Práca a zdravotné dôvody

dizzy1822
7. júl 2023

Dobré ráno. Prosim vas chcela by som sa spýtať. Zamestnavatelovi som napisala list ze nesmiem vykonávať svoju prácu a ziadam do 15 dni o preradenie a prilozila som lekársky posudok. Aj napriek tomu lekarskemu posudku mi zamestnavatel ponukol tri práce ktore nesmiem vykonávať. Firma ziada potvrdenie od lekára že nesmiem dané práce vykonávať a vhladom na svoj zdravotný stav aké práce nesmiem vykonavat a vhladom na svoj zdravotný stav a vzdelanie aké práce smiem vykonávať. Firma tvrdi ze nechcu posudok ale potvrdenie ale bez posudenia zdravotného stavu mi lekari taketo potvrdenie nedaju. To nie je potvrdenie ale lekarsky posudok co odo mna žiadajú. Mam si to uhradit sama lebo som povinna to predložiť. Neni zamestnávateľ povinny aby mi ponukol všetky voľné pracovné miesta a ja by som si to dala iba skontrolovat u lekara aby mi potvrdil co smiem z toho vykonavat a co nesmiem? Lebo takyto posudok vypracovava iba posudkový lekár a je problém takého nájsť. Firma mi napisala že mám si dat toto vypracovať a oni mi prácu nájdu ze jej maju dosť ale pritom v liste mi poslali iba tri. Firma sa snaží robiť všetko preto aby nedala odstupné a mi to príde ze viac pre mňa nemajú ale ked prinesiem tento posudok naschval nieco nájdu. Nemali by mi vopred teda ponuknut tie pracovné miesta? Firma mi ponukla iba tri pracovné miesta ktore vykonavat nesmiem a ostatné mi ponukne az po vypracovaní posudku. Koná podľa zakona? Ďakujem

viestta
7. júl 2023

Vasa firma nema zmluvu s lekarom, ktory robi pre nu pracovne lekarstvo? Ten posudi ci si alebo nie si schopna danu pracu vykonavat. A nie, nemusia ti ponuknut pracovne miesto, ktore maju obsadene, len volne miesta, na ktore by ta mohli preradit.

dizzy1822
autor
7. júl 2023

@viestta to iste sa ma spýtala obvodna ale riaditelka povedala ze ja som povinna take potvrdenie priniesť ze nie su oni povinní mi to preplatit a podobne. Poslali mi listom tri ponuky prace ale tie nesmiem vykonavat tak sa riaditeľka vyjadrila že mi prácu nájdu na zaklade potvrdenia od lekára ze co smiem vykonávať a co nesmiem na zaklade môjho zdravotneho stavu a vzdelania. Preto sa pýtam ci mi zamestnávateľ nemal hned ponuknut všetky voľné miesta ale ponukol mi iba tri a ostatne mi ponukne az ked prinesiem posudok. Vraj volnych miest majú veľa a určite mi niečo najdu ale v liste mi píšu iba tri pracovné miesta ktoré vykonávať nesmiem. Tak ze si postupuje správne.

limoncino
7. júl 2023

Súhlasím s viestou, kto Ti robil vstupné vyšetrenia? Zamestnávateľ by Ta mal poslať na mimoriadnu lekársku prehliadku a ten vystaví posudok

dizzy1822
autor
7. júl 2023

@limoncino riaditeľka je právnička. A ona napisala ze ja som povinna to zdokladovat ze nie su oni povinní ma niekam posielat a preplacat mi to ale ked som volala s účtovníčku ta tiez povedala ze ked to riaditelka odo mňa vyžaduje mala by mi to preplatit ale riaditeľka na iný názor

dizzy1822
autor
7. júl 2023

Riaditeľka sa ohradza ze koná podľa zákona ale žiadny paragraf

lucka_ke
7. júl 2023

napíš do skupiny Právne poradenstvo

dizzy1822
autor
7. júl 2023

@lucka_ke uz som písala pred pár dňami ale neodpovedali mi

lucka_ke
7. júl 2023

žiadala by som od zamestnávateľa nech mi napíše presné znenie zákona, na základe ktorého to žiada odo mňa

dizzy1822
autor
7. júl 2023

@lucka_ke pisala som kamaratke právnicke ona mi odpisala ze zamestnavatel by sa mal riadiť prvým posudkom a ze mi nemusi zamestnávateľ ponúknuť všetky práce az po posudku ze takto to zamestnavatelia robia lebo vedia ze sa s nimi nikto nebude súdiť