Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

leya
16. máj 2011

@oknosmas POF/POI=premature ovarian failure alebo premature ovarian insufficiency...popis k tomu som citala len zbezne, lebo uz ma to nejako nebavi stale studovat kazdu novu diagnozu 🙂

pici
16. máj 2011

@leya no ale sak preklad poprosim :D laicky

oknosmas
16. máj 2011

@leya ???

leya
16. máj 2011

@pici nieco akoze predcasna nedostatocnost vajecnikov, vyskytuje sa u 1 zeny z 1000 vo veku do 29 rokov a vedie ku skorej menopauze (t.j. pred dosiahnutim 40 rokov). zrejme to suvisi aj s tym nedostatok vajicok, co mam este v zasobe. neviem, ako to zistili, asi podla nejakych pomerov hormonov, co mam popisane ako patologicky vzorec vylucovania gonadotropinov a hranicne hodnoty pomeru FSH/LH. ja dufam, ze je to omyl, preto to ani prilis nestudujem 🙂.

nikol18
16. máj 2011

Ahojte kocky, tak aj ja sa hlasim k dievcatam s touto chorobou...o tejto diagnoze som sa prvykrat dozvedela v lete roku 2009, ked som sa dostala k jednemu gynekologovi (ten predchadzajuci so mnou totiz nic nerobil a endometrioznu cystu oznacil za myom 😒 ) posledny rok bol strasny vdaka komplikaciam v suvislosti s tymto ochorenim a len dufam, ze to najhorsie mam za sebou a mozme teraz s partnerom pracovat na babatku, aj ked len prostrednictvom IVF, kedze ine sance nam velmi nedavaju...ale nadej zomiera posledna a ako sa hovori, niekedy aj motyka vystreli 😀

leya
16. máj 2011

@nikol18 ahoj a drzim palce, nech sa co najskor zadari!

pici
16. máj 2011

@leya predcasne vyhasnutie... to znamena ze o chvilu nebudes mat ziadne vajicka. laicky povedane... no hadam sa len zmylili a cele je to len nejaky omyl... darcovske vajicka u vas neprichadzaju do uvahy?

pici
16. máj 2011

@leya sorry.. asi som to napisala dost nevkusne...

pici
16. máj 2011

@nikol18 ahoj.. ako si povedala niekedy aj motyka vystreli... bola si liecena?

leya
16. máj 2011

@pici to je v pohode, praveze si to napisala uplne presne 🙂 ale neberiem to nejako do uvahy, lebo by ma asi trafil slak. po troch mesiacoch v menopauze idem hned na stimulku (bez cakania na to, kedy pride prva ms) a ked to nevyjde, zamyslime sa nad tymi darcovskymi oocytmi, alebo adopciou

pici
16. máj 2011

@leya akoze... fakt je to nespravodlive... ja chcem ked budem mat svoje babatko darovat svoje embrrya... nech niekomu splnia sen... presne tak, chod na stimulku.. a snad motyka vystreli.

leya
16. máj 2011

@pici si zlata 🙂 nejako nad tym celym nerozmyslam, plnim odporucania lekara a verim, ze sa to podari.....a tebe tiez....ved by sme si to uz zasluzili 😉

rabarka
16. máj 2011

@pici ja by som tiež hneď po vlastnom baby išla darovať vajíčka/embria. Pici ty máš (mala si) tiež endometriozu?

nikol18
16. máj 2011

@pici hej bola som...ono je to trosku komplikovanejsie...ja som mala dlhe roky bolesti pri ms a neskor sa k tomu pridali aj bolesti pri styku, ale lekar mi vzdy hovoril, ze to som len moc citliva a po porode ma to prejde...alebo ze mame pouzivat pri styku lubrikacny gel...az neskor nasiel nieco o com si myslel ze to je myom a ze to treba dat von, kedze uz zijem v ba, tak ma odporucil k inemu gynekologovi, ktory mi povedal, ze to je endometriozna cysta...ta potom aj sama praskla no bolesti neustali, ale ani tento gynekolog so mnou nic neriesil, tak som si nasla lekarku na antolskej, ktora mi nasla dalsiu cystu na lavom vajecniku a odporucila mi ju vybrat...absolvovala som vsetky predoperacne vysetrenia a dostala som termin operacie, no este predtym ma hospitalizovali ako akutny prijem, pretoze ta cysta zacala krvacat a upozornili ma, ze operaciu musia urobit rezom a nie laparoskopicky...po operacii sa lekarka zhrozena cudovala, kde som bola doteraz, ze som mala zrasty v celej malej panve aj na 40 cm hrubeho creva, kvoli comu museli privolat aj brusneho chirurga, no a ze mi museli zobrat lavy vajecnik ale ten pravy by mal fungovat, to najhorsie z tych zrastov odstranili, ale vraj to neslo vsetko...po necelom tyzdni som sla domov s tym, ze musime zacat riesit cim skor babatko...no dostala som bolesti a horucky a skoncila som zase v nemocnici, absolvovala som ct vysetrenie kde zistili, ze sa mi prerusil lavy mocovod a moc z lavej oblicky mi tecie do brucha, mala som strasne silny zapal v tele a museli mi okamzite urobit vyvod z oblicky...to bolo prvykrat co ma zachranili v poslednej chvili...po tom mi oznamili, ze s tym vyvodom musim fungovat 3 mesiace, lebo pre silny zapal v tele ma nemozu operovat hned, ale musi sa to dat vnutri vsetko doporiadku. Vtedy mi nasadili liecbu decapeptylom, kedze babatko neprichadzalo do uvahy. Po nom som mavala sialene bolesti a bola som cele dni na algifene, vdaka ktoremu som bola schopna ako tak fungovat...po 3 mesiacoch som absolvovala plastiku mocovodu, kde mi z mocoveho mechura museli vytvorit taky lalok, do ktoreho ten mocovod napojili (kedze bol kratky, pretoze cast znekrotizovala)...po operacii sa vsetko tvarilo v poriadku, po 2 tyzdnoch ma konecne prepustili domov...no po tyzdni som skoncila v nemocnici s bolestami opat...zistili, ze mam v oblasti pri byvalom lavom vajecniku zuzeninu na hrubom creve a stolica tadial velmi neprechadza...najskor som dostala infuzie, no kedze nic nepomahalo a vystrenia nevyzerali velmi priaznivo, brucho som mala obrovske, kedze stoli nemala ako odchadzat a hrozilo prasknutie creva, museli ma znovu operovat...to bolo druhykrat co ma zachranili len tak tak...nakoniec som skoncila s vyvodom z hrubeho creva na dalsie 3 - 6 mesiacov...co vam budem hovorit, bolo to nieco strasne, hlavne po psychickej stranke...po tych 3 mesiacoch, v priebehu ktorych som brala liecbu zoladexom ma znova operovali, odstranili mi zuzeninu na tom creve a uzavreli ten vyvod. Popri tom mi v brusnej dutine ponachadzali mnozstvo dalsich endometrioznych zrastov, ktore sa snazili povyberat. Konecne je vsetko v poriadku (teda relativnom) v marci som absolvovala poslednu injekciu zoladexom, minuly tyzden som dostala konecne menstruaciu, takze teraz sa musime snazit o babatko...lekari nam velku nadej na prirodzene pocatie nedavaju, len IVF s tym, ze tehotenstvo bude aj tak pre mna velkym rizikom 😒
tak to je cely moj pribeh...sice trochu dlhy, ale aj tak to je len velmi v skratke povedane to, co som prezila...

viem kocky, ze ste si urcite kazda svoje pozazivali a viem vas pochopit, ake to je strasne a aj preto som rada, ze som to aspon takto mohla zo seba dostat a mohla som sa o svoju skusenost podelit 🙂

mabumi
16. máj 2011

@nikol18 ja by som niektorym tym lekarom pobrala licencie. teda pozazivala som s nimi uz vselico a cloveku je z toho zle 😠 😠 😠 !!! su profesie, ktore robis a nebavia ta. ale preco sa lekar rozhodne byt lekarom ak to neberie ako poslanie ???!!!!!!
dufam, ze sa ti cim skôr babo podari a bez takychto komplikacii 😖

nikol18
16. máj 2011

@mabumi dakujem, si strasne zlata 🙂
no ja by som im ich tiez pobrala...aj som dala podnet na urad, ale ci to k niecomu povedie...velmi tomu neverim...zatial je to sama byrokracia a prehadzovanie z jednej pobocky na druhu a este dolozte toto a toto...no skoda reci 😒 v nasom state sa clovek spravodlivosti velmi nedocka...

rabarka
16. máj 2011

@nikol18 tak to je inak silná káva 😲 Držím teda palce, nech sa šťastena začne usmievať a nech to tehotenstvo nie je pre teba ďalšia takáto neskutočná záťaž.

nikol18
16. máj 2011

@rabarka dakujem moc 😉

nikol18
16. máj 2011

ozaj babulky, ja som sa tu rozpisala, ale o vas nic neviem...sice sa snazim citat diskusiu spatne, ale je toho velaaaa 😀 mohli by ste mi aspon trosku napisat, ze v akom ste stave, ci sa este liecite, pripadne uz riesite babatko?dakujeeeem 😉

pici
16. máj 2011

@nikol18 tak toto som normalne odpadla... klobuk dole,., a to ja som si myslela co som vsetko prezila...
ja som vo februari po roku snazenia doma prisla k dokymu, ze co dalej, marci bola na prvej laparke, tam zistili zrasty na pravom vajecniku a pocetne morfy endometriozy v malej panve. tak som mala nasadenu liecbu dipherelinom na 6 mesiacov... v novembri som bola na kontrolnej a vsetko v poriadku, ja mam vajcovody priechodne, oba vajecniky ovulujuce a funkcne, manzel spermio v norme a napriek tomu od januara chodime do centra, bola som na dvoch IUI, neuspesne, teraz som bola na IVF, kde som mala 16 vajicok po stimulacii, z toho sa oplodnilo13 a ostalo 11 embryi, 9 zmrazili, dve vlozili, no zial neujali sa.. tak takto o mesiac ideme na KET a to uz dufam bude uspesne...

pici
16. máj 2011

@rabarka ano mala som v malej panve pocetne morfy... ja dufam ze pol roka co som teraz po liecbe ze sa mi to nevrati... mam z toho traumu ze nieco mi tam vnutri bujnie.. ble...

pici
16. máj 2011

@leya to je super. ja verim ze sa to vyriesi a coskoro sa ti to podari... aj s malinko vajickami.. podstatne je aj jedno co sa oplodni a to bude urcite

yukki
17. máj 2011

@nikol18 no....snáď už máš to zlé v živote odžité, ja som až dnes polalpila dych vôbec odpísať keď som to čítala....
Mne zistili cystu prirastenú o hrubé črevo, zoperovali, vybrala som liečbu Dipherelinom, do roka som bola nazad s ešte väčšou cystou na tom istom mieste, zas ma zoperovali, tentokrát aj s kusom vaječníka, vybrala som polročnú liečbu Lurin-om, no a teraz uvidíme, čo bude ďalej.... Mám dve deti, osvojené, o obidve som si podala žiadosti ešte skôr než som vôbec tušila, že mám endometriózu-teda som ani netušila, že by mi to nemalo ísť aj prirodzene, brala som si ich aj z iných dôvodov ako uspokojiť nejakú svoju túžbu po dieťati....no a vlastne jak dobre sa stalo! 🙂 😉

nikol18
17. máj 2011

@pici no tak to velmi drzim palce, nech sa to podari 🙂 moj partner bol teraz na spermiograme a nastastie dopadol dobre, teraz cakam na vysledky z krvi aby sme mohli dat ziadost do zdravotnej poistovne na preplatenie toho IVF...lekar to vidi tak na september, lebo vraj ked sa robia vklady v lete pocas tych horucav, nie su velmi uspesne, no a zatial to mozme skusat...tak ja dufam, ze sa to nejakym sposobom podari. Uz som povedala partnerovi, nech tie male mrsky vyzbroji nejakymi kladivkami aby sa prebili tam kde treba a hlavne tam ostali 😀

nikol18
17. máj 2011

@yukki jeeej, no tak to je krasne, ze si sa na to dala 🙂 drzim palce, nech sa ti dari, najma po tej zdravotnej stranke 🙂

leya
17. máj 2011

@nikol18 drzim palce, nech to umele oplodnenie v septembri uz nie je potrebne 😉

nikol18
17. máj 2011

@leya dakujem 🙂 aj ja tak tajne dufam 😉

katka1503
17. máj 2011

@leya Ahoj leya, tiez som mala diphereline a tyzden po injekcii som mala menzes, presne ako pises, bez bolesti. Volala som hned doktorovi a ten mi povedal, ze je to normalne, aj v pribalovom letaku to pisu. Ja som vybrala 3 injekcie, poslednu v marci a stale nemam menzes, stavy som mala zle hlavne psychika...a navaly, ktore stale mam... teraz mi doktorka predpisala mesiac antikoncepciu, aby som dostala a potom mozeme konecne zasa zacat pracovat na babatku...tak uvidime...

katka1503
17. máj 2011

@nikol18 nikol, drzim palce, nech sa vam to podari, nechapem z tvojho pribehu...co vsetko sa moze skomplikovat, ked je lekar nedosledny...

ivkaivka
17. máj 2011

ahojte, takže mám potvrdenú endometriózu. Našťastie som zachytila gynekologa v nálade ordinovať a liečiť, bez blbých kecov, tak mi hned nasadil nejaké injekcie do brucha. Zabudla som sa opýtať na názov.... zistím.... včera mi hned pichli, no večer ma príšerne bolel pravý vaječník. Je to normálne? Taktiež ma pobolieva hlava. Chcel mi dať papierik s vedľajšími účinkami, no odmietla som, pretože ako sa poznám, určite by som mala všetky 😀 a vraj po tých 6 mes. liečby sa mám objednať na laparoskopiu, aby sa skontrolovali vaječníky, či je všetko o.k.... aj vám to kázali? Sa mi to zdá čudné, že opať operácia, nedá sa to zistiť z krvi?