Problém si nájsť novú prácu

15. jan 2022

Zdravím. Mám takýto problém. Chcem dať v práci výpoveď, no s tým,že už budem mať novú prácu, nechcem ísť veľmi na úrad práce. No a problém je ten,že už som poslala životopis na 3 ponuky a všade mi odpísali,že potrebujú niekoho hneď, nemôžu čakať,kým budem 2 mesiace vo výpovednej lehote (ešte v nej nie som, až od 1.2. by som bola). Riešil niekto z Vás tento problém? Čo mám robiť? Risknúť to, dať výpoveď a hľadať prácu počas toho? Alebo si nájsť takú prácu,keď počkajú kým mi skončí výpovedná lehota? Vďaka za odpovede

petamich
15. jan 2022

skusis ta sa zamestnavatelom dohodnut na skorsom odchode a ak sa neda, tak ak si veris, ze si pracu najdes, tak risknut - mne sa ale zatial potvrdilo, ze ked ma velmi chceli, tak pockali vsade 🤷‍♀️ ale zalezi aj od prace

zmrzlinka2021
15. jan 2022

My tiez cakame tie 2 nezmyselne mesiace na novych ludi - cize ak niekoho chceme, pockame. Zial, cela vypovedna lehota je debilina.

Ale ak si v inej situacii a mas narok na podporu (v pripade nudze) - vypoved a pocas vypovednej lehoty hladat si pracu

jarmila2010
15. jan 2022

mozes podat vypoved dohodou k urcitemu datumu...ak ti ju zamestnavatel podpise

autor
15. jan 2022

@petamich tam kde som nastúpila pred koronou na mňa počkali,no prišla korona a klasika - výpoveď.
Teraz keď si hľadám prácu, tie ponuky sú dosť obmedzené.
Z jednej mi písali,ze vyhovujem avšak pozíciu na ktoru sa uchádzam potrebujú niekoho čo najskôr, lebo to bol niekto v skúšobnej dobe, preto potrebujú hneď :/
Čiže čo sa tohto týka...možno by som si prácu našla, ak nie, úrad práce to isto urobí za mňa, no s tomu sa chcem vyhnúť, lebo UPSVAR často vyhľadá prácu, ktorú by som určite nechcela :/

autor
15. jan 2022

@zmrzlinka2021 ako ja chápem,že zamestnávateľ potrebuje určitý čas, kým niekoho nájde, ale 2 mesiace sú naozaj veľa :/
Nárok na podporu mám, a prácu už hľadám, aj keď nie som ešte vo výpovednej lehote.

autor
15. jan 2022

@jarmila2010 jedine ak by za tie 2 mesiace niekoho našiel.
Aktuálne jedna kolegyňa dala výpoveď tak,že ma výpovednú december-januar a doteraz nenašli náhradu za ňu. Aj keď dnes príde jedna pani na pohovor,no nie je isté,či to vezme. Čiže určite by mi k určitému dátumu nepodpísal výpoveď... :/

jarmila2010
15. jan 2022

no,skoda...ja som kedysi v minulosti urobila tak,ze ked mi nechceli podpisat dohodu,prestala som chodit do roboty..a po troch Ackach mi dali vypoved s porusenim prac.discipliny....novy zamestanavatel o mojom plane vedel a nerobilo mu to ziadny problem...mohla som nastupit do novej prace,tak ako som chcela...ale neviem,ako to teraz funguje...

mogaa
15. jan 2022

tak riziko že jednoducho neprídeš do práce je v tom, že zamestnávateľ si môže nárokovať 1tvoj plat...teda vv prípade že nesúhlasí s dohodou a ty si povieš že jednoducho viac neprídeš a basta....ja som si prácu hladala dlho, medzitým som vystriedala 3 práce z ktorých som odišla pred koncom skúš doby lebo som vedela že tam ostať nechcem.....vždy som pred koncom skúš.doby zobrala miesto ktoré bolo volné - lebo účty treba platiť a zároveń som nebola viazaná keďže som bola v skúš.dobe....viem že to nie je veľmi ok z pohľadu tých zamestnávateľov, no na druhej strane skúš.doba je vždy o tom že ako zamestnanec tak zamestnávateľ môže kedykoľvek ukončiť pomer...

bubblies
15. jan 2022

@mogaa uplne suhlasim

A to nie je ako v skole - nepridem 3x a co mi mozu, moze aj zamestnavatel, dokonca problem bude aj v socialne poistovni (mam dojem, to uz su ale extremy, ze nepridem, takze co z toho plynie ti vopred nikto nepovie, zalezi vzdy od predmetnej situacie...) @jarmila2010

2 mesacne vypodne lehoty su obojstranne - teda aj v prospech zamestnavatela aj zamestnanca, takze nepozerat na to len z pohladu zamestnanca. Ale vzdy sa da dospiet k dohode, ked sa chce.
Treba si uvedomit, ze aj zamestnavatel musi za teba najst nahradu, takze ono to ma svoj ucel. (2 mes lehoty su aj v zahranici...to co napr. vidite vo filmoch je proste filmovy scenar, nie je to realita 😀)

Za druhe, tiez podstatne - Úrad prace mas dobrovolny, nie je to tvoja povinnost(!). Ak sa ale nechces hlasit na urad prace, mas "povinnost ako Dobrovolne nezamestnana osoba si hradit za dni, ktore si nezamestnana, platit zdravotne poistenie" (socialne netreba) - aku vysku si zistis vo svojej zdr. poistovni, a aj kam a ako to uhradzat.
UP nie je povinnost pre nikoho, je to len moznost/istitucia/, ak by si aktualne chcela ziadat napr. o davku v nezamestnananosti atd.

Najst si novu pracu je velmi subjektivne, ako ktory smer...niekedy to ani nie je o tom "chceme hned", to sa mi stalo viacmenej malokedy. Aj ked ostatnes nezamestnana, na ten post ta vziat nemusia...pretoze xy inych veci mozu vyzadovat, to "chceme to ihned" je asi to najmenej pre mna. Ak by islo o dobreho zamestnavatela, pocka si vzdy (vzdy!) na toho dobreho - noveho zamestnanca 😉

jarmila2010
15. jan 2022

@bubblies ja tomu vsetkemu rozumiem...snazila som sa dohodnut a to neslo o odchod zo dna na den...ale bol to necely mesiac,tusim...vo firme som robila niekolko rokov a myslim,ze som bola vzdy lojalna aj ked bolo treba nieco dorobit alebo ist na nadcas a z ich pristupu som bola sklamana...aj ked ma to uplne neprekvapilo,kedze to tam vsetko islo dolu vodou

liljana
15. jan 2022

Firmy potrebuju ludi hned. Nebudu cakat 2 mesiace, potom im v den nastupu niekto povie, ze si to rozmyslel .. A su tam, kde boli.

elizabet173
15. jan 2022

@zmrzlinka2021 celá výpovedná lehota je debilina, ak dávaš výpoveď ty, ak ju dostaneš, alebo si zamestnávateľ a musíš hľadať za pracovníka, ktorý odchádza, náhradu, už to taká debilina nie je

zmrzlinka2021
15. jan 2022

@elizabet173 lenže prepustený aj tak už prd spraví, už je tam len tepelný a zbytočne to vytvára dusnu atmosféru

danieladeley
15. jan 2022

Aj tak sa to da, ako pisala @jarmila2010, len s tym, ze zamestnavatel ti nemusi vyplatit mzdu za posledny mesiac, takze zalezi aj k akemu datumu tak spravis. Ked den po vyplate, tak kludne.

elizabet173
16. jan 2022

@zmrzlinka2021 ale má ešte dva mesiace príjem a môže počas nich nájsť niečo iné. Ak ide o osamelého človeka, tak mu to nie je celkom fuk

bubblies
16. jan 2022

U nas na SR je este velka diera aj v tom, ze ked aj clovek napr. skonci v povodnej praci, a nenajde taku aku hlada (a chce sa vyhnut UP, pripadne ma aj ine alternativy, kym si najde opat dobru pracu), vsetko musi dat do CV. Aj ked polroka hladal, a medzitym robil uplne nieco ine a nie ani na TPP...A ked to tam neda, tak ho beru akoby ani nepracoval alebo zavadza nadchadzajuceho zamestnavatela... A naopak, ak to tam da, pozeraju na to bez nahladu, ze pre toho cloveka bolo predsa nutne mat nejaky prijem, tak mal uplne od veci aj pracu. Beru to ako nieco horsie, a uz to v CV je pre nich vlastne odradzajúce...
Alebo ak ste boli niekde len napr. tu skusobnu len, napr. aj 2x po sebe, su aj take firmy, kde velakrat naspievaju a realita v praci je ina. Na SR zijeme stale koncepty - vysoka skola + jedna, dve zamestnania maju byt na roky rokuce, az do dochodku.
V zahranici je to prave naopak, nase VS vam neuzanaju, prax musite mat v danej krajine, a cim viac si prejdete, tym mate pre nich vacsiu hodnotu, ze ste poskusali a ste flexibilny clovek, ktory sa dostal k nim prave pre toto, ze nezaspal na vavrinoch a chce pracovat alebo hlada nieco "site na mieru", co je prave ten zamestnavatel, nie ze bol v jednom zamestnani 10-15r a este aj na jednej pozicii😖

laura164
17. jan 2022

Daj výpoveď, keď si nenájdeš robotu, tak zrušis výpoveď alebo sa dohodnes, že potiahnes ešte 2 mesiace ďalšie. Ja keď som si hľadala prácu, tak v druhej na mňa počkali 2 mesiace.