Ktorý doktor vyšetruje pankreas?
Ktorý dr vyšetruje pankreas?
Stručné zhrnutie
- Pankreas primárne vyšetruje gastroenterológ; chirurg môže pacienta poslať na CT a obvodná lekárka môže zabezpečiť krvné odbery a onkomarkery.
- Bežné diagnostické metódy sú USG/sono a gastroskopia (hadica), pričom USG/sono často neregistruje nádory pankreasu a gastroskopia pankreas nezobrazuje; CT je citlivejšie pri hľadaní nádorov a doplnkovým testom môže byť onkomarker CA19-9.
- Ak lekár CT neodporučí, možnosti sú žiadať druhý názor alebo vymeniť lekára, požiadať obvodnú lekárku o odbery na onkomarkery (napr. CA19-9) na vlastné náklady (uvádzaná cena cca 20 €) alebo vyhľadať súkromnú konzultáciu; pri bolestiach sa v praxi predpisujú No-Spu injekcie na záchvaty.
Najčastejšie otázky
Q: Ktorý lekár vyšetruje pankreas?
A: Pankreas najčastejšie vyšetruje gastroenterológ; chirurg môže zasiahnuť pri podozrení na chirurgický problém a môže poslať pacienta na CT.
Q: Ktoré vyšetrenia hľadajú nádor pankreasu a ktoré často neregistrujú nález?
A: Bežné prvotné vyšetrenia sú USG/sono a gastroskopia (hadica), pričom USG/sono často neregistruje nádor pankreasu a gastroskopia pankreas nezobrazuje; CT je citlivejšie pri detekcii nádoru.
Q: Čo je onkomarker CA19-9 a treba sa naň spoliehať?
A: CA19-9 je uvedený ako onkomarker pankreasu; v diskusii sa uviedlo, že môže byť zvýšený pri nádore, ale nemusí byť spoľahlivým jediným testom.
Q: Ako získať CT, keď ho lekár neodporučí?
A: Možnosti sú požiadať o druhý názor alebo vymeniť lekára, požiadať obvodnú lekárku o odporúčanie, alebo objednať súkromnú konzultáciu na priamu platbu, pričom chirurg môže CT odporučiť skôr.
Q: Koľko stojí vyšetrenie onkomarkerov podľa diskusie?
A: V diskusii je uvedené, že vyšetrenie onkomarkerov platila jedna osoba približne za 20 €.
Q: Aké liečby sa používajú pri akútnych záchvatoch bolesti pankreasu?
A: V diskusii sa spomínajú No-Spu injekcie predpísané pravidelne na záchvaty bolesti; autorka uviedla, že si ich v prípade záchvatu vie pichnúť sama.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pankreas vyšetruje hlavne gastroenterológ a pri podozrení je bežné vyšetriť USG/sono a gastroskopiu.
- CT je považované za citlivejšie pri hľadaní nádorov pankreasu než USG/sono.
- Pacient má možnosť žiadať druhý názor, vymeniť lekára alebo zaplatiť súkromnú konzultáciu.
Sporné názory
- Niektorí účastníci tvrdia, že internista nie je vhodný pri pátraní po pankreasových problémoch, zatiaľ čo iní naznačujú, že rôzni lekári (internista, chirurg, gastroenterológ) môžu byť zapojení podľa konkrétneho prípadu.
- Jedna skupina tvrdí, že USG väčšinou nádor nezachytí a onkomarkery nie sú spoľahlivé, druhá skupina uvádza, že ak sú vyšetrenia bez nálezu, lekár preto CT neodporučí.
Otvorené otázky
- Kedy je indikované robiť CT pri dlhodobých bolestiach brucha, ak USG a gastroskopia sú negatívne?
- Ako spoľahlivé sú onkomarkery (napr. CA19-9) pri včasnej diagnostike nádoru pankreasu?
- Aké kombinácie vyšetrení sú najvhodnejšie pri podozrení na chronickú pankreatitídu, keď symptómy pretrvávajú viac rokov?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
CT, USG, sono, gastroskopia (hadica), kolonoskopia, onkomarkery, CA19-9, No-Spu injekcie, odbery krvne, listok od obvodného, priama platba
Miesta a osoby
žiadne
@deti95060810 on to nerieši chcem ísť na CT už 3 roky bolesti robil len utz a hadičku ,tak som myslela či nie internista?
Určite nie internista, ale gastroenterológ...Po všetkých vyšetreniach mi diagnostikovali chronickú pankreatitídu. Gastroskopiu mi robili už mnoho krát, cca 20x za niekoľko rokov.
@mandarinka555 bojím sa rakoviny pankreasu,to by už niečo videli na usg alebo gastroskopii?prečo mi nechcú dať CT?
Prepac, ale kde sme, aby si pac. ordinoval CT? Predpokladam, ze lekar vie, co robi. Keby si mala rakovinu pankreasu, ver, ze by si o tom vedela.
@stanulienkat tak to by som veľmi nesúhlasila!!!!!očividne nevedia mam nie jednu skúsenosť! Bohužiaľ aj s mäkkou takže to má.nikto nepresvedčí cest vynimkam
@stanulienkat ked sa ohlasia priznaky rakoviny pankreasu, je neskoro... a sono nador na pankrese vacsinou neodhali, viem, o com pisem :( cerstva, velmi zla skusenost
skús vymeniť lekára - gastroent., alebo choď ku niekomu aj na priamu platbu - poradiť sa...
čo som čítala tak chodia maminky aj tu na mk sa poradiť ku ďalším lekárom
@inga93 Ja viem že to by hneď videla, pretože ten človek sa ma veľmi zle. Len chcem povedať, že keď je nespokojná s jedným lekárom, treba vymeniť za druhého a nie si ordinovat sama. Viem, ze je aj vela lekarov, co nic neriesia. No su aj pac, ktori vela googlia a potom si sami diktuju, co im ma dr. odobrat a ake vysetrenia dat.
@stanulienkat ono vobec je problem sa k nejakemu gastro dostat, nie este najst druheho :( cakacky su hrozne.. ale dr by mal mat zdravy usudok a pri podozreni pacienta na CT poslat, pretoze sono nador naozaj vo vacsine pripadov nevidi, onkomarkery vobec nemusia vyskocit... keby som to cerstvo neprezivala vo svojom blizkom okoli, neverila by som
Keby máš 3 roky rakovinu pankreasu už tu nepíšeš. Ale ak nie si spokojná s postupom lekára, treba ho vymeniť
Chirurg a gastroenterológ. Nik viac. Odbery krvne ešte nejaké vie aj prakticky urobiť. Asi nevidí dôvod na ct... lebo bez problémov tam posielajú. Mňa chirurg poslal hneď.
@mandarinka555
@mandarinka555 Hladiny CA19-9 sa často zvyšujú u ľudí s nádorom pankreasu, hoci niektorí pacienti môžu mať onkomarkery aj v medziach normy a naopak, iní pacienti môžu mať tento marker zvýšený aj bez prítomnosti nádorového ochorenia. Tento nádorový marker by sa preto nemal používať ako jediný test na diagnostiku nádoru pankreasu.
Tak chod na chirurgiu. Pýtaj si listok od obvodného
Si si istá ze sú to bolesti pankreasu?
Krv na vyšetrenie onkomarkerov ti vezme obvodná lekárka...Mala som v norme, následne mi urobili gastroskopiu na gastroenterológii + USG. Zistili mi chronickú pankreatitídu a syndróm dráždivého čreva. Mám pravidelne predpísanú No-Spu injekcie, ktoré si v prípade záchvatu viem pichnúť aj sama. Bolesti začínajú v oblasti epigastria, ktoré následne prejdú do záchvatu...je to bolesť jak sviňa, až na odpadnutie.
@mandarinka555 vďaka. Mňa to trápi už asi 5 rokov, ale nemám také silné bolesti ako ty popisuješ, skôr len taký tlak, akoby mi tam niečo zavádzalo. Bola som na gastro na hadicu(, už 2x) aj sono v roku (2022). Cítim väčšinou taký tlak väčšinou na úplnom boku vľavo, raz vyššie,raz nižšie až akoby v boku pri bedrovej kosti. Chytí ma to tak 2-3 x do roka, trvá to pár týždňov, niekedy je deň v pohode, inokedy horšie... Není to strašná bolesť, skôr ma to obťažuje. A hlavne mám vtedy z toho nervy a strach.. Zatiaľ neviem vlastne, že čo a z čoho ma to "bolí".. Doktorka povedala, že pravdepodobne z chrbtice.
@lolitkaxi Na hadici sa to zistiť nedá. Preto som zvedavá, že na sone sa to ako dá zistiť. Ale myslím, že keď sa to týka jej ona mi vie na to odpovedať
@petulienka01 však v pohode 🙂😉. Ja som to brala tak, že podľa výsledkov vyšetrení.


gastroenterológ