Pracovná zmluva na dobu určitú - zastupovanie počas materskej. Ako postupovať?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

moja otázka smeruje k pracovnej zmluve. Od roku 2020 mám podpísanú pracovnú zmluvu na dobu určitú.

V zmluve sa uvádza: "Platnosť pracovnej zmluvy sa predlžuje na dobu určitú a to na dobu zastupovania počas materskej a rodičovskej dovolenky pani .... ".

Kolegyňa, ktorú zastupujem je na materskej od 07/2020 a pokračuje s druhým dieťaťom, ktoré sa narodilo 04/2022. Snažila som sa o zmenu pracovnej zmluvy na neurčito, avšak neúspešne. Časovo to už nestíham, keďže som otehotnela aj ja.

Ako to bude teraz s ďalšou osobou, ktorá nástupy na naše miesto?

Bude nová pracovníčka zastupovať mňa, či kolegyňu alebo obidve?

Čo v prípade, že sa kolegyňa vráti do práce skôr ako ja?

Som si vedomá, že moje miesto sa ukončí, ale mám v tom prípade nárok na odstupné?

Na čo si mám dávať pozor a na čo mám nárok?

Ďakujem.

Dobrý deň,

podľa môjho názoru bude nový zamestnanec zastupovať Vás obe s tým, že ak sa vrátite po MD/RD prvá vy, budete naďalej zastupovať kolegyňu. Po skončení jej RD/MD sa Váš pracovný pomer skončí.

Ak by sa prvá vrátila zastupovaná kolegyňa, skončí sa tým aj Váš pracovný pomer. Nárok na odstupné by Vám nevznikol, pokiaľ nie je v kolektívnej zmluve dohodnuté inak.

Skončenie Vášho pracovného pomeru by malo byť automatické, nemali by byť potrebné podpisovať žiadne dohody o ukončení. Dajte si pozor hlavne na to, aby Vám zamestnávateľ vydal všetky doklady týkajúce sa ukončenia pracovného pomeru (pracovný posudok, potvrdenie o zamestnaní a pod.).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk