Výpoveď, nová práca a zistené tehotenstvo

ivka1474
11. apr 2018

Koncom apríla mi konci výpoveď a od prvého mája mám nastúpiť do druhého zamestnania a akurát som zistila že som tehotná čo mám prosím vás teraz robiť?a prvá práca je práca čašníčky a druhej prace mám ísť tam kde sa robia ak nočné a sú tam výpary z gumy čo nám prosím vás teraz robit

fokuska
11. apr 2018

@ivka1474 Mas niekolko moznosti:
1. Mozes "stiahnut" vypoved v sucasnej praci - dohodnut sa s vedenim, ze by si chcela ostat, ak budu suhlasit. V novej praci oznamit, ze nemozes nastupit kvoli tehotenstvu a nevyhovujucim podmienkam pre tehotne.
2. Mozes nastupit do novej prace - ked ale oznamis hned ze si tehotna a nemozes robit nocne a byt v takom prostredi, tak ta pravdepodobne hned prepustia.
3. Mozes si hladat novu pracu - je otazne ci ako tehotna najdes a udrzis sa aj po skusobnej dobe.
4. Mozes sa prihlasit na urade prace a ak mas narok, tak poberat pol roka prispevok v nezamestnanosti.
5. Mozes ist na PN az do nastupu na matersku.

Este je otazne ci budes mat narok na matersku, podla toho by som potom volila moznost taku, aby ti vysiel narok.

evittam
11. apr 2018

@ivka1474 Súhlas s
@fokuska . Ak mas za posledné dva roky pred porodom 270dni NP tak budes mat nárok na MD. Si v OL.

ivka1474
autor
11. apr 2018

A ak môžem opýtať keď sa stane takáto vec na na aký úrad sa mám obrátiť kto by Vám vedel pomôcť?socialna poisťovňa či úrad prace soc.veci a rodiny hm?

nicoli02
11. apr 2018

asi nemá zmysel nastupovať do tej novej práce, akonáhle im povieš, že si tehotná tak je malá pravdepodobnosť, že by si ťa tam nechali.. takže zostaň v starej práci a oznám to tam a choď potom napríklad na pnku.. alebo teda daj výpoveď a choď na úrad práce..

evittam
11. apr 2018

@nicoli02 Zamestnavatel by musel suhlasit so stiahnutím vypovede.

evittam
11. apr 2018

@ivka1474 Ziadny úrad. Bohuzial. Ved sme ti to pekne vysvetlili. Comu nerozumies?

fokuska
11. apr 2018

@ivka1474 Ked sa stane aka vec? Myslis v tvojej sucasnej situacii? Vypisala som ti moznosti, tak si ich pozri a vyber si jednu a potom ti vieme podla toho poradit co dalej.

ivka1474
autor
11. apr 2018

A keď nebude súhlasiť so stiahnutím výpovede keď im poviem že som tehotná?

fokuska
11. apr 2018

@ivka1474 Ked nebude suhlasit, tak ti skonci pracovny pomer tak ako si napisala 31.aprila. V maji sa pojdes prihlasit na urad prace a potom poziadas na socialnej poistovni o podporu (ak ti na nu vznika narok).
Odkedy presne si pracovala? Vies si vypocitat ci ti vyjdu za posledne 2 roky 270 dni nemocenskeho poistenia? Napis presne datumy ako si pracovala a vypocitame ti.

Mohla by si ist pripadne hend po skonceni PP na par dni / tyzdnov na PN, potom na podporu aby si ju vycerpala akurat kym ti zacne materska - a tak neostanes uplne bez prijmu.

ivka1474
autor
11. apr 2018

Od 15.6.2015 do18.4.2017 prvá práca a terajšia je od 20.4.2017do konca apríla 2018

fokuska
11. apr 2018

@ivka1474 A termin porodu mas na kedy vypocitany?

ivka1474
autor
11. apr 2018

Musím priznať že ešte len idem k lekárovi to len testy mi ukázali že som potvrdené to ešte nemám ale už teraz začínam riešiť že keď to lekár potvrdí čo mám robiť ako pokračovať...prepáčte že som to nepovedala hneď na začiatku ospravedlňujem sa

fokuska
11. apr 2018

@ivka1474 Rodit by si teda mala niekedy v decembri, dajme tomu ze asi v polovici. Na MD by si teda nastupila 01.11. a od 01.05. do 01.11. by si teda bola na urade prace a dostavala by si podporu. A to ti teda vychadza presne na vtedy ked mas koncit v povodnej praci.

@evittam Dobre pocitam? Podla presnych terminov by jej vyslo mozno par dni bez penazi, pripadne ak nastupi 8 tyzdnov pred porodom na MD tak by jej to malo vyjst.

ivka1474
autor
11. apr 2018

tak ak tomu dobre rozumiem od 1.5podpora a potom materská ...na úrade nevadí že budem tehotná?tam mám doniesť aj papier o potvrdení tehotenstva či nie

ivka1474
autor
11. apr 2018

Ja naozaj týmto veciam nerozumiem a nerada by som urobila daku chybu ved peniaze človek potrebuje

fokuska
11. apr 2018

@ivka1474 1.5. sa pojdes prihlasit na UPSVaR - zaeviduju ta ako nezamestnanu. Nie som si ista s tym potvrdenim o tom, ze si tehotna - neviem ci ta budu aj tak posielat na pohovory, alebo nie - o tejto oblasti nemam velmi info. Potom s potvrdenim z UPSVaR (ze si sa zaevidovala) pojdes na Socialnu poistovnu a das si ziadost o podporu. Ta ti bude vyplacana 6 mesiacov, co by u teba malo vyjst az do nastupu na matersku dovolenku. Potom ti gynekolog vypise tlacivo na nastup na MD a to odnesies do Socialnej poistovne, poziadas o materske.

ivka1474
autor
11. apr 2018

Ved uvidíme ale dakujem za pomoc a radu v piatok ideme k lekárovi tak už budeme hádam vedieť viac a potom budeme už konať dakujeem ešte raz a keby niečo tak sa ešte ozvem pekný dnik

alex49
11. apr 2018

nezamestnaný sa chodia hlásiť každé dva mesiace, ak by si tam bola polrok, tak dvakrát/trikrát donesieš papier, že si hladáš robotu. Ale všetko závisí od úradníčky, možno bude milá a nepošle ťa na pohovory, kedže si tehotná.

fokuska
11. apr 2018

@ivka1474 Rado sa stalo. Drzim palce nech tehotenstvo prebieha v poriadku ;)

ivka1474
autor
11. apr 2018

Dakujem veľmi peknee

matkaleskova
11. apr 2018

No bodaj by sa ti to podarilo vyriešiť čo najlepšie

waggi
11. apr 2018

Do novej práce už nenastupuj, budeš v skúšobnej dobe, pochybujem, že ťa nevyhodia keď im oznámiš, že si tehotná a potrebuješ preradiť na inú pozíciu. Viac sa ti asi oplatí ešte zatiaľ zostať v tej starej práci alebo ísť na úrad práce. Pochybujem, že ak povieš na úrade, že si tehotná, že ťa budú niekam posielať, nebude to mať zmysel

extempore
11. apr 2018

@ivka1474 urobila by som to na tvojom mieste takto: v starej práci skonči k 30.4,do novej nenastupuj... Keďže si prišla o prácu ako už tehotná, si v tzv. ochrannej lehote, čiže všetky dávky - pn, materská sa ti bude počítať z príjmov z tohto zamestnania. Hneď od 1.5 choď na PN a bud tam až do nástupu na materskú. Materskú dostaneš z ochrannej lehoty. Hneď po 34 týždňoch materskej by som sa šla evidovať na úrad práce - podpora ti určite vyjde vyššia ako rodičovský príspevok. Keď vyčerpáš 6 mesiacov podporu, potom až čerpaj rodičovský...

fokuska
11. apr 2018

@extempore Treba ale mysliet na to, ze na PN je nutne dodrziavat liecebny rezim, cize aj lekarom stanovene vychadzky.

extempore
11. apr 2018

@fokuska ale prosím ťa.. ja som bola v oboch tehotenstvách pn a ani jedna kontrola neprišla 😁😁😁😁

evittam
11. apr 2018

@extempore No ale to neznamená, že ked tebe kontrola neprišla,ze nepríde inej!

extempore
11. apr 2018

@evittam to je pravda 😉

fokuska
11. apr 2018

@extempore No to uz nepotrebuje komentar...

ukulela
11. apr 2018

@extempore tebe neprisla, kamoske-susede ano. a nie raz. niektore uradnicky su take "vychcane", ze pridu pol hodku pred vychadzkami, zazvonia, skontroluju - ty si mysli pohoda klidek, odides na vychadzku/do obchodu/po dieta do skolky a oni ti pridu zvonit 5 min pred vychadzkou este raz ..... takze ked si ty nemala kontrolu, neznamena, ze nikto. skor si mala stastie.

ukulela
11. apr 2018

@ivka1474 zalezi aj kolko zarabas a aka ti vyjde podpora .... ak by sa to dalo, ja by som sa pokusila so zamestnavatelom dohodnut, ze by som este potiahla mozno 2-3 mesiace, ak za mna este nema nahradu. (predsa len - casnik, zrejme minimalka a k tomu tringelty - z tych sa ti podpora ani MD ratat nebude). ak nebude ustretovy, tak ten Urad prace ako zalozny plan .... tiez zalezi od uradnicky, segra sa tiez uz tehotna hlasila - a oni ju este v tom case kratko po prihlaseni posielali na VPP - prisla, otrcila brucho - ze snad to nemyslite vazne - tak sa jej chlapik aj ospravedlnil 🙂 len omylom ju o 2 mesiace zavolal este raz. to sa omluval hlboko 🙂🙂🙂 takze aj tehotnu mozu na UPSvare buzerovat. znama uz tlacila pred sebou riadny lavor, ked jej uradnicka povedala, ze jednoducho musi doniest potvrdenie - aj sa tam v zime zdrblila bruchata na smyklavych schodoch. bodaj by ich porantalo ... ale zas takto - daku peciatku tam za pol roka tri krat zozenies, resp posles zo tri zivotopisy ... a ak ta poslu iniciativne na pohovor, no tak pojdes a medzi dverami ukazez brucho a budes hned "neprijata" ... hlavne sa drz, davaj si pozor.