icon

Pocit cudzieho telesa v krku

avatar
23lenka
12. okt 2018

Ahojte, takže cca 3tyzdne do zadu som cítila, že ma skriabe v hrdle k večeru to začalo byť také silnejšie. Skočila som na pohotovost tam Dr povedal ze mam zapálené hrdlo dal mi ATB penicillin... Dobrala som ho ale stále som mala pocit bolesti v krku nie v hrdle.... Tak som šla k Dr samozrejme ten spravil krvné testy spravil stery... A poslal na na orl... Tam som prišla pozrel do krku nejakým prístrojom a jeho odpoveď bola že nič tam nie je. Bola som šokovaná lebo naozaj cítim ze mam niečo v krku skoro v tej jamke... Krvné testy výsledky prišli podľa môjho Dr ukážkové... Ze všetko čo pozeral v krvi je OK hladina crp 1.4 stitna vraj tiež OK... Poslali ma domov s liekmi na uvoľnenie... Ze sa nemám čoho báť nič nemám.... Ešte orl ma ubezpečil ze žiadny tumor tam nie je ze ukážkové hrdlo ako z knižky. Myslite ze to mam nechať tak alebo riešiť niečo iné? Fakt mam pocit ze niečo v krku mam zabudnuté... Ale v noci ako som sa prebudila ten pocit nebol taký prišlo mi ze je už všetko OK a dnes ráno zas prišiel... Snažím sa na to nemyslieť 🙁 mate niekto skúsenosť? Ďakujem za radu

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 13. jún 2026 · 304 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Pocit cudzieho telesa v krku často pretrváva napriek normálnemu ORL vyšetreniu vrátane videoendoskopie a vyžaduje ďalšie vyšetrenia ako gastroskopiu s hadičkou, sonografiu štítnej žľazy alebo MR krčnej chrbtice.
  • V diskusii sa opakovane uvádzali hlavné príčiny: reflux (žalúdočná kyselina/zahlienenie), poruchy krčnej chrbtice (blokády/kŕče), psychosomatika/úzkosť a ochorenia štítnej žľazy; riešenia sú gastroenterologické vyšetrenie, rehabilitácia/fyzioterapia a psychoterapia alebo doplnky.
  • Pacienti uvádzali konkrétne lieky a pomôcky, ktoré im pomohli alebo ich vyskúšali: Tantum Verde (sprej), Panthenol cmulacie tablety, guajacuran (svalový relaxant), Helicid (pri Helicobacter pylori), Magne B6 / Milgamu (magnezium/B6), Halls a lokálne kloktadlá; účinnosť je v diskusii variabilná.


Q: Aké vyšetrenia treba pri pocite cudzieho telesa v krku?
A: Najčastejšie spomenuté vyšetrenia sú ORL vyšetrenie vrátane videoendoskopie, stery z hrdla, odbery krvi (CRP, ASLO), hormonálne testy štítnej žľazy a protilátky, ultrazvuk (sono) štítnej žľazy, gastroskopia s hadičkou, MR krčnej chrbtice, RTG a prípadne bronchoskopia alebo punkcia/biopsia.

Q: Kedy posielajú na gastro a čo sa tam robí?
A: Gastroenterológia sa odporúča pri podozrení na reflux alebo pri opakovaných príznakoch po negatívnom ORL náleze; štandardné postupy sú gastroskopia s hadičkou, odber vzoriek/biopsií, testovanie na Helicobacter pylori a prípadne dychový test na SIBO.

Q: Ako sa vyšetruje štítna žľaza pri tomto symptóme?
A: Vyšetrenie zahŕňa odbery hormónov štítnej žľazy (TSH a pod.), vyšetrenie protilátok a ultrazvuk (sono) štítnej žľazy; pri nálezoch sa môže indikovať sledovanie uzlíkov alebo punkcia.

Q: Môže byť príčina v krčnej chrbtici a ako sa rieši?
A: Áno, diskusia uvádza blokády a zablokovanie krčnej chrbtice ako možnú príčinu; odporúčané riešenia sú rehabilitácia, fyzioterapia, „odblokovanie“, cvičenia, plávanie a MR krčnej chrbtice na zobrazenie štruktúr.

Q: Ako zistia, či nejde o nádor a čo by ukázali krvné testy?
A: Pri podozrení na nádor sa v diskusii spomínajú zvýšená sedimentácia, vysoké leukocyty alebo CRP ako prvé ukazovatele zápalu; onkomarkery sa neberú bežne, definitívne nález potvrdia zobrazovacie metódy (sono, MRI, CT, PET) a punkcia/biopsia.

Q: Ktoré lieky a lokálne prípravky môžu priniesť úľavu?
A: V diskusii pacienti uvádzali Tantum Verde (sprej), Panthenol cmulacie tablety, guajacuran (svalové uvoľnenie), Helicid na H. pylori, Magne B6 alebo Milgamu na úzkosť, Halls pastilky a kloktadlá; niektorí hlásili subjektívnu úľavu, iným nepomohli.

Q: Kedy sa má uvažovať o psychosomatickej príčine a aká liečba?
A: Po vylúčení organických príčin (normálne ORL, krvné testy, sono) odporúčajú diskusie zvážiť psychosomatiku; navrhované postupy sú relaxačné techniky, lieky na ukľudnenie, doplnky ako Magne B6, psychoterapia, joga a zmeny životného štýlu.

Q: Ak ORL nič nenájde, aké ďalšie špeciality obvykle nasledujú?
A: Ďalšie smery sú gastroenterológia (gastroskopia), endokrinológia (sono štítnej, hormóny), neurológia/rehabilitácia (krčná chrbtica), imunológia (alergie, prick testy, testy na intoleranciu) a prípadne psychológ/psychiater.

Závery z diskusie

Zhoda

  • ORL vyšetrenia (vrátane videoendoskopie) často neodhalia patologický nález pri pocite cudzieho telesa v krku.
  • Hlavné vyšetrovacie smery po negatívnom ORL sú gastroenterológia (gastroskopia s hadičkou), vyšetrenie štítnej žľazy (hormóny, protilátky, sono) a neurológia/rehabilitácia pre krčnú chrbticu.
  • Symptomatická liečba v diskusii zahŕňala Tantum Verde, Panthenol cmulacie tablety, svalové relaxanty (guajacuran), lieky na H. pylori (Helicid) a doplnky ako Magne B6 alebo Milgamu.


Sporné názory

  • Príčina je psychosomatická (úzkosť/stres) verzus organická príčina (reflux/hlieny, krčná chrbtica, štítna žľaza, alergia).
  • Mali by rutinné krvné testy (CRP, leukocyty, ASLO) indikovať rakovinu, alebo sú tieto testy pri nádoroch často normálne; diskusia uvádza obe možnosti.


Otvorené otázky

  • Ktorý postup je najefektívnejší pri pretrvávajúcich príznakoch po normálnom ORL: priorita gastroskopie, MR krčnej chrbtice alebo rehabilitácie?
  • Aký je optimálny rad vyšetrení pre pacienta s negatívnym ORL nálezom, aby sa čo najrýchlejšie identifikovala liečiteľná príčina?
  • Aký konkrétny dopad majú ATB (penicilín) a predchádzajúce liečby na flóru hrdla a na vznik pretrvávajúcich ťažkostí?


Spomenuté značky a firmy
Procare

Spomenuté produkty a metódy
Tantum Verde, Panthenol cmulacie tablety, Halls, guajacuran, kuvirtovo (kluvirtovo), Helicid, Euthyrox, Magne B6, Milgamu, tryptofan, helmobakter / Helicobacter pylori testy, gastroskopia s hadičkou, videoendoskopia, endoskopia, bronchoskopia, ultrazvuk (sono), magnetická rezonancia (MR), RTG, biopsia/punkcia, CRP, ASLO, onkomarkery, protilátky štítnej žľazy, prick testy (alergia), testy na intoleranciu laktózy, dychový SIBO test, rehabilitácia/ fyzioterapia, akupunktúra, plávanie, sauna, kloktadlá

Miesta a osoby
Trenčín, Košice, Procare

avatar
zibi
13. okt 2018

@evora29viem co su capy..😉o tom som jej neohovorila, ale o zaseknutej potrave v hrdle. Ja som to mala pri prehltani caju, vody som to citila. A potom mi samo to vyslo taka hrudka.ja som to mala v hrdle, ne v mandiach. A nebolo to biele. Capy viem co su, mysilm ze aj zakladatelka temy, skor som myslela na tu potravu, lebo ja som mala malo zeleza a mne sa zle prehltalo. A dr. mi poveala, ze na zaklade toho mi tam asi daco ostalo, mozno chleba alebo nejaka tuha potravina. No vylucili sme to v tejto teme neskor, kedze ona to citi pri tej jamke ako je. Preto som si myslela, ze aj stitna zlaza

avatar
zibi
13. okt 2018

@23lenka bola som na gastre , nie je to nic hrozne a robili mi to dlho , lebo mi brali vzorky kopec , zaklad je dychat ako pri porode 😀 a vobec ma potom nenadvihovalo a to mi robili skoro 20 minut 😨

avatar
23lenka
autor
13. okt 2018

@zibi Cozeeee 20min.?manzel na tom bola q ze max dve minúty to cele trvalo 😯😯

avatar
zibi
13. okt 2018

@23lenka no veru , skoro ma slahlo..brali mi vzorky na heligo dve, potom na celiakiu, a este mi tam daco vypaloval ci co ..pozeral poriadne
ked tak kratko, tak vzorky neberu, a ked uz ta budes tak si daj nech ti zoberu vzorky, lebo to je najlepsie tak zistit, ani z krvi, ani zo stolice , naj je tak

avatar
23lenka
autor
13. okt 2018

@dana90 ja neberiem antiku tak to je vylúčené ze z toho

avatar
23lenka
autor
13. okt 2018

@zibi napadlo ma ze ci to nemôžu byť žalúdočné kyseliny? 🤔 Lebo ja cítim aj akoby nie len cudzie teleso ale aj také horkaste neviem to opísať také ako keď veľa citrónu človek zje... Samozrejme chodím ako bez duše stále na to myslím 🙁 a bojím ze mi povedia ze je to dačo vážne... Ja viem ze si robím týmto zle ale neviem sa tomu pocitu ubrániť ze co ak je to vazne🙁😕

avatar
zibi
14. okt 2018

@23lenka chod na gastro moze to byt naozaj kyselina ..drzim palce. Neboj nebude to nic vazne , moze to byt napr. aj ten heligobakter

avatar
lily14
15. okt 2018

Aké to dali tablety na svaly? Ja mám to isté ale iba pravá strana krku,ale mám problém s krcnou

avatar
23lenka
autor
15. okt 2018

@zibi no včera som bola u ďalšie odborníka orl v Trenčíne... Ubezpečil na ze všetko je v hrdle OK ružové a zdravé... Ze problém je asi psychicky lebo ze pôsobím strašne napätá... Ja to aj tak nevnímam cítim sa OK... Aj keď on tvrdí opak nechápem....
@lily14 dali mi guajacuran na uvoľnenie svalstva..A v hrdle to cítim viac na pravej strane.. . Tiež ma bolieva Krčná chrbtica ze by súvis nejaký? Lebo mne povedal včera ze to je psychika 😕

avatar
lily14
15. okt 2018

@23lenka jedno s druhým...ja som tiež bola u orla a všetko ok u mňa krcna a psychika určite

avatar
23lenka
autor
15. okt 2018

@lily14 Bože to sú problémy dnešnej doby nemám ani 30rokov a ze psychika... A môj Dr ze aj 20rocni trpia týmto 🙁🙁 strasneee

avatar
dorottka
15. okt 2018

@23lenka nenechaj sa odpinkat psychikou. Isto to na to vplyv ma, ale dnes na vsetko, s cim si nevedia dat rady, povedia psychika, namiesto uprimneho "netusim". Mna uz v dvoch roznych problemoch poslali domov s diagnozou, ze je to psychika a stres a v skutocnosti to boli realne veci, ktore mi diagnostikovali na inych pracoviskach neskor.

avatar
kormelia11
15. okt 2018

@23lenka na stitnu ti brali len krv alebo ti ju aj sonovali?

avatar
miku1
15. okt 2018

@23lenka Ja mávam tiež podobné stavy....mám to však od krčnej chrbtice...akonáhle sa viac hýbem tak som OK, pokiaľ mi chýba pohyb, tak mám hrču v hrdle a ku večeru už mám fakt problém prehĺtať sliny. Taktiež ako píšeš, pri jedení ani pití problém nemám.

avatar
lily14
15. okt 2018

@miku1 a ako to riešis?

avatar
miku1
15. okt 2018

@lily14 Nijako. Snažím sa viac hýbať 🙂 Nakoľko mám sedavé zamestnanie, tak ten pohyb je fakt nijaký. Rozmýšľam, že sa dám na plávanie, ale zatiaľ nemám času to realizovať. Ale asi budem musieť začať...

avatar
miku1
15. okt 2018

@lily14 Inak všeobecná mi vravela, že to môže byť aj stres...a keď sa nad tým zamyslím, tak fakt v septembri, kedy som to pociťovala najviac, som mala aj riadne stresové obdobie v práci.

avatar
zibi
15. okt 2018

@23lenka skus magnezko aspon 3x do dna a milgamu si kup.je dobra aj na psychiku a na chrbticu.ked nekojis skus tryptofan,moze pomoct od napatia a zlepsi naladu😊

avatar
fjury
17. okt 2018

@23lenka lenka ako som písal ze mi dala orl ten panthenol cmulacie tabletky už nemám taky pocit v hrdle, možno skus a možno to aj tebe pomôže

avatar
23lenka
autor
18. okt 2018

@kormelia11 na štítnu len krv a rukami chytali... Ze keby niečo je so štítnou tak to krv ukaze

avatar
23lenka
autor
18. okt 2018

@dorottka no len kam sa pýtať? Vieš mam pocit ze ju tam aj niekedy už nemám... Neviem si to vysvetlit... Keď spim q ze sa v noci zobudím. Nič necítim ráno OK ptm príde dačo a zas tam je ale už nie tak ze mi spôsobuje problémy... Cítim dačo v krku ale vždy inak... 😕

avatar
kormelia11
18. okt 2018

@23lenka aj protilatky vam brali? Ja mam napr hormony ok ale protilatky mi stupaju a mam uz uzlik na stitnej. Pocit cudzieho telesa mala aj moja mama a az pri sone zistili tiez uzlik na stitnej zlaze ktory jej,, vadil,, ale jej to vadilo vyssie v krku

avatar
23lenka
autor
18. okt 2018

@kormelia11 no ako protilátky ci mi bral? A to co znamená uzlík? No ja to cítim len na pravej strane momentálne vyššie... Cítila som to nižšie úplne a teraz zas inde.... Akoby pod mandľami... Dr mi bral len krv na štítnu a rukami povedal ze by cítil štítnu žľazu a zmeny

avatar
23lenka
autor
18. okt 2018

@kormelia11 a co s tým uzlikom? To sa operuje?

avatar
kormelia11
18. okt 2018

@23lenka na stitnu sa beru hormony ale aj protilatky ci vase telo bojuje proti stitnej zlaze uzlik sa sleduje a ak rastie alebo ma zmeny tak sa operuje, ale ten problem presne riesila aj mama stale nieco citila ako keby jej tam nieco zavadzalo a az na sone sa to zistilo

avatar
sue1978
18. okt 2018

@23lenka môže to byt zo stresu. Ak máš pocit cudzieho telesa v krku a stále sa to snažíš akoby prehltnúť a nejde to... mala som to, je to nepríjemne ... len som to spomenula u obvodaka že nám asi rakovinu hrdla ... a on na to že určite, že to bude hystéria - aj som sa naštvala, že teda to si mohol odpustiť - ale potom som si uvedomila že škola štátnice,stavba domu, rodinne problémy všetko na kopu... dala som si niečo na ukľudnenie, pila somčaj / sa aj volal ze na knedlik v krku/ a keď som mala štátnice z krku tak aj tieto problémy zmizli.
Ale samozrejme nič netreba podceňovať, treba ísť k lekárovi. Ty už máš vyšetrenia za sebou tak už len tá psychika možno robí problém. Držím palce.

avatar
23lenka
autor
18. okt 2018

@kormelia11 no veľmi sa bojím lebo mňa asi ten krk už aj bolieť začal a dokonca menštruácia mi meškajú 3dni a od kedy som to za cítila v hrdle som aj schudla viac ako 2kg asi už so stresu.... Bojim sa ze mam nejakú rakovinu 🙁🙁🙁
@sue1978 no Práveže ja som by som mala byt v kľude... Som doma nepracujem, študujem externe starám sa o domácnosť deti mám od septembra v škôlke (dvojičky)... Ale bola to ťažká materská veru stresova celá unavená.... Tak preto som ešte doma... A tiež sa bojím ze mam nejakú rakovinu veľmi sa bojím.... Ako krvné testy OK krčné som absolvovala 2x vždy u iného Dr a obaja ze je všetko OK..... Rakovina by bola podozrivá aj z obyčajných testov? Lebo niekto mi písal že by boli červené alebo biele krvinky vtedy zle... Ale neviem co na tom pravdy

avatar
sue1978
18. okt 2018

@23lenka áno pri nadorovom ochorení sú vysoká sedimentacia a vysoké leukocyty/ biele krvinky/ prvé ukazovatele že sa niečo deje. Potom sú to CA markery + ostatne zobrazovacie metódy ako sono, MRI, CT alebo PET sken.
Niekedy si ani neuvedomuješ že ta niečo trápi. Ja som si tiež myslela že som v pohode. Až spätne som si dala dve a dve dokopy. Ako dvojčatá dajú zabrať. Aj keď máš pocit že si oddýchnutá. Možno podvedomie rozmýšľa o tom ako to bude keď pôjdeš späť do prace, či zo budeš zvládať ... atd atd 😁 Ale nič netreba zľahčovať. V prípade že máš vyšetrenia v poriadku ešte by som to aj po tejto psycho línii poriešila.

avatar
23lenka
autor
18. okt 2018

@sue1978 takže zatiaľ nemám stresovať nad rakovinou?? No Zajtra idem k svojmu Dr a popytat sa na Sono štítnej ale dnes mi povedal kamoška ze objednávajú až po novom roku

avatar
sue1978
18. okt 2018

@23lenka a že nie si v strese, keď si ho sama sposobujes myšlienkami na to najhoršie 😁😁😁. Rieš altualne veci. Daj si spraviť sono a hormóny štítnej žľazy. A hlavne sa ukľudní. 👍🏼😉 držím palce.