Ťažké rozhodnutie - dieťa alebo práca

nomina
13. okt 2016

Mamičky, prosím o názor...dcérka má 3 roky, keď mala 2. nastúpili sme do škôlky-ja som učitelka na dedine takže je somnou..teraz sme v škôlke druhý rok, v lete bude mať štyri. Prácu mam 35 km od domu, kde som predtým bývala, som tam zvyknutá, pracujem tam už 10 rokov, niekedy prespávame u rodičov, aby sme toľko necestovali...chcem dve deti, ale neviem sa rozhodnúť kedy druhé....chcela by som rozdiel 4 roky, ale keď pôjdem na materskú teraz- o rok, viem že sa už potom do svojej práce na dedinu nevrátim,lebo s dvomi deťmi by už bol problém dochádzať- a jedno do školy a druhé do škôlky:(taktiež sa bojím ako by si dcérka zvykla v škôlke v meste,,bez mamy,,..keď je namňa naviazaná-nie mojou vinou,ale na dedine je len jedna trieda:(
Druhá možnosť by bola počkať kým dcérka pôjde do školy- dám ju už do mesta kde bývame a potom ísť na materskú a potom si už budem hľadať prácu po materskej v meste...len ten rozdiel bude cca 6 rokov- to už je veľa nie?...a dcérka sa každý deň pýta na sestričku🙂
tak čo by ste si vybrali? rozdiel 4 roky a do super práce sa už nevrátite....alebo ešte si užiť 3r. dobrú prácu aj s dcérkou v škôlke, kým pôjde do školy a potom ísť na druhú materskú?diky všetkým za prečítanie a názor🙂

missdiva
13. okt 2016

@nomina Ak tuzis po malom vekovom rozdiely a ide tam iba o to, ze mala je na teba naviazana lebo ste stale spolu (a nevie bez teba vydrzat) tak tretia moznost je mat dalsie dieta teraz a malu prestat davat do skolky od chvile ked ty prestanes pracovat (budete spolu doma). Ked nastupi o tri roky do skoly, tak sa uz zacne blizit ku koncu tvoja druha materska a pri druhom dietati si mozes najst pracu v meste (do tej skolky zaroven mozes zapisat druhe dieta).
Teda takto by som to asi riesila ja ked si myslis, ze mensi vekovy rozdiel by bol vo vasom pripade vhodnejsi (myslim, ze u kazdeho je idealny vekovy rozdiel individualny). Ty vies najlepsie posudit co je pre vas najvhodnejsie. 😉

sardinka336
13. okt 2016

kazdemu vyhovuje iny vekovy rozdiel, pre kazdeho je niečo ine ,,vela,,. 6 rokov je dost rozdiel. Ja mam sestru o 7 rokov mladšiu a veru hlavne ked sme boli male tak to bolo citit, ze kazda sme niekde inde.
Teraz mam 7 ročnu dceru a ročnu dceru a tiez je to rozdiel, jednoducho nie su si vekovo blizke tak aby sa nejako zabavili - kazdá z nich ma ,,svoj svet,, primerany veku a občas sa to na krátko ,,niekde stretne,, ze staršia zabavi mladšiu ale o nejakom spoločnom hrani nemoze byt ani reč.
Syn ma 10 rokov a dcera 7 ročna spolu sa zahraju, spolu mozu ist von lebo su si bližší nielen vekom ale aj zaujmamy. Takze ja odporučam prve dve deti mat tak pri sebe a potom mat ešte toho ,,poškrabka,, po tých x rokoch komu sa chce a ma na to ešte nervy a všetko ostatne. 😀

maxiva
13. okt 2016

ja mam velky vekovy rozdiel medzi detmi 😉 dcera ma 13 a syn skoro tri 😀 tiez sa lubia ako kone.maly sestru zboznuje aj ona jeho....postrazi ho hocikedy,pomoze,dokaze ma zastupit....ale neni to jeho opatrovatelka 😀 tak je jasne,ze ju to az tak nebavi sa s nim hrat,ale tak obcas sa obetuje 😉 aspon sa nebiju o hracky 😉 kazdy vekovy rozdiel ma svoje pre a proti.....

baska1
13. okt 2016

ja by som zmenila robotu, dcerku dala do inej triedy, pomalicky ju od seba odputavala a skusila ist na druhe:o) ja mam rozdiel 4r a je to super, prveho mam poriesene teraz vsetky OCR a prazdniny, kedze som doma s malou a ked ona pojde do skolky, babky uz budu na dochodku..tiez som to tak planovala:o)

jankalukasova
13. okt 2016

@nomina medzi mnou a bráchom je 6 rokov... hrať sa spolu žiaľ nehrozilo, možno aj preto, že sme úplne iné povahy... sem- tam sme niečo vymysleli, ale skôr to bola rarita. Keď sa narodil, ja som bola prváčka, malá na to aby som reálne pomohla... nerátam podať dudlík a podržať fľašu. Bývali sme na kopci, takže tlačiť kočár hore, alebo ho brzdiť dole tiež nič... môže to tak byť aj u Teba a zas nemusí... NA druhú stranu, sa nič také hrozné nestalo.. každý sme mali svoje detstvo, dnes fungujeme úplne normálne, komunikujeme a ani si nie sme nejakí vzdialení.. a za seba môžem povedať, že sa necítim nejaká ukrátená. Sesternica s bratrancom boli od seba rok a pol, bola to dvojka utrhnutá z reťaze a je aj do dnes.
Ty sa však musíš rozhodnúť, čo je pre teba dôležitejšie. Inak ja sa celkom čudujem, že si malú dala do škôlky kde pracuješ... teraz máš strach ako by to zvládla.. no normálne, tak ako keď pôjde do školy.. nebudeš vždy s ňou. Ale to je samozrejme Tvoja súkromná vec a Tvoje rozhodnutie, ja do neho nevidím, len si myslím, že ja pre ňu by bolo lepšie, keby bola v škôlke samostatná jednotka.

cerez
13. okt 2016

Rozdiel medzi deťmi mám 6 a pol roka. Zatiaľ som u nás nejaký vážny problém v tom nevidela, dokonca sa moja dievka vie pekne povenovať bráškovi. Syn je typický chlapec, samé autá, policajti, zlodeji, čísla a dcéra mu jemne predostiera aj hry tvorivé a zručné. Spolu chodievajú do obchodu, so smeťami. Ja som určite spokojná.

nomina
autor
13. okt 2016

@missdiva presne akoby si citala moje myslienky🙂všetko sedí...že ak pojdem na matersku malú si nechám asi doma už len ztoho že som učitelka a šibe mi🙂presne ju dám do školy a s malým si budem hladať prácu v meste...už len jedinné čo ma brzdí je že na túto na dedine môžem zabudnúť lebo viem že vrátiť sa tu s dvoma nieje možné dochádzať ani bývať u mami a dochádzať preto lebo aj muž dochádza a to 85 km denne ale iným smerom:(čiže už len rozmýšľam či si ešte porobiť v super,,rodinnej škôlke a počkať alebo zabudnúť na kolegyne a uvidím čo ďalej život prinesie...ďakujem ti🙂

m.i.r.i
13. okt 2016

ohladom vekoveho rozdielu je tu vela tem a viacmenej sa aj tak nikdy nezhodnu mamicky pretoze na to recept nie je..je to len a len na danej rodinke, pretoze zalezi na velmi vela veciach a teda aj na takych ako su podmienky na to, aby bolo co najmenej stresu v rodine..lebo zas povedat, ze jedinacik alebo velky rozdiel je kvoli pohodlnosti rodicov je totalna hlupost...pri mensom rozdiele sa mozno potrapis viac na zaciatku, potom v idealnom pripade sa deti vyhraju, ale nemusia..mozu mat ine povahy a mozu sa vkuse tlct...pri vacsom rozdiele zas mamicky co sa naozaj detom venuju to nemaju veru lahsie, pretoze sa intenzivne venujes x rokov prvemu a potom zas zacina druha sichta s druhym, pricom nezabudas ani na to prve este...ale tahas to ovela dlhsie - kym mamicka co ma deti v rovnakom veku uz vacsie si vtedy vyklada nohy...pch...vypocitavost 🙂 hovorim ironicky..takze nie, idealny postoj k tomuto nie je..je to na tebe ako sa citis na to, ake mas podmienky...ak mas tak s tou pracou tak pockaj este, 6 rokov nie je nic hrozne...dcerka pojde do skoly, kamaratok bude mat spustu, ty sa mozes venovat babatku a ona sa mozno pri babatku niecomu priuci ako kazda baba...a vztah mozu mat kludne uzasny neskor aj ked sa nebudu hrat spolu v pravom slova zmysle...len sa treba vediet potom lepsie zorganizovat, kedze tie zaujmy su uz inde a ked chces vyhoviet vsetkym, tak je to tazsie...ale samozrejme, ze tu to budes od nas pocut 50 na 50..🙂

nomina
autor
13. okt 2016

@jankalukasova dik...myslím si že je rozdiel dať malú samu dvojročnú do inej škôlky ako už vačšie 6 ročné dieťa-,,rozumnejšie,,do školy...a nemám kde-máme tu len 1 triedu.. a nechať ju v meste v inej MŠ?to nie🙂

nomina
autor
13. okt 2016

@m.i.r.i presne tak,jooj ďakujem..veď práve preto som sem napísala lebo oba možnosti sa mi páčia...aj počkať do jej 6tich, a užívať si materskú potom a nájsť novú robotu...tu má brzdí len ten vekový rozdiel....aj možnosť B- odísť teraz,ale sa bojím že dcérka buď sa bude doma nudiť somnou keď ju nedám do MŠ, lebo ona je utiahnutá,bojazlivá,aj nesamostatná ešte,šok preňu by bol že mama nieje učitelka:(aj robotu by som nemala už túto...jáaj aspoň keby ten moj muž mi poradil do kelu ale jemu jednooo,jak poviem tak bude:(

hipuska
13. okt 2016

@nomina Ja by som brala dieta - jendoznacne. Citim z teba tuzbu... a takto cakat, o 3 roky moze byt hocico, to je dlha doba....

A co sa tyka samotného vekového rozdielu, je to uz jedno ci 4 roky alebo 6 ci 7. Ja mam sestru aj o 5 rokov mladsiu, aj o 7 aj o 12 rokov mlasie sestry. Zo ziadnou som nemala nikdy vztah, akurát bol problem, bo som ich vsade v detstve musela vlacit zo sebou, co mne, ako "pubertiacke" absolutne nevyhovovalo. Ale teraz odstupom casu, ked sme dospele, mame super vztahy. No a pre tie najmladsie, je to skor taky matersky vztah, vela veci riesia so mnou a nie s nasou mamou.

m.i.r.i
13. okt 2016

@nomina jedno ti zavidim veru, ze muzovi je to jedno 🙂 ja svojho na druhe neviem dostat, tak to je ovela tazsie...ty sa rozhodni, daj si za a proti na papier, posluchni aj srdce aj rozum, aj sa pozri co bude naozaj pre vas jednoduchsie - aj na povahu dcerky, ci by bolo lepsie ak by mala surodenca teraz, alebo skor potrebuje este teba, potrebuje kolektiv a podobne veci...super, ze muzovi predostres a ides 🙂

janinah
13. okt 2016

nekombinuj,neplánuj a ži život ako ide...človek mieni,Pán Boh mení..aj keby si hneď začala pracovať na druhom dieťati,tak zadariť sa môže aj o dosť neskôr....ja by som nečakala,robota bola aj bude,rodina je prvoradá....a s ohľadom na deti je dobrý čo najmenší rozdiel vekový medzi nimi

jankalukasova
13. okt 2016

@nomina iste, ze je to rozdiel, ale 99% deti nema v skolke rodica a funguju... na to som sa snazila poukazat, tak preco by nemala ta Tvoja. Ale ako pisem, to je Tvoja osobna vec.

magin
13. okt 2016

Naviazanost na dieta je uplne normalna a plati to aj opacne. Cim ma dieta lepsi a BLIZSI vztah k mame v detstve, tym lepsie sa dieta v zivote osamostatni.

jankapo
13. okt 2016

ja by som volila odchod na matersku a citlive osamostatnovanie dcerky...lebo sa obavam ze skor ten sok nastupu do skoly od mamky bude este horsi....vekovy rozdiel v tvojom rozhodovani nech nehra ziadnu rolu, to je strasne individualne...a praca tiez si myslim nie je podstatna....este nie si tehu, tak mas 9mes+dalsie 3 roky na novu pracu a co ty vies co bude a ci nova praca nebude este lepsia....nechajte tomu volny priebeh, nebrante sa, ani netlacte na pilu, babatko si urcite vyberie najlepsi cas pre vas vsetkych

marfikchov
13. okt 2016

@magin dovolím si oponovať, zažila som situáciu, kde dcéra bola s matkou do jej nástupu do školy, a prosím pekne, matka sedela za dverami triedy a čakala tam celý deň, dievča každú prestávku za matkou, desiatovalo s matkou, nebola schopná fungovať so spolužiakmi... nehovoriac o kolegyni, ktorá z toho mala nervy, lebo tie večné "náčuvy" jej ako začínajúcej učiteľke prekážali, matka všetko počula a mala potrebu konzultovať, čiže kolegyňa aj v čase prestávky, príp. prípravy na dalšiu hodinu sa zapodievala Vanesskou, no prosto nemala na robote iné len jej dieťa a svet kolo neho... neviem kto mal väčší problém sa odpútať, či dieťa či matka... ale nech si robí každý ako myslí, že je správne

nomina
autor
13. okt 2016

@jankalukasova jasne v pohode ja chapem a dik..ja len vieš- 99percent deti nema v škôlke mamu- a je to dobré,verte mi...ale keďže tá moja ju 2 roky mala a teraz zrazu nie...bude to prenu ovela ťažšie zvyknúť si akoby bola sama od začiatku,chápete...a ja som nemala inú možnosť dať ju inde...

jankapo
13. okt 2016

@nomina podla mna nemas co stratit, a mozno ta tvoje "nesamostatne" dievcatko velmi prekvapi 😉 prinajhorsom si ju nechas doma a budete socializovat v meste inak...sposob sa najde...veci sa casto riesia lepsie za pochodu

elisaeli
13. okt 2016

@abbey1 Presne tak, ja som od brata staršia 9 rokov a máme krásny vzťah. Od narodenia som mame pomáhala a bláznila sa s bratom.

evittam
13. okt 2016

@nomina Ahoj. My sme nikdy nechceli deti po sebe alebo malý vekový rozdiel. Máme rozdiel skoro presne 6 rokov (bez mesiaca). Tiež som sa najskôr bála či to bude také jednoduché ako pri prvom dieťati - tiež sme to "dali na prvý šup" a poviem ti, že to druhé ešte skôr - a to na prvý a jediný pokus. 😀 😉 ( a to som mala 35) A je to super. Syn išiel do prvej triedy, keď mala malá 8 mesiacov - paráda. A ja si užívam materskú už druhýkrát. 😉 Ale rozhodnutie je len a len na tebe a na manželovi - proste vy musíte vedieť ako to cítite a chcete. Môj názor - kľudne počkaj. 😉

evittam
13. okt 2016

@marfikchov Ja si tiež myslím, že možno by bola mamička prekvapená (možno aj nemilo), že ako by to dcéra fajn zvládla. Tiež mám názor, že z toho niekedy mamičky robia väčší problém než deti. 😉 🙂 Syn keď išiel do jaslí - tiež som si myslela, že "chúďatko malé, ako to zvládne a podobne" - heheh, a môj podarený syn mi dal pusu a v štýle "čau mami" odkráčal k učiteľke a k deťom.....Až mi to prišlo na druhej strane trochu ľúto. 😀

maria_u
13. okt 2016

@nomina toto je veľmi ťažká otázka, pretože len ty vieš, čo je v tvojej situácii najlepšie... Ja ti napíšem z pohľadu mamy 6 ročného jedináčika. Vieš, my sme tiež stále špekulovali, čo bude lepšie, resp. finančne sme si netrúfali na druhé skôr, resp. bolo nutné, aby som začala pracovať.... No, syn bude mať teraz v sobotu 6 rokov, a ja veľmi na ňom vidím, ako mu chýba súrodenec, každý deň sa pýta, kedy už bude mať tú sestričku. Máme kamarátov, ktorí sú od nášho o 2-3 roky mladší, a milión krát som si už povedala, že aké by bolo super, keby mal súrodenca v takom veku, nuž, ale už s tým nespravím nič... A druhá vec je, syn sa podaril na prvý šup, teraz sa snažíme od apríla a zatiaľ sále nič...

trdelnik234
13. okt 2016

@marfikchov

tak toto mi pride uplne ze odveci. A ta mamicka nemala nic ine na programe dna, iba Vanesku? Praca, domacnost, zaujmy, nic? Dieta stredobod vesmiru.
Ako mne je to tiez jedno, nech si kazdy robi, ako uzna za vhodne, ale nepovazujem vodenie dietata do skolky, kde je mamicka ucitelka, za stastny napad. Hlavne ak ide o utiahnute a bojazlive dieta.

l3yla
13. okt 2016

Necitala som vsetky prispevky, no ten uvodny sa mi pacil najviac a plne sa s nim stotoznujem...nechat to volne ist, a uvidis ako sa vsetko vyvinie. Pride to,ked to ma prist.🙂

marfikchov
13. okt 2016

@trdelnik234 no nám sa tiež rozum zastavoval, že prečo to tá matka robí tomu dieťaťu... ako to dalej pokračovalo neviem, po roku som z tejto školy odišla.. ale dievčatko pritom krásne, a aj šikovné, no samo neurobilo nič, čo by neodsúhlasila matka... ona sa ma aj opýtala, či to alebo ono môže vyfarbiť určitou farbou

jankalukasova
13. okt 2016

@trdelnik234 každá mamička to vníma inak... ale nepovažujem to za normálne.. napr. ja sa čudujem zakladateľke, že tú dcérku nenechala v škôlke v meste, ja by som to riešila tak (ale ako píšem, nepoznám presne jej situáciu a dôvody), keď ju tam nedala od začiatku, dala by som ju tam teraz, rozhodne skôr ako začne chodiť do školy. Nestane sa iné, akože si možno trošku poplače. Ja som si tiež ako dieťa poplakala v škôlke a prežila som to. No ale máš mamičky, ktoré to neznesú a všetko sa tým pádom točí okolo dieťať (nehovorím teraz konkrétne o zakladateľke).

nomina
autor
13. okt 2016

@trdelnik234 mate pravdu ale kde by ste ho dali keď mama je učiteľka a druhá najbližšia mš je 38 km...neverím že by ste ho vozili do inej mš..

nomina
autor
13. okt 2016

@jankalukasova nemohla som ju nechať v meste,lebo ja nedochádzam denne...sme u rodičov v týždni lebo aj muž dochádza 80 km denne iným smerom...nedalo by sa to finančne zvládnuť preto musí byť tu somnou na dedine v mš lebo tu aj spíme🙂

jankalukasova
13. okt 2016

@nomina hmm.. nuž áno, to je v tom prípade logické... ja by som v tomto prípade zmenila pracu od začiatku... harcovať sa hore- dole, by ma nebavilo a vedela by som, že pre dieťa urobím lepšie, keď pôjde do škôlky v meste a ja si zoženie prácu v inej škôlke v meste. Ale to som fakt ja.. a nechcem Ťa kritizovať ani to nemyslím nijak zle. Tiež dochádzame s mm do práce denne skoro 60km.. takže viem aké to je a tiež by som mohla zostať u rodičov cez týždeň... ale ani párom volou by ma nikto nedonútil 😀 snažíme sa chodiť jedným autom, ale niekedy sa ani to nedá a musíme ísť ráno dvoma.