Pocit cudzieho telesa v krku
Ahojte, takže cca 3tyzdne do zadu som cítila, že ma skriabe v hrdle k večeru to začalo byť také silnejšie. Skočila som na pohotovost tam Dr povedal ze mam zapálené hrdlo dal mi ATB penicillin... Dobrala som ho ale stále som mala pocit bolesti v krku nie v hrdle.... Tak som šla k Dr samozrejme ten spravil krvné testy spravil stery... A poslal na na orl... Tam som prišla pozrel do krku nejakým prístrojom a jeho odpoveď bola že nič tam nie je. Bola som šokovaná lebo naozaj cítim ze mam niečo v krku skoro v tej jamke... Krvné testy výsledky prišli podľa môjho Dr ukážkové... Ze všetko čo pozeral v krvi je OK hladina crp 1.4 stitna vraj tiež OK... Poslali ma domov s liekmi na uvoľnenie... Ze sa nemám čoho báť nič nemám.... Ešte orl ma ubezpečil ze žiadny tumor tam nie je ze ukážkové hrdlo ako z knižky. Myslite ze to mam nechať tak alebo riešiť niečo iné? Fakt mam pocit ze niečo v krku mam zabudnuté... Ale v noci ako som sa prebudila ten pocit nebol taký prišlo mi ze je už všetko OK a dnes ráno zas prišiel... Snažím sa na to nemyslieť 🙁 mate niekto skúsenosť? Ďakujem za radu
Stručné zhrnutie
- Pocit cudzieho telesa v krku často pretrváva napriek normálnemu ORL vyšetreniu vrátane videoendoskopie a vyžaduje ďalšie vyšetrenia ako gastroskopiu s hadičkou, sonografiu štítnej žľazy alebo MR krčnej chrbtice.
- V diskusii sa opakovane uvádzali hlavné príčiny: reflux (žalúdočná kyselina/zahlienenie), poruchy krčnej chrbtice (blokády/kŕče), psychosomatika/úzkosť a ochorenia štítnej žľazy; riešenia sú gastroenterologické vyšetrenie, rehabilitácia/fyzioterapia a psychoterapia alebo doplnky.
- Pacienti uvádzali konkrétne lieky a pomôcky, ktoré im pomohli alebo ich vyskúšali: Tantum Verde (sprej), Panthenol cmulacie tablety, guajacuran (svalový relaxant), Helicid (pri Helicobacter pylori), Magne B6 / Milgamu (magnezium/B6), Halls a lokálne kloktadlá; účinnosť je v diskusii variabilná.
Q: Aké vyšetrenia treba pri pocite cudzieho telesa v krku?
A: Najčastejšie spomenuté vyšetrenia sú ORL vyšetrenie vrátane videoendoskopie, stery z hrdla, odbery krvi (CRP, ASLO), hormonálne testy štítnej žľazy a protilátky, ultrazvuk (sono) štítnej žľazy, gastroskopia s hadičkou, MR krčnej chrbtice, RTG a prípadne bronchoskopia alebo punkcia/biopsia.
Q: Kedy posielajú na gastro a čo sa tam robí?
A: Gastroenterológia sa odporúča pri podozrení na reflux alebo pri opakovaných príznakoch po negatívnom ORL náleze; štandardné postupy sú gastroskopia s hadičkou, odber vzoriek/biopsií, testovanie na Helicobacter pylori a prípadne dychový test na SIBO.
Q: Ako sa vyšetruje štítna žľaza pri tomto symptóme?
A: Vyšetrenie zahŕňa odbery hormónov štítnej žľazy (TSH a pod.), vyšetrenie protilátok a ultrazvuk (sono) štítnej žľazy; pri nálezoch sa môže indikovať sledovanie uzlíkov alebo punkcia.
Q: Môže byť príčina v krčnej chrbtici a ako sa rieši?
A: Áno, diskusia uvádza blokády a zablokovanie krčnej chrbtice ako možnú príčinu; odporúčané riešenia sú rehabilitácia, fyzioterapia, „odblokovanie“, cvičenia, plávanie a MR krčnej chrbtice na zobrazenie štruktúr.
Q: Ako zistia, či nejde o nádor a čo by ukázali krvné testy?
A: Pri podozrení na nádor sa v diskusii spomínajú zvýšená sedimentácia, vysoké leukocyty alebo CRP ako prvé ukazovatele zápalu; onkomarkery sa neberú bežne, definitívne nález potvrdia zobrazovacie metódy (sono, MRI, CT, PET) a punkcia/biopsia.
Q: Ktoré lieky a lokálne prípravky môžu priniesť úľavu?
A: V diskusii pacienti uvádzali Tantum Verde (sprej), Panthenol cmulacie tablety, guajacuran (svalové uvoľnenie), Helicid na H. pylori, Magne B6 alebo Milgamu na úzkosť, Halls pastilky a kloktadlá; niektorí hlásili subjektívnu úľavu, iným nepomohli.
Q: Kedy sa má uvažovať o psychosomatickej príčine a aká liečba?
A: Po vylúčení organických príčin (normálne ORL, krvné testy, sono) odporúčajú diskusie zvážiť psychosomatiku; navrhované postupy sú relaxačné techniky, lieky na ukľudnenie, doplnky ako Magne B6, psychoterapia, joga a zmeny životného štýlu.
Q: Ak ORL nič nenájde, aké ďalšie špeciality obvykle nasledujú?
A: Ďalšie smery sú gastroenterológia (gastroskopia), endokrinológia (sono štítnej, hormóny), neurológia/rehabilitácia (krčná chrbtica), imunológia (alergie, prick testy, testy na intoleranciu) a prípadne psychológ/psychiater.
Závery z diskusie
Zhoda
- ORL vyšetrenia (vrátane videoendoskopie) často neodhalia patologický nález pri pocite cudzieho telesa v krku.
- Hlavné vyšetrovacie smery po negatívnom ORL sú gastroenterológia (gastroskopia s hadičkou), vyšetrenie štítnej žľazy (hormóny, protilátky, sono) a neurológia/rehabilitácia pre krčnú chrbticu.
- Symptomatická liečba v diskusii zahŕňala Tantum Verde, Panthenol cmulacie tablety, svalové relaxanty (guajacuran), lieky na H. pylori (Helicid) a doplnky ako Magne B6 alebo Milgamu.
Sporné názory
- Príčina je psychosomatická (úzkosť/stres) verzus organická príčina (reflux/hlieny, krčná chrbtica, štítna žľaza, alergia).
- Mali by rutinné krvné testy (CRP, leukocyty, ASLO) indikovať rakovinu, alebo sú tieto testy pri nádoroch často normálne; diskusia uvádza obe možnosti.
Otvorené otázky
- Ktorý postup je najefektívnejší pri pretrvávajúcich príznakoch po normálnom ORL: priorita gastroskopie, MR krčnej chrbtice alebo rehabilitácie?
- Aký je optimálny rad vyšetrení pre pacienta s negatívnym ORL nálezom, aby sa čo najrýchlejšie identifikovala liečiteľná príčina?
- Aký konkrétny dopad majú ATB (penicilín) a predchádzajúce liečby na flóru hrdla a na vznik pretrvávajúcich ťažkostí?
Spomenuté značky a firmy
Procare
Spomenuté produkty a metódy
Tantum Verde, Panthenol cmulacie tablety, Halls, guajacuran, kuvirtovo (kluvirtovo), Helicid, Euthyrox, Magne B6, Milgamu, tryptofan, helmobakter / Helicobacter pylori testy, gastroskopia s hadičkou, videoendoskopia, endoskopia, bronchoskopia, ultrazvuk (sono), magnetická rezonancia (MR), RTG, biopsia/punkcia, CRP, ASLO, onkomarkery, protilátky štítnej žľazy, prick testy (alergia), testy na intoleranciu laktózy, dychový SIBO test, rehabilitácia/ fyzioterapia, akupunktúra, plávanie, sauna, kloktadlá
Miesta a osoby
Trenčín, Košice, Procare
Ahojte, ako ste na tom s odstupom času, prešlo to? Ja mám už 4-ty deň tlak v krku, nechápem z čoho lebo všetko čo čítam že psychika ale ja som kľudná. Dala som si pre istotu polku lexaurinu ale neprešlo to.
@eliska623 mne to zmizne a vzdy sa zas objaví, niekedy viac niekedy menej.. Teraz som to vo februári mala desne.. Asi do začiatku aprila.. A plis bolesť na hrudníku.. Zas som absolvovala gastro aj orl a nikde nic nie je.. Aj ked orl tvdil ze je tam reflux a popaleny pazerak, tak na gastre to vyvratil a to som sla na gastroskopiu.
Neviem co to stale mám a uz sa to deje 3 roky.. Takže ja pokračujem takto
@marek2712 zdravím ta, ja som rok na to zistil ze mám boreliozu, takze to bolo od toho, momentálne sa liecim
V decembri som prekonal covid,v januári začala bolesť krku ľavá strana ako je mandla,ORL mi zistili streptokok, penicilín a potom som bol negatívny,ale bolesť v krku stále,síce už menej ale pocit hrčky a zachytáva sa mi tam strava na ľavej strane,v noci je to v pohode,ale cítim stále hlieny , krčna ma poslala na Gastro, človek si už domýšľa ľavú mandlu mám deravu tak krčna povedala že asi pôjdu von,myslíte že ten pocit hrčky je z mandle? Ďakujem
@michal9999 ahoj , viem už je to stará téma,len mám ten istý problém,pocit niečoho v krku,prekonal som covid ,mám stále hlieny ale v zadu v hrdle, myslíš že to je tým?
@marek2712 ahoj, ano preslo mi to, ale obcas sa mi to vrati, ale uz nie tak ako predtym, takze uz to az tak neriesim. Suvisi to podla mna s tymi hlienami a aj jedna doktorka ORL mi to povedala, ze ci nemam nejaku alergiu, ze velmi mi vzadu zateka na jednej strane (na tej pravej, kde citim ucho a hrcu v krku alebo mandlu niekedy). A ze moje problemy mozu byt sposobene tym. A je pravda, ze ked si strazim stravu a jem zdravo, tak sa mam naozaj dobre a bez problemov. A este co sa tyka krcnej chrbtice, aj s tou to moze mat suvis u mna, lebo ako som si aj krk dala do poriadku, tak to ustupilo. Ale teda cca 2 roky to vsetko trvalo, kym sa to utriaslo, takze treba byt trpezlivy. Vo vacsine pripadov to ma suvis naozaj s niecim inym a nie je to zavazny problem. Drzim palce ✊
@katiqa ďakujem za odpoveď,no ja mám presne to isté už mesiac,na ľavej strane, aj tu mandlu mám deravu ,idem ešte na gastro,teda dva roky to si trpela klobúk dolu,bola si aj na Gastro?ja mám tých hlienov veľa v zadu v hrdle ale nos nemám upchatý, nikdy som to nemal ,asi mi to vyvolal všetko covid,Bola si aj u viacerých ORL či mám veriť jednému?aké vyšetrenia si podstúpila? Ďakujem ,nemusím Ti vykať že 🙏
@marek2712 jasne, ze nemusis vykat 🙂 podla mna to mas z tych hlienov a kludne to moze byt nejaky postcovidovy syndrom, ze sa ti tvori stale viac hlienov a zatekaju. Mna to napriklad aj teraz zas viac boli, resp neboli, len si to tam citim na pravej strane. A presne citim, ze aj viac hlienov mi zateka teraz… nos ja nemam upchaty vobec, ani nadchu alebo sople… ale uz to teda nie je ako predtym, ze som mala pocit akoby som mala hrcu v hrdle vo velkost pingpongovej lopticky 🙂 teraz uz len tak ze viem o tom, ale nie je to otravne.. ja som predtym pri kazdom prehltnuti citima tu hrcu.. to bolo na nervy.. a samozrejme, ze ako taky hypochonder som bola u 3 ORL 🙂 prvi dvaja, ze absolutne som ok, len mi dali nejake tabletky na histamin, mam pocit ze ciastocne pomohli.. a bola som aj na alergologii a vsetko ok.. na gastro som nebola, to som brala ako poslednu moznost potom.. no a mala som stastie na kontrole u ORL, ze tam bola ina doktorka a ta jedina mi hned povedala, ze mam vzadu vela hlienov a prave na pravej strane mi zatekaju viac a z toho to mozem mat.. takze konecne nejaka ulava… co sa tyka vysetreni bola som 2x sono krku stitnej zlazy. Ta alergologia, krv a u ORL mi robili aj fibroskopiu cez nos, ta kamera, dostali sa az dole niekde a vsetko bolo ok.. uz na nenapadaju ine vysetrenia.. jedine ja som si este sama objednala vysetrenie z krvi na zakladne potravinove intolerancie.. tam mi vyslo par veci a drzala som aj dietu potom taky mesiac a realne som sa citila lepsie a problemy ustupili.. ale u mna to ma suvis aj s tou krcnou chrbticou, ze ked necvicim a flakam to, tak sa tazkosti stupnuju.. takze tak, verim ze aj u teba to bude fajn ✊
@23lenka dobrý deň chcem sa opýtať či vám to už prešlo a ja mám taký pocit akoby som nie o mala v hrdle akoby ma tiskalo áno neviem to vysvetliť že čo to môže byť tiež sa toho bojím tiež mi brali krv na štítu žľazu ale je poriadku aj na krcnom som bola tiež nič nevidí ale furt cítim v hrdle akoby ma to dusilo alebo tlačilo ja sama neviem môžete mi prosím poradiť čo mám nato brať alebo na aké vyšetrenia mám ísť ďakujem 🙂
@marusa771 ja som mala presne to iste také akoby stále dačo v hrdle bolo zaseknute a keď som prrhltala ako by sa to posunulo a ptm vrátilo. Niekedy to aj bolelo.
Ja som bola asi všade a dokonca u troch orl rozdielnych. Ptm aj na štítnu som bola na sono asi 3x..proste nevie do dnes co to bolo. Ale prestala som si to všímať po tom všetkom vyšetrovaní a zmizlo to asi.. Ja neviem..
Skus ci nie si zahlienena, že možno veľa hlienu v krku.

@iwka87 viem že je to stará téma, ale nespomenueš si na to kloktadlo?☹