Práca v škôlke verzus v jasličkách

lapersefona
17. feb 2024

Ahojte učiteľky. Vedeli by ste mi napísať vaše skúsenosti pre porovnanie kde sa Vám páčilo viac alebo vymenovať pozitiva a negativa v týchto 2 rôznych vekových oblastiach. Ďakujem

kiki68
17. feb 2024

@lapersefona jasle sa prezyvaju aj basa medzi nami, nakolko tam nemas prakticky ziadne vylety s detmi, casto si iba na dvore. Musis mat aspon 1-2 ludi na asistenciu na prechadzky, my sme mali velky vozik a isli sme tak, ze na zaciatku tri, musela nam externe asistentka pomoct hore schodami s detmi, nechodiace a malo chodiace dat do vozika ( pre 8 deti) a dalsie som mala ja dve a kolegyna vpredu dve uz chodiace do 2,5 roka. Neviem ako to mate na Slovensku, ale kolegyne z jaslickovych tried v Bratislave nikde nesli mimo dvora. Skrz bezpecnost deti. V skolke uz je to ine, ides na ihrisko, prechadzky, vylety napr do kniznice, vystavu. Tiez neplace 80% deti ked kolegyna musi ist na malu potrebu. V jaslickach je kazde otvorenie dveri z triedy narocne na to emocionalne prezivanie. Plus jasle mas plienkovanie a ucenie na nocnik. To v skolke mas velmi zriedka. Na Slovensku vacsinou vobec. Jasle su fyzicky narocna praca skrz dvihanie, vsetko musis nejak vediet logisticky riesit s kolegynou. Tiez plac deti, v skolke je plac, Ale uz to je menej a su to starsie deti. Ale takemu 8 mes babatku nevysvetlis , ze preco sa nieco deje. To pride okolo 1,5-2 rokov ze uz vysvetlis a rutina tomu dost pomoze. Tiez jasle su o rutine. Skolka tiez, ale umozni to vacsie zmeny programu, mozes viac spravit s detmi. V jasliach napr ked ides tvorit, tak musis rozdelit skupinu a brat si deti po 3-4 ku stolu, potom hned mat handru a vsetko dostupne a kto je hotovy posles kolegyni a ona ocisti ruky, da dole plast. V skolke pomahas takto iba detom, ktore naozaj nevedia kde co robit. To si take moje hlavne postrehy.