Antidepresívum sertralin a tehotenstvo

anait
2. sep 2011

Máte niektorá skúsenosti s týmito antidepresívami počas tehotenstva? Alebo s ich vysadením pred tehotenstvom?
Ja mám úzkostno-depresívnu poruchu s panickými atakmi, raz som už AD vysadila, ale po polroku sa mi to vrátilo v hroznej podobe... teraz beriem asi 2 roky 100mg sertralínu denne, keďže chceme dieťa, skúšala som znížiť na 75 mg, ale po mesiaci brania tejto dávky sa to začalo zhoršovať, tak lekárka kázala 2 dni v týždni zvýšiť opäť na 100mg... Doktorka vraví, že mám čas, že mám počkať, že sa mi to určite podarí vysadiť, že nie je dobré byť tehotná s AD, čo ja samozrejme viem, ale mám 31 rokov, tak až toľko času podľa mňa zase nemám...
Neviem, či to risknúť, ale som si istá, že AD sa mi vysadiť nepodarí takto postupne... Možno keď otehotniem, tak prvý trimester bez nich so zaťatými zubami vydržím, ale inak si v tomto moc neverím...

ada310377
8. sep 2011

ahoj, pred dvoma rokmi som mala taktiez panicke ataky s silnymi uzkostami, brala som alventu len 6 mesiacov a po vysadeni sa mi po 2 mesiacoch stavy vratili , a este horsie. Tak som zacala zas a dr mi odporucila ze alventa nie je vhodna pocas tehotenstva tak mi to zmenila na sertralin a velafax, kedze som v maji otehotnela, behom 3 mesiacoch som vysadila vsetko pomaly, samozrejme, ze sa bojim, aby sa mi to nevratilo ale preto babatko to musim urobit...zatial sa citim ok, uvidim, co donesie jesen, momentalne som v piatom mesiaci...ak mas anait este otazky, pis...ja len tak v skratke. pa.

ada310377
10. sep 2011

@anait som ti pisala

anait
autor
12. sep 2011

@ada310377 ďakujem za odpoveď...takže podľa tvojej doktorky je seryrslin pocas tehotenstva ok? A v prvom trimestri si čobrala?

ada310377
13. sep 2011

ahoj anait, v maji som otehotnela a brala som sertralin denne rano 50mg, potom som po dvoch mesiacoch brala kazdy druhy den ale len dva tyzdne a potom uz nic. Este viem, ze v maji som zobrala dve tabl. na spanie stilnox a to som sa uz bala...no ale zatial je vsetko ok. Ak mas otazky , pis.

anait
autor
13. sep 2011

@ada310377 joj tak to si brala takú maličkú dávku....ja beriem raz toľko...fakt neviem, či a ako sa mi to podarí vysadiť a či ja vôbec niekedy budem mať dieťa... miestami som z toho dosť nešťastná...a ako sa teraz cítiš?

tajomna
14. sep 2011

ahojko anait.
ja som brala 6 rokov seroxat,mala som sociálnu fobiu a úzkostné stavy.za 5 rokov som sa pokusila asi 4krát vysadiť,ale vždy prišlo niečo prečo som sa musela vrátiť k plnej dávke. v juli som otehotnela teraz sme v 9. týždni.za týždeň a pol som úplne vysadila celú dávku AD.mala som trošku syndrom z vysadenia,točila sa mi hlava,bolo mi na zvracanie ale trvalo o asi len týždeň...teraz som najšťastnejší človek na svete...je mi super som bez tabletiek a čakám zdravé bábo...tak držím palce..

ada310377
14. sep 2011

@anait teraz sa citim dobre, jasne ze sa obavam, co bude ked pride jesen a zmena casu...ale snazim sa nato nemysliet a mysliet pozitivne...teraz som v 20 tyzdni a som ok, uvidim, co bude potom, dr mi povedala ze budem rodit cisarskym a nebudem kojit, kedze zijem v rakusku a liecila som sa na sk, tak uvidim, ako rozhodnu tu lekari, co so mnou bude dalej, min roku som tu absolvovala v rakusku, terapiu, 4 krat som bola ked som mala stavy ze sa mi to vracalo a pomohlo mi to, ale aj tak som musela brat tabl dalej...

anait
autor
16. sep 2011

@tajomna gratulujem 🙂 tak otehotnela si normalnym sposobom aj s AD? To je veeelmi povzbudivé... Inak my sme sa tiez rozprávali v tom zmysle, ze kasleme na AD a skúsime to...a potom ak otehotniem, tsk to bude alebo super alebo sa zblaznim 🙂

@ada310377 to je fajn, jesene sa neboj, lebo strach z toho, ze nam bude zle je svina...myšlienky riadia nás zivot...len keby sa nám ich darilo ovládať, vsak? 🙂

tajomna
17. sep 2011

@anait
ano otehotnela som normálne a ešte aj neplánovane,keďže už 2 detičky máme.a vobec to nelutujem..je mi super aj bez tebletiek,zvládam aj záťažové situácie..netreba sa toho báť,treba to skúsiť a ak by to nešlo tak su aj AD ktoré sa možu aj počas tehotenstva a dokonca aj počas kojenia..

ada310377
17. sep 2011

@tajomna no ja som este nepocula, ze nejake ad neskodia v tehotenstve, taka grupa ad, kt. neskodia, neexistuje...vsetky tabl. skodia nejakym sposobom, tak radsej bez tabletiek vydrzat...

anait
autor
23. sep 2011

Jasné, že všetky lieky v tehotenstve nerobia dobrotu... ani mimo tehotenstva nie je bohviečo brať lieky...ale proste niekedy si nenavyberáme...a je taký názor, že radšej brať lieky ako mať paniku a záchvaty úzkosti, že to je pre dieťa horšie... čo si ja tiež myslím, že keď budem 9 mesiacov v kŕči, strachoch, strese, so všetkými mojimi fyzickými príznakmi, tak z toho dieťaťa nemôže nič normálne byť...iba uzlík nervov...
Držím vám palce baby...aj sebe 🙂

ada310377
23. sep 2011

@anait ahoj, ano, je to tak.....kto neprezil depku, nema ani potuchy ake je to pre nas tazke..ale my zeny sme silne a poradime si!ja som napr. min. roku o takomto case absolvovala terapiu, ale teraz som rada, ze je to ok. A najhorsie pre mna je, ze ked sa nad tym vsetkym zamyslim, ja som doteraz nenasla moj spustac uzkosti..ja neviem z coho to na mna prislo. Ale radsej to uz vypustim z hlavy, zivot ide dalej...

ada310377
23. sep 2011

@ada310377 teraz sa tesim z toho, ze ma po veceroch kopka moje babatko 🙂

ada310377
27. jan 2012

Ahojte, 16. 01. som porodila zdravu dceru.... teraz mi nasadili zasa sertralin, lebo isli na mna v nemocnici nejake divne pocity....ale da sa to zvladnut!

kuklemu
27. jan 2012

Ahojte dievčatá, nemáte niekto skúsenosti s užívaním Stilnoxu v tehotenstve ? V novembri som ho brala, nie pravidelne, ale nevedela som, že som tehotná, samozrejme po tomto zistení som ho prestala brať. Ale teraz sa veľmi bojím, či to neublížilo maličkému?

ada310377
28. jan 2012

@kuklemu ahoj ja som brala stillnox pocas tehotenstva ale len par krat, tiez som sa bala, ale mam zdravu dcerku aj napriek tomu, ze som brala antidepresiva prve tri mesiace.....

lenkastar
30. jan 2012

Ahojte,tak ja lietam po doktoroch uz asi 7 mesiacow, presla som si uz hadam wsetkymi wysetreniami, a wsetky boli negatiwne ☹ a stale mi bolo len zle a zle...posledna moznost bola psychiatricka.predpisala mi sertralin 50mg.kazde rano pol tabletky.ja truba som si ho prwy den dala asi o 19,00h a celu noc som mala oči ako baterky, nemohla som zaspať...ako citam tiez tie neziaduce ucinky mam strach ho brat,ze budem nanom zawisla a uz sa ho nezbawim ale tie pocity ako mi je uz 7 mesiacow kazdy bozi den su hrozne! ak mi nepomoze toto tak uz nic,nie som schopna normalne fungowat.mam strach ist sama aj k lekarowi, tie pocity uzkosti, strachu a ta neistota su strasne ☹ a este nawyse ak je tu moznost ze som tehotna...o to mam wacsi strach...ci to neublizi tomu malickemu-ak tam teda je 🙂

kuklemu
30. jan 2012

@ada310377 Ahoj, ďakujem za odpoveď, trošku ma upokojila, aj ked strach tam bude určite stále. Gratulujem k dcérke, dúfam, že aj moje bude ok a prajem všetko dobré! 🙂

ktore
30. jan 2012

@kuklemu
@ada310377 ahojte baby som v 7 yzdni teho.pred tym som brala AD od porodu 8 rokov.pred rokom som dobrala poslednu tabletku.brala som este stilnox ale aj ten som vynechala nedavno.doktorka mi povedala ze ma skusit pocas tehotenstva miesto stilnoxu BIO MELATONIN,ale neide teraz o to.hoci mam problemy so spanim viac ma trapi toto.otehotnela som a gynekologicka mi nasadila duphaston 3 krat denne.odvtedy mi ostalo spatne ako pri depke.dostala som triasku bolo mi zle prestalo ma vsetko tesit.nic ma nebavi,som sklesla.nechuti mi.dnes som precitala letak ze depresia sa pri liecbe duphastonom vrati alebo zhorsi.ale ja som to tusila ze neide o tehotensky syndrom a dala som si minuli tyzden asi 4 krat 3 mg lexaurrin vecer.normalne mi odlahlo a citila som sa uplne fajn.zato som tusila ze nieco nie je v poriadku.citala som viac stranok o lexaurine a pisu ze neskodi v teho.ale bojim sa ze sa mi depka vrati.zajtra volam doktorke nech mi tie leiky vysadim a zavolam aj svojej psychiatricke.nemate niekto takuto skusenost?poradte mi.

kuklemu
30. jan 2012

@ktore Ahoj, ja som mala v 7. tt tiež nasadeny duphaston, ale z gynekologického hľadiska 2 x denne. Takisto mi z týchto liekov bývalo zle, aj keď som ich už viackrát užívala kvôli rôznym liečbam, chcem len toľko, že v tom 7-8 tt chodila som po doktoroch a v nemocnici mi rovno doktorka povedala, že na mojom mieste by tieto lieky absolutne vynechala. že môj problém nevyriešia a jedniné k čomu sú dobré, že z nich ženy majú depresie.

ktore
31. jan 2012

@kuklemu dakujem ja zavolam dnes doktorke ci je potrebne brat tie lieky a uvidim.mozno sama vynecham alebo uplne znizim davku na jednu denne

vejula
31. jan 2012

S otehotnenim s AD nieje absolutne žiaden problem. Kočky nemusite sa ani bať pokial ešte neviete že ste tehu a uživate sertralin. Nič sa nedeje. Akonahle zistite že ste tehu ale treba vysadiť. Nebojte, zvladnete to. Nieje to lake ale zvladnete kvôi babu určite.

ktore
31. jan 2012

@vejula ja som si dala minuli tyzden 4 krat lexaurin a bojim sa predsa sposobil jekake vyvojove vady.volala som doktorke nech si nasadim len persen a nech vydrzim.a po tretom mesiaci ak mi bude zle tak sa mam ozvat,ale beriem duphaston a ten tiez mam vynechat
@kuklemu bala som sa volat doktorke ze co mi povie ze mudrujem ale hned mi kazala vynechat duphaston do troch dni postupne,ze ak nemam nijake problemy nemusim to brat.uf je to ok som sa ukludnila.

ada310377
31. jan 2012

ahojte, ja som brala antidepresiva sertralin prve 3 mesiace pocas tehotenstva, pokym som sa odhodlala ich vysadit, samozrejme, ze som mala obavy, ale mala som pekne tehotenstvo a tym, ze som sa tesila na babatko som aj zabudla, ze neberiem ad. Aj stillnox som asi tri krat zobrala a tiez som mala vycitky, ci to uskodi babatku....ale chvalabohu laura sa narodila zdrava a samozrejme cisarskym rezom a dala som si odstavit mlieko na odporucanie psychiatra. Tu v Rakusku som bola 6 dni v nemocnici, sestricky ma totalne stresovali, ale ked som prisla domov, vsetok stres zo mna opadol a fungujem super ako cerstva mamicka. Moj psychiater na slovensku, s kt. som telefonicky v kontakte, mi odporucil hned po porode brat sertralin rano polovicku, tak si ho beriem a citim sa v pohode, myslela som si , ze v nemocnici ide na mna depka, ale to bolo len tym napatym prostredim a hlavne, ze mala mi nechcela pit.. teraz sme uz tyzden doma a mame sa dobre. Na vecer mi dali tabl. mirtabene, tiez polovicku, aby som lepsie spala. Mam tu sestru, kt mi pomaha, takze vsetko ide ako po masle. Takze, nemysliet na zle veci a ako hovori kazdy psycholog, mysliet pozitivne!
A este neico, ja som sa nebala toho ze beriem ad pocas prvych troch mesiacov, ale skor som mala vycitky kvoli fajceniu, lebo nemohla som si rozkazat prestat fajcit pocas tehotenstva....takze ad su nic oproti fajceniu... ale vsetko dobre odpadlo, vdaka Bohu. Tak baby, hlavu hore a mysliet len na peknucke veci!

vejula
31. jan 2012

@ktore neboj si v 7 tt. ja som zistila že som tehu na začiatku 6 tt, dovtedy som brala sertivu, a doki povedal že to je uuuplne v poho. A neberem ich doteraz a dojčim 😵 aj ked občas je to ťažšie snažim sa to zvladnuť

jerryjanka
31. jan 2012

mam panicku poruchu, už 7 rokov - 3x sme skusili vysadiť liečbu ale vždy sa mi to vratilo
ked som otehotnela doktorka hned povedala vysadiť lieky, tak som poslušne vysadila, vraj ved hormony mi budu dvihať naladu - no dakujem pekne do 12tt som sa dostala do takych stavov že sa mi ani žiť nechcelo potom som šla k nej a tak mi dala serlift, s nim som bola až do pôrodu, aj ked nie je taky silny ako alventa ktoru som brala predtym tak aj tak mi bolo lepšie ako bez liekov. malu mam zdravu, a poznam aj ženy čo serlift brali aj počas prveho trimestra - ja som sa trapila ako debil. serlift nie je pre dieťa nebezpečný a môžeš s ním dokonca aj kojiť

ktore
31. jan 2012

@jerryjanka aj ja som brala serlift ale neviem uz kedy lebo sem tam mi zmenila lieky alebo uz vynechala.som si teraz musela dat lexaurin lebo sa mi depka vratila z dufiku.tak ho musim vysadit.mam si kupit persen aspon do konca tretieho mesiaca.dufam ze to nebude horsie a ze to bolo fakt len kvoli dufiku.

jerryjanka
31. jan 2012

skus quajacuran a magnezium 🙂 aj to vie pomôcť pri slabšich depresiach na zmiernenie.

zujanka
31. jan 2012

@lenkastar zlatko, poznám tie stavy, nedovoľ aby ti zničili život Choď k Dr. Mne kráááááááááásne zabral Xanax a Arketis Teraz už beriem iba 1/2 tbl.Arketid obdeň a ide to. Chystáme sa na ivf a je to v pohode

lenkastar
10. feb 2012

@zujanka ahoj, bojim sa hlawne toho, ze budem nanich zavisláá ☹ ze proste rano nebudem schopna nic urobit kym si nedam pirulu 🙂 idem na kontrolu 23.2 nech mi skusi dat nieco ine, hento je hnus, sim z toho jak sfetovana ☹ ale mama tvrdi, ze to prejde.tak ja neviem....co ine mi ostava ☹