Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

miriamc
3. nov 2011

@tatianatvar
@janemari
@mirip Ďakujem Vám za odpovede.
@tatianatvar Dosť možné aj u mňa ako dieťa som bola stále chorá a v dospelosti sa nič nezmenilo len pri deťoch a varení pre nich som sa "vyliečila" polievočky a varená strava je zázrak
@janemari ono človek od prírody "chce byť zdravý" a mňa to prekvapilo takáto diagnoza - no zatiaľ sa nepotvrdila uvidím Ja zase rodiť ako isť pod nôž - obe deti som rodila spontánne lebo mám strašný strach (ja viem je to detinské) z anestézi a že sa nezobudím že sa niečo stane aj lekár po porode syna (mal 4450g a 54cm) že som ho od strachu zo sekcie radšej vytlačila sama ha-ha ale naozaj syn bol v pohode horšie dcéra ale už je to za mnou
@mirip To vieš že si to vážim bez ohľadu na to akú mám diagnózu - mňa len laicky prekvapilo že môže vzniknúť po pôrodoch ja som z počutia vedela, že je veľký problém otehotnieť a máš veľké bolesti pri menštruácii a po prečítaní že som v sekcii snažilky - čítala som len že endometrioza mi to prišlo že som tu zbytočne provokačne prišla už z dvoma deťmi tak baby prepáčte išlo mi naozaj len o info ohľadom tejto choroby zistit čo najviac

janemari
autor
3. nov 2011

@miriamc nie si ani prvá ani posledná,ktorej sa endoška objavila až ked už žienka mala detičky,ona si nevyberá.A určite to nebolo z tvojej strany provokačné,ked tu niekto hľadá radu radi poradíme bez ohľadu či má deti,alebo nie,či sa snaží otehotnieť,alebo len rieši ako chorobu poraziť.Takže ked niečo nebudeš vedieť kľudne sa opýtaj a ked budeš mať po zákroku určite nám daj vedieť ako to dopadlo 🙂

jamaalka
3. nov 2011

ahoj dievcata, mne diagnostikovali endometriozu III. stupna pred dvomi rokmi po laparoskopii. priznaky som predtym viac-menej nemala. dvakrat za rok neznesitelne bolesti pri prvom dni mrchy, co moja povodna gynekologicka riesila tabletkami na bolest :( kazdopadne podstupila som laparku a mala som vybaveneho skveleho doktora, ktory je zhodou okolnositu odbornik na endometriozu. po lsk som bola tiez pol roka v umelom prechode, ale znasala som to velmi dobre. ako back up liecbu popri injekciach som brala aj antikoncepciu. tu som prednedavnom vysadila, lebo by sme sa konecne chceli pokusit o baby. ako napotvoru vsak mm vysli zle vysledky spermiogramu :( a kedze mam zas cystu, tak mi moj novy doktor predpisal nejaky novy zazrak, ktory tu uz bol spomenuty: visanne (

https://www.youtube.com/watch?v=10jinpbWejg

ako sa hovori, topiaci sa aj slamky chyta, tak som sa na tie tabletky dala, kym sa lieci aj mm. snad to aspon trochu zaberie. chcela som sa s vami podelit o ten liek. pravdeopodobne sa na nas trh dostal len pred nedavnom. skuste sa nan opytat. budem vam vsetkym spolutrpitelkam, snazilkam.... drzat silno palce 🙂

janemari
autor
3. nov 2011

@jamaalka želám ti skoré otehotnenie ked sa začnete snažilkovať.Pokiaľ ide o nejaké zázraky čo sa týka liečenia endošky tak neverím,že už niečo vynašli. A čím ďalej, tým viac žien má túto diagnozu,alebo iné problémy pre ktoré nemôžu otehotnieť.Možno o pár rokov sa už budú deti plodiť prirodzene len výnimočne. ☹

yukki
3. nov 2011

@janemari alebo sa vrátia ženy k tomu že budú pre istotu skúšať už od 18-20 roku ako voľakedy a potom už rodiiiiiiiiiiiiiiiť ...
@jamaalka a to ako popri tých injekciách si brala antikoncepciu??? A toto...a máš zase cystu, hej...hm. No, drž sa a nech to zaberie! Potom si to tu dáme hromadne predpísať všetky!

bobsent
3. nov 2011

@pici tak to o tom bludnom kruhu si hovorím stále....som si myslela že tehotenstvom...a práve včera som sa dočítala že 30% žien čo otehotnejú sa vyliečia.tak ja som tých 70%
@yukki a nadmirenou si neuvažovala? mať od mrchy pokoj svätý aj od bolestí...
@janemari
@miriamc tak ja som po príčinách pátrala tiež. najviac sa spomína imunita, ale aj dioxíny-látky prítomné hlavne v pvc,vraj sú spúšťačom endo. ďalšia teória hovorí o vrodenej dispozícii.čo ma najviac šoklo, v nemocnici mi sväto-sväte tvrdili, že sexom počas menzesu sa spermiami prenesú kúsky sliznice do brušnej dutiny kde potom rastú 😕 l 😕 logiku to má ale ja som teda počas menzesu na sex chuť nemala...a poznám aj pannu s endometriózou 😝
@zuzuliq tak sa ti zrejme ložiská vysušili...nech ti to dlho vydrží!

yukki
3. nov 2011

Ja ináč testujem ten progesteronový prírodný krém...no cysta už isto nezmizne ale možno snáď ani tak rýchlo neporastie! Teda dve...cysty...

yukki
3. nov 2011

@bobsent ta čože ja, tak snáď doktor by mi to mal navrhnúť! ja som si pýtala antiku nejakú, tie čo sú nepretržité a ms len raz za pol roka či jak, ale on povedá, že encháme telo oddýchnuť od hormónov-to sa mi síce páči, ale tu už asi stojí otázka oddýchnuť od hormónov versus oddýchnuť od ďalších operácií a liečby tými...dementorskými injekciami.. a k tomu sexu počas menštruácie...čítala som nejakú anglicky písanú štúdiu, dke sa odporúča dosahovať vtedy vyvrcholenie že sťahmi sa lepšie vyčistí maternica....no ta to tak...

jamaalka
3. nov 2011

@yukki ano, hned ako mi dali prvu injekciu diphereline, tak som zacala brat aj HAK novynette - vkuse, bez tyzdnovej prestavky. znie to ako riadny hormonalny koktail, ale uz clovek zmoze.. malo to zabranit vsetkym moznym vedlajsim ucinkom a mozem potvrdit, ze som sa napriek prechodu citila dobre. dalsia cysta sa objavila nieco vyse roka po poslednej injekcii. ale oproti tej prvej rastie pomalsie.
@janemari dakujem ti! a veru mas pravdu, stale viac parov ma problemy. jeden by si myslel ako malo staci k otehotneniu a zrazu zisti, ze by mal mat doma k tomu chemicke laboratorium.. osobne zazrak od tych tabletiek veru necakam, ale dufam, ze pomozu aspon potlacit rast tej pliagy..

yukki
3. nov 2011

@jamaalka perfektné. Ja keď si pomyslím jak som trpela pri tej liečbe, a keď som si dovolila pípnuť tak mi jeden taký starý pán doktor (oni sa v ordinácii striedali a nedalo sa vyrátať, aby tam bol konkrétny lekár) tak mi povedal-nie ste jediná, žiadne pupalkové oleje, žiadne lieky proti vedľajším účinkom menopauzy, ani rastlinné preparáty, to čo nevydržíte pol roka? Ide o to aby sme vám úplne vyblokovali estrogén! A ja zvracávala, na kardio som musela začať chodiť čo som pár krát odpadla kôli srdcu,dva mesiace som sa takmer nedokázala postaviť jak mi v tej dva razy umelo odvápnenej chrbtici čosi sa zrútilo, uzliny mi napuchli doteraz mám na krku ako orech jednu hľuzu.....a toto mi povedal.

jamaalka
3. nov 2011

@yukki to mi je strasne luto :( pri vyjadreniach a jednani niektorych lekarov sa cloveku zial rozum zastava.. mala som stastie, ze som sa dostala k tomuto doktorovi a od operacie uz nechodim ani k mojej povodnej doktorke, ale uz len k nemu. preto mu doverujem aj pri vybere tohto dalsieho lieku. po prvej lsk ma aj potesilo, ze ma neposlal na kontrolnu lsk po pol roku 😅

mirip
3. nov 2011

ahojte baby vidím že zase same nové tváre tu

bobsent
4. nov 2011

@yukki 😀 😀 to by bol teda vrchol!!! už sa vidím...ledva sa prešmatlem na wc a späť, nie ešte sexuálne výkony podávať! ale keby to na 100%pomohlo tuším sa aj na to dám 😀 lepšie než operácie a hormóny.ak budeš mať pozitívny výsledok, napíš 😀

nikol18
4. nov 2011

@yukki no chudato, to si teda riadne zle prezivala liecbu...akoze ja okrem toho ze som bola nervozna ako pes a mala navaly som to v celku dobre zvladla, ale ked citam co si si s liecbou musela prezit, klobuk dole ze si to zvladla... inak pristup niektorych lekarov, na to uz nemam ani slov... ☹

mabumi
4. nov 2011

ahojte baby, depotne injekcie su tie na umely prechod? ak mi po operacii maju pichnut 2 depotne injekcie /jednu do tyzdna po OP a druhu 28 dni po prvej/, to znamena, ze by som nemala dostat mrchu? lebo potom cca 14 dni po druhej injekcii mam stimulovat na IVF. neviete preco takyto postup? mam teraz 3 endocysty, preto ta operacia. myslela som si, ze na tie 2 mesiace mi to pichnu kvôli tomu aby sa znovu neobnovil cyklus. ale teraz som citala, ze to je vlastne antikoncepcia. a nie je mi jasne, preco nejdem na IVF hned po operacii, preco 2 mesiace cakat s HAK 😕 😕 😕?
dakujem za kazdu info 😉

mmmarta
4. nov 2011

Ahojte,som taktiez jedna vas, snazim sa vas u dlhsie citat a chcela by som sa spytat ci ma iektora skusenost s tym, ze ma endo, ma dieta-prirodzene, dieta koji a chcela by dalsie. Ci boli problemy pri druhom, ako dlho ste kojili a kedy nastupil menzes, da sa to nejako oddialit, moj syn uz ma 6 mesiacov-takze prikrmy a mlieka je menej a menej uz sa u mna objavilo 3 dnove spinenie.
Ja som otehotnela 3 mesiace po laparke bez umeleho prechodu ,mala som len jednu cystu a nic viac nenasli , ale k tomu ze mam endo som dosla za dost bizardnych okolnosti, povodne som bola tehotna ked na na sone nic neukazalo a hcg islo dole aj hore ako vietor fukal, aj tak bolo strasne nizke zvolili laparku na vylucenie mimomaternicoveho tehot. a vysledok bol ze endo, po tom co som si tu precitala povazujem to ze mam dieta za maly zazrak a dufam ze ak sa podarilo raz podari sa znovu len aby sa ta pliaga nemohla rozvinut.
Ak mate niektora skusenost dajte vediet a vsetkym, ktore sa snazia o babo drzim palce ono sa to mu si raz predsa podarit.

prahaxx
4. nov 2011

@mmmarta ahoj, ja som pred vyse 2 rokmi podstupila laparku, potom 6 mesacnu liecbu, hned po nej na 3 mesiac sa podarila dcerka, kojila som pol roka, mrcha nastupila 2 dni po ukonceni sestonedelia.. pocas kojenia vsak bola ovela ovela miernejsia :-/ od januara sa snazime o babatko, zatial nic - asi 4 take riadne pokusy boli - k doktorovi chodi ako na klavir s bolestami, so snahou otehotniet - bolesti su zrastami, ktore sa tam vsade vytvorili operaciou...
pred operaciou vtedy doktori naznacovali, ze by zvolili vyoperovat vsetko, keby som mala babatko, kedze som nemala, robili vsetko mozne, aby zahranili kusky vajecnikov, teraz mam aj cyklus strasne rozhadzany, ovulka prebieha okolo 8 DC, ale na 14 DC tam vajicko este je neuvolnene, ten moj doktor povie, mam zle odsledovanu ovulku, idem podla hlienu a tento mesiac som kupila aj testy, vychadza to presne, tento mesiac 10 DC... hovori, ze jedno babatko islo prirodzene, tak pravdepodobne bude cakat a cakat, a do centra ist teraz stale nie je kedy, nema kto byt pri malej, som chcela skocit hned vo februari, ked som sa dozvedela ako to je s vajickom.. mozno ukecam sestru na pestovanie malej cez letne prazdniny.. ak dovtedy nic - bojim sa, modlim sa
@mabumi preco liecba? mne odstanili 3 cysty aj s castami vajecnika, a potom nasadilil 6M liecbu, bolo mi vysvetlene, ze preto, aby sa vnutri vsetko vysucilo - pripadne aj vajickovody, ak boli zasiahnute, kedze bol predpoklad otehotniet prirodzene a upravit vysku vystelky maternice.. tak to bolo vysvetlene mne, treba sa pytat, pytat, pytat..
@yukki ako s kremom?
no ale nas pribuda ☹ vsetkym uspesne otehulkovanie!!!

yukki
4. nov 2011

@prahaxx Ty tak to ešte netuším, tiež sa tým mám mazať 4-6 mesiacov a zatiaľ je to asi len mesiac takže....ale tak pomeral mi tie cysty a ak za dva mesiace podrastú pomenej tak to bdue dobre...lebo minule počas 4 cyklov 6,5 cm narástla-uvidíme. A ešte som si nejaký Lipovitan na pečeň kúpila, lebo zas ďalšie štúdie hovoria o tom, že zdravá pečeň by mala nejako ten nadbytočný estrogén spracovať....no tak skúšam všetko možné. 😒 Detváky sa trošku ustálili tak aj ten stress je pomenší.... 🙂

mmmarta
4. nov 2011

@prahaxx ja si tiez myslim ze ak to islo raz prirodzene, tak snad pojde aj druhy krat, snad....ja by som centrum riesila velmi nerada. Mam aj ATK azaliu, ale nechcem ju brat aby som si nerozhadzala cyklus ked uz asi nabehne, ja som stastna prestastna ze som vydrzala 6 mesiacov bez pocas kojenia. Od januara 4 pokusy, to zase nie je vela. Citala som tu, ze viacerym chceli vsetko zobrat, ale jedno nechapem...."nestaci" zobrat maternicu? Ved ked nemas endometrium, ktore je v maternici tak tym padom nemas menzes a vajecniky ti este stale produkuju hormony a ty sa nedostavas do prechodu, ci sa mylim? takto mi to hovorila jedna pani ktorej maternicu vzali ale vajecniky ponechali, aby nesla hned do prechodu.
@yukki kde si ten krem kupila?

yukki
4. nov 2011

@mmmarta ty ináč toto aj mňa napadlo, že veď nech nechajú tie zbytky vaječníkov na hormóny, nie? A ten krém, poslal mi ho známy -tuším to objednával z Anglicka alebo z Kanady? Neviem...ak si zdatná v angličtine tak si skús nájsť na nete...nejako že Natural progesterone sa to volá...aha čakaj, je tu aj www.altmednetwork.net
no ale ešte nevieme, či pôsobí! Ja ho testnem na sebe a uvidíme.

mmmarta
4. nov 2011

@yukki dik, pozriem sa na to snad sa z toho nejako vysomarim, skor mi slo o to objednavanie, zo zahranicia a hlavne zo zamoria to byva zabavne.
Testni a daj potom vediet ze ako. TO ze mas endo nazad si zistila podla bolesti a sona? Neskusala so kontinualnu antikoncepciu?

yukki
5. nov 2011

@mmmarta to už mám tretí krát nazad, po dvoch operáciách a dvoch tých hormonálnych liečbach (prvý krát som mala "len" 4inj., nie 6), už tie bolesti poznám úplne presne, nedajú sa zmýliť...a aj tak vždy čakám a váham...toto je skrátka už tretia jeseň po sebe kedy idem od gynekológa s verdiktom cysta, prvýkrát mali 7 a 6,5cm. A akurát prednedávnom som tu písala.....ja som aj pýtala ošetrujúceho gynekológa o antikoncepciu, už vtedy že namiesto tých injekcií alebo teda hneď po nich nech sa to nevráti, ale on mal iný názor... Teraz zrejme budem musieť ísť na operáciu znova, po nej tie injekcie brať nebudem a kľudne podpíšem, že liečbu odmietam (čo sa riešilo už naposledy, že to musím podpísať), a nech mi dá buď to Visanne, buď kontinuálnu antiku, alebo tú Mirenu. A možno ani nebude treba keď mi vyberú všetko. Injekcie by som bola ochotná brať jedine za podmienky, že rovno k nim dostanem tú antikoncepciu čo ste tu, baby, písali, alebo čo písala tuším Pici-že hneď k tomu dostala nejaký liek proti vedľajším účinkom (čo som si teda po obidva razy žiadala aj ja, obidva razy zamietnuté rôznymi dvomi gynekológmi). Ta tak. Ak by ten progesterón zabral, zistím Vám cenu a dokážem to v prípade potreby zohnať.

tatianatvar
5. nov 2011

@janemari tak mne primar, ktory ma operoval povedal, ze endometriozne bunky sa objavia u kazdej zeny, ale nie u kazdej sa usadia a pricinou usadenia je aj oslabena imunita.

mmmarta
5. nov 2011

@yukki to ma prave zaraža ked viem ze lekari radi predpisuju ATK, ved farmaceutcke firmy sa vedia revanžovať.A aky dovod ti povedali, preco ti ju nechcu dat? Ktovie ako funguje ten Visanne, tu som to prvy krat citala,mali to tak dve devcata, zatial som necitala ci im to pomohlo.
Neviem ci k tomu vsetkemu nemusi byt aj ta atiendo dieta...vsetko je to podla mna skor , ako tu uz bolo pisane endo "zivi" cyklus takze najlepsie by nam bolo baz neho.Este by ma zaujimalo preco saneberie kontinualna ATK ked je umely prechod zle znasanany, on je asi zle znasany vzdy, ked kontinualne brat ATK je podla mojho nazoru mensie zlo.

yukki
5. nov 2011

@mmmarta no teraz po liečbe mi nechcel dať aby si telo oddýchlo od hormónov, to beriem.....ale tak zas už v marci som mala poslednú, teraz mi už mohol, nie?a namiesto injekcií mi to nechceli dať, lebo najklasickejšou liečbou-a asi aj jedinou známou pre gyn.ktorí sa nezaoberajú špeciálne endoškou je práve tá polročná injekčná, BOHUŽIAĽ. A prečo sa neberie kontinuálna neviem-v zahraničí je to vraj spôsob liečby rovnocenný tým injekciám.

sabinovcatko
5. nov 2011

ahojte, pozeram, ze sa to tu rozrasta ...
ja beriem visanne uz skoro mesiac....vedlajjsie ucinky asi ani nemam 🙂 mozno trochu bolest hlavy...lekarka mi vravela, ze posobi tak, ze spomaluje metabolizmus...tak trochu nizky tlak...mozno neskor priberanie....mrcha zatial nebola, tak uvidime....hlavne sa snazime mysliet pozitivne 🙂

martinkatinka
5. nov 2011

@yukki - ale Mirena sa zavádza až po porode, nie je pre ženy, čo ešte nerodili... a poviem ti, u mňa nič moc, lebo mám krámy každé dva týždne, teraz sa to upravilo, že každé tri týždne... ale zas migrénu aj dva krát do týždna, zimnice... vedľajšie účinky...takže asi pojde teliesko preč.... fúú....
@mmmarta - no áno, keby vzali len maternicu, ostala by nám tvorba hormónov... lenže niektoré baby majú práve s usadzovaním na vaječníkoch problém, takže by to zas až tak dobré riešenie nebolo... tvorili by sa tam naďalej cysty... napríklad ja mám ložiško, ktoré ak nevykuchajú všetko, tak tam proste bude....Inak, ja som brala azaliu... no akože totálne nanič, pretože to majú brať baby počas kojenia - ja som vtedy o dietati ani nechyrovala... a nič mi to nepomohlo....

yukki
5. nov 2011

@martinkatinka aha! Ok, no tak teda inú formu kontinuálnej antikoncepcie? Alebo veď dobre, áno, aj tie injekcie, ale teda s niečím čo by zmiernilo vedľajšáky a nie že mi zakážu aj D vitamín brať popritom!
A medzi nami-ja sa nijako na pôrod nechystám... 😅 šak keby sa pritrafilo tak heeeej tešila by som sa-najprv by sa ale musel pritrafiť zodpovedný otecko-a to je už veľa pritrafení naraz na taký vysoký vek akého sa mi podarilo dožiť..., ináč to už vyriešené mám a ver mi, že často mám dosť aj tie dve deti...

martinkatinka
5. nov 2011

@yukki - no ak sa nájde niečo, čo nebude ako prechod, beriem aj ja 😀 lebo chladi´t sa kadečím pri návaloch, byť zlá na okolie - aj na kolegov, ktorí nič netušia... no ďakujem, to už nie 😖

mmmarta
5. nov 2011

@martinkatinka ale ked loziska zivy cyklus a ak zoberu maternicu ziadny cyklius nie je, tak potom to lozisko sice je ale tiez akoby vyschlo ako pri prechode alebo tehotenstve, no nie? Jasne je to velmi radikalne neviem ci je tu niekto kto sa na to odhodlal co i aj po detoch, predsa to uz ides rovno do prechodu z ktoreho nie je navratu.
Ja sa tej azalie tiez obavam nakolko som ATK v poslednom case znasala strasne zle, a hlavne tieto nizkohormonove zalezitosti, doktor mi vzdy vravel aby som tym tabletkam dala sancu aspon 3 mesiace, ale neviem ci by sa jemu pacilo krvacat skoro v kuse.Uvidim ked sa prihlasi menzes (dufam ze to bude co najneskor, i ked spinenie sa uz objavilo)a potom sa rozhodnem, ci risknem byt bez nicoho aspon pol roka, syncek ma teraz 6 mesiacov a ak by som chcela druhe tak skor asi nie, nie som predsa chobotnica,alebo risknem tu azaliu, no ak mi to este aj rozhadze cyklus budem krvacat habala a skoro v kuse a ked sa to konecne upravi tak to vysadim, neviem ci je to cesta. Nad mirenou by som asi rozmyslala az potom, inak v tomto pripade jej asi daj sancu, nebolo to najlacnejsie a ked sa s tym telo zrovna 5 rokov bez menzesu to je rozpravka. KOlko ju uz mas zavedenu?
@yukki ked som citala tvoje prispevky tak som sa dost cudovala preco si este na ATK nenabehla, inak mala si asi najviac prispevkov, ktore doniesli nieco nove, ja som asi pred rokom hladala na nete lekorov ktory sa tymto problemom zaoberaju a nic moc som nenasla, ak su nejaky tak su to normalny gyndosy takze asi by pocitali s tym ze si k nim donesies aj kartu a chodit na gyndu do BA dakujem ale moc sa mi nechce, alebo je to inak?

@sabinovcatko budem zvedava na tvoj priebeh liecby, inak aky si mala stupen endo a kde, visanne ti nasadil po laparke?Presla si aj klasickou prechodovou liecbou?