Liečba rakoviny pomocou sódy bikarbóny
Dobrý deň, nájde sa tu niekto, kto ma skúsenosti s liečbou rakoviny pomocou sody bikarbony? Uvitam akukolvek skusenost, pomoc a radu, ďakujem
Stručné zhrnutie
- Sóda bikarbóna (NaBic, NaHCO3) sa v diskusii uvádza ako populárna alternatívna metóda proti rakovine, ale jej použitie ako lieku na vyliečenie rakoviny nie je vedecky podložené a odborníci ju v diskusii označujú za šarlatánstvo; iné spomínané škodlivé/podozrivé produkty sú MMS/CDS, Savo a pitie chlóru.
- Klinicky overené a štandardné možnosti s reálnou šancou na vyliečenie sú chirurgický zákrok, chemoterapia a rádioterapia; v diskusii sa uvádzajú doplnkové alebo experimentálne intervencie spomenuté ako predmet výskumu alebo anecdót (vysokodávkový vitamín C intravenózne, kanabinoidy/CBD/THC, Rick Simpson "Phoenix Tears", huba reishi, graviola, diéta, hladovka).
- Staging a rozhodnutie o liečbe sa v praxi kombinuje zobrazovacími metódami (CT, MR, PET, kolonoskopia) a histológiou po operácii; niektoré štúdie spomenuté v diskusii skúmajú špecifické molekuly in vitro alebo v raných klinických štúdiách, ale tieto výsledky nie sú náhradou za konvenčnú liečbu v bežnej praxi (odkazované zdroje: lovcisarlatanov.sk, publikácie na NCBI/PubMed).
Q: Lieči sóda bikarbóna rakovinu?
A: V diskusii viacero účastníkov uvádza, že sóda bikarbóna nie je vedecky preukázaným liekom na rakovinu a že jej použitie ako samostatnej liečby môže len zbytočne stratiť čas; kritické zdroje v diskusii uvádzajú web Lovci šarlatánov (www.lovcisarlatanov.sk) ako prehľad mýtov o alternatívach.
Q: Aké sú štandardné a klinicky overené možnosti liečby rakoviny?
A: Diskutujúci opakovane uvádzali chirurgický zákrok, chemoterapiu a rádioterapiu ako základné liečebné prístupy s reálnou šancou na vyliečenie; za podporné a doplnkové riešenia sa v diskusii spomínajú imunostimulancia, zmeny stravy a doplnky po konzultácii s lekárom.
Q: Kde nájdem kritické informácie o alternatívnych "liekoch" na rakovinu?
A: V diskusii boli odporúčané stránky Lovci šarlatánov (http://www.lovcisarlatanov.sk/) a zmienka o Českém klubu skeptikov a Leošovi Kýšovi na YouTube ako zdrojoch kritických rozborov alternatívnych tvrdení.
Q: Pomáha vysokodávkový vitamín C pri onkologickej liečbe?
A: Diskusia uvádza, že existujú štúdie skúmajúce vysoké dávky vitamínu C pri onkologických pacientoch (spomenuté odkazy na PubMed/NCBI v príspevkoch), ale účinok nie je v diskusii prezentovaný ako náhrada konvenčnej liečby a používanie má byť konzultované s onkológom (v diskusii boli zdieľané odkazy na články a PubMed).
Q: Čo je "Phoenix Tears" / Rick Simpson oil a je to bezpečné?
A: V diskusii sa "Phoenix Tears" (Rick Simpson oil) opisuje ako extrakt s vysokým obsahom THC, ktorý niektorí odporúčajú ako alternatívu; príspevky v diskusii varujú, že ide prevažne o anekdotické použitie a o zložení (v diskusii niekto uviedol údajne ~97 % THC), takže treba opatrnosť a konzultáciu s lekárom.
Q: Má zmysel hľadať druhý názor a aké vyšetrenia sú štandardné pred operáciou?
A: V diskusii viacerí odporúčajú získať druhý názor a uvádzajú štandardné zobrazovacie metódy: CT, MR, PET a kolonoskopiu; finalizácia štádia (staging) často závisí aj od operačného nálezu a histologického vyšetrenia po resekcii nádoru.
Závery z diskusie
Zhoda
- Sóda bikarbóna, MMS, CDS a podobné "domáce" chemikálie nie sú považované za preukázanú liečbu rakoviny a odborníci v diskusii ich označujú za neodporúčané.
- Chirurgia, chemoterapia a rádioterapia sú v diskusii považované za hlavné metódy s reálnou šancou na zlepšenie alebo vyliečenie, pričom šanca závisí od typu a štádia nádoru.
- Pacienti a príbuzní majú konzultovať liečbu s lekármi a hľadať druhé názory pri nejasnostiach.
Sporné názory
- Niektorí diskutujúci tvrdia, že chemoterapia je "svinstvo" a spôsobuje úmrtia alebo zhoršenie, zatiaľ čo iní uvádzajú príklady pacientov, ktorým chemoterapia pomohla alebo predĺžila život; obidve perspektívy sú v diskusii prítomné.
- Niektorí príspevky v diskusii prezentujú vysokodávkový vitamín C, CBD/kanabinoidy, reishi alebo graviolu ako užitočné doplnky, zatiaľ čo iní to považujú za nepodložené alebo nebezpečné; diskusia tieto postupy nerozhodla.
Otvorené otázky
- Má klinický a reprodukovateľný prínos pri onkologickej liečbe konkrétnych typov nádoru kombinácia vysokodávkového vitamínu C alebo niektorých kanabinoidov?
- Pomáhajú dlhodobo a bezpečne doplnky ako reishi, graviola alebo špecifické oleje (napr. lanový, graviolový) pri špecifických onkologických diagnózach?
- Do akej miery môže pôst alebo úplná hladovka fungovať ako doplnok ku klasickej liečbe bez rizika malnutrície u pacienta vážiaceho nízku telesnú hmotnosť?
Spomenuté značky a firmy
lovcisarlatanov.sk, Český klub skeptikov, Leoš Kýša, diagnose.me, kvapkymms.sk, DXN, NCBI/PubMed, The Truth About Cancer (dokument), Rick Simpson / Phoenix Tears, BlueHorse University, Facebook stránka MichalPijakMDPersonalizedPaleoNutrition, pluska.sk
Spomenuté produkty a metódy
sóda bikarbóna (NaBic, NaHCO3), MMS, CDS, Savo, chlór (pitie/chlórové prípravky), vysokodávkový vitamín C (intravenózny), vitamín B17, Rick Simpson oil (Phoenix Tears), CBD, THC, huba reishi, cordyceps, graviola, Budwigova metóda, laetril/B17, lanové semienka a ľanový olej, biorezonancia, hladovka / úplná hladovka, protokoly chirurgia/chemoterapia/rádioterapia, CT, MR, PET, kolonoskopia, TNM klasifikácia
Miesta a osoby
Leoš Kýša, Rick Simpson, Dežo Ursiny, Steve Jobs, Dr. Bukovsky, Johanna Budwig, Praha, Martin, NOÚ Klenová, Bubena (blog zmienený v diskusii), pluska.sk
@anula pocet vysetrenych uzlin 20. pocet uzlin s metastázou :0 pocet uzlin s mikrometastazou a izolovanými nádorovými bunkami : 0
lymfo - vaskularna invazia : pritomna
perineuralna invazia : pritomna
high- grade tumor budding: pritomny
nadorove depozity: nezistene
resekcne okraje :
oralny : bez nádorových a dysplastickych zmien
aboralny: bez nádorových a dysplastickych zmien
najblizsi okraj (aboralny) je vzdialeny 7 mm
potom je tu este SNOMED M: M8140/3
grade:1
neviem, velmi sa v tom nevyznam ☹
Vdaka. Neviem, co je to ten SNOMED
ide o nador povazovany za "high risk" (lymfovaskularna a perineuralna invazia, nedostatocny resekcny okraj), kde je riziko recidivy a chemoterapia je teda indikovana.
Chyba tam este instabilita mikrosatelitov MSI-H, nadory s instabilitou maju dobru prognozu.
Chemo sa zacina zvycajne do 8 tyzdnov po ope a trva asi 6 mesiacov. Neviem ake su odporucania a sledovanie na SK, mozem ti dat svajciarske direktivy: kolonoskopia o 12 a 48 mesiacov, ale u tvojej mamy by som spravila uz o 6, kedze aboralny okraj je len 7 mm (odporucany 5 cm), CEA (nadorovy marker) kazde 3 mesiace prvy rok, kazdych 6 mesiacov 2. a 3. rok, potom raz rocne. CT hrudnika a brucha raz rocne.
je to zvlastny tumor, grade I a perineuralna a lymfovaskularna invazia spolu sa zriedka vidi, ale v medicine sa nic neda zaskatulkovat. Pocet uzlin je viac ako sa vyzaduje (tym lepsie), ale kriticky je ten aboralny okraj. Je to isto 7 mm? Nie 7 cm? Vies v ktorej casti hrubeho creva bol nador lokalizovany? Radio sa nerobi, len chemo. Zle to nie je, ale ani dobre, su tam viacere rizikove faktory. K vylieceniu sa ti nikto nevyjadri, kazdy nador ma svoje spravanie, niekedy "menej zly" nador moze zle prekvapit a naopak.
Mama sa musi pravidelene vazit, hlavne neschudnut a mat fyzicku aktivitu (30 min- 1hod chodza denne)
Ahoj známy prekonal rakovinu. Bol u jedného doktora-liečiteľa (jeden z mála doktor ktorý uznáva aj alternatívnu liečbu) v Žiline. Úplne mu zmenil stravu v prvom rade úplne vylúčiť mliečne výrobky a mäso tiež na začiatku nemohol soľ zemiaky a veľa ďalších vecí. Tento pán na naliehanie rodiny podstúpil aj chemoterapiu. Ale ten doktor v Žiline mu povedal ze hlavne sa teraz prečisťuje rok kvôli chemoterapii pretože mu totálne zničila imunitu. Ak máš záujem napíš súkromne dám ti kontakt. A veľa síl prajem.
@monika4991 uprava stravy by malo byt prve, co taky pacient spravi. Nie je to nieco co by nenavrhol klasicky lekar. Aj v letaku ligy proti rakovine su doporucene a nedoporucene potraviny a je tam asi vsetko co ste spomenuli. No neviem do akej miery naliehaju lekari na pacienta aby stravu upravil. a potom je to uz len na pacientovi. No kazdopadne vhodna strava pacientov rakoviny nezbavi no ma velky podiel na lieceni. Je to podporna liecba, pomaha regenerovat poskodene, dodava silu. Nevhodna strava bohuzial dava zabrat uz aj tak oslabenemu organizmu.
@daja07 chcela som jej iba pomôcť ten pán co ho spomínam žije a ma sa fajn takže to je asi to najpodstatnejšie co som tým chcela povedať. Keď tu veľa ľudí píše hádaj ako to dopadlo? Tak to jej asi moc nepridá.... A z vlastnej skúsenosti viem ze na okno oddelení v ba dávajú pacientom normálnu bežnú stravu a ani lekár nepovie ze toto by ste jest nemali takže aj to už o niečom svedčí.
@monika4991
@daja07 tak dnes nam lekar povedal, ze mama ma jesť všetko. Teda nie klobasy, slaninu ale všetko po trošku a často. Taktiez nam bolo povedane, ze ziadna doplnkova liecba nemusi byt, keďže nie su ziadne štúdie, ktore by nejake doplnky, vitaminy odporúčali na zlepšenie stavu.
@ingrid16
neotravujes, len tento tyzden som 2x v zahranici. Na patologickej sprave musi byt napisane ktora cast creva je analyzovana. Nie som si ista ci dobre rozumiem: 8-10 cm od konecnika - to znamena sigmoid - hrube crevo, ak 8-10 cm od analneho otvoru, ide o rektum - konecnik. Meni to strategiu.
@ingrid16 riad sa zdravym rozumom
moja mamka sa stravovala zdravo....a napriek tomu....
to nie je iba o strave
keby to tak bolo,davno by bola rakovina porazena
mamka nech naozaj je,je,je....lebo najhorsie bude,ked organizmus sa oslabi
uz ona sama vie naj,co jej dobre urobi,co nie....
a trosku lekarov pocuvaj=ale tiez sa pytaj a zvazuj
aaaaa....nemozem citat tie overene rady niektorych,kt.rakovinu zazili a vyliecili z netu a knih
pohybovala som sa roky medzi chorymi na onkologii....a veru,aj ti ludia skusali kadeco....a co myslis?????hm...
drzim palce...je to boj....a treba zacinat bojovat kazdy den....a verit,ze to dobre bude.
a niektore veci uz clovek musi prijat...ked inak nepojdu
ale bojovat treba...lebo vela ludi si tym preslo a neskoncili iba na druhom svete...
@monika4991 ten tvoj známy čo konkrétne jedol ? Zeleninu,ovocie,strukoviny?A ďalej ?
Viem ešte že mu nosili graviolu jedol nepamätám si už všetko niečo sa mi zdá že oleje mohol Viem ze jedol fakt malo veci, veľa nemohol...
@gretka20 musis spravne nastavit davkovanie-a v urcitom stadiu rakovinu a pri urcitom druhu rakoviny moze narobit viac zla ako dobra☹
bohuzial-skusenost mamky
@ingrid16 k lekarovi, ktory povedal, ze netreba zmenit stravu ani ziadnu vitaminovu podporu, by som si nesla liecit ani nadchu.... Samozrejme, ze na to su studie (odporucam film Radeji vidlicky nez noze, ten je o studii robenej na komplet cinskom obyvatelstve, co je dost vyznamny pocet ludi). Podstata je nejest nic zivocisne. Kultury, kde sa nejedavaju zivocisne produkty, onkologicke ani srdcovocievne ochorenia vôbec nepoznaju. Este upozornujem, lebo toto sa tiez vôbec nahlas nehovori, ze clovek, ktory je ozarovany, sam ziari dost dlho po podstupeni, teda tehotne a male deti by sa pri nom nemali zdrziavat v jednej miestnosti, ostatni len na nevyhnutny cas. Lekari ti popru aj to, ale fyzik sa len zasmeje, lebo vie svoje....
@terezka1947 nie je to iba o strave, ale v podstatnej miere ano. Ludia, aj ti, co o tom vedia, málokto ma dostatocnu sebadisciplinu, aby sa na to dali. Lahsie je jest tabletky ako zmenit zvyky. A potom plakat, ze nic nepomaha....
@beton moja mama sa nestravuje zle ale urcite nebude teraz jej len ovocie a zeleninu , ( ako sa niekde pise ) , ved aj to je v dnesnej dobe nezdrave, chemicky osetrovane,... aj tak ma strasne nizku vahu, tak to by jej neprospelo. samozrejme, ze lekar povedal, ze urcite sa nema napchavat klobásami, slaninou .... vsetko s mierou. inac, vitaminy vo forme tabletiek , s tym ani ja velmi nesuhlasim. (cisty farmaceuticky biznis ) a tiez by som si k nemu nesla liecit nadchu, ta prejde sama 🙂
a ano, vela ludi hovori, ze nie chemo, nie radio, kym sa clovek neocitne v takejto situacii, lahko sa to hovori. zial , nic lepsie este nieje. ked ano, daj mi vediet.
@rebellefleur dakujem za opytanie. po operacii je to uz niekolko tyzdnou, mama sa pozbierala, priblala , vyzera dobre. vysledky v poriadku, tak uz len caka na zaciatok liecby (radio + chemo ) verim, ze to bude v poriadku. ma 2 . stupen.

@ingrid16
nemas nahodou uplnu histologiu - pocet odobratych uzlin, L - invazia do lymfatickych ciev, V - do krvnych ciev, n - do okolia nervov, vzdialenost nadoru od okraja resekcie a uplnost resekcie R? Od toho zavisi ci chemo alebo nie. Pri T3N0 normalne nie, len pri rizikovych nadoroch (malo odobratych uzlin, L+, V+, n+, R1-2)