Uplatneniu nároku na odpočet na manželku

duracelka13
8. feb 2016

Baby mám na vás otázku. Od augusta 2014 som nezamestnaná, evidovaná na úrade práce, prvých 6 mesiacov som poberala podporu v nezamestnanosti. V januári 2015 som otehotnela, v septembri 2015 porodila. Chcela by som vedieť, aké potvrdenia a odkiaľ potrebujem pre manžela k daňovému priznaniu na uplatneniu nároku na odpočet na manželku. Od septembra 2015 ostávam len rodičovský, na materskú som nárok nemala a nepoberala som ani dávky v hmotnej núdzi. ďakujem za odpovede.

gabriellka
8. feb 2016

Potrebujes potvrdenie z Upsvar ze si poberala matersku.
Do septembra si bola evidovana na UP ako nezamestnana a nic si nepoberala,alebo si bola dobrovolne nezamestnana?

evittam
8. feb 2016

@gabriellka UPSVaR nemá nič spoločné s materskou.

@duracelka13 Takže pre ujasnenie - od augusta 2014 do januára 2015 si poberala podporu. Čo bolo do pôrodu?

gabriellka
8. feb 2016

@evittam mam tam preklep samozrejme rodicak. Ved pise ze na MD nemala narok

evittam
8. feb 2016

@gabriellka Ok, ja len pre poriadok.....To, že píše čo píše neznamená, že MD je v jej prípade to isté ako RD. 😉 Ani u žiadnej inej.

evita68
8. feb 2016

@duracelka13 potrebuješ to k daňovému priznaniu, alebo k ročnému zúčtovaniu dane?

duracelka13
autor
8. feb 2016

@gabriellka bola som ev. Ako nezamestnana,na podporu som nemala narok,nakolko manzel zaraba viac ako treba

duracelka13
autor
8. feb 2016

@evita68 a to je rozdiel? Potrebujem to pre manzela do prace k dani

duracelka13
autor
8. feb 2016

@evittam na matersku som narok nemala :(, nebola som tehu v ochrannej lehote,od septembra poberam le rodicak a detske pridavky

duracelka13
autor
8. feb 2016

@evittam do porodu som bola evidovana na up ako nezamestnana,bez podpory a inych davok

evittam
9. feb 2016

@duracelka13 Takže potrebuješ len potvrdenie od UPSVaR od kedy do kedy si bola vedená ako nezamestnaná+výšku podpory (to ti dá SP) za ten január no a potom potvrdenie o tom od kedy do kedy si na RD.

evita68
9. feb 2016

K ročnému zúčtovaniu dane nemá zamestnávateľ právo pýtať potvrdenia o príjmoch! Príjmy manželky čestne vyhlasuje v žiadosti o ročné zúčtovanie dane. Ak viete, koľko bola prijatá podpora v 2015, netreba behať za takýmto potvrdením.

duracelka13
autor
9. feb 2016

@evittam dakujem velmi pekne

majusqa77
9. feb 2016

@evita68 ano, zakon to tak hovori. Ale, vela mzdarok pokial nema potvrdenie, to nespravi.. ...dokonca aj na skoleniach odporucaju ziadat potvrdenia, ludia su experti a raz-dva tam supnu len nulu 🙂

duracelka13
autor
9. feb 2016

@evita68 dakujem za podrobne info

majrab
9. feb 2016

@majusqa77 a mohla by som sa spytat, ze ak mi dal zamestnavatel potvrdenie o prijme za rok 2015 a ten ma manzel dolozit k odpoctu dane tak to plati suma v ktorej kolonke?

evita68
9. feb 2016

@majusqa77 to mi je jasné, že účtovníčka to chce urobiť dobre.. ja sama tak žiadam, keď má zamestnanec v tom chaos..len som písala, že nemá právo.. ak je napr. podpora, ako v tomto prípade za jeden mesiac, tak určite vie, koľko to bolo a nemusí behať kade tade..

majrab
9. feb 2016

@evita68 tak v manzelovej praci musia nosit aj potvrdenie o rodicaku,ze kolko dostavali

evita68
9. feb 2016

@majrab nemusia, doplácajú na neschopnosť mzdovej.. rada by som vedela, čo s tým príjmom z RP robia..

majrab
9. feb 2016

@evita68 nic zalozia ho niekam, ved manzel niesol najprv moju dohodu a teraz musi aj to potvrdenie pricom je tam jasne napisane,ze kolko som zarobila a aj tak jej to nestacilo

evita68
9. feb 2016

@majrab no čo ti poviem..

edn
9. feb 2016

@evita68 Ved podla mna robia s tym to, ze potom manzelovi za to vratia nejake peniaze, ked bola zena na RD.. Preto potrebuje to potvrdenie z UPSVaRu..

majrab
9. feb 2016

@edn ale my sme sa bavili o tom,ze rodicovsky prispevok je pre kazdeho ten isty, cize aj suma je ta ista,cize si to vie vypocitat aj bez potvrdenia

edn
9. feb 2016

@majrab Ved ale ta uctovnicka nemoze robit na dobre slovo, potrebuje mat potvrdenie, ze NAOZAJ poberala ten rodicovsky, aj v ktorych mesiacoch, atd. To by jej kazdy mohol povedat, ze je na rodicovskej, nie??

evittam
9. feb 2016

@majrab No tak v prvom rade tá účtovníčka vôbec nepotrebuje sumu rodičovského ale iba potvrdenie od kedy do kedy bola uvedená manželka na RD, nakoľko rodičovský príspevok je sociálna dávka a tá sa od nezdaniteľnej čiastky na manželku neodpočítava. No a v tom ročnom zúčtovaní manžel podpisuje to čo prehlásil ako čestné prehlásenie, takže ak tam uvedie dátumy je za to zodpovedný viac-menej on ale je pravda, že ja ako účtovníčka by som žiadala to potvrdenie - pre poriadok. 😉

majrab
9. feb 2016

@evittam okrem od- do musia nosit vypisane komplet po mesiacoch kolko dostala

llaurita
9. feb 2016

Hm, tak ja som ziadne potrvrdenie z UPSVaRu neposielala a manzel si uplatnoval na mna nezdanitelnu cast, uctovnicka sa nam neozvala, tak dufam, ze je to OK.... My sme jej to posielali postou, kedze manzel pracuje z domu... Tak teraz mam dilemu, ci jej radsej nezavolam...

majrab
9. feb 2016

@evittam a vedela by si mi povedat aj k mojmu obrazku o par prispevkov vyssie,ze ci podla neho si namna manzel moze odpisat dan? Platia tie prve sumy nie co je v bode 7, alebo tomu zle rozumiem?

evita68
9. feb 2016

@majrab riadok 7-5 bude na teba nezd. časť

evittam
9. feb 2016

@majrab Môže si uplatniť ale bude sa musieť odpočítať tvoj príjem. K tej druhej veci - to že musia nosiť komplet vypísané po mesiacoch je bezpredmetné, nakoľko sa to neodpočítava - ako som už napísala!

majrab
9. feb 2016

@evittam dakujem 🙂 no ved to,ze to musia nosit aj ked sa to tam nezapocitava...

@evita68 dakujem tiez j ked tomu vobec nerozumiem a to som si povedala,ze si spravim sama danove,ze mi aspon na kavu mozno vide 😀