Ako sa lieči cysta na vaječníku?

marinko1988
22. apr 2018

Mam otazocku cista na vajecniku ako sa lieci? A da sa vobec liecit? Najde sa mamicka s rovnakym zdravotnim problemom? Potrebovala by som sa potozpravat na tuto temu s niekim kto vie co a ako?/ dakujem aj za precitanie 🙂

michaela_lm
22. apr 2018

@marinko1988 ahoj mna caka teraz operacia laparoskopia

7veronika5
22. apr 2018

Ahoj, ja som mala cystu na vajecniku asi pred dvoma rokmi a bola som na laparoskopii v TN ,kde mi ju odstranili. Bola to endometricka cysta, neviem,ci aj ty mas taku.

mariannamk
22. apr 2018

obvykle staci pockat do nasledovnej menstruacie. nekomplikovane cysty samy prasknu a novy cyklus zacnes uz bez. pripadne sa sleduje, ci sa zmensuje. iba velmi vytrvale alebo velmi velke cysty je potrebne operovat, pripadne ak je podozrenie na cokoladovu (endometricku).
tvoja cysta je aka? povedal ti k tomu gyn viac?

ivuska027
22. apr 2018

Ja som bola 2x na operácii. Prvýkrát som mala jednu s priemerom cca 20cm, rýchlo rástla. Druhýkrát som ich mala 15 na oboch, to mi robili driling vaječníkov. Teraz po rokoch mávam, chvíľu sú, potom nejaké prasknú, neriešim to veľmi. Skôr ma štvú polypy a miom na maternici ☹
Akú liečbu alebo postup Ti navrhol lekár?

myaa27
22. apr 2018

Ja mam momentálne na oboch, priemer majú 3 cm a riešim to už vyše 2 mesiacov. Som sledovaná, teraz mi nasadil antikoncepciu, nakoľko som necelé 4 mesiace po pôrode. Najprv bola jedna, dostala som injekciu, troska sa zmenšila ale objavila sa zároveň na druhom. Zas injekcia a na kontrole prvá zas trochu väčšia a druha o niečo menšia. Takže teraz do tretice bez injekcie, čakám na začiatok nového cyklu, nasadím antikoncepciu a o po troch mesiacoch, ak nebudem mat medzitým problémy, bolesti bude kontrola.

soldi
22. apr 2018

na tuto otazku nie je univerzalna odpoved.

zalezi o aky typ cysty sa jedna, kde je lokalizovana, aka je velka a ako sa sprava.

najbeznejsie su cysty z neprasknuteho folikulu, tie spravidla vedia prasknut a odist same s ms, nerobia vyrazne problemy vacsinou. treba ich laparoskopicky odstranit len v pripade, ze sposobuju problemy a nereaguju na medikamenty ( v pripade, ze su nasadene).

druhym pomerne beznym typom su endometricke, alebo tiez cokoladove cysty. tie sa riesia laparoskopicky alebo medikamentozne asi vzdy.

marienna
22. apr 2018

Krvava cysta praskne sama,mam ju uz asi 9x,uz som to prestala aj počítať .. Endometriozovu cystu mi museli odstrániť laparkou ..

marinko1988
autor
22. apr 2018

@michaela_lm tak ti teda drzim palceky 🙂 nech to dobre dopadne

marinko1988
autor
22. apr 2018

@7veronika5 no ja neviem aka to je ale doktor mi pobedal ze je krvava

marinko1988
autor
22. apr 2018

@mariannamk no pobedal mi ze je krvava naplnena teda krvou a ze ju treba sledovat neviem este sama co a a ako zavolal ma na kontrolu az o 3 mesiace

marinko1988
autor
22. apr 2018

@ivuska027 fuhhha tak si si presla toho ajajajaj to mi je luto :( navrhol mi iba sledovanie a cas ukaze co a ako

marinko1988
autor
22. apr 2018

@marienna no mam aj ja krvavu ale nemambju dlho pobedal ze ju mozem mat taky mesiac ale citim sa cudne zle bolesti v podbrusku a tak sice nie silne ale su

marinko1988
autor
22. apr 2018

@soldi ako sa to laparoskopicky odstrany? Klasicka operacia?

marinko1988
autor
22. apr 2018

Len ja mam este so toho aj polycisticke vajecniky ajajajaj

7veronika5
23. apr 2018

@marinko1988 ja som mala krvavu, pri menstruacii som mala strasne bolesti. Mala som endometriozu, na laparoskopii mi ju odstranili, aj zrasty co som mala kade tade vytvorene a dali mi potom dve moznosti, bud mam otehotniet, alebo podstupit polrocnu hormonalnu liecbu, lebo sa mi to casom vrati. A to som teda nechcela, lebo tie bolesti boli take,ze som myslela, ze sa budem skriabat po stene. Cystu mi nasli v auguste a vo februari som podstupila laparoskopiu, lebo cysta sa zvacsovala. Ale neboj, ak by si na tu laparoskopiu isla, nie je to nic strasne ani bolestive. Mozno chvilu potom.

7veronika5
23. apr 2018

@marinko1988 a zabudla som napisat, ze neliecena endometrioza sposobuje neplodnost, resp.tazsie otehotnenie. Takze ak ju mas, tak sa toho zbav co najskor, aby si nemala problem v buducnosti, ked budes chciet babatko.

ivuska027
23. apr 2018

@marinko1988 PCO mam aj ja. Naštastie už máme dve deti, tak z toho nie som taká "hotová". Ja by som sa nejak asi nebála velmi, to by malo prasknut. Držím palce 🙂

marienna
23. apr 2018

@marinko1988 dal Ti nieco ? Bolesti su normalne.

ressankajanka
23. apr 2018

@marinko1988 Pred pár rokmi som tiež mala na vaječníku väčšiu cystu, pamätám, že mi spôsobovala aj bolesť v predklone, keď som sedela. Po menštruácii sa samovoľne vstrebala, nerobili mi s ňou nič. Rovnako som mávala v prsníkoch, tie sa tiež vstrebali.

mariannamk
23. apr 2018

@marinko1988 tak pockaj do kontroly, dr. si chce byt isty, ze sa jedna naozaj o cystu potrebnu operovat (nie vzdy sa da cysta na prvykrat ultrazvukom spravne identifikovat), i ked 3 mesiace sa mne osobne zdaju dlho. ak by si teda mala akekolvek tazkosti, ak by sa ti zhorsili bolesti a ibalgin ci podobna tabletka proti bolesti nezabera, nevahaj ist ku gyn opat. pripadne aj na pohotovost.
laparoskopia je operacia, pri ktorom ta uspia ako pri akejkolvek inej operacii. potom sa nafukne brusko plynom, aby sa vytvoril priestor pri maternici a vajecnikoch. a dvoma malymi otvormi v podbrusku sa zasunu operacne nastroje a tretim rezom, obvykle v pupku, sa prida aj kamera. celkovo budes mat iba par stichov a uzdravovanie je rychlejsie, ako keby ti mali urobit dlhsi rez v celom pobrusku.

7veronika5
23. apr 2018

@marinko1988 laparoskopia znamena, ze si v narkoze urobia dva male rezy na bruchu a jeden v pupku a tade sa ti dam dostanu, pozru, odstrania cystu alebo co treba. Ja som na druhy den potom isla domov ale da sa to vyriesit aj za jeden den, zalezi od lekara.

maruski99
23. apr 2018

no buď ti ju budú operovať ak by bola veľmi veľká ale počkajú do ďalšej ms, ona by mala sama prasknúť a zmiznúť 🙂

marinko1988
autor
23. apr 2018

@7veronika5 no ja uz mam problem s otehotnenim ked ze mam tie polycisticke vajecniky

marinko1988
autor
23. apr 2018

@marienna
@ressankajanka
@mariannamk
@7veronika5
@maruski99
@xxxxxnnnnn dakujem vam velmi pekne za dostatocne informacie mi zeny to mame v zivote tazke

natalia11111
19. sep 2018

Baby prosím vás mate skúsenosti s hemoragicka cystu? To je ta naplnená krvou... Mam ju dvojkomorovu.. Zmizne sama alebo ma čaká laparoskopia?

marshmallow
8. feb 2022

@natalia11111 ako ste dopadli baby?
@marinko1988
Mne dnes našiel krvavú cystu

marinko1988
autor
8. feb 2022

@marshmallow ahoj nakoniec cysta zmizla sama ....🙂

natalia11111
8. feb 2022

@marshmallow aj mne zmizla po MS 🙂

marshmallow
9. feb 2022

@marinko1988
@natalia11111 dúfam že aj mne zmizne 🙏