Môžu mi v práci neprijať výpoveď?

14. apr 2022

Baby som zamestnaná, od 1.5. by som mala nastúpiť do novej prace, vypoved dam k 30.4., môžu mu ju nedať? Alebo by som musela ešte tri mesiace od robiť a až potom výpoveď? Ďakujem ja potrebujem tu 30.4 skončiť a 1.5. nastúpiť do novej

petamich
14. apr 2022

vypoved je jednostranny akt, s ktorym zamestnavatel nemusi suhlasit alebo nesuhlasit, kazdopadne v zmysle zakonnika prace musis dodrzat vypovednu lehotu alebo sa dohodnut inak (vtedy to uz nebude vypoved ale ukoncenie pracovneho pomeru dohodou), nepises ako dlho u aktualneho zamestnavatela pracujes, kazdopadne nie nie je to mozne, aby si dala vypoved k 30.4. a 1.5. zacala pracovat inde, vypovedna lehota zacina plynut v mesiaci nasledujucom po tom, kedy si dala vypoved = od 1.5.2022 a podla dlzky pracovneho pomeru je vypovedna lehota 1-3 mesiace

ak potrebujes niekde nastupit 1.5.2022, tak sa treba so zamestnavatelom dohodnut na ukonceni pracovneho pomeru k 30.4.2022, s cim samozrejme nemusi suhlasit

autor
14. apr 2022

@petamich 2 roky, takze som viazana? Ale ja potrebujem odtialto odísť a ist do novej

sissy27
14. apr 2022

buď ukončíš pracovný pomer dohodou - to znamená, že sa so zamestnávateľom dohodnete na dni kedy skončí tvoj pracovný pomer. Pointa je, že obaja budete dobrovoľne súhlasiť, takže zamestnávateľ tvoj návrh nemusí akceptovať
alebo dáš výpoveď - tú zamestnávateľ akceptovať musí, ale plynie z nej výpovedná doba v závislosti od počtu odpracovaných rokov.
Ale úprimne pochybujem, že ti prejde niečo také, že 30.4. nakráčaš za šéfom, že dnes je tvoj posledný pracovný deň a vybavené. Začni to riešiť už teraz, nech má aspoň nejaký čas nájsť si za teba náhradu. A aj pre teba je lepšie vedieť na čom si - či akceptuje dohodu a 1.5. môžeš nastúpiť na nové miesto, alebo holt výpovedná doba a na nové miesto nenastúpiš.

54tinka54
14. apr 2022

Ak dáš výpoveď v priebehu tohto mesiaca, až od 1.5. ti začína plynúť výpovedná lehota.. ktorú by si mala dodržať.. ale reálne ťa nemôžu donútiť tam chodiť, proste neprídeš, zaevidujú ti absencie a to je dôvod na okamžité ukončenie pracovného pomeru.. ak ale nedodrzis výpovednú lehotu, môžu sa s tebou súdiť a samozrejme súd by im dal za pravdu - reálne ale máloktorý zamestnávateľ má chuť a čas na súdy. A takisto ti v takom prípade nevyplatia mzdu za predošlý mesiac.
Čiže už je to na tebe či to riskneš, ale teda najlepšie by bolo, keby ti zamestnávateľ akceptoval výpoveď dohodou k 30.4.

melanta
14. apr 2022

A tebe by sa páčilo, keby ti 30.4. zamestnávateľ povedal, že dnes končíš, lebo on od 1.5. má nového zamestnanca namiesto teba? Asi nie všakže? Takže buď dáš dohodu a tam zamestnávateľ môže ale aj nemusí súhlasiť. Alebo dáš výpoveď, ak ju dáš 30.4. tak dvojmesačná výpovedná ti začne plynúť 1.5. a do nového zamestnania môžeš nastúpiť od 1.7. Aj ty máš povinnosti v rámci zákona.

melanta
14. apr 2022

@54tinka54 nemusia jej dať absenciu a výpoveď. Môžu jej dať aj finančnú pokutu, majú na to nárok zo zákona.

54tinka54
14. apr 2022

zamestnávateľ má nárok na peňažnú náhradu za nezotrvanie v práci pocas výpovednej lehoty len v prípade, že to máš zakotvené v pracovnej zmluve.
@melanta

klarissa25
14. apr 2022

Takýchto zamestnancov mat, to musi byť radosť

nina255
14. apr 2022

Ak si chcela nastupit do novej prace od 1.5 mala si dat vypoved najneskor na konci februara…kedze mas teda asi 2mesacnu vypovednu🤦🏻‍♀️

vilma7
14. apr 2022

Akú máš výpovednú lehotu?

ibrunova
14. apr 2022

Nedaj výpoveď, daj žiadosť o ukončenie dohodou k 30.4 a uvidíš, ako sa vyjadria.

petamich
14. apr 2022

nie si viazana, taky termin zakonnik prace nepozna - mas normalne vypovednu lehotu dva mesiace = ak das vypoved 30.4., tak pracovny pomer sa skonci k 30.6.2022 🤷‍♀️ riesenim je teda dohoda ako som ti pisala a aj baby podo mnou ale s tym nemusi zamestnavatel suhlasit, treba to s nim hlavne riesit

petamich
14. apr 2022

@54tinka54 tak ja by som toto neriskovala, pracovny trh na slovensku je jedna mala dedina 🙂 odisla som z prace A (vo vsetkej pocestnosti), nastupila do prace B a dva mesiace po mne sa riaditelkou, pod ktoru som spadala stala exsefka z prace A - takze ja zastavam nazor vzdy odist korektne a v dobrom

tomi97
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
darkswan
14. apr 2022

@melanta toto zial ludia nikdy nepochopia, budu sa ohanat vsetkym moznym, ale to, ze sa sami spravaju krajne neseriozne to je ina vec...ale v dnesnej dobe by som nepodcenovala silu referencii, raz niekto moze tomu zamestnavatelovi zavolat aka bola zamestnankyna

tomi97
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
14. apr 2022

Mne sa pritrafila nová praca na začiatku tohto mesiaca, cize som to dopredu Nemala ako vedieť.... Len nastup je tam od 1.5.

darkswan
14. apr 2022

@tomi97 to je sice pekne, ale realne sa manazeri casto poznaju, najma z rovnakej oblasti a je to normalne ze sa spytaju hej jano, fero, aka bola kata...

mimirka32
14. apr 2022

A uz si to aspon povedala sucasnemu zamestnavatelovi?

tomi97
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tomi97
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
darkswan
14. apr 2022

@tomi97 tak ak myslis ako male mesto Bratislavu, tak ano deje a uplne bezne, detto aj v dalsich krajinach...nie je to stb taktika a ani nestandartna vec..ale myslim, ze ludia co sa spravaju korektne sa nemusia bat, vela ludom tato vacsinou aj pozitivna referencia pomoze...aby sme to zas netahali len do negativnej roviny

54tinka54
14. apr 2022

@petamich samozrejme že najlepšia možnosť je sa dohodnúť..
taký odchod by som volila asi len vtedy ak by sa mi crtala naozaj dobrá práca bez možnosti dohodnúť sa na neskorší nastup a v prípade že aktuálny zamestnávateľ je ku mne dlhodobo neseriózny a pod. Ak majú dobré a korektné vzťahy tak jasne že také niečo by bolo od nej nefér.
@tomi97 vyžiadanie si referencií je bežná prax, nie len v malých mestách (robila som vyberká zamestnacov vo veľkej firme v BA). Ale zas my sme to nerobili často, skôr len výnimočne. Ale je to bežné aj v zahraničí napr.
A ak sme poznali v predošlej firme nejakého manažéra tak áno, spýtali sme sa na daného uchádzača.

tomi97
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rohypnol1
14. apr 2022

S tym odchodom bez dohody pozor - mala som pripad takej jednoduchsej dievcinky v rodine, jednoducho odisla hned po podani vypovede. Samozrejme jej dali absencie, pracovny pomer nerozviazali hned, najskor ju upozornovali. Kym doslo k realnemu rozviazaniu, vznikol jej nedoplatok a problem v socialnej poistovni a naviac si byvaly zamestnavatel cez pravnika vymahal uslu skodu s nahradou mzdy - kratili jej dovolenku, nevyplatili poslednu vyplatu a este jej vznikla pokuta. Vzdy je ferove sa dohodnut!

54tinka54
14. apr 2022

@tomi97 zamestnávateľ má právo si zistiť referencie na uchádzača ktorého má v pláne prijať. Áno máme zaucnu dobu a dobu určitú ale každý zamestnávateľ jednoducho chce hneď na prvýkrát prijať toho najschopnejšieho, komu sa chce po dalších dvoch troch týždňov robiť zase výberko na danú pozíciu.. a referencie sú len taká doplnková vec pri rozhodovaní samozrejme

mpg
14. apr 2022

Treba ísť na osobné oddelenie a opýtať sa, či by sa dal rozviazať pracovný pomer dohodou (písomnou) k 30.4., ak sa jedná o firmu, kde majú dosť ľudí a budú vedieť ťa nahradiť, tak budú súhlasiť. Ak nie, tak bude plynúť výpovedná lehota ako u ostatných výpovediach.

tomi97
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oktrade
14. apr 2022

@tomi97 Ty Ako zamestnávateľ by si tiež zisťoval,aký bol zamestnanec v predošlom zamestnaní,ktorý sa uchádza o zamestnanie v tvojej firme,ver tomu.Alebo by si ho vzal do pracovného pomeru bez toho,že o ňom niečo nebudeš vedieť ohľadom pracovných návykov??Nech sa ti zdajú takéto informácie "ŠTB praktikami",alebo hocijakými inými,jednoducho,nezoberieš do pracovného pomeru človeka,ktorý ti príde do práce prvé dva dni v mesiaci,a potom zvyšok napr. odmaróduje.Logika.

zuzliq
14. apr 2022

Choď za vedúcou/vedúcim a po pravde mu povedz, čo máš v pláne. Ospravedlň sa, že je to na rýchlo, ale že je to pre teba príležitosť a požiadaj o dohodu. Nerob neuvážené a nekorektné kroky.
Manželovi tak odišiel pracovník na "skvelé" nové miesto. Spolupracovníkov pourážal, spálil všetky mosty. O dva mesiace mu volal, že sa chce vrátiť, že je to tam hrozné a vie, že ešte nenašli zaňho náhradu. Neprijal ho.