchodom na MD, RD.
ale toto su veci velmi individualne, a vsetko si treba preverit na uradoch, spytat sa ich na to, podrobne, oni sice nepovedia konkretnu sumu podpory ale povedia z coho sa pocita...
ja som sa bola pytat na socialke asi 3x a na UPSVAR tiez. na upsvar na mna pozerali jak puk, ze taki pripad este nemali. ze preco nejdem na podporu po dobrati RD, ked ma dieta 3r., lenze mne sa nechcelo byt dalsi polrok doma samej.

cize takto by to malo byt, ale treba si najprv poriadne overit!!!!!!, na SOCpoist a UPSVAR (aj na socialnom aj na nezamestnaneckom), ci to moze byt:
- skoncit pracovny pomer
- na UPSVAR-socialne odovzdat papier, ze ziadate o odnatie rod prispevku z dovodu zmeny opravneneho poberatela na manzela - to vam hned potvrdia (netreba cakat na schvalenie rodicaku pre muza,lebo to trva)
- na UPSVAR nezamestnanost - ziadate o zaradenie medzi nezamestnanych a uz nepoberate inu davku - ukazete im doklad
- na socpoist nahasit ze uz nie ste na RD - odovzdate ten doklad, a poziadate o vyplacanie podpory v nezam.
-poziadat o RP pre muza
zdoraznujem, ze si to treba overit, lebo ja som tomu vsetkemu neverila, az kym mi nedosla prva podpora...kazdy mi vravel ze este nemaju taky pripad a ze si nie su isti, ale ze asi by to malo byt ok. takze ak vam to nevyjde..tak ma z toho nevinte 😅 , je mozne ze sa odvtedy zmenili zakony (ja som toto realizovala august -sept.2011)
ale drzim palce vsetkym, podpora su peniaze, ktore su vase, vy ste si ich ulozili, tak si ich vycerpajte, ak mate moznost. 🙂

meiwe
20. máj 2012

@mima595 ahoj vies mi poradit v tomto: som zamestnana a poberam rodicovsky prispevok pre dlhodoby nepriaznivy zdravotny stav, v zamestnani to ide dole vodou tak uvazujem nad vypovedou,
Ako mam postupovat? Budem dostavat z uradu prace nieco?
Zamestnana som uz od 4 roky po materskej, maly bude mat v marci bud rok 6 rokov, takze sa mi skonci aj rodicovsky
V zamestnani zarobim necelych 500e rodicovsky mam 190e, plus ,2 prispevky cca 50e
Vies mi poradit co je pre mna naj riesenie? Uvazujeme aj o druhom dietati cca do pol roka.

mima595
20. máj 2012

@meiwe -
1.možes dat vypoved, a ak este mas nejaku dovolenku, nastupit na 1 den do prace a zvysok si dat preplatit..podpora by mohla byt vyssia
2. co sa tyka 2. dietata...ak nebudes tehotna v case vypovede, nebudes mat narok na amtersku ani v ochrannej lehote, len na rodic. prispevok a ak si neplatis DNP

takže si toto vsetko realne treba zratat a rozhodnut sa pre alebo proti vypovedi....

irama29
21. máj 2012

ahojte, chcela by som poprosit o radu. Momentalne som na RD, ktora mi konci 21.9.2012. Vo firme, kde som pracovala pred materskou mi stale PP trva, mam zmluvu na dobu neurcitu..ale mam potvrdene, ze po ukonceni RD dostanem vypoved. Teraz som si nasla novu pracu na HPP od 1.6.2012, s novym zamestnavatelom som sa dohodla, ze nemusim ukoncovat PP so zamestnavatelom, kde som pracovala pred materskou, tj.budem mat subezne dve prace na HPP, ale ako som si zistila, je to mozne. Ale chcela by som vediet, ze v pripade, ak by som v novej praci skoncila do troch mesiacov v skusobnej dobe, ci budem mat narok na nejaku podporu a z akeho VZ mi bude podpora ratana..v podstate ak by som skoncila v skusobnej dobe do konca augusta, este stale mi bude pokracovat PP u povodneho zamestnavatela do 21.septembra..bude sa mi pripadna podpora ratat z prijmu z novej prace? Dakujem..

mima595
21. máj 2012

@irama29 - ak by si skoncila PP aj u jedneho, aj u druheho zamestanavatela, tak by sa ti podpora ratala z prijmu od toho zamestnavatela, co nastupujes teraz.....
ich proste zaujima VZ a je jedno, u koho ho dosiahnes....

tanitta
21. máj 2012

ahojky.. ma aj konatel firmy narok na podporu?...