Pohreb a práca

5. dec 2021

Dúfam, že to nevyznie blbo, ale... Zomrela mi babka. Partner bohužiaľ nemôže zrušiť prácu, je podnikateľ a nemôže si vziať voľno. Žijeme v Česku, na Slovensku je tuším výnimka z karantény, keď sa jedná o pohreb. Problém je aj to, že pracujeme spolu a neviem ako to vysvetliť mame, že to bohužiaľ nie je len tak.
Aj som rozmýšľala, že prídem na otočku sama, ale partner nemôže takto narýchlo nájsť za mňa náhradu. Čo robiť? Nechcem aby bola mama nahnevaná. Išli by ste na pohreb?

simsalabim
5. dec 2021

Samozrejme! Ved je to posledene zbohom.

birika
5. dec 2021

ja ano

cyberk
5. dec 2021

ja nie

luci310
5. dec 2021

Neviem si predstaviť prácu odkiaľ by som nemohla ísť na babkin pohreb

autor
5. dec 2021

@luci310 Môžeš prísť o zákazku napríklad..

danusa63
5. dec 2021

Peniaze nie sú všetko....

luci310
5. dec 2021

A keď si vypichnes oko tak čo? Pôjdeš tam aj s takým vytekajucim aby si náhodou neprišla o zákazku?

janinah
5. dec 2021

Moja dcéra žijúca v česku nebola na dedkovom pohrebe vo februári,tiež lockdown bol,ani mi nenapadlo sa hnevať,dedka videli narýchlo predtým,kým ešte žil.Pomodliť a smútiť môžeš kdekolvek.A sviečku zapáliš na najbližšom cintoríne.Nik to neriešil,dedko sa tiež neurazil,naopak,presne v tom čase nám poslal z Neba vnúčika,narodil sa pred pár dňami.

katren
5. dec 2021

je to jeden den.....urcite by som isla....a treba si ujasnit, co je mojou vacsou prioritou.....ci babka, alebo zakazka......za mna babka, peniaze mi ju nenahradia

darinkaninka
5. dec 2021

Asi nemáš žiadne citové puto k babke, inak.by si neuprednostnila prácu pred posledným prejavom lásky a úcty k blízkemu človeku. Smutné.

mandarinka555
5. dec 2021

Tak zákazka príde ďalšia, ale babke nedať posledné zbohom kvôli prachom ? To mi hlava neberie.

nyusika
5. dec 2021

@danusa63 nechcem, aby to vyznelo necitlivo - ale nebohému je jedno, kto bude na pohrebe.
V súčasnej dobe je mnoho malých podnikateľov na hranici úplného krachu, preto mi príde rozumné, postarať sa najmä o živobytie.
Pamiatku nebohého si človek vie uctiť aj inak.

mogaa
5. dec 2021

tak babka má pohreb len raz a už sa s ňou nikdy oficiálne nerozlúčiš......zákaziek môžeš mať ešte desiatky aj stovky.....pre teba je to babka, pre tvoju mamu mama....takže ano, nepochopí to že uprednostníš nejakú zákazku pred poslednou rozlúčkou s jej mamou.....

whatever1
5. dec 2021

Ak je dovod neist na pohreb len praca tak sa ti cudujem. A cudujem sa aj tvojmu pratelovi, ze ta tam neposle. Keby mas zdravotne problemy a neprides do prace, co sa strane?

terezka1947
5. dec 2021

Hm,čo je to za prácu,kde nemôžeš ani jeden deň na pohreb?a šéf je tvoj priateľ?
Úplne vážne teraz myslím.

mogaa
5. dec 2021

@nyusika nebohému možno ano , ale jej mame nie....veď ako babka jej dala tiež veľa, predpokladám že ako o dieťa sa o ňu babka starala a tiež jej veľa obetovala......a ide o 1 deň, ten žiadneho "podnikateľa"nepoloží.....

jaskolka
5. dec 2021

Jednoznačne by som šla. Akože "prídem o zákazku"mi znie ako čistá výhovorka. To je nejaká miliónová zákazka, alebo bez nej už neprezijete? Navyše píšeš, že partner bude v práci. Takže až také" strašne "to nebude že nebudete mať na chleba.
Vychádza mi, že nejako extra s babkou si citovo blízka nebola keď takúto vec sa musíš pýtať na fóre.
Samozrejme, že pomodliť a zapáliť sviečku môžeš hocikde, ale posledná rozlúčka je posledná rozlúčka.

jaskolka
5. dec 2021

@nyusika veď partner v práci bude. A ide o pohreb veľmi blízkej osoby. Možno inak by to bolo, keby ide o tetu z 10 kolena, ale babka? Veď to je automaticke že má ísť na poslednú rozlúčku.

autor
5. dec 2021

@mogaa No ani nie. Skôr robila rozdiely, nemám k nej vzťah. Bohužiaľ, ani som neplakala keď mi mama volala. Ale mamy mi je ľúto.

autor
5. dec 2021

@jaskolka Je to zákazka, ktorá nás teraz živí.

terezka1947
5. dec 2021

Terajšie vzťahy sú divné.
Na pohreb sa niekedy chodilo aj najväčšiemu nepriateľovi,možno len z takého ľudského-odpustit.
Veď keď nechceš,nechoď.
Nerozumiem otázke na fóre.

ckocka
5. dec 2021

Iba ty vieš, čo je priorita.

jaskolka
5. dec 2021

Tak potom už to je na tvojom svedomí
Tu sme ti napísali, čo by sme robili my. Keď ty budeš s tým v pohode, to je už na tebe. Ale prítomnosť ľudí na pohrebe je aj opora pre pozostalých, teda pre mamu, hoci si nebola s babkou blízka.
Mne zomrela mama a prišli na pohreb kamošky ktoré ju ani nevideli nikdy. Ale prišli, aby boli oporou mne v ťažkej chvíli
Aj o tom je "ísť na pohreb", teda nie je pravda, že ide len o to ze mŕtvrmu je to už jedno.
Neviem si predstaviť, že pár dňová neprítomnosť už vám ohrozí zákazku, zvlášť keď partner by bol normálne práci.
Ale ako vravím je to tvoje rozhodnutie a tvoje svedomie.

sissy27
5. dec 2021

Myslím, že národne hospodárstvo a ani firmu nepoloží tvoj jeden deň voľna. Ale tak ty musíš vedieť, čo je v tomto prípade dôležitejšie, náš súhlas nepotrebuješ.

lindous
5. dec 2021

Nebohemu je to naozaj jedno a mali sme niekoľko pohrebov v rodine, na ktorých som z rôznych dôvodov nebola, ale o nič menej som kvôli tomu za tými ľuďmi nesmútila... Ale v tomto prípade by som sa asi určite chcela ísť podporiť mamu... Možno skús konkretizovať čo robíte, ak môžeš, lebo takto je veľmi ťažké si predstaviť ako jeden vynechaný deň ohrozí zákazku? Klient má nejakú jednorazovú udalosť, kde sa vyžaduje tvoja prítomnosť alebo?? Možno sa potom budeme vedieť na to pozrieť lepšie aj z tvojho pohľadu

simca06022011
5. dec 2021

Bohužiaľ nemáš co vysvetľovať mame, je to iba o tvojom postoji, je to totiz úplne jednoduché ked niekto zomrie v rodine ist na pohreb. Nie, nic sa za jeden den nestane... Tiež sme podnikatelia a mňa by hanba fackala neist babke na pohreb, detto môjho chlapa keby ma "nevedel nahradiť" kvôli takejto veci. A neviem si predstaviť co také by sme museli robiť, ze by sa na den nedalo ospravedlniť.
Ake su opatrenia neviem. Iste su dôvody neist na pohreb, len tie tvoje su zvláštne.

petamich
5. dec 2021

tieto dovody - na pohreb sa patri, treba sa "oficialne" rozlucit 🤷‍♀️ tomu nebohemu je to uz jedno, zalezi na tebe a tvojom postoji, aky ste mali vztah a pod. - moja babka bola moj najoblubenejsi clovek, velmi som ju lubila a na pohreb som sla aj kvoli mamine, ktora to tazko niesla ale vo vseobecnosti ja osobne cintoriny, pamiatky zosnulych a povinne navstevy cintorinov neuznavam a spomeniem a zapalim si sviecku doma

danusa63
5. dec 2021

@nyusika Vieš, tiež som bola kedysi blbá, že pre nejakú zákazku, nemôžem prestať robiť. Potom prišiel covid a zobral mi člena domácnosti. Rýchlo som prehodnotila priority ☹

marca12
5. dec 2021

Urcite ano. Aj podnikatel si moze vziat den volna a nikto nie je nenahraditelny a za jeden den tvoja praca neutecie. Neexistuje,aby som babke nesla na pohreb

marca12
5. dec 2021

@petamich to mas ako s narodeninami preco ich oslavujes? Pamiatka zosnulych je aviatok vsetkych svatych. Ci uznavas alebo nie,ti mrtvi si nasu uctu zasluzia. Neznamena,ze sa tam mam vymetat v najnovsom kozuchu a doniest najdrahsiu ikebanu.....zapalit sviecku na hrobe nie je nieco,co by sme mali alebo nemali uznavat. Ja z duse neznasam pohreby,je mi tam zle,nemam rada tu energiu tam,ale co robit? Ten mrtvy by bol tiez radsej zivy,tiez musi lezat v truhle a strpiet ako ho chodi kazdy ocumovat. Nevravim rodina sa rozluci,ale take tetky Blazky,ked pocujem ako debatuju po pohrebe,ze aky bol dotycny uoravenu a obleceny je mi na blivanie