Dvakrát som potratila. Ako ďalej?

my_angel20
2. dec 2013

Ahojte. už nevládzem. dvakrát som potratila a po druhom potrate nasledovala seria vyšetrení-genetika, hematologia, endokrinologia.. všade mi povedali, že som v poriadku...už som z toho na nervy-strašne chceme s manželom dieťatko, ale bojíme sa. dvakrát stačilo, aj keď viem, že veľa žien prežilo aj viac potratov.. prosím Vás máte nejaké rady, kde komu a čo by som mala ešte vyskúšať?? neverím na to,že : príroda je múdra a "poškodené" odstráni z tela...kde ste boli po potrate vyšetrované?? v nejakých špeciálnych centrách!??? prosím Vás pomôžete aspoň poradiť☹ ĎAKUJEM

kalista32
2. dec 2013

ahojko no ja ti veľmi neporadím len ti chcem povedať,že tiež sa snažíme o dieťatko šesť rokov a je to makačka postúpila som raz IVF ,ktoré sa nepodarilo . ten strach je zlý pán a chcem ťa len podporiť a popriať ti veľa šťastia 🙂

miilada
2. dec 2013

@my_angel20 Ahoj, velmi ma to mrzi. Mozem sa opytat, v ktorych tyzdnoch si potratila?

ika_ba
2. dec 2013

ahojte. Ja som sa liecila asi 6 rokov, par krat sme boli aj na umelom oplodneni. Podstupila som viacere vysetrenia a nic nezistili. Dva krat som bola tehotna a dva krat som potratila. Po poslednom IVF som to vzdala. Po nejakom case sme si kupili starsi dom na hypoteku, na dieta sme ani nemysleli, uz sme s tym nepocitali. A teraz mam doma rocnu zdravu dceru. Rodila som ked som mala 42. Sice sa malinka narodila o mesiac skor, takze bola mala, ale zdrava. Niekedy je skutocne problem v psychike. A to bol mozno aj moj pripad. Zmenila som trocha zivot, z mesta som sa prestahovala na vidiek, nenahanala som sa tak v praci, skor som sa ponahlala domov za dvomi psikmi. Mozno nieco take by pomohlo aj tebe, nesustredit sa na dieta a nieco vo svojom zivote zmenit. Najst si nejaku zalubu, venovat sa sportu (ja som doma zacala cvicit a tak mi povedala ze skoncila tehotna aj jedna moja znama).

my_angel20
autor
3. dec 2013

miilada ja som potratila v 12.tt s tým, že dieťatko nežilo už v ôsmom týždni a druhýkrát v 10.tt.
ika_ba ja sa na dieťa nesústredím, nemyslím na to, nie som ani hysterická, že sa to nepodarilo, len by som rada vedela v čom bol problém a poprípade sa takýmto "príjemných chvílkam na gynekológii vyhla."

problém je, že tie vyšetrenia, ktoré podstupujem sú pre mňa zbytočné, nakoľko vychádzajú bez problémov..a môj gynekológ??? 30 rokov sa venoval rizikovým tehotenstvám a mňa vždy len odbije práznymi rečami

kaktusik007
3. dec 2013

@my_angel20 nik ti nepovie v com bol problem a ani to nik nebude skumat... mozno ked potratis treti krat, tak to niekto na tvoje naliehanie riesit zacne.... ale dva potraty su uplne prirodzene -- slova jedneho mojho uzasneho, ale uz nastastie byvaleho, gynekologa. U mna prve tehu potrat v 6tt, druhe v 10tt, no a s tretim tehu mala tiez problemy - maly sa pytal na svet v 20tt, kedy by to ani neprezil, potom v 24tt, 28tt, 31tt... nakoniec som prenasala a ten maly ma uz tri a pol roka a ma o rok mladsieho brata 🙂

20erika07
3. dec 2013

@my_angel20 ahoj,tak ako každá ktorá potratila alebo prišla o bábätko,ťa vie pochopiť ako sa cítiš ☹ je to moc náročné na psychiku,nekonečné rozmyslanie prečo sa to asi stalo a pod.... Mne jedno babo vzali v 11 týždni,živé,ale to bolo kvôli zákernej chorobe a bohužiaľ mi museli čistiť vnútro pre moju záchranu,tak mi ho vzali ☹ potom sa podarilo po roku a pol ale neudržalo sa,mala som ten rok robené tri kyrety a asi som to malá oslabené zvnútra,a moje babo odišlo v 9tt.a tiež vraj už mesiac predtým odumrelo... Ťažké chvíle,preplakane noci a pod...potom som sa nejak upla na pracu,postúpila som o miesto vyššie,a v ten čas,cca za 7-8 mesiacov,som bola znova tehotná a teda vôbec som to nečakala,praveze som sa bála nato myslieť a udržalo sa 🙂 mám síce rizikové,ale to je najmenej,hlavne že je so mnou malá a dufam vydrží v brusku čo najdlhšie 🙂
Nemyslim si ale nie som doktor,že by si sa mala stresovat mnohými vyšetreniami teraz,ver tomu že si to len oddialite,pretože budeš v strese,stale rozmýšľať či si v poriadku a tak,možno nie vedome ale podvedome určite ☹ tak ako pisala jedna pani tu,zmen sčasti život,skús to tak,možno sa zmena tvojmu telu zapáči a prijme bábätko na celých 40 týždňov,nie na 10 tt 🙂 velmi ti drzim prsteky,a snáď za rok napises že baby,rodím! 🙂 veľa štatia!

hora_lka
3. dec 2013

@my_angel20 ja tiez tak isto, 2 x som potratila .. 2 roky sme sa snazili, potom sme pristupili k umelemu oplodneniu, absolvovali sme 3 x IUI s negativnym vysledkom a popri cakani na schvalenie IVF od poistovne som otehotnela, prirodzenym sposobom, bohuzial potrat v 6 tt .. nasledovalo prve IVF, ktore bolo negativne, po nom som povedala, ze staci, ze uz nejdem do dalsieho, ale skusili sme znovu, tentokrat v Brne, otehotnela som, ale znovu v 6 tt potrat .. este mame v Brne zamrazene 2 embryjka, ale mam strach, bojim sa, ze to opat nedopadne dobre ... zvazili sme adopciu a prave minuly tyzden sme dokoncili pripravu a cakame na zapisanie do poradovnika .. po potratoch som neabsolvovala ziadne specialne vysetrenia, dokonca druhy krat som ani nebola v nemocnici na kyrete, prvy krat som tam lezala vyse tyzdna, pretoze mali podozrenie na mimomaternicove tehotenstvo, na ultrazvuku nebolo vidiet nic, ale HCG neklesalo. nastastie sa to nepotvrdilo .. keby som bola mladsia, tak urcite by som isla na vysetrenia, minimalne na genetiku, ale uz sme sa doma dohodli, ze existuju aj ine sposoby ako byt rodicmi .. ako pise ika_ba, je to aj o psychike, mozno aj moj pripad .. drzim Ti palce v Tvojom snazeni 🙂

patkobo
3. dec 2013

ja som tiez dvakrat potratila, na tretikrat sa to podarilo a mame doma 23mes krasavca .. od februara bud. roku ideme pracovat na dalsom 🙂 .. len netreba zufat, podarit sa to moze kazdy mesiac .. hlavne psychika robi svoje, treba byt v klude..

jessie222
3. dec 2013

@my_angel20 odporucam dat si urobit imunologicke vysetrenie, tam sa casto najde pricina, ked nikde inde nie, a zaroven tvoj manzel, nie len obycajny spermiogram ale aj vysetrenie DNA fragmentacie spermii, stava sa, ze ma dobry obycajny spermiogram ale DNA spermii nie je ok, to moze byt tiez pricin apotratov...vela stastia a hlavu hore, raz sa to podari !

petah82
3. dec 2013

@my_angel20 a ake vysetrenie ti robili na hematologii? bezne testy som vzdy mala ok. a potom mi robili v specialnom centre na trombofilie testy krvi, vysledky trvali 3 tyzdne az mesiac a prisli na dedicnu chorobu, trombofilny stav. dvakrat som potratila, ked som zistila, ze som 3.krat tehu, hned som pichala injekcie na riedenie krvi. donosila som pekne do terminu, porod v poriadku. na beznom genetickom vysetreni na nic neprisli. ani na beznej hematke. musis si pytat tieto specialne vysetrenia na trombofilne mutacie! v beznom stave sa s mojou krvou nic nedeje, ale v hormonalnej zatazi, ako je tehotenstvo, sa mozu tvorit zrazeninky, ktore upchaju cievky babu a zomrie... ja by som do dalsieho pokusu nesla, kym by sa nenasiel dovod, preco sa to deje, normalne som bola rada, ze mi to zistili, aj ked kazdy chce byt iba zdravy... drzim palce

zuzananina
3. dec 2013

@my_angel20 ahoj aj ja mam zasebou 2po sebe potraty.a tiez my nic nezistili a ani na genetike.a to s prveho manzelstva ma dve deti bez problemov.a teraz 2x po sebe potratila v 8 a 9tt.a po dvoch rokoch som opet tehotna strach je tu opet ale musime verit pozitivne som v 7tt. A hned ma Dr.nechal na PN a nasadil mi lieky tak nic mi neostava len co najvi.ac oddychovat

ika_ba
3. dec 2013

my_angel20 nemyslela som to v zlom, ja sama viem, ze som hovorila, nemyslim na dieta, ale dost dlho trvalo kym vyplo aj moje podvedomie a ked som prestala verit ci budem mat dieta, tak sa zadarilo
mne robili rozne vysetrenia, aj na genetike mi spravili nejake krvne testy a priciny potratu sa nezistili
a ked som bola tehotna, tak som sa bala kazdej kontroly, kazdej zmeny co sa mi stala, mala som uz tehotensku knizku a ked sa mi nieco nezdalo, hned som si robila dalsi tehotensky test, aj ked som vedela, ze test mi nic neukaze

my_angel20
autor
9. dec 2013

Ahojte kočky. píšem neskoro, mala som pracovné povinnosti.. Ďakujem Vám veľmi pekne za podporu a za Vaše skúsenosti. No pri mojom "šťastí"..mňa nepočúva žiadny lekár-v tom je problém.ja si pýtam vyšetrenie krvi, ale povie, že všetko vyšlo dobre,ostatné netreba..jedno poviem a prisahám, že keď potratím ešte raz a bude to pre to, že on si myslel... tak ho roznosím na súde!!! je to kruté, ale neviem si pomôcť..
Pýsala som do Jonáš centra a vyšiel nám február, tak budem dúfať, že aspoň on má správne výpočty..a dovtedy sa pokúsim dať dokopy, nielen fyzicky, ale aj psychicky🙂

bubu4125
9. dec 2013

@my_angel20
ahoj...ja mám za sebou tiež dva potraty...prvé v 19.tt a druhé v 17.tt...a keby mi nespravia serkláž, tak aj moju princeznú stratím v 17.tt...len s tou serklážou som mala zase iné problémy...neustupujúce zápaly a výtoky....vďaka nim sa mi pustil pôrod a malá sa narodila v 26+5tt s váhou 950g...
po prvom potrate to dr nejako neriešil, chodila som do roboty, proste som viedla normálny život, však som nebola chorá...zrazu krv a na pohotovosti mi dr oznámil, že žiaľ, mi už nevie pomôcť...
druhé tehu bolo rizikové, ale nemusela som ležať...ležala som v nemocnici so slabučkým krvácaním, nakoľko sa dr zľakol, že už jeden potrat mám za sebou...nakoľko som primárova pacientka, tak ma nedeľu pustili domov s tým, že je všetko ok...pondelok ráno mu volám, že mám bolesti, nakázal aby sme hneď prišli, po vyšetrení mi povedal, že tomu dáva tak max 3% úspechu...tak aj bolo, na druhý deň som potratila znova...dr sa vyjadril, že nechápe ako rýchlo sa dokážem za taký krátky čas otvoriť...preto mi nariadil serkláž...vďaka nemu sme to dotiahli aspoň do toho 26+5tt...
s mužom sme sa rozviedli, mám partnera, zatiaľ snažilkujeme tretí mesiac neúspešne...
nerobili mi žiadne vyšetrenie, nič...ja verím v to, že teraz to výjde...veľa robí psychika....po rozvode som prišla na to, že som bola psychicky týraná od môjho manžela...a zistila to už aj jeho priateľka, s ktorou má ročného syna...
a možno treba skúsiť iného lekára...kamarátka pri jednom, dokonca rodinnom známom, potratila 2x, tiež neskoro ako ja...odišla k inej dr a teraz má krásnu bábiku...držím palce, aby ste to vyriešili a hlavne dotiahli do konca...