Som zamestnaná dobu určitú na PN. Čo musím vybaviť kvôly pôrodu?

natali1
5. sep 2008

Ahojte,
mohli by ste mi prosim poradit.
Som zamestnana na dobu urcitu. O mesiac mi konci zmluva. Uz vyse 4 mesiacov som na PNke pre zdravotne problemy v tehotenstve. Termin porodu mam v decembri.
Viete mi poradit, ake vsetky vybavovacky po uradoch budem musiet absolvovat. Je mi jasne, ze sa musim zaevidovat na urade prace..., ale co treba este dalej, to netusim.
Vopred vdaka za akekolvek info.

lusana
5. sep 2008

pokial si pn na úrad práce ťa nezaevidujú, nemožeš brať naraz dve dávky. Ak budeš pn až do nástupu na MD nemusíš sa vůbec hlásiť na úrad práce. Po skončení pracovného pomeru si v ochrannej 6-mesačnej lehote, kedy máš nárok na vyplácanie nemocenských dávok. Ak spĺňaš podmienku poistenia 270 dní pred nástupom na MD budeš mať nárok na vyplácanie materskej. Budeš musieť každý mesiac posielať do sociálnej poisťovne papier od lekára, že si ku koncu mesiaca stále pn. Ak ti skončí pn pred nástupom na MD vtedy sa musíš ísť zaevidovať na úrad práce.

gapa
5. sep 2008

natali, už je to tu preberané myslím v téme o PP na dobu určitú.
Zatial len tolko, že pravdepodobne, ked si na PN a budeš na nej do nástupu na MD, tak pôjdeš na MD od 32týzdna tehotenstva, t.j. cca za 5týždnov.

Vtedy bude dôležité, či ti trvá PP alebo nie.

Podla toho si budeš odnášať žiadosť o materské bud zamestnávatelovi alebo do soc.poistovne, no v tom prípade budeš potrebovať od zamestnávatela ešte potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi pre uplatnenie nároku na nem.dávky.
Predpokladám podmienku 270dní, čo spomína lusana, budeš mať splnenú.

natali1
autor
5. sep 2008

Dakujem pekne za odpovede.
O tej teme PP na dobu urcitu som nevedela. Skusim ju nast a celu si ju prejdem. Vdaka.