Prečo sa s vekom menia črty tváre?
Viem, ze je to divny nadpis, ale naozaj ma zaujima ze preco ked clovek starne tak pribera na hlave? Napriklad aj ked je niekto naovonok nie uplne pribraty tak s vekom sa mu menia crty tvare tak ze je proste vacsia. Alebo je to "skinny fat" postava? Da sa potom nejak schudnut z hlavy?
Stručné zhrnutie
- Nos a uši sa podľa diskusie môžu opticky alebo reálne zväčšovať počas života, čo prispieva k dojmu "väčšej" tváre v starobe.
- Lebka sa v diskusii označila za orgán, ktorý bežne vekom nerastie; zmeny tváre sú pripisované rednutiu kostí, strate svalstva, ovisnutiu kože a redistribúcii tuku.
- Niektoré zdravotné stavy a liečby spomenuté v diskusii sú kortikoidy a Cushingov syndróm, ktoré môžu spôsobiť zaokrúhlenie tváre; riešenia uvedené v diskusii zahŕňajú lekárske vyšetrenie a plastické operácie.
Najčastejšie otázky
Q: Prečo sa tvár a črty tváre menia s vekom?
A: Diskusia uvádza niekoľko faktorov: zväčšenie nosa a uší, rednutie kostí lebky, strata svalového objemu, ovisnutie kože a redistribúcia tuku.
Q: Rastú uši a nos počas celého života?
A: Viaceré príspevky tvrdia, že uši a nos "rastú" celý život; toto vysvetlenie sa v diskusii uvádza ako bežný dôvod zmeny tváre v starobe.
Q: Môžu kortikoidy meniť tvar tváre?
A: V diskusii sa uvádza, že užívanie kortikoidov môže spôsobiť zaokrúhlenie/opuch tváre; priamo spomenutý je aj Cushingov syndróm ako možná príčina.
Q: Dá sa cielene schudnúť "z hlavy" alebo z tváre?
A: V diskusii panoval názor, že z hlavy sa nedá cielene schudnúť ("z hlavy neschudneš"); ako riešenie sa spomína plastická operácia, nie lokálne chudnutie.
Q: Ktoré ochorenia môžu viesť ku zväčšeniu hlavy alebo tváre?
A: V diskusii boli uvedené hydrocefalus, nádory a Cushingov syndróm ako stavy spojené so zväčšením hlavy alebo zmenou tvaru tváre.
Q: Môže liposukcia ovplyvniť, kam sa tuk neskôr ukladá?
A: Jeden príspevok tvrdil, že po liposukcii sa tuk môže ukladať inde a "rastie hlava", toto tvrdenie v diskusii nebolo medicínsky overené a je sporné.
Q: Pomôže plastická operácia pri "zväčšenej" tvári vekom?
A: V diskusii sa uvádza, že plastická operácia môže upraviť tvar tváre a že mnohé celebrity podstupujú estetické zákroky; konkrétne typy operácií neboli v diskusii bližšie špecifikované.
Závery z diskusie
Zhoda
- Uši a nos sa v diskusii uvádzajú ako časti, ktoré sa v priebehu života zväčšujú.
- Lebka sa v diskusii označila za orgán, ktorý v bežnom prípade vekom nerastie.
- Zmeny tváre v starobe sú spájané s rednutím kostí, stratou svalstva, ovisnutím kože a redistribúciou tuku.
- Z hlavy sa podľa diskusie nedá cieľane schudnúť; estetické riešenia sú plastické operácie.
Sporné názory
- Niektorí účastníci tvrdia, že liposukcia môže viesť k presunu tuku na iné miesta tela vrátane hlavy; iní to považujú za nepotvrdené alebo málo pravdepodobné.
- Niektorí pripisujú zmeny v tvári primárne prirodzenému starnutiu a genetike; iní zdôrazňujú vplyv liekov a chorôb (kortikoidy, Cushingov syndróm, nádory).
Otvorené otázky
- Do akej miery presne prispieva každá z uvedených príčin (úbytok kostnej hmoty, strata svalstva, ovisnutie kože, redistribúcia tuku) k zmene konkrétnych čŕt tváre u jednotlivca?
- Aký je medicínsky dôkaz pre tvrdenia o tom, že liposukcia presunie ukladanie tuku tak, že vizuálne "rastie hlava"?
- Aké konkrétne vyšetrenia sú indikované pri pacientovi so zjavnou zmenou veľkosti hlavy alebo tváre, aby sa vylúčili hydrocefalus, nádory alebo Cushingov syndróm?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
kortikoidy,Cushingov syndróm,liposukcia,hydrocefalus,plastická operácia
Miesta a osoby
žiadne
Toto som nikdy nepostrehla. Sú typy ľudí, ktorý keď priberu, tak "do hlavy, alebo tváre ", ale vek s tým nemá nič spoločné
A videla si už také bábätká autorka? Čo ty na to? Trošku doštudovať vývin ľudského tela a bude dobre💪
No starí ľudia nielenže majú veľkú hlavu, ale majú aj veľké oči? A vieš prečo? Lebo mávajú zápchu... tak preto. :D
Neviem ci hlava, podla mna na usiach to vidno. My si stale robime srandy z mojho otca, ake ma strasne velke usnice vekom 🤣🤣😅. No uz sa tesim, ake budem mat ja 😅
usi a nos vraj rastu cely zivot 🙂 telo sa scvrkava, hlava sa zda vacsia... male deti a starsi ludia su taki ufonci 🤷♀️
Nie všetci majú veľkú hlavu. Môže to súvisieť aj s nejakou chorobou. Napríklad nádor a podobne.
Čítala som tu už všeličo,ale toto..ako koniec.
A nie,nemáš pravdu.Hlava sa vekom rozhodne prirodzene nezvacsuje.
Ani by neslo o starsich ludi, ale spoluziacka z VS (baba okolo 40) som ju stretla a vyzerala tak nejak inak. Mala taku pribratu hlavu a pritom zvysok tela normalny. Preto sa pytam ze ci je to skinny fat postava alebo preco. A to nie je prvykrat co som pozorovala taketo zmeny na niekom. Na vyske bola celkom supa, spoluziaci ju klepali jak rezen na intraku a teraz no poviem pravdu nic moc.
Pravdepodobne ma nejake zdravotne problemy. A toto o nej, co si napisala, ma daleko od vkusu...tvojho
Uši a nos rastú celý život. Potom ku tomu prirátajme ovisnutú, zvráskavenú kožu a vyzerá to tak ako to vyzerá
@dadis Tak teoreticky moze byt, ze takito ludia maju zdravotne problemy. Len to som sa pytala. Takze ano neuvedomila som si to, moze byt.
@viestta a opuch nespôsobí nárast?keď vidíš dieťa s veľkou hlavou a nevieš akú malo predtým tak ti to pride že má veľkú hlavu..ale keď uvidíš starca s veľkou hlavou ktorého si poznala a vieš že takú hlavu nemal tak si to vsimnes..a tiež starí ľudia strácajú svalstvo..zmenšia sa ramená..pôsobia utlejsie...ramená sa ťahajú k sebe..prihrbia sa..pôsobia menší..
@macekovam neviem, ja si nejak velkost hlavy u ludi nevsimam. To by musel mat melon aby ma to zaujalo. Ale faktom ostava, ze v starobe lebka nerastie, jej rast sa zastavi skor ako sa zastavi rast dlhych kosti. A otazka bola o tom, ci v starobe sa v starobe pribera na hlave a ci sa z nej da schudnut
A ešte som sledovala reláciu o plastických operáciách a tam bolo hovorené že u zien ktoré podstúpila liposukciu sa tuk neukladá v tom mieste odkiaľ bol braty ale keď sa nemá už kde ukladatt tak rastie hlava...či je to pravda neviem ale niektoré ženy a muži po skraslovacich procedúrach majú hlavy naozaj ako gumaaci
hormony, genetika ako sa ukladá tuk plus lebka starne tiež, tvarova časť lebky sa predlžuje a kosti sa posuvaju dopredu. Ženám v menopauze ale hlavne po nej sa uklada voda a tuk úplne inde ako v mladom veku. A este rastu uši aj nos..Vekom sa zväčšujú. Pomôže len plastika, ktorú si dávajú robiť všetky celebrity, niektoré v viac niektoré menej.



🤦♀️ No ty budeš mať dobré mindraky zo starnutia 🤦♀️