Pracovný pomer v UK, trvalý pobyt a práca z domu zo SR vs živnosť

gumkac19
23. dec 2018

ahojte chcela by som sa poradit hladam googlim ale nic moc
som zamestnana v UK firme ako zamestnanec ale pracujem z domu - zo SR z trvaleho bydliska
so Uk nechodim vobec, avsak idu tam odvody..
momentalne rozmyslam ze co v pripade ak by som chcela mat dieta - rodit by som do UK nesla.. ale zdravotnu starostlivost by som si musela hradit predpokladam.. jedine zeby sa mi podarilo vybavit papiere z UK?!? ale zatial mi neschavlili ani S1 formular tak na to sa 1000% nespolieham
ale vrta mi hlavou ze mozno by som si mohla zalozit zivnost na SR a fakturovat firme za moje sluzby.. len v tom pripade netusim ci je to dobry krok,
aky vymeriavaci zaklad by som si mala nastavit pri dobrovolnom aby sa mi to oplatilo?
mozno nejake rady? dakujem ☺️

veriine
31. dec 2018

Zdravotne poistenie -> t.j. zdravotne poistená osoba moze byt "IBA" v 1 krajine. A ziadne dobrovolne poistenie ci pripoistenie zdravotneho NEEXISTUJE 🙄
Ak si zamestnanec - automaticky toto odvadza zamestnavatel v tej danej krajine (ci chces ci nie), kde pracujes a mas pracovnu zmluvu (nie zivnost).
Ak si zivnostnik - tak zdr. poistenie mas v krajine, kde mas trvaly pobyt, nie v ktorej sa ti zachce (teda nemozes si dobrovolne vybrat od brucha Rakusko ci Nemecko atd...) Ak si stale obcanom SR, tak ako zivnostnik mas povinnost platit zdravotne poistenie na SR, v ziadnej inej krajine ta nepoistia len tak co, pre tvoje pekne oci? Nie.
Socialne poistenie je nieco ine - pre zivnostnika je to dobrovolne poistenie, pre zamestnanca je to poistenie zo zakona, t.j. povinne (odvádza ti to zamestnavatel v odvodoch z platu). Socialne poistenie je hlavne skratene dochodkovy system. Nie je to povinnost ako taka pre vsetkych obcanov SR. Zivnostnik si socialne poistenie platit moze alebo nemusi, je to jeho rozhodnutie. SP neplati napr stat, ked si na Urade prace...plati ti len zdravotne poistenie, lebo to je POVINNE.
Zdravotne poistenie je povinnost proste pre vsetkych!
Teda aj ked ostanes nezamestnana, zdravotne si musis platit tiež - je to zákonom stanovena povinnost.
Bud pojdes
a) dobrovolne na Úrad Práce, kde sa evidujes a hladas zamestnanie. A za to ti ZP plati štát....tiez nie pre nic za nic
b) ked ale nechces byt buzerovana úradom prace, tak tam ist nemusis, lebo evidencia na úrade prace nie je povinná, ale kde vezmes na zdravotne poistenie kazdy mesiac (to je tvoja povinnost ako obcana SR) stat uz nezaujima, zaplatit si to musis kazdy mesiac...asi co mas nasetrene v ponozke, odtial to zaplatis predpokladam 😉 lebo na cierno sa nepracuje predsa :D :P

evittam
31. dec 2018

@veriine Len si ta dovolím opraviť-pre živnostníka je SP dobrovoľne len prvý rok od založenia zivnosti potom zavisi od jeho príjmu.😉

veriine
31. dec 2018

@evittam ano, zivnosti presne neovladam do detailu, tam myslim, ze to by sa uz musela informovat priamo v hociktorej zdr. poistovni.
Lebo myslim, ze pokial aj mas zivnost na SR, ale viac ako 90dni nesmies byt vycestvana v zahranici za ucelom vykonu danej prace zo zivnosti (napr kamionisti, lesenari, murari, atd...), musia sa fyzicky vratit na SR, a dokazovat ZP, ze neprekrocili dlzku pobytu v zahranici viac ako 90 dni. Toto presne ale vedia uz v kazdej zdravotnej poistovni zodpovedat, lebo to uz su fakt specialne veci zdravotneho poistenia 🙂

evittam
31. dec 2018

@veriine Neviem preco splietas SP so ZP. Btw.moj muž pracoval ako SZCO v zahranici nic nemusel ZP dokazovať, platil ZP na SVK. Co sa tyka SP tak tam potrebuješ povolenie A1, ktore vyda živnostníkovi SP na max.2roky a po 2rokoch musí odpracovat 2 mesiace na SVK aby dostal dalsie povolenie. Ked niecomu nerozumiem tak neradim.😉

veriine
31. dec 2018

@evittam nesplietam, ale rozdelujem pojmy, ZP - povinne, SP - nepovinne/dobrovolne, kedze autorka tu splietala, ze by si "dobrovolne" platila na SR zdravotku ;)

evittam
31. dec 2018

@veriine To sme uz vyriesili. Ja som ta opravila co sa tyka SP a ty mi na to odpovedas príspevkom o ZP-to je splietanie. Btw.ja nepotrebujem tvoje vysvetľovanie-problematiku ovládam dost dobre, preto som ta aj opravila. To je vsetko. Pekny den