Skončenie pracovného pomeru

3. nov 2023

pekny vecer 🙂 chcela by som sa poradit so znalymi zenami ohladne skoncenia prac pomeru.
pracujem vo firme 4 roky, neurcita doba. dnes mi personalistka oznamila ze ma chcu preradit na inu poziciu moje miesto sa zrusi. ja s tym ale nesuhlasim kvoli prac
dobe( musim dieta vyberat zo skolky).jasne mi povedala
pokial odmietnem tak koncime. moja otazka znie, ak teda odmietnem ponuku bude vypoved z ich strany a mam narok na odstupne? nechcem aby donutili mna dat tu vypoved a vyjdu si z toho ako krali 🙂 ja uz som si aj nasla novu pracu, cize mozem nastupit kedykolvek, len b som chcela dostat to co si myslim ze za tych par rokov si zasluzim. ako najlepsie s nimi vybabrat? 😂 dakujem za rady 🙂

nelca84
3. nov 2023

Ano, mas narok na odstupne. Ak ti daju vypoved z nadbytocnosti - jeden mesacny plat. Mozte sa dohodnut aj na ukonceni PP dohodou, ale v dohode tiez musi byt uvedeny dovod nadbytocnost - vtedy mas narok na 2 mesacne platy.

romi2706
3. nov 2023

@nelca84 prečo po 4 odpracovaných rokoch iba 1 odstupny plat?

nelca84
3. nov 2023

@romi2706 zeby podla zakonnika prace?

nelca0510
4. nov 2023

@romi2706 čo si čakala?

77katarina
4. nov 2023

@romi2706 A nie je to dosť? Ja som tuším po vyše 21 rokoch dostala iba 5 plat.

romi2706
4. nov 2023

@nelca0510 do odpracovaného roka jeden, do odpracovaných 5 rokov dva a 5 a viac odpracovaných tri platy?

nelca84
4. nov 2023

@romi2706 to plati pri dohode z dovodu nadbytocnosti, ak dostane vypoved s vypovednou dobou, je to jeden mesacny plat... vyssie som to presne rozpisala, citat vies?
Zakonnik prace, par. 76

maranco
4. nov 2023

Ak ti dá v novembri výpoveď, výpovedná doba dokedy ešte pracuješ je december-január a máš nárok na 1 mesačné odstupné ak vo výpovedi bol uvedený dôvod § 63 ods. 1 písm. a) prípadne b)
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

Ak ukončíte dohodou, tak končíš k ľubovolnému dohodnutému dátumu + 2 mesačné odstupné. Len v dohode musí byť uvedený ten dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. a) prípadne b)

Žiadnu dohodu nepodpisuj len tak na počkanie medzi dverami, ale si ju zober domov na preštudovanie/premyslenie a poradenie sa.

romi2706
4. nov 2023

@nelca84 viem, sa neposer 😃

nelca84
4. nov 2023

@romi2706 tak potom je problem v hlave 🤷‍♀️

autor
4. nov 2023

@maranco dakujem za infi no mam uz dohodnutu novu pracu lde mozem nastupit ihned cize nechcem ani vypovednu lehotu 2 mesiace, tiez by som sla dohodou ale chcem aby zaplatili odstupne za to ze mi nedali adekvatne miesto 🙂

autor
4. nov 2023

@romi2706
@nelca84 nehadajte sa 🙂 nepomoze mi to 😁

maranco
4. nov 2023

A už si im dala vedieť, že nesúhlasíš zo zmenou práce?
Zatiaľ im nevešaj na nos že už máš dohodnutú novú prácu.
Mohla by si sa tváriť urazene a nafučane že tvoje miesto rušia, aby sa ťa čím skôr chceli zbaviť.
Ak by vedeli že už chceš vypadnúť tak na truc by ti mohli robiť problémy a držať ťa tam do januára.