Zmluva na dobu určitú - zastupovanie počas materskej

luci550
12. máj 2017

Ahojte, prosim vas pomozte mi...v sep. 2014 som podpisala pracovnu zmluvu na dobu urcitu na zastupovanie osoby menom xy pocas jej materskej, rodicovskej dovolenky, PN..pani xy vo february 2017 nastupila z rodicovskej dovolenky zase na matersku...moja otazka znie: vsetky pracovne zmluvy na dobu urcitu su max na 2 roky? Po 2 rokoch malo byt predlzenie na dalsie 2 roky? Alebo pri zastupovani moze prejst aj 10 rokov nemusi sa nijak riesit? Co mam robit?

eeffka
12. máj 2017

@luci550 pri zastupoch je to na neobmedzeny pocet rokov bohuzial...

mizu89
12. máj 2017

@luci550 Ja sa moc do tychto veci nevyznam ale ked pani xy zase nastupila po RD na MD tak ty by si ju mala dalej zastupovat.Ak mas v zmluve napisany datum do kedy mas robit tak ti tu zmluvu bodaj predlzia alebo nie.No ked som ja bola zamestnana ale nie na zaskok tak som mala najprv na dobu urcitu a potom na treti krat mi dali na dobu neurcitu.Ale teraz sa tym povacsine nikto neriadi.Mozu ti napisat aj xy krat na dobu urcitu ak tam budes robit aj 4 roky.To je moja skusenost.

luci550
autor
12. máj 2017

Ziadny datum nemam len zastupovanie osoby xy..a uz presiel 2 rok co som tam teda uz pomaly bude 3 rok a zatial nedali mi ziadne predlzenie ale aspon som rada ze mam robotu...ale to je neferove ak pri zastupovani neplati max 2..a ked sa vrati tak mozem ist....a aj rozmyslam nad babatkom no ako mam ist ked ma hned prepustia ziadna sanca sa vratit do zamestnania

sorciera24
12. máj 2017

@luci550 ak si len na azstup, si len na zastup...je to ine ako na dobu urcitu s datumom....proste, ekd sa pani vrati, ty koncis....si na jej azstup....a je ejdno, ci bdue na MD 1 rok alebo 5......ked sa rozhodne vratit, ty koncis.....tam ziadne predlzenie nie je....nema byt coho

romanovic
12. máj 2017

@luci550 alebo pracuj tak usilovne, ze ty dostanes zmluvu na dobu neurcitu a pani ponuknu inu poziciu.

djubka
12. máj 2017

Alebo si najdi pracu inde, kde ti ponuknu lepsiu zmluvu, takto mozes by na zastupovani aj 10 rokov, ked pani bude mat 3 deti po sebe, bude na md dlho a ty nebudes mat kvazi nic. Viem o com pisem, ja mam tiez taku zmluvu, dala som vypoved, ked som mala dostat na dobu neurcitu, dali mi zmluvu na zastupovanie,. Tak som si nasla inu robotu, nebudem cakat kym ma niekto vyhodi, ked sa mu naskytla ina praca

miriam11
12. máj 2017

@luci550 nic sa neboj, ono v sucasnej dobe vo vacsine firiem skor nechavaju ludi, ktori deti nemajú a matky po navrate z RD presúvajú na ine pozície. Aj ked ta prijali na zaskok, tu pani nemusia vooobec vziat naspat. Snaz sa pracovať co najlepsie, aby aj v pripade jej navratu ti mohli pripadne ponúknuť inu pozíciu🙂

mizu89
12. máj 2017

@luci550 miriam ma pravdu
@miriam11 ak si tam na zaskok tak ti mozu dat aj potom zmluvu lebo ak ty tam odrobis napr.5 rokov budes sikovna a bude sa chciet vratit pani xy z RD tak ju nemusia prijat naspat lebo za 5 rokov pozabudala urcite nejake veci a zamestnavatelom sa nechce zase zaucat.Takze moze byt aj takato moznost.Mas to tak 50:50
Moja byvala veduca isla na MD.Ked sa vratila tak jej dali moznost robit 6x v tyzdni po 8,5h no hned to odmietla a skoncila.Vsak ma male dieta a potrebuje robotu kde sa robi 8,5h/5dni v tyzdni

bosoriak
12. máj 2017

@luci550 Ani pri zamestnaneckom pomere na dobu neurcitu predsa nemas istotu, ze ta nevyhodia po materskej. To s tym vobec nesuvisi. Rob ako najlepsie vies a planuj si svoj zivot bez ohladu na to, aku mas zmluvu.

Firmy maju celkom dost velke moznosti ako sa zbavit nezelanych zamestnancov, medzi ktorych bohuzial matky s detmi velmi casto patria. Proste si myslim, ze je vynikajuce, ze si zamestnana a zbieras si prax a je jedno, ci sa "budes mat kam vratit" po pripadnej materskej. Ver mi, ze sa budes vracat za totalne rozdielnych podmienok, takze v podstate aj tak pojde o nove zamestnanie.

Drzim palce!

karkulka1
13. máj 2017

@luci550 ono je dobré, že sú matky, ktoré sú s deťmi na MD alebo na RD aspoň ako tak chránené. Bolo by to voči nim riadne nefér, nezobrať ich po návrate späť do práce.
Mňa tiež zastupovala počas MD a RD jedna pani, keď som nastúpila, musela jednoducho odísť, pretože pre ňu nemali miesto a ja som sa vrátila na to svoje pôvodné.
Máš zmluvu na zastupovanie, čiže to je ten určitý čas. Btw. pani je na rodičovskej s prvým dieťaťom a na materskej s druhým dieťaťom, čiže na tvojej zmluve sa nič nezmenilo. A áno, ak pani bude mať 3 deti a bude 9 rokov na rodičovskej, tak môžeš zastupovať aj 9 rokov.
Keby si ty otehotnela a ostala na RD, tak pri tejto zmluve na zastupovanie nemáš garantované miesto po skončení RD. Toho človeka, kt. by zobrali na miesto teba počas tvojej MD či RD, by zobrali na zastupovanie tej prvej osoby a nie teba.
A ako písala bosoriak, veľa závisí od zamestnávateľa, ja som písala o štátnych inštitúciách, v súkromných firmách je to často inak.

stastnablcha
13. máj 2017

Dievcata celkom tak to nieje, zakon hovori o 2 rokoch. § 48 ZP ods 4 hovorí o tom : Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
z môjho pohľadu je potrebné po 2 rokoch opatoven pracovný pomer predĺžiť...

sorciera24
13. máj 2017

@stastnablcha ten paragraf ale hovori o pracovnom pomere na dobu urcitu ( a jeho predlzovani).....autorka tu hovori, ze ma prac. pomer na zastupovanie pocas MD, nie na dobu urcitu......(ta by musela byt v zmluva vyznacena datumom ukoncenia)

luci550
autor
13. máj 2017

Prave preto sa pytam na tie 2 roky...zakon hovori o dobe urcitej max na 2 roky a o jeho dalsom predlzeni...neuvadza sa nikde vynimka o zastupovani, ze vtedy to moze byt aj 30 rokov....a v zmluve mam uvedene «na dobu urcitu na zastupovanie pani xy pocas jej nepritomnosti a v zatvorke uvedene rd, md, pn»

maslenka47
13. máj 2017

@luci550 akoze nic o zastupovani v zakone nie je, ved ti to tu teraz @stastnablcha napisala. Ty mas pracu sice na "dobu urcitu", ale nie je urcena konkretnym datumom ale tym, kedy sa pani xy rozhodne vratit do zamestnania. Takze ani nie je co predlzit. Osobne by som brala nohy na plecia hned, ako sa mi vyskytne prilezitost.

maslenka47
13. máj 2017

@stastnablcha predlzenie ale nemusi nutne znamenat, ze jej niekto da novu zmluvu alebo dodatok k existujucej. Pravdepodobne ma v existujucej zmluve definovane, kedy a za akych podmienok sa automaticky predlzi.

sorciera24
14. máj 2017

@luci550 prave rpeto,z e tam nemas datum, nemaju ti co a hlavne kedy predlzit!...ine by bolo, ekby si tam mala datum......

stastnablcha
14. máj 2017

@sorciera24 nie celkom.. doba urcita je tiez zastup, pretoze je definovana doba na ktoru je pracovna zmluva platna.. datum ukoncenia je datum navratu z MD

stastnablcha
14. máj 2017

@luci550
ano standardne sa takto zmluvy pisu. pred 2 rokmi cca toto dala jedna dievcina na sud a vyhrala. odvtedy sa tento priklad pouziva aj na skoleniach.

stastnablcha
14. máj 2017

@maslenka47 mozno som v tom nie az tak doma, ale nepoznám pojem "automaticky predlzi". je dané, ze akákoľvek zmena PZ musí byť urobená písomne a nie automaticky. zmluva by sa mala dodatkovat ako dalsie predlzenie ... je to len formalitka, ktoru robi strasne malo podnikov, ale ako som pisala vyssie, uz to bolo aj sudnou cestou riesene a dievcina vyhrala

sorciera24
14. máj 2017

@stastnablcha hej, hej viem.....mi to dalo len polku spravy.....nizsie vysvetlujem.....akurat, ze tu ide o to, ze to datum nema a nema byt kedy predlzena....ci?

matazirafa
14. máj 2017

@luci550 ak mas moznost ziskat niekde pracu s normalnou zmluvou bolo by to mozno lepsie pre tvoj pocit, ale zase co ak ti nepredlzia hned pi uplynuti prvej doby urcitej.. Neviem v akej oblasti pracujes a ako su s tebou spokojni, ale osobne si myslim ze ak sa pani rozhodne vratit, co bude asi o tri roky najskor, uz ju zanestnavatel preradi inam, pripadne medzicasom vypadne niekto dalsi a zostanete obe.. V mojej byvalej praci sa stal pripad ze bola kolegyna na zaskok pocas RD, ale ta povodna sa uz do prace nevratila lebo zacala podnikat, takze postupila na normalny TPP. Teraz pozeram ze som ti vlastne nic neporadila, ale tak aspon vidis ze je aj moznost ze by si ta nechali

stastnablcha
15. máj 2017

@sorciera24 z mojho pohladu po 2 rokoch by bolo vhodne urobit dodatok, kde bude "opatovne predlzeny " pracovny pomer do navratu z MD. ono uz zaklana zmluva by mala mat ze je na 2 roky (alebo do navratu z MD ak sa udene skor) na zastup a potom predlzit. nik to tak nerobi 🙂 ja by som dala aspon ten dodatok nad 2 roky. ale realne v praxi som sa s tym popravde nestretla ze by sa to niekde riesilo tymto sposobom..

sorciera24
15. máj 2017

@stastnablcha ved toto....

luci550
autor
19. máj 2017

Takze sa neda nic robit :( ist na matersku a potom si najst novu robotu a bez znamosti nakoniec ostanem doma ako zienka domaca

luci550
autor
23. jún 2018

A co tak podat ziadost o dobu neurcitu? Je to dobry napad??

eeffka
23. jún 2018

@luci550 poziadat mozes o co chces? Odpisu ti co uznaju za vhodne. Akurat este citam ze chces ist na matersku aj ty... no ak mas vek si vydata a nemas deti asi sama vies co odpisu....

angelinja
26. máj 2020

baby ste tu este niektora a ked je niekto na zastup pocas materskej..mozu ho vyhodit aj tak ?aj tak ze sa ten clovek nevrati z materskej?je stale na materskej a ten co je na zastup moze ist prec?/saozrejme nemyslim dovod ze nejake porusenie discipliny/ proste len tak ze si zmyslia...

eeffka
26. máj 2020

@angelinja len tak nie, ale mozu ta prepustit za zakonnych podmienok, bud disciplina, rusenie miesta, racionalizacia prace... kto chce si dovod najde

angelinja
26. máj 2020

@eeffka jj pravda