Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

ivizna
13. sep 2010

janemari no ja sup nespravím na snažilkovanie kedže sme sa s priateľom rozišli a my sme zatial ani neplánovali. A už ani nebudeme. ☹

martinkatinka
14. sep 2010

@janemari termín mám zatiaľ na 14.4, ale ešte ma čaká ultrazvuk, tam by sa to malo postupne spresňovať. Veď som sa tešila, pretože to vyzerá tak, že budeme rodiť spolu 🙂

janemari
autor
14. sep 2010

@ivizna tak to mi je luto.U mna je paradox ten ze mi sme sa ani nesnazili kedzesem mali ist na KET a podarilo sa to.Ale tiez sme sa s mm rozisli kvoli dlhotrvajucim sporom.
@martinkatinka ja mam termin 21.4.co je presne 2 mesiace po mojich narodeninach 🙂

oknosmas
14. sep 2010

juj, to su mile spravicky, ked riesite, ako bude spolu rodit... 😉 snad uz budeme riesit tento problem vsetky skoro

janemari
autor
14. sep 2010

@oknosmas ja si to este stale nejako neuvedomujem 😅 ale budete riesit co nevidiet vsetky TTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
virusiky pre vas 🙂

mirip
14. sep 2010

nebojte sa porod sa prežiť dá ale na to ešte času myslieť dosť neskor a ako tá ču už jeden za sebou má neviem ale strach je vždy a teraz ked na to pomyslím neviem či je lepšie mať strach a nevedieť do čoho sa ide ako mať strach a vedieť čo ma čaká ale u mna je to teraz strach vačší ako pri malej..........aj ked porodníka som mala skvelého

martinkatinka
15. sep 2010

Celú noc ma boleli vaječníky aj kríže... ršáno som mala problém vstať z postele...no to bude zas dnes deň. Mňa väčšinou tieto bolesti chytajú keď je víkend alebo nejaký sviatok. Dnes to teda nevidím ružovo, aj keď vychádza spoza oblakov slniečko 😢

andrea12737
15. sep 2010

Ahojte zienky,
smiem sa vas opytat. Pri endometrioze je bolest stala, trvajuca stale? alebo je to take ze raz su bolesti trvajuce tyzden potom napr. 5dni nic, potom 2tyzdne tyzden nic a pod...? Doktor mi bral vyteri na kultivaciu, nejaku specialnu, ci sa tam nieco neobjavi.Mavam bolesti len centralne v podbrusi. Doktor vravel ze ak by som mala endometriozu tak loziska by na utz videl, lenze ja som citala vela a pytala sa dr. a kazdy mi povedal(prip. som sa docitala) ze endo loziska by videli ak by to bolo uz vo vyssom stadiu,prip. ak by to bola cokoladova cysta..Aj preto menim doktora..v utorok idem pre vysledky a s nimi k novemu dr.. (inak dufam, ze mi nieco vyjde z tej kultivacie, lebo ak nie, tak ta endo to pravdepodobne isti ☹ ☹ )

oknosmas
15. sep 2010

@andrea12737 ahoj, myslim, ze samotne loziska na utz nevidiet, len cysty...aspon u mna to bolo isto...lekar videl dake cysty, no nastastie sa na laparke uzkazalo, ze boli len folikularne, no nasiel tam aj dake loziska endosky a tie mi vypalovali. mala som len pocinajuci stav endosky. a co sa bolesti tyka.. mna bolel skor vajecnik raz za cas...nebola to suvisla bolest, bolo to tak par dnove, alebo niekedy len parhodinove. tiez bol pre mna bolestivy sex.. neviem, preco, ale bol.. a silne krvacanie pocas mrchy, ktore trvalo aj 8 dni...

andrea12737
15. sep 2010

@oknosmas no lebo u nas je tiez bolestivy sex.. ja mam pocit akoby som mala zapaleny krcok maternice, proste tam aj citim tu bolest. Prve dni menstruacie su zabijak, niekedy ani chodit nemozem, mam pocit akoby som mala nejake 5kilove vajce v sebe a tlacilo mi tam kdesi na ten krcok, je to dost neprijemny tlak, vajecniky a krize ako bolia, to ani radsej neopisujem. Vsetko sa to nejak zacalo vlozenim vnutromaternicoveho telieska, ked sa vybralo nasli sa tam 2cysty, ktore rychlo rastli a ked prisla menstruacia praskli, ale bolest to bola neskutocna, hned po skonceni ms som otehotnela, menstruaciu som dostala pred necelym polrokom a odvtedy su tie bolesti. Bolesti su niekedy spojene so spinenim mimo ms.. Ms som mala doteraz v priemere kazdeho 2 a pol tyzdna trvajuce od 6-10dni akurat posledna bola uz s rozdielom 4t, ale bolesti mavam stale kedy ako.. vlastne je lepsie mi polozit otazku kedy tie bolesti nemam..bez tych par dni v mesiaci je to skoro stale. No ved uvidim co ukazu vysledky. Len mne to tak nejak intuitivne napoveda tej endoske 😒 Mam pred nou obrovsky respekt, ked som si citala ako prebieha liecba..laparka..pol roka zena nema ms a s tym spojene hormonalne vykyvy.. no hroza.. obdivujem vsetky zeny co si tymto presli.

oknosmas
15. sep 2010

@andrea12737 snad sa to nepotvrdi a keby, tak to iste dako zvladnes...nie je to prijemne, ale da sa s tym zit...

martinkatinka
15. sep 2010

@andrea12737 endometrióza keď nemáš aj čokoládové cysty sa nedá vidieť ultrazvukom. Ak máš ložišká na maternici, alebo niekde v brušnej dutine, môže ťa bolieť celé brucho dokonca aj kríže. Doktor by ti mal urobiť odbery na onkomarkery, ak sú zvýšené, je podozrenie na endo a vtedy je už namieste laparoskopia. Inak, laparoskopiu robia aj keď na nič neprídu a proste skontrolujú ako to u teba vyzerá. Možno máš pretočený vaječník, to vraj zvykne dosť bolieť, niektoré baby majú aj bolestivú ovuláciu... Príčin je veľa, každopádne ak mávaš dlho takéto bolesti, je potrebné, aby to lekár nejako riešil, alebo sa aspoň snažil. Mne na to prišli tiež enskoro a preto sa to rozšírilo na celé brucho, dokonca na väzy maternice, odkiaľ to ani vypáliť nemohli. A vidíš, asi sa stal zázrak a ja som prirodzene otehotnela 🙂

ma77
15. sep 2010

ahojte ja som nemala žiadne bolesti ani by ma vo sne nenapadlo že mam endo žiadna bolesť pri sexe žiadna bolest vaječníkov akurat prve dva dni pred menzesom som mala bolesti ale vždy som si myslela že je to pms a ked sa nedarilo otehotniet tak ma doki poslal na laparku či mam priechodne vaječniky a po narkoze som sa dozvedela že mam endo som myslela že odpadnem ale vaječniky su chvalabohu priechodne a teraz mam po 6 injekcii lucrin a čakam menzes a velmi velmi chcem 2 dieta

lucy778
15. sep 2010

ahojte

@andrea12737 ja som bolesti mávala pri sexe a pri ms, to bolo niečo neskutočné, ale ja som tomu neprikladala význam, brala som to tak, že to tak proste je a neriešila som. potom sa mi nedarilo otehotnieť a doki ma poslal na laparku na zistenie priechodnosti a bolo to tam. endoška 😒 nie som si istá, či z tej kultivácie môže vyjsť niečo, čo by svedčilo o endometrioze. a ak by sa ti aj náhodou potvrdila - čo verím, že sa nestane, liečba a veci s tým súvisiace sú zvládnuteľné.

a kým som ešte 2 v 1 😉 tak vás ešte musím zásobiť vírusmi 😉
TTTTTTTTTTTTTTTTTTT 😵 😵 😵 😵 TTTTTTTTTTTTTTTTTT 😵 😵 😵 😵
TTTTTTTTTTTTTTTTTTT 😵 😵 😵 😵 TTTTTTTTTTTTTTTTTT 😵 😵 😵 😵
TTTTTTTTTTTTTTTTTTT 😵 😵 😵 😵 TTTTTTTTTTTTTTTTTT 😵 😵 😵 😵

renka1801
16. sep 2010

Ahojte žienky ja mam tiež podobné skúsenosti, andrea12737 presne ako ty píšeš, tie bolesti ,to poznám. Tiež po laparke sa mi potvrdila endoška, pol roka inj Lucrin , a skúšanie a nič. Dalšia laparka na zistenie priechodnosti vajcovodov, oni su OK skúšanie a nič. Takto sa to taha už 4 roky , ale mi sme teraz už pokročili, práve stimulujem na IVF.

oknosmas
16. sep 2010

@renka1801 drzim palce

renka1801
16. sep 2010

Dakujem oknosmas, velmi tomu verím.

oknosmas
16. sep 2010

to je zaklad...verit... 😉

janemari
autor
16. sep 2010

@rena1801 tak drzim palce aby ivf bolo uspesne 🙂

martinkatinka
17. sep 2010

Napadla ma jedna otázka...ohľadom pôrodu. Pri tejto diagnóze je možné rodiť aj prirodzene?

janemari
autor
17. sep 2010

@martinkatinka myslim ze vacsina rodi prirodzene.Mne vsak nasli v maternici jeden alebo dva myomy tak neviem ako to bude.

martinkatinka
17. sep 2010

Však práve ja mám problém, že ja mám stále ložiško na väzivách maternice niekde vzadu a nechceli mi to ani vypaľovať, aby sa to nepotrhalo, navyše, ešte je tam aj maličká cysta a tie zrasty... tak preto sa bojím aj trochu, že ak by to bolo prirodzene, aby nenastali nejaké komplikácie. Netúžim zase ani po cisárskom, lebo tie operácie, tých mám fakt dosť, ale v tomto som teraz v rozpakoch... Musím sa opýtať lekára ......

oknosmas
17. sep 2010

@martinkatinka a to sa ti podarilo otehotniet prirodzene aj s loziskami a cystou?

martinkatinka
18. sep 2010

Tak ja som bola už na dvoch operáciách, po prvej ma neliečili a po druhej už áno, absolvovala som jeden cyklus Zoladexom, nič sa nestalo, potom mi dali tabletky azalia a potom zase Zoladex. Po druhej operácii mi povedali, že mám na väzivách maternice ložiško, ktoré neodstránili, lebo že by poškodili tie väzivá a padala by mi maternica, tak to tam nechali. Ale asi sa to Zoladexom vysušilo, ja neviem.
Potom som mala vlastne pol roka na otehotnenie, medzi tým mi narástla cysta a bola som aj na folikulometrii a vraj mám o polovicu menšie vajíčka ako sú bežne... a keď už som chcela ísť znova na nejakú liečbu, lebo bolesti pri mrche sa stupňovali, tak sa to podarlo! Ja tomu hovorím zázrak a keby som to malé nevidela na ultrazvuku, asi neverím 🙂 ALE je to tak, môj krpec je pekne v brušku a hrozne sa teším 😉

oknosmas
18. sep 2010

@martinkatinka tak to ti verim.... 😉

mischeell
18. sep 2010

Ahojte žienky. Práve som našla túto tému.... Chcem vás všetky povzbudiť. Pred vyše rokom mi diagnostikovali endometriózu- našli mi na pravom vaječníku cystu veľkú 13x11 cm- na Antolskej ma chceli hneď o dva dni operovať. Ale ja som odišla z nemocnice a išla som k súkromnému gynekológovi, ktorý ma začal liečiť. Vybrala som 6-mesačnú liečbu Lucrin-om, injekcie 1xmesačne. Po tejto liečbe mi mala cysta zmyznúť, ale nezmyzla, iba sa zmenšila na 6x5 cm. Lekár povedal, že 3 mesiace počkáme a uvidíme. (Samozrejme od začiatku nám radil otehotnieť no my sme sa tomu bránili, pretože zatial sme v prenájme atď...) Po troch mesiacoch som išla s bolesťami na kontrolu a lekár s hrôzou povedal, že cysta sa zväčšila na 11x10 cm. Povedal, že začiatkom septembra ma čaká operácia, kde mi odstráni cystu a pravý vaječník. Keď som išla na predoperačné vyšetrenie, lekár mi povedal, že som tehotná a že cysta sa zmenšila na 8x7 cm.... dnes som v 9tt a cysta má 7x5 cm (a to sme si dávali pozor) 😉 Takže baby, nevzdávajte sa, je to reálne a ani si neviete predstaviť, ako rýchlo dokážete otehotnieť. Je to zázrak.

oknosmas
18. sep 2010

ahojte, aky mate nazor na pouzivanie tamponov? moze to ma daky vplyv na endometriozu? nemam velmi rada ich pouzivanie, ale ked mam tak silne kramy ako teraz, tak to realne dost zvazujem, bo po ich pouziti nemavam potom tak silne krvacanie. len sa bojim, ci to nemoze robit daku sarapatu..

janemari
autor
18. sep 2010

@oknosmas ja som sa pytala dokiny na tampony a odpoved bola pokial nieje lozisko v posve alebo na krcku maternice tak sa mozu tampony pouzivat normalne.Ale ja osobne som ich pouzivala malo aj ked mam este nejake zasoby.Ja som ich skor pouzivalo ked som bola v robote tak som si musela dat aj tampon aj vlozku lebo by som boa hned spinava,alebo na dlhsie cesty.

oknosmas
18. sep 2010

ved to, ze mam len pri vlozke pocit, ze preteciem, co sa mi aj stalo.. a je to dost neprijemne, preto som to chcela riesit aj s tamponom... hladala som na nete, nasla som rozne nazory, jedny hovoria, ze prave pouzivanie tamponov zamedzuje vzniku endo a ini zasa pri endo tampony ani menstrucacne kalisky neodporucaju vobec...tak si vyber... kazdopadne nebudem to pouzivat dako pravidlene, len teraz, ked si neviem rady..bo sa bojim aj pohnut...

janemari
autor
18. sep 2010

Tak pi najsilnejsom krvacani si daj a potom uz len vlozky. 😉