Zamestnávateľ ma núti robiť prácu, ktorú podľa neurológa robiť nemôžem. Ako postupovať?

Zodpovedané
12. júl 2023

Dobrý deň,

na základe môjho zdravotného stavu nesmiem vykonávať svoju prácu opatrovateľky. Poslala som lekársky posudok od neurológa, že nesmiem dvíhať bremená, nesmiem dlho zotrvávať v jednej polohe a robiť prácu v predklone. Odpísali mi, že mi ponúkajú náhradnú prácu ako upratovačka (stále zohnutá), pomocná sila v kuchyni (dlhé zotrvávanie v jednej polohe a dvíhanie bremien) a práca v pracovni (opäť práca v predklone a zotrvávaní v jednej polohe). Odpísala som, že po konzultácii s neurológom nesmiem dané práce vykonávať. Opäť mi odpísali, že mi má neurológ napísať, že tieto práce nesmiem vykonávať a má explicitne napísať aké práce vykonávať nesmiem na základe môjho zdravotného stavu a aké práce smiem vykonávať na základe môjho zdravotného stavu a môjho vzdelania.

Neurológ povedal, že na základe môjho zdravotného stavu a môjho vzdelania nesmiem vykonávať ani jednu prácu a on nie je posudkový lekár, aby mi toto všetko písal. Posudkového lekára som u nás nenašla a ani nemám stovky nazvyš, aby mi niečo také vypracoval.

Ako mám postupovať?

Robia všetko preto, aby mi nemuseli dať výpoveď s odstupným.

Ďakujem

Dobrý deň,

ako najjednoduchšie a najefektívnejšie riešenie by som Vám odporúčala podať v tejto veci podnet na inšpektorát práce. Najsprávnejšie by však bolo, aby ste si nechali vypracovať posudok od posudkového lekára.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk