Vyštudované učitelky, čo v skutočnosti robite?

euka210
17. apr 2018

Zaujima ma, ci ucite ako ste vystudovali, alebo robite inu pracu...aku? Mne sa po rodicovskej velmi naspet do skolstva nechce, ale co ine robit?

letfenixa
17. apr 2018

@euka210 Ucim, bol to vzdy moj sen.

lukubina
17. apr 2018

a čo si učila?

noname26
18. apr 2018

Asistentka riaditela v mensej firme obchodujucej s nemeckym koncernom.vystudovala som nemcinu a filozofiu

babulkomale
18. apr 2018

Zaujimave, skor poznam mamicky, co si dorobili skoly a isli po RD ucit, pretoze nikde inde nenasli taku pracovnu dobu co im umoznuje si vcas vyzdvihnut deti a mat volno cez vsetky sviatky a volna v poslednych rokoch povymyslane a popridavane pred a po sviatkoch.

zara0201
18. apr 2018

@euka210 7 rokov po škole v banke. Teraz v zdravotnictve - administrativa.

staalienka
18. apr 2018

@babulkomale nezabúdajte, že učitelia si v takom prípade musia vziat dovolenku. Oni nemajú len tak prázdniny..

loginexistuje
18. apr 2018

u nas kolega konzultant on zije na vychode a nevie si najst ucitelske miesto chcel odist z frmy aby mal viac casu na deti rodinu tak hadam sa mu podari

montemotherone
18. apr 2018

@babulkomale ....a teraz si možno trieskaju hlavu o múr 🙂 Môžem sa vykašľať na tých pár dní dovolenky navyše. Do školstva už nikdy viac (ako učiteľka 😉

simona24
18. apr 2018

@staalienka áno, ale majú nárok na viac dní dovolenky ako iný zamestnanci, ktorí sa tiež musia brať cez prázdniny dovolenky.

montemotherone
18. apr 2018

@euka210 tiež to bol môj sen, skúsila som a dosnívala. Tiež som momentálne na rázcestí, a aj keď ma kamošky, či bývalé kolegyne lámu... nechcem sa už vrátiť. Neviem túto robotu robiť polovičato a odzrkadľovalo sa to na mojom zdraví aj na čase a energií pre moje vlastné deti. Chcem prácu, z ktorej keď prídem domov, už nepracujem 🙂

tanuuulka
18. apr 2018

ja som prekladateľka (vyštudovala som sj a nj). z učiteľského platu sa fakt nedá vyžiť (teda dá, pokiaľ chlap dobre zarába). začala som prekladať popri učeniu a zistila som, že moja bokovka mi zarába podstatne viac ako učiteľstvo.. a navyše ako začínajúca učka som si musela robiť písomné prípravy, diktáty za mňa nikto neopravil, písomky nevymyslel, projekty neskontroloval atď. atď... myslím si, že na to, koľko peňazí učitelia majú, sa od nich vyžaduje často až príliš (aj to s tými prázdninami je dosť klamlivé - nikto nevidí, že učiteľ musí viesť krúžky a trčať v robote tiež do štvrtej, utekať suplovať ráno do družiny, ísť tam a tam, aby nahrabal hodiny naviac, aby mohol ísť cez prázdniny na 6 týždňov na dovolenku..) inak si myslím, že je učiteľstvo krásne povolanie, len škoda, že dokladač v tescu zarobí viac ako učiteľ (a nebudeme si klamať, štúdium učiteľstva jednoduché teda nebolo...)

mogaa
18. apr 2018

Ano, ale z bežnej práce teda ak nerátam výrobu, prídeš domov o 17tej v lepšom prípade o 16-tej, ale mnoho krát musíš počítať v povinnými neplatenými nadčasmi. Naozaj záleží kde si niečo zoženieš, ideálna je štátna správa, u súkromnej sfére je to vždy risk - nikdy nevieš do čoho ideš...

rikarika
18. apr 2018

mám kamarátku, ktorá vyštudovala učitelstvo prvý stupen, nikdy to nerobila, má cestovku+fitko.

dagaz
18. apr 2018

No a ja by som ostala c skolstve. Darmo si hovori co kto ale mam kamosku dieta si pravidelne berie hned p.o. vyucovani domov. Nehnevajte sa ale c skole 2 tyzdne na zaciatku ci na konci prazdnin sice niekoho najdete ale je to minimum. A zvecsa o 11 tam nieje ani noha. V druzine som ju videla len naozaj zopar krat myslim ze bez problemov zratam na prstoch ruk. Netreba riesit co s detmi cez prazdniny. Ved normalny ludia maju len 25 popripade 30 dni dovolenky. A ak sa to spoji aj s manzelom tak sakra ako ratam tak ratam ani prazdniny nemame sancu pokrit. Este stale mi chyba cca 30 dni. A cuduj sa svete nemame babky ktora by sa postarala. A to neratam riaditelske volna. Takze za mna pokial su male deti treba si vybrat povolanie ucitelky😍

jaja1979
18. apr 2018

Ani ja som sa po dlhej materskej nechcela vratit spat do skolstva. Vystudovala som SJ+AJ a nasla som si pracu v malickej sukromnej firme, kde anglictinu vyuzivam na uplne inej urovni ako v skole, kde sme sa dostali maximalne po present perfect. Nevymenila by som ani za vagon prazdnin. Kludna prca, urobim si, co potrebujem, nenahanaju ma rodicia ziakov, neohovaraju decka po internete, poobede pridem z prace a ziadnu robotu si domov nenosim, co som ako ucitelka robila nonstop. Prazdniny sa nam daju vykryt na striedacku s manzelom + decka maju tabory.
Praca a pozicia ucitela je hlboko podhodnotena a takym, ktori len kritizuju ucitela, ze nic nerobi, len prazdninuje, odporucam, aby si to isli skusit aspon na mesiac do skolstva...
Castokrat doma mamicky nezvladaju svoje dve-tri deti, ucitel ich ma v triede 20-30 a musi si s nimi vediet poradit. A nechcite vediet, co si vacsina deti dnes dovoli k autorite ☹(
Takze za mna - som rada, ze nie som v skolstve a klobuk dolu pred vsetkymi, ktori to robia s laskou aj za tych podmienok, ake su u nas nastavene...

mooonika1975
18. apr 2018

@dagaz dva týždne v školstve a budeš čakát na tie prázdniny ako na vianočný darček...a ak k tomu ešte dostaneš "chapavych rodičov", tak utecies sama.....😂😎 nuž a tá výplata, hmmmmmmmm....to je tiež nadhera

petrofka
18. apr 2018

Ja učím, teda som na MD. Urobila som si este druhu VS. Akonahle deti povyrastu, zo skolstva odidem. Pri malych detoch je ta pracovna doba k nezplateniu. Len neviem ci to zvladnem psychicky, lebo po tych 5 rokoch pred materskou som myslela, ze ma roztrhne. Deti ziadny rešpekt, ziadny. Ujdu vam pocas exkurzie, su drze ako opice, atd., atd. Znizene znamky a ine tresty to rovno von oknom mozem hadzat. Vzdelanie nie je dolezite lebo na SŠ a VŠ uz zoberu kazdeho. A este ich nechaju aj vystudovat lebo peniaze dostanu len za tych co spravia statnice. Tak naco sa snazit, ked z 21deti, 17rodicom je vsetko úplne fuk a este vam 11ti donesu papier na adhd a ine diagnozy, ktore evidentne nemaju. A ako bonus na vas tlaci riaditel (lebo na neho tiez tlacia zvrchu) aby ste nerobili "problémy" (t.j. nedavali zle znamky a nemali štandardné naroky) lebo potom na skolu nechcu rodičia davat deti. A ked nie su deti, nie je ani praca pre ucitelov. A tak si ucitelia ziju v strese. Dufam, ze to tych par rokov zvladnem. Inak ja velmi rada ucim, ale to vsetko ostatne okolo toho mi lezie na nerv.. Obdiv vsetkym ucitelom, co ucia už roky ;) najma vo veľkých mestach :D

fokuska
18. apr 2018

Vystudovane mam AJ+NJ pocas skoly som ucila v sukromnej jazykovke, potom som tam skoncila a posledny semester som sa zamestnala v korporacii. Mam manazersku poziciu v IT sektore.

0silvia0
18. apr 2018

hm zaujímavé... čítam diskusiu a vychádza mi, že tu prítomní učitelia frflú na nevychované deti a apatických rodičov (snáď tie deti učiteľov aspoň vylepšujú priemer a sú disciplinované a usilovné 😉), rodičia frflú na učiteľov a ich vyhoretosť a nevedia ich akosi doceniť... myslím, že problém bude niekde v úcte a rešpekte človeka k človeku...

dagaz
18. apr 2018

@mooonika1975 tak tomu verim. Lebo niekedy naozaj neviem co je horsie ci deti alebo ich rodicia. Ale zasa dieta je zvecsa odraz svojich rodicou. Takze logicky rodicia su horsi.😂😂😂 ja by som tuto pracu narobila ani za 5 tis.mrsacne. Ale zasa uznaj ak mas doma male deti urcite je lepsie mat kopec volna ako byt vkuse v robote

mooonika1975
18. apr 2018

@dagaz není to kopec voľná, musíš sa pripravovať a žiješ s tými deťmi, ja robím v ms, mám malé deti pol roka som chodila hotová z roboty, ohukana, premýšľať čo spraviť aby si to tám zlepšila, takže si to nosis domov a budúci rok tá to čaká znova, takže nie je to jednoznacne

ebi88
18. apr 2018

@staalienka a co maju malo volna? 8 tyzdnov ci kolko podla zakonnik prace? To je fer toto?

0silvia0
18. apr 2018

@mooonika1975 ja som minule stretla synovu učiteľku ktorá ho učila v mš (dnes je už stredoškolák). Normálne sa o neho ďalej zaujímala, ako sa má, čo robí. A nakoniec mi povedala, že ona svoju prácu miluje a zbožňuje tieto malé detičky, že ju to aj po desiatkach rokoch stále baví. Normálne som z nej mala dobrý pocit, máloktorá učiteľka nie je vyhoretá rokmi zo svojej práce. Keby ich bolo takýchto viac...

fokuska
18. apr 2018

@ebi88 Kazdy v statnej sprave ma viac volna, nie len ucitelky. Je to fer, takto su nastavene podmienky podla toho ake je vyzadovane vzdelanie a aka je to zodpovedna praca.
Kazdy ma moznost ist ucit a "uzivat" si 8 tyzdnov volna. Toto volno nestaci na pokrytie vsetkych skolskych prazdnin, takze hodiny nadcas, zastupovanie a podobne sa potom pouziju na prazdniny a aj tak to nie je dost, takze prvy julovy tyzden a 1-2 posledne augustove su ucitelia tak isto v praci.
Vyucovanie sice konci o 13-14tej, ale to neznamena ze zvysok dna ma ucitel volno - raz za cas kruzky, porady, rodicovske, konzultacne hodiny, ale kazdy den priprava na vyucovanie na dalsi den, oprava pisomiek, priprava pisomiek, diktatov, projektov. A to su len veci pre deti, potom je to dokumentacia - ci uz PK, vedenie kabinetu, veci naviac ako olympiady, skolske vylety, exkurzie, triedne knihy a plno inej byrokracie.
Cerpanie dovolenky ma ucitel prisne nariadene, ziadne take ze ja si vyberiem kedy ja chcem, je vylucne obmedzeny na prazdniny.

Ma to svoje vyhody, samozrejme, ale ked citam ake to maju ucitelia super a ako im ludia maju co "zavidiet" a ake je to nefer co vsetko oni maju a mozu, tak to moze napisat iba niekto kto si nikdy neskusil oducit viac ako len zopar hodin - min. komplet cely skolsky rok so vsetkym co k tomu patri.

mooonika1975
18. apr 2018

@ebi88 som učiteľ, koho mám učiť cez prázdniny,???? Tak príď, budem teba individualne😘😝

mooonika1975
18. apr 2018

@0silvia0 to je o človeku, vyhorety môžeš byt v každom zamestnaný, aj ako matka na materskej dovolenke😝

mooonika1975
18. apr 2018

@ebi88 a pridrž sa niečoho.......vuala....máme 9 týždňov, ale pst, nikomu nehovor 😅

mooonika1975
18. apr 2018

@fokuska presne- čerpanie dovolenky nariadené

0silvia0
18. apr 2018

@mooonika1975 ale veď to je samozrejmé, ale pri práci s ľuďmi je tá vyhoretosť veľmi cítiť, to mi ver... ono je to všetko o človeku. Nedá sa zovšeobecňovať. Tak ako sú vynikajúci učitelia, tak isto sú učitelia, ktorí si to tam chodia odsedieť. Tak isto je to so žiakmi a aj s rodičmi. Sú takí aj takí...

fokuska
18. apr 2018

@mooonika1975 Mna to velmi hneva, ked clovek, ktory v zivote neucil, nepozna co vsetko za tym je, povie: ved ucitel len oduci 5 hodin a ide domov a este ma aj prazdniny. No nie su to prazdniny, je to nariadene cerpanie dovolenky, nie je jej dost na cele prazdniny a nie je to 5 hodin co si sedim na zadku a citam ucivo z knihy.

Je vela ucitelov, ktori to robia asi naozaj za trest, kricia, nevenuju sa detom, vybijaju si svoje komplexy - taki tam nemaju co robit. Ale kto si tuto pracu nevyskusal, tak netusi o com to je.

Tak isto ked nadavaju na deti v MS - kde bola, ked moje dieta spadlo, ako to ze to nevidela a idu podavat trestne oznamenia. No ked ma 20 deti jeden clovek ustrazit...

Akoby sme my trvdili, ze predavacky, to len stoji v obchode a pozera na ludi a este je aj nevrla, alebo len sedi za kasou a blokuje, ved to nic nie je. Alebo na poste, len sedi za prepazkou a nic nerobi cely den...