Darček pre lekárku

gita17
27. aug 2017

Ahojte,
minule som bola u mojej lekarky (chronicka diagnoza, budem k nej dochadzat cely zivot) a vsimla som si, ze mala na parapete odlozeny pekny kosicek s figami. U vedomila som si, ze tento 'darcek' ma od predosleho pacienta a prislo mi to velmi mile gesto. Kedze k tejto lekarke budem dochadzat dlhodobo, je to chronicke onemocnenie, tak by som si s nou chcela vytvorit lepsi vztah. Neverim, ze by mi to pomohlo k lepsej liecbe 🙂 ale vzdy je dobre mat dolezitych ludi na svojej strane. Chcela by som jej priniest nieco mile, nevtierave, nieco preco si ma zapameta. Tie domace figy bol super napad, nevtierave originalne...ja vsak doma nemam figovnik a ani ma nic ine vtipne nenapada. Nechcem jej v ziadnom pripade pchat peniaze, to by sa len urazila, ani ziadny trapny darcek ako klobasky ...kolacikmi a kavickou tiez neocarim, to je priliz nudne. Mate neake tipy?

katkalubkova
27. aug 2017

Ja som raz mojej podarovala snezitko. Ani som to neplanovala, ale bola som v obchode a velmi ma to zaujalo, bola to taka mila malickost. Mala som pocit, ze aj ju to potesilo. To bolo, ale v zimnom obdobi....
Ja mam rada veci, ktore ma oslovia same, zrazu to padne cloveku do oka avie, ze je to "to prave orechove"

yennn
27. aug 2017

@gita17 po prve, asi by som sa vzdala myslienky, ze prave vdaka darceku si ta zapamata.
Mas pravdu ze kava je to najtrapnejsie co moze pacient vymysliet.
Vecnych darcekov by som sa vystrihala - maju takych kopec a nestoja o ne.
Podla mna klobasy, co spominas (ak by boli domace z vasej zabijacky), nikoho neurazia. Kolac ak je domaci tebou robeny, tiez nie. Sezonne ovocie ci zelenina z vlastnej zahradky - prip. aj kupovane ovocie - vzdy si to mozu dat na desiatu, vziat domov rodine...

najk
27. aug 2017

@yennn Ja klobasy napr. nejem, takze dostat smradlave mastne klobasy by ma asi dost znechutilo (smrdia mi, nech su akokolvek uzasne a domace). Jedna lekarka, u ktorej som bola, ma na dverach oznam, ze aj zobratie kavy a cokolady je trestny cin a najvacsou vdakou pre nu je spokojny pacient.. Ale je fakt, ze vacsina lekarov mozno nejaku drobnost oceni..

yennn
27. aug 2017

@najk ja som sa do temy nepridala, aby som diskutovala o svojom nazore na davanie darcekov lekarom, sestrickam ci komukolvek inemu - to uz je ina tema.
Reagovala som stylom, ze ked uz mas tu potrebu... tak za mna asi takto.
Ale pri tvojej odpovedi som si uvedomila este jednu vec, ktoru mnohi pacienti netusia - ten darcek malokedy skonci u doktora. Aromaticke klobasy ak neurobia radost doktorovi, urobia niekonu dalsiemu (sestricke), to iste plati o ostatnych darcekoch.
Preto si myslim, ze je zbytocne si nad tym lamat hlavu az tak silno 😉

marissenka
27. aug 2017

Ja som raz kúpila dve orichidee..Všimla som.si,že ich pestujú v tom svojom kumbaliku na veľkej parapete.pekne im tam budú kvitnúť😉

carmenuska
27. aug 2017

Zozen niekde med domaci,to potesi kazdeho doktora.Moj starky je vcelar a ked chceme niekde zabodovat (nie len u doktorov) ,tak med ma vzdy uspech.A zvlast u zeny doktorky.

jonnie
27. aug 2017

pocula som - ze tetusky nosili dr. kadejake domace vyrobky od syrov pocnuc...a dr. to vyhadzovala potom-lebo nevedela ako to bolo spracovane a aka hygiena-ci nie nieco epidem.Takze tak..
Urcite sa netrap tolko s tym..tiez som toho nazoru-ze aj kava a ine padarunky mozu byt klasifikovane inak. A za dalsie...neunuvam sa nad darcekmi...odkedy moja neboha mama bola onko pacient a bola mi naznacena nejaka pozornost. Je to uz vela rokov...vtedy sa neriesili trestne ciny....a nakoniec...skladali prisahu. Ja tiez v praci nedostanem od nikoho nieco navyse...je to moja praca-ktoru som si vybrala. Mudr.si ta moze zapamatat aj na zaklade sympatii....

0silvia0
27. aug 2017

@jonnie presne, domáce koláče a domáce výrobky by som od cudzích ľudí nejedla. Niektorí ľudia majú katastrofálne hygienické návyky, človek nevie čo kto do výrobkov dá a kto je na tom ako s hygienou atď.

zuzana76
27. aug 2017

@gita17 knihu alebo kvet, alebo mozno nejake listky na koncert, alebo do divadla

janulka1802
27. aug 2017

Pekný kvet v crepniku alebo nejaký kvalitný čaj ale taký lepší nie akciovy v Kauflande pekná sviečka

babatkoo
27. aug 2017

Ja som dostala podarovany domaci nechtikovy krem. Kolegynka si ho vyraba sama z nechtika zo zahray a dava do peknych nadobiek. Velmi ma to potesilo a efekt bol 200 bodovy pretoze mi kremik zlepsil ekzem. Tak mozno taketo volaco by potesilo tiez kazdu zenu. Zohnat niekde domacu masticku alebo uz spominany med ;)

chrissie_kf
27. aug 2017

No mozem ti napisat pohlad lekara- mna potesi hocico . Neocakvam dary ani to nemeni moj postoj k ludom ale ked sa clovek naozaj snazi tak to potesi z casu na cas samozrejme. Myslim ze kazdy sa tesi ked nieco dostane. Ja osobne si vazim hocijaky dar. Mame tiez pacientov ci k nam dlhodobo chodia takze domace vyrobky su mnamka velika- nikdy som nic nesmarila do kosa.aj kolAcik kolko krat potesi a padne vhod🙂
Ked som robila v nemocnici na oddeleni tak kava vobec nebola trapna bola to super pozornost ,obycajna nesca🙂 kedze na svk nie su kavovary v nemocniciach a nemocnicnych ambulanciach 🙂
Takze naozaj hocico ale napr dobra cokoladka nikdy nie je zla volb, aLebo to ovocie , dobre jablcko vzdy padne vhod na desiatu 😜 Ak je pani doktorka normalna tak neocakava nic a potesi ju hocico 🙂
Ja som uz dostala aj zvyraznovacky , pera, lepiace pasky - ako naozaj vsetko potesi 🙂)

osky
27. aug 2017

Ja si myslim ze s takymito pozornostami staci zacat az po urcitom case ked uz mate trosku vztah-poznate sa...
A zase nejake podarunky mozu byt brane ako uplatok!!
Myslim ze kava ci cokolada su ok,je to malickost,kavy sa vypije na hektolitre ...cize je to dobra volba.
A presne ako bolo spominane-domace vyrobky by som ja od osoby ktoru dobre nepoznam,nebola schopna zjest...
Nasa doktorka dostane na vianoce vzdy vela kolacikov a vzdy to vylozi-plni skatulu v cakarni pre pacientov.
Ludia sa tam s tym napchavaju...ja ked neviem od koho to je...nemozem.
Hnusi sa mi..
Ten med ok alebo nejake kvalitne domace mydielka...inak nie.
Kvety sa davaju na podakovanie skor ked sa s niekym lucis...
Ja.pokial som bola v nemocnici kupila som vzdy obrovsku merci bombosku,mohli sa s tym vsetci podelit...

jana_eyre
27. aug 2017

@osky brr, to niekto zje kolaciky vylozene v cakarni u lekara? 🤢 ani by ma netrapilo kto to napiekol, ako to, kto na to kychol..

deti95060810
27. aug 2017

@jana_eyre to by si nejedla ani chlieb z pekárne, ani cukrovinky z výrobne, ani zákusky z cukrárne lebo....niekto na ne kýchol....si moc precitlivenááá 😀

deti95060810
27. aug 2017

chodíme tiež po kde akých lekároch - a ešte ma nenapadlo niekomu niečo dávať...Nemám to za potreby...nech si kúpi. Myslím že ani o to nestoja....
chodili sme s dcérou k lekárovi do Za a lekárka dcére dávala vždy zásoby čokolád, nie jednu, ani dve...asi jej nanosili pacienti a pani doktorka o to vôbec nestála, potrebovala sa ich zbaviť. nie po záruke neboli....len som si pomyslela, že keby vedeli pacienti kde končia ich darčeky....😝

three
28. aug 2017

ked nechcete kupovat darcek priamo doktorom, tak z vlastnej skusenosti viem, ze ich potesi nejaky dar na pracovisko - nakolko vsetci vieme v akom stave su nase nemocnice a lekari si dokonca musia nosit vlastny toaletak, lebo ani ten im nemocnica nie je schopna zabezpecit.. cize ci uz nejaka technika, papierove utierky, hracky pre hospitalizovane deti..atd vsetko potrsi

emilia25
28. aug 2017

Tak ja som mojej doktorke doniesla presne to gicove vino kavu a bombonieru za to ze bola taka mila a nechala ma na pn.veru ako podakovanie mi nic ine nenapadlo.

juditka_d
28. aug 2017

@deti95060810 no neviem, pre mna je teda rozdiel si kupit koláčiky v obchode, kde by mali byt dodrzane ake take hygienické náležitosti, ako zjesť koláčiky vyložené niekde v čakárni u lekára, kde sú samí chorí ľudia, ľudia čo pricestovali MHD a neumyli si ruky a potom sa v tých koláčikoch prehrabávajú...

0silvia0
28. aug 2017

@deti95060810 aj ja som precitlivenááá, pretože predpokladám že v cukrárňach a pekárňach nikto nechytá koláče a chlieb s neumytými rukami a sú do nich dávané kontrolované suroviny. Ako môžem vedieť či nejaká babička alebo tetka si po toalete umyla ruky keď krájala koláč, či si pri tom 5x neoblizla prsty a či tam nedala napr. tvaroh s plesňou po záruke (starší ľudia horšie vidia a všetko im je dobré) alebo vajcia čo jej trčali 2 mesiace v chladničke: veď sa upečú, aspoň som ich pre pani doktorku minula... 🙄 Poznám niekoľko nie veľmi hygienických gazdiniek takže za mňa nie, ale keď to niekomu nevadí...

sabinkabublinka
28. aug 2017

Naša známa je zdravotná sestra v nemocnici a tá vravela, že niektorých lekárov neskutočne rozčuľujú darčeky domáceho typu a dokonca to krivenim úst dávajú aj patrične najavo. Zvlášť domáca pálenka je u nich niečo nepoužiteľné... Radšej majú fľašu značkového alkoholu, ktorú môžu bez strachu čo v nej je posunúť ďalej.

silaviat
28. aug 2017

akykolvek darcek je uplatok ci sa vam to paci alebo nie ... podla mna pokial to nieje na zaklade dlhodobeho vztahu tak je to zle.... tiez nekuooujete darceky smetiarom a to ich mate cely ziot, ostarke predavacke ludom na pase.... doktor si robi svoju pracu a ako odmenu ma plat plus zdravych pacientov... a mysliet si ze uplatkom i ked to tak nemyslite si zlepsite vztah je zle ... a kludne sa teraz rozculujte... som v anglicku a tu sa ani cokolada nesmie dat a je to spravne ... keby si to dr vzal a niekto to videl-napr na kamere tak z toho m taky pruser ze az

sense
28. aug 2017

Moja mama pracuje v zdravotnictve a ak jej na zaciatku liecby niekto nieco donesie tak to neberie, lebo to berie ako uplatok a ze ludia potom ocskavaju ze sa k nim bude spravat a venovat viac ako k inym,ze len co sa dvere otvoria su na rade aj kef prisli posledni atd...akna konci liecby nieco dostane ako podakovanie podakuje....kavami a cokoladami zasobuje celu siroku familiu, kozmetiku typu samppn kondicioner atd ma tiez do zasoby ....dostala uz ale aj vajicka, aj lokse....ale napr niektorym pacientom niesla uz aj domacu cuketu, papriku ci na jar priesady, kedze pocas liecby sa aj viac poznali, ....kedze niektori su viac zhovorcivi...

henikav
28. aug 2017

@silaviat ja mam zase taky nazor, ze cokolada uplatok nie je, bezne davam take male darceky kazdemu, nielen lekarke, ale ako si pisala ze smetiarom nie, tak my ano, aj smetiarom, aj postarke, aj predavacovi, ktory nam auto predal a dalej ho servisuje..... ludom s ktorymi prichadzame pravidelne do styku, s ktorymi sme uz da sa povedat priatelia, ze pokecame aj o dovolenke, ci stravenom vikende..

Ale nedavam darceky na zaciatok, aby sa zlepsili vztahy, aby si ma zapamatali, tieto darceky davam ludom ktori nas obklopuju a s ktorymi sme stale v kontakte, cize nie na podplatenie, ale skor ako podakovanie. Ani to nie su hodnoty na podplatenie, kto chce si tu kavu ci cokoladu za 3-4 eura kupi aj sam.

Napriklad kazdy kto ku mne pride do kancelarie ma ponuknutu kavu, nieco na pitie ci sladkost a kupujem ich z vlastneho vrecka pre potesenie inych, taktiez ma potesi ked niekto mysli na mna. Nie je to o tom ze si to neviem kupit sama, je to o tom ze si niekto da tu namahu. Mne to pride pozorne

@marissenka tie orchidee su napriklad super napad, mna vzdy potesi ked pridem do prace a objavim na stole novy kvietok, mam ich vela a teda kazdy aj vie ze ich mam rada.

tarrra
28. aug 2017

Ja som pracovala 8 r. ako fyzioterapeut, teraz som 2 roky out. Bolo dosť časté, že nám ľudia z vďačnosti doniesli kávu, čokoládu, bonboniéry a pod. Bolo to milé a vždy to potešilo. Našli sa aj originálnejšie dary - napr. sezónne - huby, vajíčka, háčkované ozdobky na stromček, na veľkú noc a pod. Vždy ma to potešilo, ale nikdy som nič neočakávala vopred. Nebrala som to ako úplatok, o tom ani reči, kdesi som čítala že ako úplatok sa berie až predmet prevyšujúci hodnotu 100€...A ja tiež keď idem k hocijakému Dr. tak beriem niečo so sebou, nieje to na škodu...

silaviat
28. aug 2017

@henikav pisem pokial to nieje na zaklade dlhodobeho vztahu-sama pises ze ten uz mate takze mla pozornost ok ..ale nieje dobre to davat niekomu od koho chceme aby sa k nam inak spraval ako k inym - to uplatok e aj keby mu dala len neaku drobnost

henikav
28. aug 2017

@silaviat ano mas pravdu, na zaklade dlhodobeho vztahu, urcite nie s tym zacinat

yasmeena
28. aug 2017

@silaviat vies,bananova republika je bananova republika 🙂 vsade kam prides su iniciativni vdacni ludia,co strkaju kazdemu ,,darcek" a potom ked sa zjavi niekto,kto neda-tak pozeraju na teba,ze aka socka prisla a tak aj jednaju...tu je historia uplacania dlha,patri k vacsinovej skupine obyvatelstva a dokonca im pripada normalna...takze generacie ludi,co sa vzdy potesia darcekom su ich vysledkom....dakujeme...

zuzana76
28. aug 2017

@0silvia0 a hlavne by mali mať ľudia pracujúci vo výrobe potravín zdravotný preukaz, koláče vyložené u lekára by som nejedla ani ja, resp. Tiež mi vadí jesť od niekoho koho hygienický štandard nepoznám

zuzana76
28. aug 2017

@henikav súhlasím s tebou, práveže mne ťa pozornosť príde lepšia ako názor, že veď si kúpi sama, zarába a pod. Tu ide o tú námahu a že dotyčný na doktorku, učiteľku atď... Myslel, samozrejme nedávala by som darček na začiatku, ja som dala doktorke kvety a poznali sme sa už 15 rokov, alebo napr dať doktorke sestre atď cokoladku keď.ma napr meniny, inak ja ponúkam rodičov mojich žiakov kávou čajom, keď prídu na pokec