Cukor v krvi

sabinka264
20. dec 2017

Ahojte, prosím poraďte mi. Mám 17 rokov a dnes som si pomocou glukomera namerala cukor v krvi a mala som 11,3 ale to bolo asi 30 min. po jedle. Bojím sa aby som náhodou nemala cukrovku. Ku doktorke som ešte nikdy na krv (meranie cukru v krvi) nebola.
Prosím poraďte mi môžem mať cukrovku?
Vopred ďakujem.

candii
20. dec 2017

Zmeraj si hodnotu rano na lacno, nemala by byt vyssia ako 5 a 2h po jedle by nemala byt vyssia ako 7. 30m po jedle je veeelmi skoro to neber v uvahu to je normalne ze mas vyssi cukor hned po jedle

dena22
20. dec 2017

na lacno je hranicna hodnota 5,5 mmol evt. 5,6 mmol. Este v roku 2012 bola 6 mmol.

duun
20. dec 2017

@dena22 Počula som názor dvoch lekárov nezávisle - 6 je reálnejšie, tá nižšia je, aby farma firmy mohli liečiť viac ľudí. Nie som za konšpirácie, ale občas len krútim hlavou.

Po jedle cukor hneď nemeraj, to ukáže všeličo. Tak ako píše candii - meraj ráno nalačno a večer predtým samozrejme posledné jedlo časovo primerane (nie tortu na párty do rána 🙂. Ak máš akékoľvek pochybnosti, potom smer lekár. Inak na preventívnej si bola? https://www.vszp.sk/poistenci/zdravotna-starost... - prípadne požiadaj aj o zmeranie cukru.

dena22
20. dec 2017

@duun suhlasim, uprava noriem, tak ako i na cholesterol, vyraba len zo zdravych ludi pacientov.

marion09
20. dec 2017

@candii no neviem,neviem.ja som si merala hned po jedle a dosyta najedena a mala som 6,3....zdravy clovek by nemal mat cca 11 aj keby neviem kedy meral

duun
20. dec 2017

@marion09 odskúšaj napr. po sladkom jablku, hrozne, melóne a podobne. Ja som to parkrát testla a šlo to aj do 9-10. Máme cukrovku v rodine, tak sa priebežne kontrolujem aj medzi preventívkami.
Nestrašte ju. A @sabinka264, tu môžme diskutovať, ale ty choď pre pokoj v duši na prehliadku alebo sa spýtaj svojho obvoďáka. Ten/tá ti jediná povie, či sa niečo deje alebo nie.

candii
20. dec 2017

@marion09 zalezi na tom aj co papas ako pise @duun ..

marion09
20. dec 2017

@duun ja mam v dome cukrovkara takze......

sense
20. dec 2017

zdravy clovek nema mat v ziadnom pripade 11 ani po jedle, zmeraj si nalacno a nemala by si mat viac ako 6, /zdravy clovek/,

moj muz ked si nameral 12 , siel k lekarovi, tam mu namerali o dve hod. neskor 18 po ranajkych a ostal tri dni v nemocnici...

duun
20. dec 2017

Ak ste si robili záťažový test (či ako sa to volá) v tehu - chápem, je to extrém, glukózový roztok, ale keby ste sa zmerali polhodiny po vypití, tak asi máte tiež riadne čísla. Vtedy som sa zo zvedavosti zmerala po 15 min a mala som 11,2 (a doteraz 6 rokov od toho cukrovku nemám). Aj taká blbá cola má kopčisko cukru a zjesť sa dá všeličo :D Nejdem sa hádať. Nik jej tu presne nepovie, že má alebo nemá cukrovku. Ak má pochybnosti = smer lekár.

chrissie_kf
20. dec 2017

@sabinka264 zdravy clovek by takuto hodnotu nemal mat. Ani pol hodiny po jedle. Urcite smer lekar na prekontrolovanie. Nemusis sa hned plasit. Moze byt aj zle nastaveny glukomer napr, pripadne iny dovod, ale urcite sa treba nechat skontrolovat...

chrissie_kf
20. dec 2017

@duun lenze zatazovy test je preto zatazovy, lebo sa telo zatazi cukrom a ma svoje kriteria. Po beznom jedle by taketo hodnoty nemali byt.

lessiie
1. jan 2018

@sabinka264 mas aj nejake priznaky na cukrovku?

lukasko12
28. dec 2019

Ahojte merala som si cukor ale predtým som jedla zemiaky a tak normálny obed a mala som 7,4 ale ked som si merala na lacno tak som mala 5,1.Takže nemusím sa báť ze mam cukor ci

karinka221
23. feb 2020

Ahojte, potrebujem poradiť. Mam 18rokov a pred 4 dňami som si merala cukor v krvi a mala som 6,4 a max 7,5 ale už po 4dnoch sa mi začal zvyšovať na 11,3 už som mala aj 12 bojím sa ci nemám cukrovku ak máte niekto skúsenosti prosím poraďte ďakujem

lessiie
23. feb 2020

@karinka221 a načo si meras cukor?

candii
23. feb 2020

@karinka221 ako si si merala? Meria sa na lacno a 2h po jedle. Ak si si merala medzi jedlom tak je jasné že je vyšší.