AB0 inkompatibilita

lovesab
26. jan 2018

Dobrý deň. Má niekto skúsenosť s týmto stavom a odvážil sa na viac ako 2 deti? Ako to dopadlo? Ďakujem za každú odpoveď.

lovesab
autor
26. jan 2018

Ešte ma napadlo, že to možno veľa mamičiek nepozná pod týmto názvom diagnózy - ja sama som detaily až vygooglila, aj keď niečo mi predsa len bolo vysvetlené už v pôrodnici. Je to situácia, kedy má matka inú krvnú skupinu ako dieťa. Najčastejšie matka 0+ a dieťa A+ alebo B+. Vtedy matkine telo bojuje voči vlastnému dieťaťu a napáda mu červené krvinky. Výsledkom je napr. silná novorodenecká žltačka. Ú nás konkrétne druhé dieťa bolo na tom horšie ako prvé a zaujíma ma, či sa niekto odvážil aj na tretie.

decembrovka77
26. jan 2018

@lovesab ahoj, ja mám takto dve deti ale nemali sme okrem tej žltačky iné problémy...čo tam všetko hrozí?

lovesab
autor
26. jan 2018

@decembrovka77 ahoj a aké hodnoty bilirubínu mali? Veľmi vysoké? Lebo pri našom druhom dieťati nám hrozila transfúzia krvi. Túžime po treťom, ale máme obavy.. Aj keď prvé dve sú zdravé a zvládli to bez komplikácií.
Riziká spočívajú teda v tej silnej žltačke, je namáhaná pečeň, ohrozený mozog keďže Bilirubín je preň toxický. Silná žltačka vzniká nadmerným rozpadom červených krviniek, keďže boli zničené protilátkami matky. Plus anémia je tam spomínaná a riziká spojené s ňou. No toto všetko pri veľmi vysokých hladinách bilirubínu a nikto dopredu nevie ako to bude. Čo sa týka tej transfúzie, upokojovali ma, že to nieje nič tak hrozné ako to znie.. Ale aj tak. A každým ďalším tehotenstvom je tých protilátok v krvi matky viac. Tak teraz neviem.. Potrebujem čítať reálne skúsenosti od mamičiek, ktoré majú aj 3 detičky v tomto prípade a nemalo to hororové scenáre 🙂 Pretože články sú jedna vec, skúsenosti druhá...

mrs_m
26. jan 2018

Ahoj. O AB0 inkompabilite som doteraz nepocula, ale dakujem, ze si temu zalozila, lebo nas sa to tyka tiez. Zaujimave, ze doteraz ma na to ziaden doktor neupozornil. Ja som 0+ a manzel A+. Prisli sme uz o 2 deti a behame po vysetreniach. Ideme na reprodukcnu imunologiu, tak sa na to tam opytam. Aj ked na nete pisu, ze AB inkonpabilita nema take vazne nasledky, ako je potrat. Zrejme mame aj iny problem, no toto isto tiez nepomaha...

lovesab
autor
26. jan 2018

@mrs_m ja som sa pri prvom dieťati o tomto dozvedela minimum, viac až pri druhom, keď následky po pôrode pritvrdili. Tiež ma dopredu na to nikto neupozornil. Netuším však či to má až takýto vplyv na bábo v tehotenstve (je mi ľúto čím si prechádzate :( ) ale viem, že "zábava" začína krátko po pôrode. Dieťa ožltne a začína kolotoč...

puklicqa
26. jan 2018

Ahoj ja mam 0 moj syn ma B a naozaj mal strasnu zltacku, tiez nam hrozila transfuzia bolo to strasne.. teraz cakam druhe tak sa tiez bojim komplikacii :( ale zad prveho syna som rodila v Uk takze nebola zltacka rychlo podchytena, teraz sa spolieham, ze sa to da do poriadku skor. No opytam sa na to pocas najblizsej poradne.

decembrovka77
26. jan 2018

áno, je potrebné to hneď po pôrode riešiť, môj muž chodila a všetkým doktorom to oznamoval aby malej rýchlo urobili test a hodinu po pôrode už bola pod lampou, v nemocke sme boli 11 dní

decembrovka77
26. jan 2018

@lovesab chápem, neviem o nikom vôbec...

lovesab
autor
26. jan 2018

@puklicqa na SVK to isto budú riešiť hneď a tým minimalizujú komplikácie. Dúfajme.

lovesab
autor
26. jan 2018

@mrs_m
@puklicqa Žienky prosím vás, ak sa dozviete o tejto problematike niečo viac, informujte ma sem do témy. Budem vám veľmi povďačná.

lovesab
autor
26. jan 2018

@decembrovka77 my sme boli 10 dní. A malá je v úplnom poriadku, áno? Naše druhé dieťa je síce dosť živé s priebojnou povahou, až máme niekedy podozrenie na hyperaktivitu, ale zdravé ako repa 🙂

puklicqa
26. jan 2018

Zeny citala som si o tom nieco a napr. neposielaju tu partnerov na vysetrenie krvi a zistovanie protilatok v krvi zeny voci partnerovej krvi? Alebo je zistenie protilatok u zeny sucastou vysetreni na zaciatku tehu? Lebo laik tym testom nerozumie tak ci neviete nahodou. A treba v takom pripade, ze je matka 0+ informovat gynekologa o krvnej skupine partnera? Lebo v tehu knizke som si vsimla kolonku krvnych skupin moja tam je, ale na partnera sa ma nepytali. No kazdopadne zaujimava problematika..

mirka17
26. jan 2018

@puklicqa partnerovi odoberú krv iba vtedy ak ma matka skupivu RH negatív, ja som RH negatív, tak brali aj mužovi krv.

danyllka
26. jan 2018

Ja mám 0+ a manžel AB+, prvé dieťa má B a mal žltačku a aj pod lampou bol ale po lampe sme sa dali rýchlo dokopy. Teraz čakám druhé a nemám protilátky žiadne len odporúčanie pri mojej transfúzii . Nikto nič nerieši . Odkiaľ to máte že práve táto kombinácia má vplyv na zltacku ?

silvid
26. jan 2018

nam sa stalo uplne to iste...prve dieta v pohode, mali sme rovnaku krv a dcerka bola uplne oranzova hned na druhy den, stale bola pod kombinaciou lamp, ale nastastie v pohode, neboli sme v nemocnici dlho len 4dni, mala som to stastie ze som hned kojila nakolko maly bol kojeny az do porodu bez prestavky...a mne sa hned rozbehlo mliecko, inac nam vraveli odhadom 2-3 tyzdne + transfuzie. Tiez ma na to nikto neupozornoval, lebo ze je velmi malo takychto pripadov ale bala som sa teda nenormalne...

puklicqa
26. jan 2018

@danyllka ja som o tom prvykrat pocula pri maleho zltacke, vtedy mi bolo povedane, ze je to bezne, ale pri zene 0 a inej skupine dietata to prebieha horsie. Lebo 0 ma protilatky proti A a B. Avsak nikto ma nikdy nepoucoval co v pripade dalsich tehotenstiev. Tak mozno, ze to nie je pravidlo, ale radsej sa spytam doktorky.

puklicqa
26. jan 2018

@silvid tak toto mi v nemocnici tvrdili tiez... vela kojit vraj to nejak pomaha pri zltacke uz nepamatam kvoli comu.

silvid
26. jan 2018

@puklicqa vyplavuje sa to vsetko von omnoho rychlejsie...ked druhe deti pili 10-20 tak nasa 80...to bolo jedine stastie, inak neviem. Ja som to strasne zle znasala lebo som na to nebola pripraveny a doma som mala male 20 mes.dieta

lovesab
autor
26. jan 2018

@danyllka mrkni očkom v google na AB0 inkompatibilitu.

Mne to vysvetľovala aj detská primárka, ale až pri druhom dieťati. V prípade ďalšieho tehotenstva mi bolo povedané, že je veľká šanca, že sa to bude opakovať,ak malé zdedí krv po manželovi. Obe deti ju tak zdedili, takže je to pravdepodobné. No bojím sa - nebude to ešte horšie? Teraz sme to zvládli..ale čo ak pri treťom bude moje telo mať viac protilátok, zničí viac krvi dieťatku a tým pádom vznikne ešte vážnejší problém...? Preto som dúfala, že sa nájde niekto, kto si tým prešiel a má doma zdravé všetky deti...

A áno - kojenie pomáha. Treba čo najviac dojčiť, nech to ide pekne von. Močom, stolicou.. To mi bolo povedané v nemocnici.

danyllka
26. jan 2018

@lovesab ahoj pozerala som články v češtine a tam viackrát sa zhodli že najväčší problém je rh faktor a až potom ABO int. Pri tej ABO sa vyskytuje iba silnejšia žltačka . Ono najlepšie sa je informovať priamo u lekára pretože čo dieťa to iný priebeh . Veľa šťastia a aj mna teraz trápi či tretie lebo pri druhom to nemám až take ľahké

misa0411
26. jan 2018

@mirka17 to je zvlastne...ja som B neg., partner 0+ a ani pri jednom tehu mu nebrali krv...dokonca sa ani nepytali.

cinnamon111
26. jan 2018

Ja som 0 neg. manžel neviem, ale určite je pozit. Mám dve deti A poz. a 0.poz. Musím ale podotknúť že som 2 x potratila. Moje baby mali obidve žltačku, ale nič hrozné, takú klasickú. Mne ale môj dr. tvrdil, že dnes už nie je problém s týmito krvnými skupinami ako kedysi. po každom pôrode ale aj potrate som dostala injekciu s protilátkami, počas tehu to tiež kontrolovali. Všetko bolo OK.

medovka14
26. jan 2018

Ja som 0+ a muž myslím B+, naše baby nemali žiadnu žltačky, ani jedna našťastie... Prvé dve majú 0-, a tretia neviem zatiaľ.. Idem si naštudovať co to presne je 🙂

mirka17
26. jan 2018

@misa0411 môjmu mužovi brali preto lebo nevedel aku ma krvnu skupinu, to bolo ked som bola prvykrát tehotná, ked som bola druhykrát už mu krv nebrali, len sme nahlasili aku ma skupinu. Je to dôležité kvôli tomu že ak ty si negatívna, tvoj muž pozitívny a tvoje deti pozitívne rh, tak ti musia pichnúť rhegu aby si nemala potom dalšie problémy keby si bola opät tehotna. každopádne sa ta to doktor mal opýtať, je to dôležité pre dalšie bezproblémové tehotenstvo.

mirka17
26. jan 2018

@cinnamon111 v tvojom prípade sa nejedná o krvnu skupinu, ale o RH faktor, ktorý je negatívny, to je aj jediná imkompatibilita ktorú vlastne poznam a ktorá môže urobiť problémy, o takej imkompatibilite ako píše autorka som nepočula

mirka17
26. jan 2018

@medovka14 tvoje deti nemôzu mat krvnu skupinu Ominus ak vy dvaja ste plusovy

medovka14
26. jan 2018

@mirka17 no vidíš a majú 🙂 už im viac krát brali krv, lebo sme boli v nemocnici a vždy to bolo 0-... aj moja sestra ma mínus, pričom všetci z rodiny mame plus 🙂 je to trochu komplikovane, nemusí platiť vždy to co ty píšeš 🙂

renab
26. jan 2018

Ak je matka 0 Rh plus, žiadne komplikácie nehrozia. Horšie je, keď je akákoľvek skupina, ale Rh mínus a dieťa, ktoré čaká, má Rh plus. Vtedy sa začínajú tvoriť protilátky.
Ja som tento prípad a po dvoch deťoch Rh minus a tvorbe protilátok pri prvom tehu sa nám po rokoch podarilo aj tretie. Problémy však neboli, najmladší je Rh plus. Lekárka mi tvrdila, že by nebol problém ani s opakom, vedia to sledovať a dávajú protilátky.

zapka21
26. jan 2018

@mirka17 mozu, totiz, rh faktor sa dedi takto: tento faktor je urceny 3 genotypmi: "DD" znamena dominantny homozygot a je to RH+, "Dd" je tiez RH+ ale heterozygot, "dd" je rh- . teda ked sa spoja dvaja heterozygoti, mozu poskytnut prave tu "d" alelu, takze voila - dieta je negativne, aj ked rodiacia pozitivni. genetika je zahadna veda 🙂

littleslovak
26. jan 2018

Tiez o tom pocujem prvy krat... o Rh faktoroch som citala, ale len zbezne kedze sa ma to ako 0+ netyka. Priatel je B-. Kedze ale neviem ci som homozygot alebo heterozygot neviem na aky Rh faktor ma babatko vacsiu sancu 🙂 No ak som to spravne pochopila B je dominantnejsie ako 0 cize s vyssou pravdepodobnostou bude babatko Bcko ako 0.
Cize mam ocakavat zltacku po porode? Su mozne aj ine komplikacie?