Tehotná so zmluvou na dobu určitú. Môžu ma prepustiť?

primaa
6. júl 2009

ahojte som tu nova a rada by som sa dozvedela, ci ma moze zamestnavatel prepustit ked som tehotna, prac. zmluva je do konca augusta a nastup na matersku mam az v septembri, co mam robit, aby som v septembri na 3 tyzdne neostala nezamestnana?dakujem

limartinka
20. jún 2017

Ahojte, prosím Vás veľmi pekne o radu.... Prac. zmluvu mám na dobu určitú do 30,06.2017, počas prac. pomeru ma doktor vypísal na pn z dôvodu tehotnosti. PN stále trvá a bude trvať aj po 30.06.. Viem, že prac. pomer mi skončí tak či tak a že som v ochrannej 8 mesačnej lehote. Mám sa teda po skončení prac. pomeru hlásiť na úrad práce alebo až po skončení pn-ky? (teda pokiaľ mi nebude trvať až do nástupu na md). Dávku v nezam. som vyčerpala tesne pred nástupom do tejto práce, teda cca polroka dozadu. Ďakujem vopred múdrym hlavičkám za rady.

evittam
20. jún 2017

@limartinka Pocas PN sa nemusíš hlasit na UPSVaR-ani by sa tam s tebou nikto nebavil, pocas MD a RD to iste.😉

limartinka
20. jún 2017

@evittam ďakujem pekne 🙂

nadhja
10. júl 2017

Kočky ja mám ten istý problém, že zmluvu mám do konca augusta a na materskú mám nastúpiť v polke septembra. avšak mne materská nevychádza, tak chcem ísť na PN. čo myslíte, oplatí sa ísť na PN posledných 10 dní, v auguste keď mi PN hradí zamestnávateľ, alebo radšej vydržať a ísť na PN až od 1.9.? aby som sa nemusela ešte chodiť hlásiť na úrad práce? a na PN asi nemôžem byť, keď sa maličký narodí, či? Musím isť hneď na rodičák?

evittam
11. júl 2017

@nadhja Jasne,ze sa ti oplati ist na ON hned, budeš to mat zaplatene. A po porode RD.

evittam
11. júl 2017

*PN

evittam
11. júl 2017

@nadhja A prečo ti nevychadza MD?

nadhja
11. júl 2017

@evittam lebo po vyske som robila 1 rok na dohodu a potom 1,5 roka ako fin. sprostredkovatel ale nikde za mna neplatili odvody do socialky lebo nemuseli ☹ az teraz mam normalne TPP ale to mi budu chybst nejake 2 mesiace este do 270 dni. tazke aj napriek tomu, hned po vyske som sa zamestnala, odrobila skoro 3 roky, nic z toho, tot nas socialny stat

majusqa77
11. júl 2017

@nadhja tak rychlo u niekoho dohodu, aj ked na minimum. nazbieras este dni

ivec16
11. júl 2017

@nadhja jj ak sa da tak trebaniekam na dohodu a to sa ti pocita ako dalsie dni,

evittam
11. júl 2017

@nadhja Prepac ale o com splietas-aky "sociálny stat"?! Ty si neplatila odvody a teraz chces aby tebe štát platil MD z ničoho?
Kedy si robila na dohodu, na aku dohodu, lebo ak to bola dohoda na pravidelny prijem tak tam sa platia odvody aj do NP.
Co sa tyka obdobia ked si bola fin.sprostredkovatel-tam nemal ktovta teba platit ale mohla si si platiť sama.😉
Uznavam,ze soc.system v tomto state je nastaveny na prd ale to čo ty opisujes za to on nemoze. Ja som napr.pred prvym tehotenstvom odvadzala nemale dane a odvody tomuto statu 10rokov a len preto lebo ma zivotna situácia "donutila" zalozit zivnost a rok som bola oslobodená od platenia odvodov do SP tak som nedostala ziadnu MD-tomuto sa hovori "sociálny stat".😉 Napr.ak by si ty pracovala po VS na dohodu na prav.prijem napr.20Eur/mesiac na nejakých 180dni a potom by si mala TPP na 3mesiace bez PN a OCR na max.VZ tak dostanes max.MD....

evittam
11. júl 2017

@majusqa77 Alebo skor DNP z minima, PN a bude mat aspon minimalnu MD,nie?🤔😉

evittam
11. júl 2017

@majusqa77 Sice beriem spat, som prehliadla,ze ma TPP.😊

zuzu21061
8. aug 2017

Ahojte, veľmi pekne by som vás chcela poprosiť o radu. Mám zmluvu na dobu určitú- na zastupovanie počas PN, ktorá už trvá 1,5 roka a som tehotná. Môže mu dať zamestnavateľ výpoveď? ďakujem za odpovede.

evittam
8. aug 2017

@zuzu21061 Pokial si oznamila tehotenstvo tak nie. Ale zmluva je na dobu určitú takze končí dňom uvedenym v zmluve a predlzovat ti ju zamestnavatel nemusi.

zuzu21061
8. aug 2017

@evittam Práveže nemám uvedený dátum, ale mám uvedené , že končí nástupom XY z PN, teda ak by nenastúpila zmluva by platila alebo nie?

evittam
8. aug 2017

@zuzu21061 No tak plati co mas v zmluve.

zuzu21061
8. aug 2017

@evittam dakujem