Cysta na vaječníku - čo môže byť príčina?

22. máj 2020

Dobry deň prajem....môj problém je nasledovný. od minuleho tyždňa som pociťovala bolesti krížov a podbruška, ktore neustupovali, tak som sa rozhodla že zájdem na gyndu. Našli mi cystu cca 5-6cm... doteraz som nikdy nemala žiadne problémy. Mám zvýšený aj marker ako mi bolo povedané. No a ja by som rada zistila z čoho by to mohlo byť. Mám partnera, máme často vášnivejší styk. Mohlo sa stať že sa mi niečo poškodilo dnu a tak vznikla cysta? Pretože nikdy som takéto veci nemala. U dr som bola strašne zlaknutá tak som sa ani sustrediť nevedela na to čo hovori a nieto sa ešte pytať niečo. Budem rada ked mi napíšete tie čo to máte tiež a poradíte mi :( veľmi sa bojím čo bude teraz ďalej.. dakujem vám

autor
22. máj 2020

Mám 23 rokov som zabudla napísať

elisa1910
22. máj 2020

Cysty su bežné a príčina ich vzniku nieje známa

autor
22. máj 2020

@elisa1910 a je bežné to že mám zvýšené markery?

monro
22. máj 2020

Nalez cysty je bezny. Aj ja jednu mam. Niekedy sa pozoruju, nakolko mozu same prasknut. Niekedy je potrebne operacne odstranenie. To sa deje pri dlhotrvajucich cystach a cystach vacsich rozmerov nad 5cm. Ale kazda cysta sa individualne posudzuje. Ja mam napriklad tu svoju uz aj aj 4 roky. Je stale rovnaka a az tento rok na preventivke doktor spomenul operaciu. Mne ale cysta nerobi ziadne problemy a aj onkomarkery mam v norme. Ina lekarka mi povedala, ze mozem este pockat. Inak ani zvysenie markera nemusi nic vazne znamenat. V kazdom pripade sa treba s dr. dohodnut na dalsom postupe.

autor
22. máj 2020

@monro áno mám isť na kontrolu o 2 týždne 😞 no bojim sa tej operácie dúfam že to nebudem musieť podstupit

monro
22. máj 2020

To vam verim. Dala Vam nejake lieky? Moj doktor mi zo zaciatku daval kadeco, ale nic nezabralo.

autor
22. máj 2020

@monro Nie iba povedala že mám prisť na kontrolu o 2 týždne že uvidime ako sa bude správať 😞

monro
22. máj 2020

Je mozne, ze o dva tyzdne tam uz nebude. Casto sa to stava. Drzim palce.

autor
22. máj 2020

@monro ani neviem o aký typ tej cysty ide jedine čo viem je že mám zvýseny marker..

autor
22. máj 2020

@monro ďakujem velmi pekne za podporu ❤️

mmoonna
22. máj 2020

Záleží aj od toho,aká ťa cysta je. Či je bodová,alebo naplnená krvou. Krvavá, tzv.cokoladova cysta je horšia,lebo keď praskne,tak sa to tam vyleje krv. Pokiaľ je bodová,tak sa môže počkať,či cez menzes nepraskne aj sama. Ja som mala 10 CM bodovú, prasknúť však jej nechcelo,tak som musela na operáciu. Bodová vzniká z neprasknuteho folikulu,krvavá je znak endometriozy.

monro
22. máj 2020

O dva tyzdne budete mudrejsia. A ano, su rozne cysty. Je dolezite, aby Vam nesposobovala obtiaze. Ale ako vravim, niekedy sa vyriesia same a niekedy je nutna operacia. Ja s moznostou operacie zijem uz dlho a vzdy pred preventivkou mam strach, co sa bude diat.

elisa1910
22. máj 2020

Neviem ja som bola na odstraneni cysty operačne ale krv mi nebrali a zvysene markery byvaju pro cystach naplnených krvou moja bola vodova paratubarna

zuzu1232
23. máj 2020

Ja som mala tiež bola som aj na operácii a mala som zvýšené onkomarkery to je inak pri cestách normálne hlavne u endometrióza ak to bude táto cysta pri veľkosti 5 a viac CM je potrebna operácia ale neboj laparoskopia nie je nič hrozné

autor
23. máj 2020

@zuzu1232 No uvidím na kontrole či neodíde dovtedy ale dúfam že ano 😞 alebo nech sa aspoň trošku zmenší 😞 nikdy som nemala ziadnu operáciu a veľmi sa bojím čo sa týka týchto vecí ženskych niečo take podstupovať..

zuzu1232
24. máj 2020

Chápem ja tiež nikdy ale tak keď to je potrebné nie je na výber ja som mala hlavne hrozné bolesti ale také že som myslela že umriem

autor
24. máj 2020

@zuzu1232 To zas ja nemám... ja mám občas tlaky v krížoch ale vyslovene bolesť to nie je... teraz už druhý deň necitim nič, ani tie tlaky... čiže neviem no... uvidime

mmoonna
24. máj 2020

Ja keď som bola na operácii,tak tam priviezli babu,ktorá vedela,že na cystu. Už dlhšie mala bolesti,ale neriešila to. Potom ju v noci priviezli a hneď aj operovali, mala hrozné bolesti. Ono sa ta cysta môže nejako skrutit a to veľmi bolí. Mne pred operáciou lekár odporúčal nerobiť nejaké prudké pohyby.

autor
24. máj 2020

@mmoonna No a hlavne ja aktívne cvičim čiže je to pre mňa velmi ťažke.. mne dr ani nepovedala čo možem a čomu sa mam vyhýbať. Neviem ani či sa môžem opalovať alebo ísť do solária skratka trošku sa ísť vyhriať. Neviem čo môžem robiť a čo nie keďze stanovisko dr je iba prísť na kontrolu o 2 týždne...

autor
24. máj 2020

@mmoonna samozrejme, cvičiť necvičím... aby nedošlo k nedorozumeniu 🙂

karinn22
8. aug 2022

Dobrý deň, dnes mi gynekologička oznámila že mám cystu. Nepovedala mi nič viac k tomu. Snazime sa o bábätko už od januára ale nedarí sa nám môže byt príčina tá cysta? Je možné že zostanem tehotná aj keď ju mám alebo je to nereálne ?

llpp
21. jan 2024

Viem že je to ťarchu staršia téma ale ako vám to dopadlo ďakujem 🙂