Práca popri predĺženej rodičovskej a odvody

tulipka
26. máj 2012

Ahojte, chcela by som sa poradiť so skúsenejšími, lebo na nete som našla rozličné informácie 😖 Dcérka má cca 3,5roka, chodí do škôlky a ja do práce na zmluvu - na čiastočný úväzok. Kedže má ale dcérka časté choroby, taktiež vrodenú VVCH a zníženú imunitu, požiadala som o predlžený platený rodičovský. Ako by to bolo v prípade že mi ho schvália s prácou, respektíve s odvodmi? Kto ich bude platiť, štát či zamestnávateľ? neviem ako dlho to ešte so mnou zamestnávateľ vydrží (kvôli častým OČR), ale rada by som v práci v rámci možností pokračovala...Ďakujem za odpovede 🙂

liz_lemon
26. máj 2012

@tulipka ked pracujes na normalny PP, tak odvody plati za teba zamestnavatel

tulipka
autor
26. máj 2012

dakujem liz-lemon, a mam mu to pripadne aj oznamit ak by mi rodicovsku schvalili, ci netreba kedze v ramci odvodov by to bolo po starom?dik

liz_lemon
26. máj 2012

@tulipka ano, oznam mu to, lebo pocas RD si chranena pred vypovedou
ale tie odvody plati zamestnavatel, len ak budes stale pracovat, ak budes doma, tak stat bude za teba platit zdravotne a dochodkove, ostatne nie, tie si mozes platit sama, ak chces, ale nemusis

tulipka
autor
26. máj 2012

aha, to som nevedela s tou ochranou pri vypovedi...plati to aj vtedy ak to nie je moj povodny zamestnavatel od ktoreho som nastupovala na matersku?lebo ja som s povodnym zamestnavatelom ku dnu skoncenia RD rozviazala pracovny pomer a po nejakom case som si nasla tuto pracu (normalny PP, ale ciastocny uv).A ak by som chcela pripadne odist zo zamestnania dobrovolne, mozem nie?lebo uz tam kvoli castemu vypadavaniu nemam dobre vztahy 😔 dakujem ti este raz!

gapa
26. máj 2012

@tulipka
@liz_lemon
ak pracuješ na prac.pomer počas poberania rodič.príspoevku, tak nečerpáš RD (RD je ospravedlnená absencia v práci), tj. nie si v ochrannej dobe pred výpovedou. Len ak by si nepracovala, ale čerpala rodič.dovolenku, tak si v ochrannej dobe chránená pred výpovedou.
nie je to isté rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok

tulipka
autor
27. máj 2012

aha, dakujem gapa, uz tomu rozumiem...si zlata 😉

tulipka
autor
27. máj 2012

gapa, prosim ta, este ma napadlo, ja som v tej firme na dobu urcitu, t.j.mam zmluvu len do konca oktobra...v pripade ze by som ich poziadala o RD (teda zostala by som u nich ako zamestnanec ale nepracovala by som-bola by som doma s dietatom), plati ta ochranna doba len do toho konca oktobra alebo do obdobia na ktory mi schvalia RP (napr.do 5 rokov dietata).???som z toho jelen... 😖 viem ze su to len teorie, ale budem moc vdacna ked mi odpovies.moc moc dakujem

gapa
28. máj 2012

@tulipka
ochranná doba je doba, kedy si chránená pred VýPOVEDOU od zamestnávatela.
Ale je rozdiel ukončenie prac.pomeru a výpoved. Výpoved je len jeden spôsob ukončenia pp. Iným spôsobom ako výpovedou môže skončiť pp. Teda ja uplynutím doby určitej.
Tj. tvoj pp sa skončí aj počas čerpania RD uplynutím doby, na ktoru bol dodhodnutý, ak zamestnávatel dobu nepredlži.

tulipka
autor
28. máj 2012

@gapa moc ti dakujem, myslela som ze to bude tak...no nic, aspon viem na com som 🙂 este raz vdaka, uz si mi viac x dobre poradila, vsetko dobre zelam 🙂